Bilmek istediğin her şeye ulaş

GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma)

Genetik mühendisliğinin çeşitli teknikler kullanarak yaptığı müdahalelerle kalıtımsal değişikliğe uğrattığı organizmalar günümüzde, İngilizce'de GMO. (genetically modified organism), Türkçede G.D.O. (genetiği değiştirilmiş organizmalar) kısaltılmış adıyla ifade edilmektedir. Bu teknikler rekombinant DNA ya da "rekombinant DNA teknolojisi" olarak bilinirler. Rekombinant DNA teknolojisi sayesinde DNA molekülleri tüpte (In vitro), yani canlı organizmanın ya da hücrenin dışında, yeni bir tür yaratmak üzere bir molekül içinde bir araya getirilebilmektedir. Bu DNA da bir organizmaya aktarıldığında değiştirilmiş özellikleri ya da kendine özgü özellikleri olan bir canlının ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Kasım 2015

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Genetiği değiştirilmiş ilk somon balığı FDA onayını aldı

7740

Amerika menşeili somon balığı firması, AquaBounty Technologies, AquAdvantage ismini taşıyan somon balığının üretimi, satışı ve tüketimi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi'nden izin aldığını duyurdu.

Şirket tarafından Atlantik somonu üzerinde geliştirilmiş olan balık (genetically modified - genetiği değiştirilmiş organizma), Atlantik somonundan daha kısa süre içinde pazar boyuna ulaşıyor. AquaBounty Technologies'in CEO'su Ronald L. Stotish, üretilen AquAdvantage somonunun, canlının doğal ortamına ve çevresine zarar vermeden tüketicilere sağlıklı ve besleyici gıda temininde önemli bir oyuncu olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kara tabanlı işletmeler kullanılarak protein ve diğer besinler yönünden son derece zengin olan bu kaynağın sürdürülebilir bir şekilde daha büyük kitlelere ulaştırılabileceğini de sözlerine ekliyor.

Su ürünleri üretimi yapan tesislerde, balıkların pazar boyuna mümkün olduğu kadar kısa süre içinde ulaştırılması, ekonomik olarak büyük önem taşıyor ve tesislerin şartları, balıkların istenilen ağırlığa bir an önce gelmelerini sağlamak için özel olarak tasarlanıyor. İstenilen boya gelen balıklar, pazarda kendilerine daha kolay alıcı buluyor ve bu alıcılar vasıtasıyla son tüketiciye ulaşıyor.

Amerika'da tüketilen su ürünlerinin %90'ının ithal olduğu ve bu oranın büyük bir kısmını Atlantik somonu oluşturuyor. AquaAdvantage somonu, yerli üreticiler için taze ve ekonomik bir yetiştiricilik ürünü olarak ciddi bir fırsat sunmayı hedefliyor. Daha kısa süre içinde daha verimli ve aynı zamanda sürdürülebilir bir üretim modeliyle balıkların pazara sunulma süresi kısaldığı için yetiştiricilik operasyonları ve bu operasyonların çevreye verebilecekleri olumsuz etkilerin de azalması durumu söz konusu oluyor. Su ürünleri sektörü içinde doğru yem içerikleri, doğru yemleme metodları, su ürünlerinin yemden mümkün olduğunca fazla ve yüksek verimle faydalanması ile yem kayıplarının tesislere verdiği maddi zararlar ve bunların çevre etkileşimleri, sektörde halen üzerinde fazlaca çalışılan ve araştırılan konuların başında geliyor.

Genetiği değiştirilmiş ilk somon balığının FDA onayını alan AquaBountry Techologhies firması ile ilgili daha fazla bilgi almak için aquabounty.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com için Türkçe'ye adapte edilmiştir.
Ocak 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Coming soon to the U.S.: Millions of genetically modified mosquitos. Hastalıklarla savaşmak için GDO'lu sivrisinekleri kullanmayı düşünüyorlar. Kızmayın ama biraz İngilizce.

Coming soon to the U.S.: Millions of genetically modified mosquitos | Chicago

KEY WEST, Fla. — Millions of genetically modified mosquitoes could be released in the Florida Keys if British researchers win approval to use the bugs against two extremely painful viral diseases. Never before have insects with modified DNA come so close to being set loose in a residential U.S. neighborhood. “This is essentially using a …
Haziran 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Genetiği Degiştirilmiş Organizmalara İzin

4397

Genetiği Degiştirilmiş Organizmalara İzin
Tarım Bakanlığı Yapısı genetik olarak değiştirilen ve halk arasında GDO diye bilinen ürünlerde % 0,9 a kadar bulaşmaya izin verdi. 29 Mayıs 2014 tarihli Resmi gazetede yayınlanarak yürürülüğe giren bu değişikliğe göre artık bebek mamaları da dahil olmak üzere bir çok üründe % 0,9 a kadar bulaşmaya izin verilebilecek ya da bu konuda üretim firmalarına bir yaptırım uygulanmayacak. Basit bir hesaplama yapacak olur isek, günlük olarak 1 ton saf şeker kullanarak üretim yapmak zorunda olan bir üretim firması artık 10 kg civarında GDO lu şeker kullanabilecek. Ki bu da yaklaşık 55 kg saf şeker in verdiği tatlığı verecek. Günlük 250 tl lik ek kar elde eden firma bunun karşılığında Glikoz şurubu kullanabilecek.
Bir örnek daha verelim. 1 ton gerçek et ile üretim yapan bir firma artık 35 kg et eksik kullanacak bu da günlük 800 tl ek kar sağlayacağı anlamına gelir. Ya da kızartılmış patetes olarak bilinen cipsler için konuşacak olur isek. 1 kg kızarmış patetesi 80 tl ye satan firma artık 1 kg patatesi 100 tl ye satacak. Rakamlar küçük görünse de ülke bazında düşünüldüğü vakit bunların sağlık açısından nasıl geri dönüşümler yapacağını anlamanız güç olmayacaktır sanırım.

kaynak: muhendisbeyinler.net/genetigi-degistiril... .
Nisan 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

GDO'lu besinler neden zararlıdır?

GDO, genetiği değiştirilmiş organizma demektir. Bir canlının genetik özelliklerinin insan eliyle laboratuar ortamında değişmesiyle elde edilir. Bu yöntemle elde edilen bitkiler, ilaçlara yada zararlılara karşı daha dirençli oluyor. Bu da kimyasal böcek ilaçlarının kullanılmasını azaltıyor. Mısır, soya, kanola ve pamuk dünyada ticareti yapılan GDO'ların %99'unu oluşturur.

GDO bitkilere uygulanan bir işlem olsada canlıların bir ekosistem içinde bulunduğunu düşündüğümüzde bu durumdan tüm canlılar etkilenir. Genetiğin değişmesi aslında laboratuar ortamında yaratılan bir mutasyondur. Vücudumuzdaki dna lardaki meydana gelen mutasyonlar kanserlere neden olur. GDO da bunun dışardan müdahale edilmesiyle oluşur.

GDO'nun Zararları
  • İnsanda alerjiye neden olan veya zehirleyici etki yapabilir.
  • Genleri değiştirilmiş bitkileri tüketen insanlarda antibiyotiklere direnç gelişebilir.
  • Kansere neden olabilmektedir.
  • GDO'nun içerdiği böcek öldüren toksinler, hamile kadınların kanına geçer ve fetusu etkiler.
  • Tozlaşma yoluyla doğal türlere bulaşarak biyoçeşitliliğe zarar verir.
  • GDO'lar zehirlerini köklerinden toprağa geçirirler. Zaman içerisinde bu zehirlerin birikimi çevre için tehlike içerir.

Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de GDO (genetiği değiştirilmiş organizma)'ya karşı hangi girişimler bulunmaktadır?

Bu konuda birçok sivil girişim olsa bile maalesef devlet desteği olmadığı için etkin bir yaptırım yok. Hatta tarım bakanının yaptığı açıklamada GDO'nun yasaklanmasının imkansız olmasını söylemesi daha da üzücü. Yine de birkaç girişim:
greenpeace.org
gdoyahayir.net
bugday.org
yesilist.com
gidahareketi.org

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.