Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gitar

Enstrüman

Gitar, parmakla veya pena ile çalınan, esasen sekiz şekline benzeyen, yan kısımları oval, sap üzerinde ses perdeleri olan, telli bir çalgı türü. Gitarlar genelde altı tellidir ve farklı çeşitlerdeki ağaç türlerinden yapılabilirler. Gitar neredeyse her türlü müzik türünde kullanılan bir müzik aletidir.

Eylül 2014

Ahmet Caner Sönmez @acs

Mikrotonal Gitar hakkında ne biliyorsunuz? Böyle bir gitarı ilk defa duyduysanız nasıl bir şey olduğunu inceleyip fikirlerinizi yazar mısınız?


Daha önce görmüştüm ve hatta burada paylaşmayı düşünmüştüm ama atlamışım. Bu soru ile tekrar incelemiş oldum. Teşekkürler. Bence oldukça başarılı. Tanıtım için kültürel şenlik ve etkinlik düzenlenebilir elbette ki ancak ben (yeni nesli takip ettiğim kadarı ile) yeni neslin bu enstrümanı öncelikli olarak yerel müzikleri icra edilebilecek bir icat olarak tanıtılmasındansa daha gelişmiş bir evrensel gitar olarak tanıtılmasının daha hızlı yayılmasını sağlayabileceğini düşünüyorum. Hatta çok iyi ve tanınmış gitaristlere kullandırılarak enstrümental video kayıtlarının paylaşılması yolu ile gitara ilgi artırılabilir gibime geliyor.


Bu tarz, farklılık/yenilik içeren cihazların yayılabilmesi için öncüler gereklidir. Bu öncüler de herkesin takip ettiği kişiler/müzisyenler olabilirse çok hızlı ilerleyebilir diye düşünüyorum (bkz: yaygınlaşamayan çift tekneli bağlama zekicaglarnamli.com.tr/#!/dogalstereo).

Temmuz 2014

Azat Toğluk @azattogluk

Gitar çalmaya yeni başlayanlar için tavsiye edebileceğiniz çalışma metodu ya da egzersiz amaçlı parçalar nelerdir?

Youtube da selim ışık kanalını takip edin. Şimdiye kadar izlediğim en iyi eğitim videosu gitar için. Gerçi elektrik gitar üzerinden anlatıyor genelde ancak klasik gitar içinde temel olarak yol yöntem aynı zaten derslerde elektrik gitar ile klasik gitar benzerliğini göreceksiniz ve Selim İşık bunuda gayet net anlatmış tam detaylı 100 video var. En iyi Türkçe kaynak bence .
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Klasik gitarı mı akustik gitarı mı çalmak daha zevklidir?

10 yıllık prof.muzik hayatımda buna benzer çok fazla soru duydum, ama hiç sorulduğu kadar basit bir cevap veremedim.

Klasik gitar yapısı itibari ile , latin veya klasik parçalara daha yatkındır. Tabi gitar mühendisliği açısından her gitarla her şey çalına bilir ancak alet edevatı gerektiği yerde kullanmak lazım ancak ozmn tadı çıkabilir.

Maun-Lazdin-Abanoz ağacı karışımında bir klasik gitar idealdir. Bunların ağaçları 5 farklı kaliteden oluşur 1. Kalite bu tarz bir kalsik gitar 15 bin dolar civarındadır. 5. Kaliteyi 200-300 TL aralığında bulablirsiniz.

Akustik gitar ise batı kültüründen gelen bir yapıya sahiptir. O yüzden alternatif rock, pop ve türevlerini bununla çalmak daha zevklidir. Klavyesi klasik gitardan dar elektro gitardan geniştir.Tel sertliği elektrodan fazla klasik gitardan azdır. Akustik gitar çalma stili ile klasik gitar çalma stili arasında, Tır sürmekle, paten yapmak arasındaki kadar fark vardır.Ama ikisiylede istenilen yere gidilebilir.

Genelde müziğe bu açıdan bakılmadan klasik gitarla başlanır, belki ucuz diye böyle yapılır. O yüzden bu ülkeden de gitarist çıkmaz;)
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Ukulele nedir?

Anavatanı Avustralya olan 4 tellli bir çalgıdır. Gitarın mandolin ebatlarında olan versiyonu denebilir. Akort sistemi zengin olduğundan istenen tona akort çekilerek kolay kullanımı ile chill out modunda, rahat ve neşeli melodiler çalınabilir.
Tadını çıkarın :)
Şubat 2014

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Power Ball tekniği nasıldır?

Soyle arizali bir herif var,


ben aldigimda teknik filan yoktu (: once dusuk devirlerde basladim. Sonrasinda hizlandim. Zaten alet sizi yonlendiriyor. Yalniz insanlik namina uyarmam gerekiyor ki, daha ilk gunden 7000-8000 rpm ustune cikmayin.
Temmuz 2013

Burak @burakiik

Gitarım yere düştü ve burgu yerinden kırıldı. Burguların olduğu kısım tamamen koptu. Tamir imkanı var mı? Tahmini ne kadar masraf olur?

Benim de başıma gelmişti. Genellikle ekonomik gitarların kafa kısmı ayrı bir parça ahşaptan yapılır ve sapa yapıştırılır. O kısım bir zayıf noktadır ama gayet güzel de yerine tekrar yapıştırılabilir. Benim gitarım kırıldığında (Aria marka bir klasik gitardı) Ankara'da o tamiratı yapan sayılı sazcılardan birine götürmüş ve gerçekten çok ucuz bir fiyata mükemmel bir tamirat yaptırmıştım. Benim kanaatim o tamiratı 50TL altı bir fiyata yaptırabilirsiniz. Yayınladığınız pic görülemiyor, dolayısıyla kafanın tamamen kopmuş olduğunu düşünüyorum.
Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Bas gitar çalmaya başlayan kişi, ne tür egzersizler üzerine yoğunlaşmalıdır?

Öncelikle olması gereken, parmakların açılması ve klavyeye hakim olunması gerekliliğidir. Bunun için de klavye üzerinde basit parmak egzersizleri yapılmalıdır. Bu egzersizlere sol el egzersizleri denir. Sağ el egzersizleri ise genelde hıza dayalı olan egzersizlerdir. Yeni başlayan bir kişi, bu egzersizler sırasında parmak ağrıları, parmakların su toplaması gibi sorunlarla karşılaşabilir. Ancak bu sorunlar, parmakların sertleşmesi ile birlikte daha az görünürler. Kanaatimce ilk birkaç ay, yalnızca etkili bir şekilde klavyenin üzerinde hareket edilmeye yoğunlaşılmalıdır. Slap, poping gibi popüler ancak müzik yaparken çok da kullanılmayan egzersizlere ilk dönemlerde çok mesai harcanmamalıdır. Bu tür egzersizler, daha ileri seviyelerde yapılmalıdır.
Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Bas gitarın müzikteki işlevi nedir?

Bas gitarın öncelikli işlevi, tiz sesler olan vokal, gitar gibi ögelerle davulu kaynaştırmaktır. Eğer bas gitar, bu şekilde kullanılmasaydı, kulak tırmalayıcı sesler meydana gelirdi. Bas gitarın günümüz müziğindeki öncelikli işlevi, bir eşlik enstürmanı olmasıdır. Sola olarak da kullanıldığı müzik türleri vardır. Örneğin, free jazz, progressive rock vs. Eşlik enstürmanı olmasının yanı sıra çok fazla öne çıktığı popüler gruplar da vardır.Örneğin, Red Hot Chili Peppers, Jamiroquai vb.
Gitar
Mayıs 2013

A. Sakin @abdullahkaratas

Klasik gitarla akustik gitar arasındaki farklar nelerdir?

 • Akustik gitarların telleri metalden yapılmıştır. Klasik gitarın ise üstteki 3 teli metal alttaki 3 teli ise naylondur. Dolayısıyla akustik gitarın telleri daha serttir ve yeni başlayan biri tellere basmakta zorlanabilir.
 • Klasik gitarın klavyesi düz ve akustik gitara göre daha geniştir. Akustik gitarın klavyesi ise 1. perdeye doğru gittikçe incelir.
 • Akustik gitarın gövdesi nispeten klasik gitarınkine göre daha geniştir.
 • Akustik gitar genellikle penayla çalınırken, klasik gitarda pena yerine parmaklar (p-i-m-a) kullanılır.
 • Klasik gitar daha çok klasik parçaları (Rodrigo, Beethoven, Bach gibi.) çalmak içindir, Türkçe pop şarkılarında da kullanılır (Yaşar'ın, Ege'nin şarkıları vs.). Akustik gitar ise daha çok rock müzik şarkılarını (Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi, Yaşar Kurt şarkıları gibi) çalmak içindir.
Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Türk gitaristlerden hangisini en başarılı buluyorsunuz?

Türküleri severim, ama Gitarı da severim..

Lise yıllarında Rock müzik dinliyordum önce eski türkülerin yeni okunmuş biçimleri çok hoşuma gidiyordu sonra o ezgilerin orjinallerini dinlemek isteyip bir çok farklı ustaya rastladım ve hepsini dinlemekten çok da keyif aldım.

Benim Gitar konusunda en başarılı bulduğum kişiye gelince Erkan Oğur'u tek geçerim. Perdesiz gitarı ve ezgileri her zaman beni büyüledi ve büyülemeye de devam edicek.
Dinlemeden geçmeyin çok çok seveceksiniz..
Aralık 2012

Bektaş Akar @bektasakar

Gitar çalmak yetenek işi midir? İsteyen herkes çalabilir mi?

Ulaşmak istediğiniz seviyeye göre az biraz - süper çok arası yetenek ister tabii. Biraya çerez üç beş parça çalıp söylemek istiyorsanız çok bir yeteneğe ihtiyaç yok, yalnız o seviyede bile ne kadar az yetenek varsa o kadar da çok çalışmak gerekir. Yok "Ben gitar virtüözü olmak istiyorum" derseniz, tabii ki tüm enstrümanlarda olduğu gibi gitarda da üstün yetenek sahibi olmanız gerekir. Sonuçta az biraz yetenek ve çok çalışmayla kendinizi ve arkadaşlarınızı eğlendirecek kadar çalabilirsiniz.
Ekim 2012

Unknown @gncyctn

Hangi ağaçtan yapılan gitar daha iyi ses çıkartır?

Gitarlar bir çok ağaçtan yapılabilirler ve almak istediğiniz gitarın çeşidine göre bile hangi ağacın daha uygun ve değerli olduğu değişir.Gitar yapımında çoğunlukla kullanılan ve değerli olan ağaçlar ise;

 • Alder(Kızıl Ağaç)
 • Maple(Akçaağaç)
 • Rosewood(Gül Ağacı)
 • Ebony(Abanoz)
 • Basswood(ıhlamur Ağacı)
 • Agathis
 • Black Acacia (Australian Blackwood)
 • Padauk Padauk

Daha fazla

55 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Levinson Blade

6 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt