Bilmek istediğin her şeye ulaş

Girişim

Girişim, iki veya daha çok dalga hareketinin, aynı noktaya aynı anda gelmesiyle birbirini yok edebilmesi veya kuvvetlendirebilmesi olayıdır.

Nisan 2019

Gizli Kullanıcı

Elinizde 1 milyon dolar para var ve bütün mühendislik ve hukuk derslerini biliyorsunuz. Bir iş kurmanız gerekiyor. Hangi işi kurardınız? Neden?

Şuan için kesinlikle Türkiye'de ChatBot hizmet işine girerdim. Yurtdışın da aktif fakat Türkiye'de yeni yeni çalışmalar yapılıyor çünkü data yok. Bu konuda ilk girişimlerin büyük payı alacağına inanıyorum.
Ocak 2019

Ertan @laistragon

Sizce yeni bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi herhangi bir projenin içerisinde yer alması için ne tür yollar izlemeli?

Sektörden birisi olarak bahsetmem gerekir ki, diploma sorulan en son sorulardan birisi ve ben daha önce bana hiç sorulduğunu hatırlamıyorum. Akademik olarak vasat birisiyim. Alelade iki yıllık bir okuldan mezunum.(Bazen hiç gitmeseydim diyorum.) Sektör senin şimdiye kadar neler yaptığını ve şimdiden sonra neler yapabileceğine bakacaktır. Bugün öğrendiğin yazılım dillerinin bir kaç yıl sonra hiçbir anlamı kalmayabilir. Benim için qbasic ile başlayan bu macera şimdi .net core'lar, web socketler, mobile app'ler, wpf'ler olarak devam ediyor. Hatta programlama mantığı bile değişiyor. MVC'ye hâlen adepte olmaya çalışan birisi olarak diyebilirim ki umarım ben bunu öğrenmeden bir sonraki aşamaya geçilmez. Biraz arabesk olacak ama "Yolun sonuna geldiğimizde, yolun başında olduğumuz kişiyi unuttuk. " Zaman acımasızca teknolojileri harcıyor ve yeniliyor. Burada tecrübe etmen gereken şey, proje oluşturma, geliştirme, fikir sunup katma değer sağlamakla ilişkili olmalı... Senin bilgisayar mühendisi olarak yapman gereken, gözlemlediğin şeyleri makinelere anlatmak, en basit, en sade ve en hızlı şekilde anlatmak. Birden bir milyona sayıların toplamını, bir döngü ile değil matematiksel formül ile anlatmak. Şimdi birazcık daha derine girecek olursak, sektörde sorulan 2. Aşama sorularını aktarmak isterim. Banka ödeme sistemleri üzerinde çalıştınız mı? Uzaktan izleme sistemleri üzerinde çalıştınız mı? Oyun geliştirdiniz mi? Herhangi bir toplulukta aktif rol aldınız mı? Mobil uygulama deneyiminiz var mı? Vs gibi belirli bir alandaki özel deneyimlerini sorgulayacaklar. İlla kod yazmakta demek değil aslında, dinlediğini anlayabiliyor mu? Arkadaşlarına aktarabiliyor mu diye de bakacaklar. Tecrübe kazanmak günümüz şartlarında çok basit, SevgiliUğur Çakmak (@ugurcmk) 'ın dediği gibi, github var. Parasız çalışabileceğin bir yığın iş yeri var. Unutma senin şu an için paradan ziyade tecrübeye ihtiyacın var ve kesinle bedavaya çalıştığını düşünme... Biraz uzun bir yazı oldu ama son tavsiyem de bol bol kitap okuman... 200-300 hatta 2000-3000 yıl öncesinde yaşamış kişilerin fikirlerini özümsemen, fikir havuzunu genişletmen, bakış açını değiştirmen ve geliştirmen senin için uzun vadede daha iyi olacaktır. Soru sorma hevesini hiçbir zaman kaybetme, yeterince kişiye sorarsan mutlaka fikirleri ile seni aydınlatacak kişilere denk geleceksindir. Geri kalan sorunlar bir şekilde hallediliyor.
Nisan 2018

Mustafa Turan @mustafaturan

Yeni bir girişimimiz olan istlastik.com'u geliştirmek için ne önerirsiniz?

Buradan backlink alarak başlamışsın böyle devam : D
Ocak 2016

Tuba Solmaz @tuba4

Türkiye'de yazlımcılara gerekli önem veriliyor mu? Bir çok yazılımcının iş bulamama sebepleri nelerdir?

Genelleme yapacak olursak, dünyanın hiçbir yerinde %99.9 hiç bir iş grubuna gerekli önem verilmiyor. Biraz acımasız gözükebilir, ki öyledir de ama bütün sistem para kazanmak üzerine kurulmuştur, çalışanlar birer maliyet kaleminden başka birşey değildir. Bu nedenle, danışmanlık firmaları gibi büyük firmalarda adam başı saat ücreti hesabı yaparlar.

Bunu etkileyen bir çok neden vardır. En bilindik ve yazılım alanındaki kişilerinde haklı olarak bolca şikayet ettikleri maliyetlendirme kısmında yapılan manipulasyonlar en üst sıralarda yer almaktadır. Biraz daha açacak olursak; İstenilen işi tam olarak bilmeyen ve büyük ihtimalle uluslararası hiç bir mühendislik kurallarına da uymadan sadece para kazanmak amaçlı sektörde agrasif hareket eden programcı görünümlü "internet kafeciler" var. Ben onlara yazılım mühendisi, uzmanı ve/veya programcı diyemiyorum. Çünkü, bu insanların bilgi birikimini internet kafede oturan bir çocukta bir kaç ayda elde edebilir fakat müşteri açısından hepsi uzaylı yazısı oldugundan ekrana HELLo World yazdırabilen herkes onlara göre dahi. Bu kişiler örneğin; ortalama bir yazılım ekibi ile 7/8 ayda tamamlanabilecek bir e-ticaret projesıne 10.000TL / 4 ay gibi bir teklif verdiklerinde, müşteri sandalyesinde oturan kişi işten anlamadığından otomatik olarak maliyete odaklanıyor. Sonra çok pişman oluyor. Genellikle yatırımları batıyor ve çok ciddi zararlar ediyorlar.

İşin ironik tarafı, bu "internet kafeciler" belirli bir yıl deneyim kazanıp orta ölçekli projelere geçtiklerinde onlarda, onlardan ucuz teklif veren diğer "internet kafecilerden" şikayet ediyorlar. Özellikle Türkiye, ucuz etin yahnisini bir türlü öğrenemedi. Ne ucuz yazılımla ne de ucuz personel ile teknoloji sektöründe kar edemezsiniz.

Diğer taraftan Türkiye ve bir çok ülkede yazılımcılar kendinlerini güncel tutmuyorlar. Çünkü, bunu bir meslek, para kazanma aracı olarak görüyorlar. Sadece minimum işini görebilecek kadar öğreneyim, çalışsın yeter mantığı ile ilerliyorlar. Nasıl ki, kas gücü ile iş yapan kişilerin kaslarını sağlam tutması gerekiyorsa, sizde beyin gücünüzü her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

Google, Microsoft, Boeing, NASA engineering interview'ların da sordukları sorular domain spesifik değildir. Yani onlar "C şarpçı", "Javacı" aramıyorlar ve aramazlarda. Programcı adı üstünde program geliştiren insandır. Program geliştirmek için, programlama dilleri birer araçtan öte değildir. Bu nedenle, mülakatlarda daha çok algoritma ve logic soruları sorarlar. Mesela; istediğiniz dilde Binary Tree algoritmasını yazınız. Siz yazsaydınız nasıl implemente ederdiniz?

Hatta size örnek olması açısından daha bir kaç hafta önce kendine "Senior" diyen Amerika'lı bir arkadasa basit bir soru sordum. Dedim ki "Bana yeni bir data type yaz. Adı BigIntV2 olsun. Bu class N uzunlugunda sayı alabilsin. Yani 10 basamaklı da bir sayı verebilirim, 1500 basamaklı da. Hepsini handle etsin ve sonrasında toplama verdiğim rakamlar arasında toplama yapabileyim.

35dk harcadı ve sonunda yaptı ama kabul edildi mi? Hayır. Neden? Soruyu çözmüştü. Çünkü; kendini tanımıyordu. Senior seviyedeki bir software engineer için bu soru 10dk bile sürmez. Anında kafasından compile edip algoritmayı 1dk içinde tahtaya yazıp, 5dk içinde koda dökebilir ama olsun 10dk hadi.

Bu size acımasız mı geldi? Veya zorlayıcı mı? Haklısınız Türkiye'de bu şekilde interview yapsak heralde girenlerin %90'dan fazlası fail eder ama adamların amacı yazılım muhendisi almak "C şarpcı", "Javacı" almak değil. Bu sene J2EE ile çalıştılar. Bir sonraki yıl Go veya Python ile çalışabilirler veya aynı anda 2/3 projede farklı dillerde çalışabilirler.

Şimdi Türkiye'de yazılımcılarında kalifikasyonu sınırlı olduğundan, özel sektör rahat, rahat ezebiliyor. Biraz işi bilenlerde, normalde alacakları maaşlardan çok daha yukarı çalışıyorlar, çünkü alternatifleri çok sınırlı. Bu aradaki fiyat farkını da özel sektör işte o yeterince kalifiye olmayan programcıları ezerek çıkartmaya çalışıyor.

Şimdi ne yapacağız? Yok mu çözüm. Kim yardım edecek? Size, sizden başkası yardım edemez. İnternetten araştırın belki birileri bu problemleri daha önceden görüp bu konu ile ilgili Türkçe bir eğitim serisi hazırlamıştır. Belki şurada da bir konu indexi vardı şöyle:hakandamar.com/2015/11/03/the-big-bang-...

Belki bu eğitim serisine başlamadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgilide birisi bir yazı yazmıştır.Mesela şöyle;hakandamar.com/2015/12/14/neleri-bilmen...

Siz kendinizi geliştirirseniz, sektör gelişir. Sektör gelişirse iş imkanlarınız Türkiye dışına taşar. Türkiye dışına iş imkanlarınız taştığında ülke içinde dumansız endüstrinin maaş ve çalışma şartları iyileştirilir. Etki, tepki meselesi. 1 günde olmaz ama bir gün başlamak gerek buna değil mi? :) Belki o gün bu gündür.

Başarılar.
Kasım 2015

Gokhan İnce @gokhanince

Projeye ortak nasıl bulunur?

Bistozelpazar.com bu adresi inceleyin.
Ağustos 2015

Serkan @serkan8

İlan sitelerimiz için yatırım desteği nereden/nasıl alabiliriz?

Sitelerinizin trafiği hem oldukça düşük hem de büyüme eğiliminde değil. Bence öncelikle şu an bunun nedenlerini ve kullanıcı verilerini incelemeniz gerekli (bounce rate, loyalty, vs.). Yatırım arayışına çıktığınızda en çok sorgulanacağınız yerler buralar (gelir, vs. de elbette ki) ancak öncelikle siz kendiniz bunlara iyi yanıtlar verip bu yanıtlarınıza göre işinizi büyütmeye çalışmalısınız. Yaptığınız iş marka bilinirliği ile orantılı büyüyecek bir iş. "İnsanlar neden sizi tercih etsin?" sorusuna net yanıt vermenizi, sitenizdeki üyelerin yüzdelik dilim olarak siteden ne kadar menun kaldığını belirlemenizi ve bu yüzdeyi iyi bir seviyeye getirmeden yatırımcıya gitmemenizi öneririm.
Ağustos 2015

Gokhan İnce @gokhanince

Projenizi test ettirmek için neler yapıyorsunuz?

Benim projeleri zaten benden sonra 20 kadar mühendis kontrol ediyor. Gerçek testi ise ancak deprem yapabiliyor.
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı

e-Tohum'a bir girişimin hangi aşamasında başvurmak gerekir?

Fikrin yanısıra ekipte son derece önemli değerlendirilirken.

Sunduğunuz fikir mantıklı ise, terleten sorualrea mantıklı cevaplar verebiliyorsanız, kazanç elde edebileceğinizi somut bir şekilde ifade edbiliyorsanız olay ekibe geliyor.

Ekip çok önemli birbirini tamamlayan çalışkan kısacası 10 kaplan gücündeki insanlar var ise ortalama bir fikir bile kabul görebilir.

Fikir kesinlikle önemli ama herşey değil. Çok basit bir şeyi çok iyi şekilde yapabileceğinizi anlatmanız bile yeterli olabilir.
Mayıs 2015

Mustafa @KUYUCUOGLU

Girişimciliğe adım atmayı düşünen birisi için tavsiyeleriniz nelerdir?

"Bu sorunun cevabı o kadar geniş bir perspektiften bakılarak verilebilir ki üzerine paragraflarca yazılabilir. Ancak en ‘öz’ tavsiye belki de şu olur; ‘Hangi sorunu çözdüğünüzü iyi anlayın”. Bu cümlenin bir çok alt metni var aslında; çözümü bulduğunuz şey gerçekten bir ihtiyaç veya bir “dert” mi? Değilse o hale getirebilir misiniz?, bu “derdi” halihazırda çözenlerden farkınız nedir? Gibi ön değerleme soruları gibi daha derin ve uzun vadeli sorulara da cevap aramanızı sağlayacaktır. Mesela nasıl büyüyeceksiniz? Sorusunun alt maddeleri arasında break even point’e ne zaman varacaksınız?, o ana kadar nasıl kendinizi finanse edeceksiniz?, IK olarak nasıl bir yol haritasında genişleyeceksiniz?, Nasıl karlılık sağlayacaksınız, vesaire…

Bu soruya onlarca soruyla cevap veren girişin özeti şun söylüyor; doğru product ürün/pazar yerleşimi analizi yapın ve doğru bir iş modeli çıkartın. Hatta iş modelinizi çıkartırken ciz.io’ya bakmayı unutmayın! "
Mart 2015

Yiğit Bekir Kaya @yigitbekirkaya

Şu anda devletin, üniversitelerin veya şirketlerin hangi girişim destekleri mevcut?

Kendi İmkanları ile Destek Olmaya Çalışan Kişi ve Gruplar
Önemli Kişi ve Melek Yatırımcılardan Bazıları
Türkiye Pazarı ile ilgilenen Lokal ve Global Risk Sermayesi ve Yatırım Şirketleri
Dernek, Vakıf ve STK'lar
Hibeler & Destekler
Yarışma, Kamp, Etkinlik (bazıları devam etmiyor)
Tekonopark, Teknokent ve Geliştirme Bölgeleri

NOT: Sıralama rastgeledir. Derleme yapmaya çalıştım. Aklınıza gelenleri siz de ekleyebilirsiniz bu listedeki ilgili yerlere.
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Girişimcilik ile ilgili Türkçe Podcast var mıdır?

Yaklaşık 1 ay önce başlamış olan girişimci muhabbeti, girişimcilik ve startup ekosistemi ile ilgili haftalık türkçe podcast yayını yapıyor.

girisimcimuhabbeti.com

soundcloud.com/girisimci-muhabbeti
Mart 2015

Gokhan İnce @gokhanince

Girişimimiz için geribildirim verebilir misiniz?

Öncelikle girişiminizde başarılar dilerim. Kişisel olarak görmüş olduğum eksiklikler aşağıdaki gibidir.
1. masterodeme.com/sozlesme 'de herhangi bir muhattap yok. iki gün sonra siteyi kapatsan seni nereden bulacağım.
2.masterodeme.com/sozlesme bir sürü imla hatası mevcut profesyonel olarak hazırlanmadığı çok aşikar ve ben profesyonel olmayan birisine paramı neden vereyim.
3. Beni dolandıracağını düşündüğüm birinden hizmet satın alacağımı sanmıyorum ama diyelim ki aldım. Parayı sizin hesaba aktardım web sitesini yaptırdım. Onaylamadan parayı kendi hesabıma aktarılmasını istedim ya da bunun tam tersi oldu siteyi yaptım ödemem gerçekleşmedi. Hizmetin buna nasıl bir çözüm sunacak. Neden seni tercih etmeliyim. Her iki tarafıda nasıl tatmin edeceksin ortada bir mal yok sonuçta bu bir hizmet.
4. Yine şahsi fikrimdir yarı türkçe yarı ingilizce kelimelere olan takıntımdan dolayı sizi yine tercih etmezdim. Ya türkçe olsun ya da yabancı ama melez olunca sevimsiz oluyor.
5. Domain bultenleri, freelancer siteleri vs.den sizi ayıran nedir ki onlar iş sürecini detaylı bir şekilde takip ediyorlar. Senin bana asıl güvence vermen gereken iş takibini yapıp karşı tarafın parayı almasını ya da almamı sağlayacağın güvence vereceğin yerde yan çiziyorsun. Anlaşmalı olmadığın bankalardan ödeme yaparak paramı riske atabileceğimi söylüyorsun. Beni hata yapmam konusunda uyarman değil engellemen gerekiyor. Unutma param sende olduğundan çok cebimde güvende ;) Parayı cebimden çıkarabilmen için hizmet alanı da, hizmet vereni de ikna etmen lazım.
6. Komisyonu kimden ne kadar alacaksın, bu işte direk para ile haşırneşir olacaksın. Tehlikenin farkında mısın?
Başarılar dilerim.
Daha fazla

178 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.