Bilmek istediğin her şeye ulaş

Google+

Google

Google+ (bazen Google Plus olarak da bahsedilir ve G+ şeklinde kısaltılır), kurucusu olan Google tarafından yönetilen sosyal ağ ve kimlik doğrulama hizmeti. 3 Haziran 2011 tarihinde duyurulan servis ilk dönemde davetiye sistemi ile üye kabul etmiş, 20 Eylül 2011 gününden itibaren ise siteye üyelikler gerçek adını kullanmak şartıyla 18 yaş üzeri herkes için açılmıştır. Google+, Google Profiller üzerine inşa edilmiştir. Google Buzz gibi diğer Google projeleriyle de entegre çalışan servis Çevreler, Konular ve Video Sohbet Odaları gibi sosyal ağ dünyasında yeni olan özellikler içermektedir. Mobil uygulamalar ile de erişilebilen Google+, Google'ın en büyük sosyal ağ girişimi olarak 800.000.000 üyesi bulunan Facebook'un rakibi olarak görülmektedir. Bu servis, Google Buzz, Google Friend Connect ve Orkut'un ardından Google'ın dördüncü sosyal ağ girişimidir. 27 Aralık 2011 tarihinde 62.000.000 kullanıcı barajını aşan Google+'ın büyüme analizi göz önüne alındığında her gün 625.000 yeni üye kazanarak 2012 yılı sonunda 400.000.000 kullanıcı barajını aşacağı tahmin edilmiştir. 2012 yılı Aralık ayı itibarı ile Google+ 500 milyon kullanıcı sayısını geçmiştir.

Ekim 2016

Adıyaman Kervansaray Kahvesi, bir soruya yanıt verdi.

inploid'de soru ve içeriklerin sosyal paylaşım seçenekleri arasında 'Google+' bir an önce yerini sizce de almalı mı?

Bencede kesinlikle evet.
yeni bir sosyal medya oluştururken diğerlerini es geçmek yerine onlardan faydalanmalıdır.
Ekim 2016

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2016

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

inploid'de soru ve içeriklerin sosyal paylaşım seçenekleri arasında 'Google+' bir an önce yerini sizce de almalı mı?

Google+ paylaşımı seçeneği kullanımının olmamasından dolayı kaldırılmıştır ancak elbette ki ekleyebiliriz yeniden.
Mart 2016

Gökhan Çancılar  yeni bir  gönderide  bulundu.

Rüya Gibi Ofisler ve Neden Böyleler? – Gökhan'ın İnternet ve Teknoloji Blogu

Rüya gibi ofislerle ilgili sanırım daha önce çok şey okudunuz, gördünüz, arkadaş arası muhabbetini yaptınız. Özellikle teknoloji girişimleri bu konuda çok hevesli ve istekliler. Çalışanlarının çalı…
Mayıs 2014

Cihan Giray Akdağ, bir soruya yanıt verdi.

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Kimsenin üzerinde düşünmediği bir konu üzerine bir proje oluştur ve google'a gönder. Tabii karakterini ortaya koyacak boyutta bir blog ve sosyal medya hesapları da iş görür. Yapman gereken yaratıcılığını ve uzmanlığını kanıtlamak. Başarılar!
Mayıs 2014

Osman Tüysüz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gmail’in tasarımı değişiyor

10515

Ortaya çıkan ekran görüntülerine göre, Google’ın popüler e-posta servisi Gmail, çok yakında bambaşka bir tasarıma sahip olacak.
Gmail 2011 yılından beri büyük tasarım değişikliği yaşamadı ve görünüşe göre Google artık değişim zamanının geldiğini düşünüyor. Geek.com’da ortaya çıkan iki ekran görüntüsü, Google’ın üzerinde çalıştığı yepyeni Gmail tasarımını ortaya çıkardı. Yeni Gmail arayüzü, şu an kullandığımızdan çok daha farklı görünüyor ve minimalist bir tasarım anlayışı benimsenmiş. Aslına bakarsan, yeni Gmail Google+’ı andırmıyor değil.
10515

Sol menüyü olabildiğince sadeleştiren Google, aradıklarını daha kolay bulabileceğin bir menü tasarlamış. E-posta kategorilerin için ayrılan açılır-kapanır sol menünün yanı sıra, yeni e-posta ve hatırlatmalar oluşturmanı sağlayan tuşlar ekranın sağ köşesine taşınmış. Burada üç tane daha ikon var ancak, buzlandıkları için ne olduklarını anlamak çok güç. En tepedekinin Google Drive olduğunu tahmin ediyoruz.Google’ın yeni Gmail’i ne zaman kullanıma sunacağına dair hiçbir bilgi yok. Önümüzdeki en yakın Google etkinliği olan Google I/O 25-26 Haziran tarihlerinde düzenlenecek ve yeni Gmail’in burada tanıtılması kuvvetle muhtemel.
Yeni Gmail ilk bakışta hoşumuza gitti, ancak söz konusu radikal bir değişim olduğundan kimilerinin hoşuna gitmeyecektir. Peki, ekran görüntülerinden yola çıkarak, senin yeni Gmail’e dair ilk fikirlerin nedir?
Mayıs 2014

Yunus Tıraş, bir soruya yanıt verdi.

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Ben şu an Google üzerinden arama motoru optimizasyonu yapıyorum da sizin de bir blog açarak araştırmalarınızı yazmaya başlayarak kendinizi geliştirebileceğinizi söyleyebilirim.
Mayıs 2014

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Google'da nasıl bir çalışma ortamı var ve nasıl Google'da çalışabilirim?

Bir arkadaşım Google'da uzun zamandır çalışıyor ve Dublin'de yaşıyor. Onunla yaptığımız konuşmalardan bazı aktarımlar yapayım.

Öncelikle arkadaşım 4 dil biliyor ve bu dilleri kendi kendine öğrenmiş biri (nasıl diye sormayın). Son mülakatında bu dillerin hemen hepsini farklı kişilerle konuşmuş. Yani mülakata katılanlardan biri ile Fransızca, biri ile İngilizce... vs. Bu söylediklerim gözünüzü korkutmasın, çünkü Google'da çalışmak için bu özellikler mutlaka şart değildir. Ben sadece arkadaşımın gerçekten farklı bir insan olduğuna dikkat çekmek için bunları yazdım.

Benim fikrimi sorarsanız; Google veya Microsoft gibi bir firmada çalışmak istiyorsanız cesur olmalısınız ve alanınızda gerçekten çok iyi olmalısınız. Bunun yanı sıra yaratıcı, dışa dönük, algısı açık olmalı ve elbette en azından İngilizce bilmelisiniz. Bu durumda bence başvuru yapmanızda hiç bir sakınca yoktur.

Google'da çalışma temposu ve çalışma zamanlamaları konusu inploid'de başka sorular altında zaman zaman bahsi geçmiş bazı örnek uygulamaları içeriyor. Örneğin; Google çalışanları haftalık çalışma zamanlarının %20'si gibi bir süreyi zorunlu olarak üzerinde çalıştıkları proje dışında istedikleri herhangi bir projeye ayırıyorlar. Yani, genel tabiri ile "şirket içi girişimcilik" yapısı. Gmail gibi ürünler bu sistemle çalışanlar tarafından ortaya çıkarılan ürünler.

"Şirket içi girişimcilik" ile ilgili olarak:
Kurum içi girişimcilik (intrapreneurship) nedir?
İşletmelerdeki iç girişimciler neden destek görmez, inovatif hareketler için aslında en etkili yöntemlerden biri iç girişimciler değil midir?

Bunun yanı sıra benim çıkarımlarıma göre; Google'da hemen hemen her iş için "işinin en iyisi" denilebilecek çok başarılı kişiler çalışıyor ve bu kişiler sürekli olarak uzmanı oldukları işi yapıyorlar. Yani; hemen her konuda uzman kişiler var ve bu uzmanlar uzmanı oldukları işi yapmak dışında başka bir şey pek yapmıyorlar (kurum içi girişimcilik konusu hariç) .

Çalışma saatleri bence Türkiye'ye göre çok hafif kalır. Haftada 3-4 gün diyebiliriz (kesinlikle 5-6 gün değil) .

Arkadaşımın bahsetmeye değer bulduğu şeylerden bir diğeri ise; dünya mutfağı :) Dünya mutfağından örnekler bulabileceğiniz bir yemek servisi alabiliyorsunuz. Çin, Hindistan, Meksika ... vs mutfaklardan çeşit çeşit yemekler bulunuyor restoranlarında.

Ortam olarak nasıl bir yer diye soracak olursanız; ben gitmedim görmedim. Ancak Serkan Köse (@serkan) bu konuda belki yardımcı olabilir. Bunun dışında internette bir çok fotoğraf var zaten: google.com/search? Q=google+office& sourc...

Umarım bu bilgiler faydalı olur.

Güncelleme:
Gmail'in hikayesi: time.com/43263/gmail-10th-anniversary/
%20 zaman: wired.com/2013/08/20-percent-time-will-...
Daha fazla

11 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.