Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitar

Enstrüman

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilirler. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir müzik aletidir.

Ocak 2018

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

En iyi gitar markaları hangileridir?

Genelde piyasayı 3-5 marka domine ediyor elektro gitarda. Fender, Gibson, PRS, ESP, Ibanez gibi. Bunların da kendine has soundları var. Mesela metal için ESP, Ibanez. Blues, Rock için Fender, Gibson. Tabi her gitarda her tür çalınabilir ama hakkını veremez bazıları. Mesela Fender Telecaster'da metal çalınmaz. Gibson daha ortada, yani blues da çalarsın rock da, hatta hard rock da.

Tabi bu gitarların alt markaları da var. Gibson'ın Epiphone, Fender'in Squire, ESP'nin LTD. Bunlar da aslında gitarın soundunu seven ama çok parası olmayanlar için. Ama bunların da bayağı pahalı modelleri var alt marka dedim ama.

Tabi bunlar dışında da güzel gitarlar var. Mesela Cort. Kimileri çöp der ama benim CR 250 gibson tarzı Cort gitarım var. Seviyorum kendisini, mutluyuz.
Ekim 2017

Mehmet Atar, bir soruya yanıt verdi.

Başlangıç seviyesi için alınabilecek en iyi gitar nedir?

Herkesin bütçesi ve gitara uyumu farklı, bir de tarz önemli.. Metal için humbucker önemli. Blues için single yeterli. Genelde Ibanez GRG170 veya Cort X serisi tercih edilir, ben bunları tavsiye etmem. Floyd rose başa bela ve sahteleri piyasada çok. Bir tanesi kopya Ibanez vermeye kalktı. Onun yerine sabit köprülü gitar alın. Anlayan biri yanınızda olsun. Ben DBZ Barchetta LT aldım. Çift humbuckerlı, coil tap'lı ve sabit köprülü. Amfi işini ise 10 watt'lık ile başlayın derim. Sonra pedal ve watt'ı büyük amfiler alın. Size tavsiye edebileceğim Epiphone Studio olabilir veya Shecter ve DBZ marka gitarlar olabilir. İkinci el alırsanız manyetiklerin orjinal olup olmadığına bakın. Modifiye çok gitar var.
Ekim 2015

Mehmet Güvenç, bir soruya yanıt verdi.

Bas gitarın müzikteki işlevi nedir?

Bir benzetme yaparsak evin çatısı, ailenin babası, arabanın şoförüdür.
Mayıs 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

2 Tutam - IcecreamBu arkadaşlar iki tane pırıl pırıl Ankara'lı genç (desem de biri Bursa'lı, diğeri Fethiye'li, sadece ben Ankara'dan tanıyorum.) Gençler çalıp söyledi, bana da kaydetmek, mixlemek vb. düştü.
Nisan 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ayyy diyorum gel de bu aleti sevme...

Ne ateşli uçuşlar yaptırır bu...
İşin komiği annemin paylaşımlarından arakladım bunu
Pliz teyk may mani. Ay vant dis.

emeraldguitars.com/the-art-of-guitar/dra...

5087
5087
5087
5087
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Semih Cengiz, bir soruya yanıt verdi.

Gitar çalmaya yeni başlayanlar için tavsiye edebileceğiniz çalışma metodu ya da egzersiz amaçlı parçalar nelerdir?

Klasik gitara başlayan arkadaşlar ilk olarak 4/4 lük ritim ve arpej öğrenip akor sayısı az olan parçalarda ritim atma çalışması yapmaları gerekiyor. Haluk Levent parçaları tavsiyemdir... .

55 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Levinson Blade

6 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt