Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gökyüzü

Atmosfer

Gökyüzü, çeşitli nedenlerden ötürü tanımlaması zor bir kavramdır. Kabaca kişinin açık alanda yukarı baktığında gördüğü, tüm gök cisimlerini çevrelediği gözlemlenen boşluk olarak nitelendirilebilir. Bu tanıma göre kuşların ve uçakların gökyüzünde uçtuğu, yağmur ve gök kuşağı gibi atmosferik olayların yanı sıra güneşin batışının veya yıldız kaymasının da gökyüzünde gerçekleştiği varsayılır.

Ocak 2015

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Yıldırım neden düşer?

Doğa için oldukça önemli bir olay. Dünya üzerinde birçok madde dönüşümüne yardımcı oluyor. Özellikle yeryüzüne oksijen inmesinde büyük etkisi var. ( Azot döngüsü)

Oluşumu; yeryüzeyinden buharlaşan su yükseklere çıktıkça soğuk havanın etkisinden dolayı buz kristallerini oluşturmakta ve bu buz kristalleri birbirine sürtünerek bir elektriklenme oluşturmaktadır. Bulutların üst tarafı pozitif yükle yüklenirken alt tarafta negatif yük oluşturur.

Yıldırım
Alt taraftaki bu negatif yükler elektronları iterek orayı pozitif yük haline getiriyor. Bu pozitif yükler ile alt katmanlarda oluşan negatif yükler arasında bir enerji transferi oluşuyor. Buna yıldırım denilir.Yaklaşık 1000 km hızla ile yüklerin yere indiği söyleniyor.

Şimşekler bulutlar arasında gerçekleşirken, yıldırım bulut ile toprak arasında oluşuyor.

Yıldırım
Ağustos 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

Stunning Photos of Our Milky Way Galaxy | Milky Way Photos & Images | Skywatching & Night Sky Views

These amazing photos show our Milky Way galaxy from the inside out.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Gerçekten ozon tabakasının parfüm ve benzer ürünler yüzünden delindiğine inanıyor musunuz?

Bu bir inanç değil, bilimsel verilerle defalarca ispatlanmış bir problem. Yurdum insanı yıllarca Amerikan güdümünde bu gerçekliğe sırt çevirmiş ta ki ABD Kyoto protokolünü imzaladıktan sonra buna inanmasa bile Amerikalı inanıyorsa doğrudura gelmiştir. Bugüne kadar bütün uygar dünya (derken uygarlığın beşiği Avrupa'dan bahsediyorum) soğutucularda, klimalarda, spraylerde, yangın söndürücülerde kullanılan FCKW kısaltmalı gazın kullanımını yasaklamıştır. (bkz:de.wikipedia.org/wiki/Fluorchlorkohlenwasserstoffe) Tabii yasaklamak gazın gerekliliğine çözüm olmadığından aynı işlemler için kullanılabilecek alternatif gazların üretimi ve kullanımı desteklenmiştir. Bu konudaki inanç eksikliğinden dolayı Türkçe kaynak bulmak oldukça zordur.

Kimyadan anlayanlar şu formülleri inceleyerek ozon tabakasının nasıl delindiğini görebilirler:
Ozon Tabakası

Ozon Tabakası

Anlamayanlar, yukarıdaki linki takip edip tepkimenin nasıl olduğunu bildikleri yabancı dilden okuyabilirler. Ben kimyadan anlamadığım için okudum C:
Şubat 2014

Ayşegül Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Gerçekten ozon tabakasının parfüm ve benzer ürünler yüzünden delindiğine inanıyor musunuz?

Bu konu hakkında yazılan yazılar bize bu durumun parfüm ve benzeri ürünlerle gerçekleştiğini söylüyor. Eğer böyle bir durum olmasaydı ülkeler Kyoto Protokolünü imzalama konusunda hemfikir olmazdı diye düşünüyorum. Dünya ülkelerini bir anlaşmaya yönlendiren ciddi bir durum var demekki ki bu anlaşma söz konusu olmuş. İnsan vücuduna bile zararlı etkileri olan bu maddeler evrene da zarar veriyordur.
Eylül 2013

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bulutlar nasıl meydana gelir?

inploid.com/t/bulut-nasil-olusur

Bulutlar hakkında ek olarak;

Gökyüzünde gördüğümüz orta büyüklükteki bir bulutun (yaklaşık 1 kilometre çapındaki) hacmi 4 milyar metreküptür ve içinde 2-5 milyon kilogram su bulunur.

Hiçbir bulutun şekil ve hacimleri birbirleriyle aynı değildir. Çünkü oluşumlarına etki eden birçok değişik nedenler var. Sıcaklık, basınç, havadaki toz miktarı, vb.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Bulut nasıl oluşur?

Deniz, göl ve okyanus gibi su kaynaklarının yüzeylerinde hava ısındığında yanında nem taneciklerini taşıyarak yükselir. Bunlar havadaki su buharıdır ve atmosferden yükselirken havanın basıncı ve sıcaklığı azalır (Yukarı çıkıldıkça sıcaklık 100 metrede bir 1 derece düşer; basınç ise 10 metrede bir 1 milibar düşer). Basınç azaldığı için nem taşıyan hava molekülleri genleşir ve yoğunlaşarak nemin soğumasına neden olur ve sonucunda bulut oluşur. Bulut daha fazla soğudukça daha fazla nem yoğuşması olur ve su damlacıkları daha büyük bulutlar oluşturur.Gökyüzü
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Gök gürlemesi nasıl oluşur?

Gökyüzü
Şimsek (yıldırım), bulutlar arasında veya bulutlarla yeryüzü arasında oluşan elektron akımı ile meydana gelir.
Parlak elektron akımını çevreleyen hava giderek ısınır ve normalden daha hızlı hareket etmeye başlar. Bu da ısı ve ışık patlamasına neden olur.
Patlama, elektron akışının takip ettiği yol boyunca bir vakum tüpü oluşturur. Bu tüpün içindeki hava genleşip daralarak gürleme sesini oluşturur.
Vakum tüp gürleme sebebiyle tıpkı davul gibi titreşir. Ses tekrarlanıp yankılandıkça da gök gürültüsü dediğimiz doğa olayı oluşur. Ses uzaklara yayılabildiği için, o anda şimşeği göremesek de sesini duyabiliriz.
Şimşeği görebildiğimiz durumlarda, önce ışığın oluştuğuna, ardından da sesin geldiğine şahit oluruz. Çünkü elektron akışının hızı, sesin havada yayılma hızından daha yüksektir.

Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2013

Nazende , bir soruya yanıt verdi.

Kalabalık şehirlerde gökyüzüne bakıldığında yıldızların köylere nazaran daha az göründüğünü farkettiniz mi? Bunun nedeni nedir?

Şehirlerde ışık ve hava kirliliği fazladır. Bu nedenle şehirlerde yıldızlar fazla görünmez.
Mart 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada gökyüzünü izleyebileceğimiz en iyi yerler neresidir?

National Monument-ABDGökyüzü

Cherry Springs State Park-ABD
Gökyüzü

Wiruna-Avustralya
Gökyüzü

Valentia Island-İzlanda
Gökyüzü
Mart 2013

Bert, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada gökyüzünü izleyebileceğimiz en iyi yerler neresidir?

Özlem in cevabına ek olarak, Antalya da Olimpos un hemen yanında Çıralı adında küçük bir yer var. buraya akşam gidip kumsalda sırt üstü yatıp,gökyüzüne bakarsanız yıldızları sanki ellerinizle tutacakmıssınız gibi yakın ve net görürsünüz :) üstelik etrafta herhangi bir ışık kaynağı olmadığı için sadece yıldızlar ve ay ışığı ile çok keyifli zaman geçirebilmeniz mümkün.

Antalya / çıralı

Gökyüzü

Mart 2013

Ozlem Yalcin, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada gökyüzünü izleyebileceğimiz en iyi yerler neresidir?

Sizin için benim en beğendiklerimi ve merak ettiklerimi derledim.

1. Ushuaia, Arjantin


Gökyüzü

Bu kent turistik bir merkezdir. Ateş toprakları milli parkına yakındır. Çok pahalı bir kenttir çünkü tüm ürünler şehre çok uzak mesaflerden getirilmektedir. Özellikle Glaciar Martial buzulunun olduğu bölgede şehir manzarasının harika olduğu söyleniyor.

2. Güney Georgia Adası


Gökyüzü

Gökyüzü


Ekonomisi balıkçılık ve çevre turizmine bağlıdır. Güney Georgia'yı ziyaret başvuruları, ziyaretçilere bir enformasyon bülteni sunan Komisyoner'e yazılı olarak yapılmakta. Isles Koyu fok ve kuş gözlemciliği için pek çok fırsat sunmaktadır.

3. Stewart Adası Yeni Zellanda

Gökyüzü

Terkedilmiş gibi, hatta adanın terkedilmiş bölgeleri de varmış ama yaşayan kişi sayısı çok çok az zaten.

4.Tazmanya, AvustralyaGökyüzü


Avustralya'nın güneyinde konuşlanmış Tazmanya güney 40° - 44° paralelleri ile doğu 144° - 149° meridyenleri arasında bulunmaktadır. Neredeyse İrlanda kadar büyüktür. Ekolojik çeşitliliği çok fazladır, bu nedenle dörtte biri UNESCO tarafından korunmaktadır. Cradle dağı görülmeye değermiş!!!

Gökyüzü

5. Güney Kutbu , Antartika

Gökyüzü


İçinde ülke bulunmayan tek kıta :)) belirli zamanlarda inanılmaz gökyüzü görüntüleri ortaya çıkıyormuş.

6.Kangerlussuaq, Greenland
Gökyüzü

7. Murmansk, Kola Peninsula, Russia


Gökyüzü


8. Tromso, Norveç
(FAVORİM)

Gökyüzü


Geceyarısı Güneşi kuzey yarım küreye dik geldiği sürece bulunur. 18 Mayıs ile 26 Temmuz tarihleri arasında olur. Dünyanın en üst bölgesinde yer almasından dolayı alaca karanlık uzundur. Bunun sonucu olarak Nisan ile Ağustos arasında gerçek bir gölgenin olmaz.

26 Kasım ile 15 Temmuz tarihleri arasında güneş ufuk dairesi içindedir. Dağlarla çevrili olduğundan güneş 21 kasım ve 21 temmuz tarihleri arasında görünmemektedir. Burada güneşin geri gelişi törenle kutlanır.

Tromso Aurora Borealis (northern lights) bölgesinin içinde yer almaktadır ve aslında dünyanın rotasyonundan dolayı bu olayın izlenebileceği en iyi yerdir diyebiliriz. Akşam 6 da Tromso Aurora bölgesine girer ve ardından geceyarısı tekrar çıkar bu bölgeden. Işıktan dolayı Aurora Nisan ve Ağustos arası görünür duruma gelir.9.Yellowknife, Northwest Territories, Canada


Gökyüzü


10.Denali National Park, Alaska


Gökyüzü
Daha fazla

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.