Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gıda

iyecek veya gıda, canlıların hayatlarını devam ettirebilmeleri için yemek suretiyle tüketmeleri gereken maddeler. Belirli bir öğünde tüketilen yiyeceklere yemek denir. Yiyecekler organik veya inorganik maddelerden üretilmiş olabilirler. Yiyeceklerde bulunan ve canlıların yaşamını devam ettirmesi ve büyümesi için gerekli olan protein, vitamin, mineral gibi maddelere ise besin denir.

Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

E. Coli ve Salmonella nedir? Aralarındaki farklar nelerdir?

E.Coli

Escherichia coli (E. coli), bakteri florasının bir parçası olarak insan ve hayvanların bağırsaklarında bulunur. Aslında zararsızdır. Fakat bazı tipleri toksin üretebilir.

Bu toksinler, böbrek yetmezliği ile sonuçlanabilir ve kanlı ishala neden olabilmektedirler.E. coli O157: H7 en çok görülenidir.

Gıda

Nerelerden bulaşır?


Bu bakterinin bulaştığı bir gıdayı ellemek yada tüketmek ile bulaşır. Hayvana temas ile de geçebilmektedir. Az pişirilmiş et ürünleri, çiğ süt, pastorize edilmemiş peynirler ve meyve suları da bulaşma kaynakları olabilir.

Bulaşma riskini azaltmak için;
 • Eller, çiğ ürün ve topraklı kısımlara dokunduktan sonra hijyenik bir şekilde yıkanmalıdır.
 • Çiğ ürün ile pişmiş ürünü aynı yerde işlemeyin. Örneğin çiğ tavuğu doğradığınız kesme tahtasının üzerine yıkamadan kesinlikle pişmiş olanları koymayın.
 • Özellikle et ürünlerinde etin iç kısmınında tamamen piştiğinden emin olun.
 • Meyve ve sebzeleri yemeden önce mutlaka yıkayın, özellikle topraklı meyveleri iyice suda bekletip süzün.


Salmonella

Salmonella çubuk şeklindeki, hareketli spor oluşturma yeteneği olmayan ve Gram- negatif bir tür bakteridir. Tifoya benzeyen bir ateşlenme en yaygın belirtisidir. diğer semptomları, mide bulantısı, kusma, ishal ve baş ağrısıdır.


Gıda


Nerelerden bulaşır?

Genelde hayvansal kaynaklıdır. Su ve topraktan da bulaşabilmektedir. Yaşlılarda ve bebeklerde daha şiddetli etki gösterir. Yani bağışıklık sistemi ile ilgisi vardır, bağışıklık sistemi zayıf olan hasta kişilerde bu bakterinin etkilerine çok daha hassastırlar.


Bulaşma riskini azaltmak için;

Salmonella ısıya duyarlı bir bakteridir. 70 °C'nin üzerinde ölürler. İyi bir pişirme bu açıdan önemlidir.

Çiğ ve pişmiş gıaların da yine ayrı yerlerde işlenmesi ve muhafaza edilmesi çapraz bulaşmayı engeller.


E.Coli ile Salmonella arasındaki farklara gelince;


 • Salmonella, E. Coliye göre daha patojeniktir.
 • İkiside insan bağırsak florasında bulunur ancak E.Coli miktarı daha fazladır.
 • Salmonella kamçılı bir türdür, ancak E.Coli değildir
 • E.Coli Koliform bakterilerin bir tipidir, ancak Salmonella 2 çeşittir ve ikisinin de yüzlerce alt tipi vardır.
Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Gıdalarla ilgili bilinmeyen gerçekler nelerdir?

 • Ananas doğal ağrı kesicidir.
 • Tarçının kan şekerini düşürme özelliği vardır.
 • Fıstık ile dinamit yapılabilir.
 • Soğan latincede büyük inci demektir.
 • Araplar karameli bir epilasyon türü olarak icat etti (ağda)
 • Balığın limonla servis edilmesinin sebebi ortaçağda yanlışlıkla yutulan kılçıkları limonun eriteceğini düşünmeleriydi.
Gıda
 • Günde 27 Milyon Amerikalı Mc Donalds'dan beslenmektedir.
 • 1450 yılına kadar İtalya'da domates bilinmiyordu, Thai yemeklerinde fıstık yoktu.
 • Şeftali çekirdeği içerisindeki tohum bir kanser ilacına eş değerdir.
 • Çubukta dondurmayı bir kişi 11 yaşındayken icat etti ve 18 yaşına kadar sakladı.
 • Kara üzüm resveratrol bakımından oldukça zengindir. Bu madde büyümeleri esnasında gelişen mantar bozulması ile ortaya çıkar. Bu nedenle bu madde organik olan üzümlerde daha çok bulunur. Çünkü bu üzümlere anti-mantar püskürtülmez.
 • Mikrodalga ile yapılan popcorn toksiktir ve akciğere zararlı bir gaz yayar.
 • Biberiye yağı et ürünleri için doğal bir koruyucudur.
 • Kiraz iltihaba ve gut haslağına iyi gelir.
 • Kolza yağının adı ticari sebeplerden dolayı Kanola yağı olarak değiştirildi.
 • Lahana turşusu ilk olarak eski uzun yol kaptanları tarafından yapılmış ve zengin besin içeriğine sahiptir. (Vitamin ve Prebiyotik)

Gıda

 • Kekikte bulunan antioksidan içerik yaban mersininden daha yüksektir.
 • İlk çorba su aygırından yapılmıştır (soupbar.com/soup_community_facts.html)
Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Beyaz ve Kahverengi yumurta arasındaki farklar nelerdir?

En büyük farkları renklerinin aynı olmamasıdır.

O'nun dışında çok büyük farklarının olduğunu malesef söyleyemeyeceğim. Yıllardır insanlar hangisini hangisine daha çok tercih ederler bilmiyorum ama ben kişisel olarak kahverengi yumurtayı köy yumurtası olarak diğer yumurtayı da çiftliklerde yetişmniş olan tavuğun yumurtası olarak değerlendirdim. böyle düşünmeme ve bu karara varmama sebep olan şey ne bilmiyorum ama çocukluğumda bahçemizdeki tavukların daha çok kahverengi yumurtluyor olması olabilir belki.


YumurtaAslında benim de düşündüğümün aksine ikiside birbirinden doğal ya da birbirinden daha sağlıklı değildir. Tatları da besin değerleri de aynıdır. Pişirme şekli vs. hiçbir şekilde değişmez.

Bu renk farkının tavuğun türlerinden ileri gelebileceği söylenmektedir. Genellikle beyaz tüylü tavukların beyaz, koyu renkli tavukların ise kahverengi yumurtladığı söylenir. Bazı kaynaklarda tavuğun yumurtayı koyu renk yapmasının sebebi çevresindeki düşmanlara karşı onu kamufle ederek yememelerini sağlamaktır denir. Ama yine de ben bilimsel bir çalışma olmadan pek inanmam.

Ancak piyasadaki kahverengi yumurtaların beyaz yumurtalara göre daha irice olduğu söylenebilir. bu nedenle beyaz yumurtaya göre biraz daha fiyatı pahalı olabilir.

Şimdilerde ise istediğiniz boy istediğiniz yönden güçlü yumurtaları raflarda kolaylıkla bulabiliyorsunuz. İşte Selenyumlu XL, organik vs. Yumurta gerçekten ihtiyacımız olan besinler açısından çok zengindir. sadece C vitamini içermez.Ağustos 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Pasta ve tatlı tercihiniz nedir?

Pasta denince aklıma İspanyolların tüy gibi hafif pastaları geliyor. Onlar hariç pasta hiç yemem. Tatlıyla da aram yoktur ama tepside yapılmış güzel bir künefeye de bayılırım. Bence künefe ayrı bir yemek kategorisinde değerlendirilmeli. Ona tatlı demek neredeyse hakaret oluyor.
Eylül 2016

Marty Mcfly @selimpusat

Ocak 2016

Merve Ceyhan @ceyhanmerve

Süt ve süt ürünleri fabrikası kurabilmek için nelere ihtiyaç duyulur? Yeni mezun bir insan için ne kadar doğru bir girişim olur?

Araştırmasını yaptığım bir sektördür kendisi.
Bundan 4-5 sene önce bu fikri güzel bulurdum fakat artık değil.
Devletin teşvik vermesiyle birlikte büyük sermaye grupları özellikle Konya ve çevresinde bu işe giriştiler.
Zaten devlet yanlısı ilişkilerden ötürü de öğrencilere bedava süt kampanyaları başlatılıp yandaş zengin edilmişti.
Sonra araştırırsanız son iki yıldır çiğ süte zam yapılmadığını fakat besi maliyetlerinin oldukça arttığını fark edeceksiniz.
Açıkçası atıl çöplerden organik gübre işine girmenizi tavsiye ederim.
Başta Türkiye olmak üzere özellikle 5 yıl içerisinde Çin'in tarımcılığa başlayacağını da hesap ederek inanılmaz piyasası değerlenecek bir sektör olacak.
Bu kapsamda Besi çiftliği kurabilir, organik gübre tesisinin temel gider olan hayvan dışkısına da burada kullanabilirsiniz.
Bunlar dışında kesinlikle zarar etmeyip kazandıracak bir diğer girişim ise GES yani Güneş Enerji Sistemleri.
Ocak 2016

Ayhan Şimşek @zindoz98

İçme suyu hangi şartlarda en uzun süre saklanabilir?

Cam bir kapta, ışık görmeyen yerde ve mümkünse +4 derece civarında.
Eylül 2015

Ayhan Şimşek @zindoz98

Mayıs 2015

Ayhan Şimşek @zindoz98

Etin lezzeti canlıdan canlıya neden değişir?

Sadece "beslenme şekilleri" dediğimiz zaman çok eksik, belki yanlış olur.

Bir koyunu doğumundan itibaren sadece belli bir ot türü ile beslediğimizi varsayalım. Şöyle ya da böyle yaşar bu hayvan. Aynı ot türü ile tavşanı besleyelim. Sorun olur mu? Hayır. Peki bu iki farlı hayvanın etini yediğimizde aynı lezzeti mi alacağız? Diğer hayvanlardan bahsetmiyorum bile.

Genetik yapı, beslenme ve hareket şekilleri. Bu üçü temel.
Ek olarak coğrafya; daha da daraltırsak hayvanın yetiştiği ülke, kent-kır, havanın temizliği; uyku süresi, meteorolojik yapı vs...

Aklıma gelmeyen, konunun uzmanlarının çok daha fazla ve doğru olarak sıralayabileceği kriterler mevcuttur. En azından bundan eminiz.
Mayıs 2015

Unluckypod @unluckypod

Hazımsızlık problemim için bir çok probiyotik ürün denememe rağmen sadece şalgamın gerçekten oldukça etkili olmasının sebebi ne olabilir?

Probiyotik ürünler daha çok bağırsakta yaşayan bakteriler üzerinden iyileştirirken şalgamdaki asit düzenleyiceler hasımsızlığına iyi geliyor olabilir. Ayrıca hasımsızlığım ne tür bi rahatsızlık tam belirtmemişsin otoimmun bir rahatsızlık mı yoksa başka bir neden mi?
Nisan 2015

Burcu Sarı @burcusari

Yeni bir ürün üretmek isteseniz bu ne olurdu?

Bence dünyada en çok satacak ürün seks robotu olurdu.
Mart 2015

Unluckypod @unluckypod

Ayçicek yağı kızartmada en fazla kaç kez kullanılmalıdır?

0 kez (Yazıyla "sıfır").

Kullanmayın artık şu yağı. Fabrikalarda işlene işlene bitkisel olmaktan çıkıp kimyasal bir hâl alıyor.

Zeytinyağı ve tereyağı tüketelim, bunlardan şaşmayalım.
Ocak 2015

Unluckypod @unluckypod

Çaydan, kahveden, çorbadan, bitki çayından aldığım su neden yeterli gelmiyor da, bir bardak su ancak susamışlığımı gideriyor?

Öncelikle susamak nedir ?
Ağırlığımızın % 50 ila % 60 inin su olmasına rağmen insan vücudunun içecek şeye ihtiyacı vardır.Gerçekte, yetişkin bir insan terlemeyle bir günde yaklaşık olarak 600gram su kaybeder. Bunun dışında, idrarla kaybedilen su miktarı da l litreye yakındır. Dolayısıyla, kaybedilen bu su miktarını karşılayacak ölçüde su almamız kaçınılmaz bir şeydir.
Öte yandan, su halinde içsek de içmesek de gene su alırız. Vücut sindirimi yaptığında, hemen her gün 200 ile 300 gram arasında su sağlamış olacaktır. Fakat bu işlem, kaybettiğimiz suyu karşılamağa yetmez. Vücudun su dengesini sağlamamız şarttır. Dengenin yokluğu halinde, vücudumuz daha fazla suya ihtiyacı olduğunu belirtir.Susuzluk da bunun sinyali, belirtisi , başka türlü söylemek gerekirse, vücudun suya ihtiyaç duyduğunun açık seçik işaretidir.
Ağızdaki kuruluk, çok kimsenin düşündüğü ve inandığı gibi susuzluğun sebep olduğu bir durum değildir.Boğazdaki kuruluk gibi, bu da başka nedenlerle olabilir. Sinirlilik (asabiyet), aşırı yorulma, salya ifrazında yavaşlama söz konusu kuruluğu yaratabilir. Biraz dinlenme veya bir dilim limon, ağzımızdaki kuruluğun geçmesine, kaybolmasına yetecektir.
Buna karşılık, salya ifrazı normal olabilir. Mideniz, dolaşım halindeki kanınız, mesaneniz yeteri kadar suyla doludur. Gene de susuzluk hissedebilirsiniz. Sözgelimi bir tezgah başında birkaç su harici içecek tüketen bir kimse, içtiklerine rağmen susuzluk duyar. Bunun nedeni arasında yediği şeyler (fıstık, badem vs.) olabileceği gibi örneğin meyva suyu ile aldığı organik maddelerde onun susuzluk duymasındaki nedendir.
Dolayısıyla, susuzluğun kanımızdaki tuz miktarında bir değişime bağlı olduğunu, bundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Kanımızda belirli ölçüde tuz ve su vardır. Herhangi bir değişimle tuz miktarının ağır basması, dengenin sağlanması için su ihtiyacını yani susuzluk duyurur.
Beynimizde bulunan bir "susama merkezi" de hemen gerekli uyarmayı yapacaktır. . .
Ekim 2014

Unluckypod @unluckypod

Yanlışlıkla bir sefere mahsus küflü ekmek yemenin zararı var mıdır?

Sağlıklı bir insan küflü ekmek yediğinde herhangi bir sorun olmaz . Fakat midesinde gastrit, ülser veya hasar varsa küflü ekmek ile alınan mantar küfleri (mantarların küf ve maya formu vardır) kan dolaşımına geçerek sistemik bir hastalık oluşturabilirler. İmmünsistemi sağlam kişilerde, midesinde rahatsızlığı olmayan kişilerde herhangi bir sorun oluşturmaz. Fakat buradan küflü ekmek yiyebiliriz algısı oluşmamalıdır.
Daha fazla

146 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Aromalı Gıdalar

45 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt

Peynir

9 Kullanıcı   13 Soru   23 Yanıt

Pirinç

0 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Kefir

2 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt

Gıda Boyası

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Tahıl

1 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt