Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gıda Saklama

Gıda Saklama Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mart 2017

Ali Osman Yazıcı, bir soruya yanıt verdi.

Mahiyeti aynı markası farklı kaşar peynirler farklı sürelerde küfleniyor, bunun nedeni kalite mi fazla katkı mı?

Soruya bir çok cevap gelmiş ve hemen hemen hepsi doğru. Ancak oluşan küfü temizleyip geri kalanını yememenizi tavsiye ederim çünkü geri kalan kısımında pek sağlıklı olması mümkün değil.
Şubat 2016

Denizden Babam Çıksa, bir soruya yanıt verdi.

İçme suyu hangi şartlarda en uzun süre saklanabilir?

Cam bir kapta, ışık görmeyen yerde ve mümkünse +4 derece civarında.
Şubat 2016

Emre Solmaz, bir soruya yanıt verdi.

İçme suyu hangi şartlarda en uzun süre saklanabilir?

Su az da olsa bulunduğu kapla reaksiyona gireceği için uzun süre saklanacak ise cam bir kapta saklanması uygun olur.
Kasım 2014

Unluckypod, bir soruya yanıt verdi.

Sağlıksız tavuğu nasıl anlarız?

Tavuk alıyorsun çok zor pişen köy tavuğu alacaksın ama et fiyatına geliyor ya da öle bişey...ama aldığına değiyor çok lezzetli. Ben artık yılda en fazla 3 veya 4 defa tavuk yiyorum o da aşeriyorum gıdaklıyorum da yiyorum. Malesef kemikler elime aldığım an kırılan bir tavuğu yiyemiyorum arkadaş. Halbuki köy tavuğunun kemiğini kırmak imkansızdır:) ayrıca okuduğumuz kadarı ile yüksek oranda antibiyotik içeriyor tavuklar. Gerçi son zamanlarda okuduğum kadarı ile ette de varmış antibiyotik. Bence en sağlıklısı vejeteryan olmak.
Kasım 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Sağlıksız tavuğu nasıl anlarız?

Tavuğu Türkiye sınırları içinde alıyorsanız sağlıksızdır. tabii Avrupa'da alıyorsanız da sadece organik olanları sağlıklıdır. Köy tavukları ise sığırların besi yemlerini yerler ve yumurtaları iğrenç kokar. Tavukların da sağlıklı olacağına ihtimal vermiyorum. Muhtemelen büyük ve küçükbaş hayvancılık olmayan kırsal bölgelerde sağlıklı tavuk bulabilirsiniz. Mesela şehir kenarları...
Kasım 2014

Emre Akyürek, bir soruya yanıt verdi.

Sağlıksız tavuğu nasıl anlarız?

Tavuk eti daha beyaz olur, derisi vücudunu bırakır sarkmaya başlar. Tabi yeni yöntemlerden de bozulmuş tavuğu ozon suyuna batırıp çıkarıyorlar ve tavuğun raf ömrünü uzatıyolar. Özellikle marketlerde bazı alışverişlerde tavuk eşantiyon olarak veriliyor. Lütfen o tavuklara dikkat ediniz. Tavuğu aldığınızda koklayınız. Yanlış bilinen bir ışey de tavuğun alındığında pişirilmeden önce yıkanmasıdır. Yıkarken tavuktan tezgaha sıçrayan sular çok büyük risk oluşturmaktadır. Çapraz kontaminasyon yani bulaşmayla diğer gıdalara, eşyalara sıkıntı oluşturabilecek mikroorganizmalar bulaşmaktadır. Fakat direk yıkanmadan kaynatıldığında, yüksek sıcaklıkla bu mikroorganizmalar inaktif olmaktadırlar.
Kasım 2014

Emre Akyürek, bir soruya yanıt verdi.

Mahiyeti aynı markası farklı kaşar peynirler farklı sürelerde küfleniyor, bunun nedeni kalite mi fazla katkı mı?

Kullanılan katkı maddesinin dozajının yanında gelen hammaddenin her seferinde aynı olmaması ve de kullanılan starter mikroorganizmanın aynı olmaması. Şöyle bir örnek verebilirim. Mesela bira mayası için kullanılan starter mikroorganizma genel olarak saccharomyces cerevisiae iken Carlserg birasında kullanılan saccharomyces carlsbergensis tir. Bu m.o.ların ürünü kullanıp sonucunda çıkardığı maddeler farklı oldukları için de kalitesine süresine aromasına bir miktar etki etmektedirler. Bu durum yoğurt için de geçerlidir. Farkındaysanız her seferinde aldığınız peynir türü cinsi markası aynı olmasına rağmen aroması aynı değildir.
Ekim 2014

Adem Şahiner, bir soruya yanıt verdi.

Mahiyeti aynı markası farklı kaşar peynirler farklı sürelerde küfleniyor, bunun nedeni kalite mi fazla katkı mı?

Gıdada kaliteden ödün vermenizi tavsiye etmem pahalı oluşu ülkemiz şartları malum. Peynirde görülen bu durum çiğ sütün kalitesi, standart ürün elde edememesi, yetersiz sterilizasyon veya pastörizasyon, saklandığı şartlar vs önemli kriterler etkendir. Ama süt kısa ömürlü bir besin kaynağı ve muhafaza süresi çok düşük. Raf ömrü her daim kalite değildir. Herşeyin tazesini tüketmeniz dileğiyle :)
Ekim 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Mahiyeti aynı markası farklı kaşar peynirler farklı sürelerde küfleniyor, bunun nedeni kalite mi fazla katkı mı?

Seneler önce kimyager bir çiftle tanışmıştım. Maddenin adını da şu anda unuttum ama Tarım Bakanlığının, gıdaların uzun saklanabilmesi için izin verdiği bir maddeden söz etmişlerdi. Lakin dozajlar için bir uygulama olmadığından, fazla kullanıldığını da eklemişlerdi.
Sanırım bu tarz bir madde kullanımıyla alakalı olabilir geç küflenme.
Ayrıca son derece de sağlıksız.
Aralık 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Sağlıksız tavuğu nasıl anlarız?

Tavuğun yetiştirilmesinde ve gelişmesinde yapılan müdahalelerin sağlıksız tavuklar ortaya çıkardığı söyleniyor. Şöyle ki;
Tavukları büyütme amaçlı yumurtadan çıkar çıkmaz civcivlere antibiyotik vermeye başlıyorlar. Böylece civcivin bağırsak sistemi tam anlamıyla gelişmiyor ve enerji tüketimi fazla olmuyor. Verilen yemin civcivde depo halde kalmasıyla aslında depo yaparak büyüyen patatesten farkı kalmıyor. Fabrikalarda güneş ışığı görmeden yetiştirilen tavukların canlı haldeyken bile kemikleri kırılacak hale gelebiliyor.

Diğer bir sağlıksız olay; tavukların günde 3-4 kez yumurtlaması olarak gösteriliyor. Bir yumurtanın kanala düşüp tavuktan çıkma süresinin 24 saatten az olmaması burada da yanlış bir durum olduğunu gösteriyor.

Tavukların tarım ilaçları içeren yemler yemeleri, küflenmiş yemler yemeleri insan vücudunda kanserojen etki oluşturabiliyor.

Tavuğun pişme süresinin bize bir ipucu verdiği söyleniyor. 20 dakika yarım saat gibi zamanlarda pişen tavuğun etinin çok sağlıklı olmadığı söyleniyor.
Ağustos 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gıdalar Derin Dondurucuda Nasıl Saklanmalıdır?

Meyve
Yiyeceklerin derin dondurucuların içine çok iyi yerleştirilmesi gerekir. Derin
dondurucuların en etkin kullanımları dolu oldukları zamanlardır. Ancak
havanın gıdalar arasında dolaşmasına elverecek boşluklar bırakılmalıdır.
Elektrikler kesilirse içi oldukça dolu olan derin dondurucuyu kesinlikle açmayın.
Bu şekilde 48 saate kadar yiyeceklerinizi 0 derecede tutma etkisini sürdürür. Ancak derin dondurucunuz nispeten boş ise, bu gıdaları 24 saate kadar bozulmadan saklayabilir. Eğer yaşadığınız bölgede çok sık elektrik kesintisi oluyorsa, derin dondurucunuzu mümkün olduğu kadar dolu tutmaya gayret gösterin. Az gıda koyabiliyorsanız, boşlukları buz torbalarıyla doldurun. Çünkü kesintilerde, bu buz torbaları içerideki soğuk havanın daha uzun süre kalmasına yardımcı olurlar.

Meyve

Siz yokken derin dondurucunuzun çözülüp çözülmediğini anlamak için, bir
kavanozu buz küpleriyle doldurup, içine koyun. Döndüğünüzde buzlar
erimiş, şekil değiştirmişse derin dondurucunuz çözülmüş ve tekrar donmuş
demektir. Bu, içindeki yiyeceklerin gerektiği gibi saklanamadığına
işarettir.
 • Derin dondurucuda saklama kabı olarak, cam şişeleri (özellikle dar ağızlı olanları) kullanmayın. Çünkü donunca genleşen sıvılar, camın kırılmasına neden olabilir.
 • Yiyecekleri derin dondurucuda alüminyum folyo yerine, plastik torbalara koyarak ya da streç filme sararak dondurmayı tercih edin.
 • Dondurduğunuz gıdaların üzerine tarih atın ve dondurucunuzdaki gıdaları kullanırken tarih sırasına göre yerleştirmeye çalışın. Böylece dondurulunca,
  birbirine benzeyen gıdaları ayırt etmeniz kolay olur ve bu sıraya göre de kullanabilirsiniz.
 • Yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve derin dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır. Bu nedenle pirzola gibi yağlı etlerinizi, derin
  dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız, önce fazla yağlarını ayıklamanız
  gerekmektedir.
 • Pişirdiğiniz yemeği donduracağınızı önceden biliyorsanız, çok fazla baharat kullanmamaya özen gösterin. Çünkü dondurulduklarında baharatların tatları keskinleşebilir.
Kuru Yemişler:
 • Fındık, fıstık gibi kuru yemişleri ağzı iyice kapalı plastik torbalarda derin
  dondurucuda 8 aya kadar, buzdolabında ise 4 aya kadar saklayabilirsiniz.
 • Kızartılmış ya da pane edilerek pişirilmiş gıdaları dondurmaktan kaçının. Çünkü bu gıdalar dondurulduğu zaman, lastik gibi olurlar.
Meyve

Meyveler:
 • Meyveyi küçük miktarlarda dondurun. Çünkü daha çabuk donar.
 • Meyveyi dondurduğunuz kapta, mutlaka biraz boş yer kalmasına dikkat edin. Çünkü meyveler genleşir.
 • Çok olgun muzları, püre haline getirdikten sonra, içine biraz limon suyu ekleyip dondurarak keklerinizde kullanabilirsiniz.
Meyve

Dondurmadan önce sebzelerin haşlanma süreleri:
Haşladığınız
sebzeleri hemen soğuk suyun içine atın ve kağıt havlular yardımıyla
kuruttuktan sonra derin dondurucuya yerleştirin.

Lahana (doğranmış): 1.5 dakika
Havuç: 3-5 dakika
Karnabahar, kereviz, biberler: 3 dakika
Mısır: 4-8 dakika
Meyve
Patlıcan: 4 dakika
Yeşil fasulye: 2-3 dakika
Soğan, ıspanak: 2 dakika
Bezelye: 2-3 dakika
Kabak: 1 Dakika

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.