Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitar

Enstrüman

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilirler. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir müzik aletidir.

Temmuz 2012

Aleks Mutlu @aleksmutlu

Havaların ısınmasıyla birlikte gitarlara nasıl bakım yapılmalıdır? Malum sıcaklar yüzünden ellerde aşırı bir terleme mevcut olduğu için hem teller daha hızlı kararıyor, hem de klavye kirleniyor. Önüne geçmek için ne yapılmalı?

Klasik gitar için konuşmak gerekirse çalıştıktan sonra gitarın tellerinin kuru bir bezle hafifçe silinmesi tellerin terden dolayı zarar görmesini azaltacaktır. Ayrıca tellerin ömrünüde uzatır.
Klavye temizliği için ise ben telleri biraz gevşetip, telleri sapın sağına ve soluna yasladıktan sonra klavyeyi önce nemli bir bezle siler, sonra kuru bir bezle de nemli kalmaması için klavyeyi tekrar silerim. Aynı işlemi gitarın gövdesi içinde yapıyorum. Ben kullanmadım ama klavye temizliği için limon yağı kullanıldığını da duymuştum.
Ocak 2012

Bekir Çiçek @gece__mavisi

İstanbul'da 150-250 fiyatlarında akustik gitar satın alabileceğim dükkanlar hangileridir?

Tünel'e bakarsan mutlaka o fiyata bile bir çok gitar bulacaksındır. Yalnız, yurdumuzda akustik gitar tabir edilen ucuz çelik telli gitarların ne kullanımı kolaydır ne de sesi güzeldir. Öyle ucuz fiyatlara nispeten daha iyi sesleri olan naylon telli bir akustik gitarı (yurdumuzda klasik gitar tabir edilir) tavsiye ederim. Hem rahat çalınabilir bir gitar edinirsin hem de kabul edilebilir güzellikte bir sesi olur.
Şubat 2011

Zeki Aşır @haylaZzZ

En iyi elektro-gitar markası hangisi?

Öyle bir marka yok. Dünyanın en önemli gitaristlerinden biri Jimmi Hendrix Fender çalıyordu, Santana PRS çalıyor, Steve Vai İbanez, Joe Satriani Yamaha, Al Di Meola Gibson çalıyor, Malmsteen ise Hendrix ile müziklerinin hiç bir alakası olmamasına rağmen Fender çalıyor. Hemen her markanın çok iyi ve kötü modelleri vardır, hatta aynı modelden 100 tane denersen hepsinin farklı olduğunu anlarsın, en ucuz modelde bile tesadüfen süper olanlarının araya karıştığını fark edersin. 

Ben bir kere G&L gitarımı alırken böyle bir şansa nail oldum, 100 yoktu ama 50 adet aynı modeli denedim (Almanya'da mağazanın müdürü arkadaşımdı ve o da meraklı olduğu için tüm gitarları denemem için optimal ayarladı) ve hepsinin sound'u farklıydı, en beğendiğimi aldım. 

Burada bir çok kişi hangi gitarı seviyor, ona sahipse ya da sahip olmak istiyorsa onu yazacaktır. Kimin sound'ını beğeniyorsan bir kere onun kullandığı gitarı dene, yine de son seçimin olmasın, zaten çoğu meşhur gitarist kendi signature modelini kullanır, yani tam kendi istediği gibi yapılmış olanını. Ayrıca o sound'a ulaşmak için sadece gitar da yeterli olmayacak, aynı amfi, aynı efekt aletleri, aynı telleri, hatta aynı kabloları da kullanmalısın, dahası her gitaristin dokunuşu gitarda farklı sound'lar yaratır. O gitar sana uymak zorunda değil. Burada güzel bir elektrogitar alma kılavuzu hazırladık, şunu da bir oku önce:  inploid.com%2ft%2felektro-gitar-secimind...  
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Klasik gitarı mı akustik gitarı mı çalmak daha zevklidir?

10 yıllık prof.muzik hayatımda buna benzer çok fazla soru duydum, ama hiç sorulduğu kadar basit bir cevap veremedim.

Klasik gitar yapısı itibari ile , latin veya klasik parçalara daha yatkındır. Tabi gitar mühendisliği açısından her gitarla her şey çalına bilir ancak alet edevatı gerektiği yerde kullanmak lazım ancak ozmn tadı çıkabilir.

Maun-Lazdin-Abanoz ağacı karışımında bir klasik gitar idealdir. Bunların ağaçları 5 farklı kaliteden oluşur 1. Kalite bu tarz bir kalsik gitar 15 bin dolar civarındadır. 5. Kaliteyi 200-300 TL aralığında bulablirsiniz.

Akustik gitar ise batı kültüründen gelen bir yapıya sahiptir. O yüzden alternatif rock, pop ve türevlerini bununla çalmak daha zevklidir. Klavyesi klasik gitardan dar elektro gitardan geniştir.Tel sertliği elektrodan fazla klasik gitardan azdır. Akustik gitar çalma stili ile klasik gitar çalma stili arasında, Tır sürmekle, paten yapmak arasındaki kadar fark vardır.Ama ikisiylede istenilen yere gidilebilir.

Genelde müziğe bu açıdan bakılmadan klasik gitarla başlanır, belki ucuz diye böyle yapılır. O yüzden bu ülkeden de gitarist çıkmaz;)
Nisan 2012

Umay @Kentmant

Gitar için parmak alıştırması nasıl yapılır?

Gitar
Gitar
Gitar için parmak egzersizine başlamadan önce parmak kaslarını güçlendirmekte fayda var. 2. resimdeki alet ile parmak ve el kaslarını güçlendirerek, parmakların perdede daha hızlı ve rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz. 1. resimdeki alet ise gitarınız yanınızda değilken tıpkı perdelerde nota basıyormuş gibi parmaklarınızı hareket ettirmenizi sağlayarak parmaklarınızın güçlenmesine yardımcı olur.
Mart 2012

Barış Işın @Marcopolo

Gitar teli nasıl seçilir?

    Kullanılan marka çok önemlidir öncelikle.Genel yorumlarda klasik gitar için  D'Addario, elektrik gitarda ise Ernie Ball tercih edilmekte..Bu ikisi çok geç eskiyor ve çabuk oksitlenmiyormuş.
   Bas gitarcılar için ;telleri söküp sodalı suda kaynatın..Tellerin yenilenmesini sağlayacaktır.
Şubat 2012

Şenol Deniz Ikizer @senolikizer

Gitara akor atmak için önerebileceğiniz programlar nelerdir?

Akort etmek için: AP Tuner diye bir program var, ben onu kullanıyordum, öneririm.

  • Lisansı ücretsiz.
  • Çoğu işletim sisteminde sorunsuz çalışıyor.
  • Üreticisi; Audio Phonics

AP Tuner internet sitesi: aptuner.com

Ocak 2012

Doğan @dogansezgin

Elektro gitar için önerebileceğiniz bir tel markası var mı? Avantajları nelerdir?

Kesinlikle ve kesinlikle Elixir. Yanlış hatırlamıyorsam 35 TL civarı olması lazım. Pahalı mı göründü? Şöyle bir hesap yapalım. Ömrü bir ay olan daddario gibi markaların tellerini 13-14 TL civarına alıyoruz. Taş çatlasın 1 buçuk ay dayandı diyelim. 3 paket aldığınızda sizi 4 buçuk ay götürür. Cebinizden de 40 TL. Elixir denilen markayı bir kere alırsınız en az 3 ay gider. Diğer tellere göre gözlemlediğim 3 önemli fark;
  • Ton
  • Kayganlık
  • Çok geç kararması (tellerin dışındaki kaplama sayesinde)

2 farklı yerde 2 gitarım var. Birisi eski gitarım, üzerinde Daddario var, diğeri yeni gitarım Elixir var. Haftanın 5 günü yeni gitarımlayım, 2 gününde eskisiyle. Elixir kullandıktan sonra diğer gitarımı elime aldığımda teller kaymıyor. Çok kötü bir his oluşturuyor. Bir kere denerseniz zaten anlarsınız farkını:)
Ocak 2012

İlginc Adam @ilgincadam

Gitar tellerini klavyeye yaklaştırmanın olumsuz bir yönü var mıdır?

Evet cızırtının arttığı ve çalımının daha rahat olduğu kesin. Peki bu cızırtı elektro gitarlar için nereye kadar zararlı?

Elektro gitar çalıyorsanız cızırtı amfiden çıkmadığı sürece sorun olmaz.
Ekim 2011

Ozel Ders Uzmanı @OzelDersUzmani

Eylül 2011

Beytullah Çiçek @By_2

Bir müzik enstrümanı ile uğraşanlar bilirler, şarkıların başında; örneğin si bemol yazarlar ve oradan çalarlar. Bunu mantığı nedir?

Sol anahtarının önündeki bemol ya da diyez işareti o çizgi üzerinde bulunan ve bütün ölçülerdeki notaların bemol ya da diyez aldığını gösterir. taaa ki özel bir naturel çal işareti görene kadar.
Aralık 2010

Ercüment Kılıç @candlebox

Solak fender telecaster var mı?

fender.com/en-tr/products/search.php/?partno=0110522700 ama Fender'i naapacaksın? Leo Fender G&L (glguitars.com/instruments/tributeseries/guitars/asat_classic_lh/index.asp) gitarlarını üretiyor biraz daha pahalılar ama gerek kullanılan ahşaplar, işçilik, mekanikler, manyetikler, tremolo gerekse de kullanılan malzemenin miktarı açısından Fender'den kat be kat üstünler. Sap için mesela daha fazla malzeme kullanılıyor böylece kafa daha arkada olabiliyor hem akord stabilitesi daha iyi hem de neck bending gibi özel teknikler çalınabiliyor.
Aralık 2011

Hakan Köse @hakank

Bend ne demek ve gitarda nasıl kullanılır?Bend Tekniği genel olarak şarkıya blues efekti katmak için kullanılan yöntemdir.Bu teknikle şarkıyı bambaşka bir hale getirip,yarım ses,1 ses ve isterseniz 2 sese kadar bent yapabilirsiniz.Bendle gerçekten güzel performanslar elde etmek mümkündür.Eklediğim videoda Türkçe olarak bu teknik nedir,nasıl kullanılır detaylı olarak ulaşılabilir.
Daha fazla

55 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Levinson Blade

6 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt