Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görsel Sanatlar

Resim, heykel, mimari ve fotoğraf gibi; çizgi, boya veya hacim veren maddelerle yapılan, görme duyusuna hitap eden sanatlardır.

Aralık 2010

Gizli Kullanıcı

Çıplak fotoğraf çekmek sanat mıdır?

Bu soru böyle mi sorulur? Fotoğrafçı mı çıplak?
Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

En hızlı render alan video düzenleme yazılımları nelerdir?

Bir çoğunu denedim Adobe Premiere'de karar kıldım. Küçük enişte profesyonel montajcı, Avid'in en profesyoneli olduğunu ve yüklenen dosyaları kendi formatında küçülterek çalışmaya imkan tanıdığını ardından da orijinal dosyayı kestiğini dolayısıyla en hızlı çalışan program olduğunu söylüyor. Normal kullanıcı için yine de Premiere, zaten overall ratingleri de bunu söylüyor: professional-video-editing-software-rev.
Kasım 2014

Furkan Bayram @furkanbayram

Kitsch nedir ve örnekleri nelerdir?

Kitsch rüküş anlamına gelen Almanca bir sözcüktür. Dilimize Milan Kundera'nın Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği isimli kitabı sayesinde girmiştir. Ak Saray ülkemizdeki en önemli kitsch örneğidir. Beyoğlunda yıl boyu yanan noel ışıkları da kitsch'dir. Boğaz köprülerimizdeki Japon kerhanesi havasındaki ışıklandırmalar da kitsch'dir.

Gereksiz yanar dönerli bu melek kitsch'dir.
Mimari Tasarım

Yine gereksiz yanar dönerli bu Meryem de kitsch'dir.
Mimari Tasarım

Bu tür yaldızlı, parıltılı, ucuz hediyelik eşyalar da kitsch'dir. Şimdi yine onlardan gelip "Vay efendim, camimize nasıl kitsch dersin" diyecekler.
 1. Cami Kur'an'da da yoktur, cemaatin toplandığı bina anlamındadır, camiye kitsch demek İslama hakaret değildir.
 2. Kitsch bir hakaret sözcüğü değildir, sadece güzelliğin abartılarak bir çirkinlik oluşturulduğunu ifade eder.
 3. Aşağıdaki hediyelik plastiğin güzel olduğunu iddia etmiyorsunuzdur umarım.
 4. Kitsch'in ne olduğunu anlamadan kimseyi bu konuda yargılamayın.
 5. Kitsch olmasını istemiyorsanız bir Mimar Sinan edasıyla zevkli bir şeyler üretin.Mimari Tasarım

Bu zevksizce kitsch olurken
Mimari Tasarım

Bu gayet zevkli ve sanatsal olduğundan dolayı kitsch değildir. (Roma'da kendi çektiğim, küçük bir caddedeki noel ışıklandırması, kitsch olmayanı yaratan insanlardan oluşan trafik arkamda korna çalmadan bekliyor)
Mimari Tasarım

Görüyorsunuz ikisi de yanar döner ilki kaba ve zevksiz, yanar dönerimiz olmasın mı mantığıyla yapılmış, ikincisinde ağır zevk mevcut.
Mart 2012

Redeye @Redeye

Bilgisayar oyunları bir sanat ya da multimedya eseri midir?

Kesinlikle!! İsin icinde grafik, illustrating, muzik, programlama ve yapay zeka, fikir uretimi ... O kadar kapsamli ki belki yuksek butceli bir bilim kurgu filmi kadar emek ister.
Mart 2012

Sedat Durmuş @dadassedat

Origami nasıl bir sanattır?

'ori' katlamak 'gami' kağıt anlamına gelir. genellikle kare kağıtları yapıştırıcı yada makas kullanmadan çeşitli 3 boyutlu figürler yapılır. kesme işleminin kullanıldığı türe krigami denir. günümüzde modern origami adı altında çok parçalı eserler yada krigami ile yapıan eserler de yapılır.
Ocak 2012

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

İstanbul'da görülmesi gereken müzeler hangileridir?

İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kariye Müzesi, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Sabancı Müzesi, Topkapı Sarayı.
Aralık 2011

İbrahim Aydın @noldor

Resim, çizim gibi görsel sanatlarla ilgilenir misiniz? İnternet üzerinde eserlerinizi sergilediğiniz bir galeriniz var mı?

Görsel sanat ile çok ilgiliyim, ilgim kadar yeteneğim olmasa da amatör fotoğraf çekimlerimi ve basit kara kalem çizimlerimi yayınladığım bir deviantART hesabım var.
unknowaman.deviantart.com
ufa.lt/qh16oc (Google Plus'taki Fotoğraf çalışmalarım)

Birde şöyle bir video eklemiştim bir süre önce;
Aralık 2010

Doğukan Güvercin @dogukanguvercin

Aralık 2010

Serkan Güneş @proasus

Aralık 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Bir ressamın resim çizerkenki fırça darbelerini duyabiliyor musunuz?

Yanlış anlaşılma olmasın Resim çizerken kalem kullanılır buna kara kalem denir veya renkli kalemler, pastel boya ile de yapılır bu işlemede çizmek değil boyamak tabiri kullanılır. fırça ile yapılanda çizmek değil boyamaktır.
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Soyut resim nedir? Bugüne kadar oluşturulmuş en güzel soyut resimler hangileridir?

Soyut resim, 19. yüzyıl sonlarına doğru Post-izlenimcilik ve Dışavurumculuk sonrasında ortaya çıkmış bir akımdır. Henri Matisse'nin ortaya çıkardığı Fovizm akımı ile beraber ilerleyen bu sanat akımı Pablo Picasso ve Georges Braque ile birlikte Kubizm akımını tetiklemiştir. Mevcut akımların referansı ile soyut resim sanat tarihindeki yerini almaya başlamıştır, bu akımın öncülerinden  Wassily Kandinsky, Kasimir Malevich, Franchis Picabia, Piet Mondrian, Robert Delanuay sayılabilir. Bu akım ardından gelen Soyut Dışavurmculuk, Sürrealizm gibi bir çok akımın da temelini oluşturmaktadır. 


Soyut


Soyut
Soyut

Ocak 2012

Aykut Kardaş @unknow

Güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları için nasıl çalışmak gerekir?

Güzel sanatlar fakültelerine hazırlanmak için öncelikli olarak ticari bir kurum haline gelmiş, dersane kıvamındaki kurslardan uzak durulmalıdır. Kişi yetenekli olabilir, hiç bir kursa da ihtiyacı olmayabilir ama en azından sınavda karşısına çıkabilecek durumlar için 6 -10 ay arası bir çizim kursuna gitmesi tavsiye edilir. Aklıma ilk gelen ve kendi gitmiş olduğum Ada sanat geliyor. adasanat.com.tr%2f%26nbsp%3b'>adasanat.com.tr/ 
Ama yok ben kursa gitmem param yok diyorsanız da, ilk aşamada abartmıyorum 2 hafta çizgi çalışın.; yatay, dikey, yuvarlaklar. Gözünüzün eğitimi birincil sıradadır muhakak perspektif bilgisini ednin. İlk bir ay bol bol tek ve çoklu obje çizimleri yapın. Ardından ışık ve gölge çalışın bu etütler daha sonra geçeceğiniz figür çalışmalarında oldukça işinize yarayacaktır. En önemli tavsiye bulunduğunuz şehirde yoksa yakınlardaki üniversitelerin istediğiniz bölümlerine gidin hocalarla görüşün, işlerinizi gösterin, hatta durumu abartın derslere girin misafir öğrenci olarak bu hem size çalışma imkanı sağlayacak ve gireceğiniz sınavda gerekli olan gazı verecektir. Hocalarla görüşemezseniz bile bölümde okuyan öğrencilere danışın. Ben vakti zamanında oldukça fazla denedim bu yolları ve çok da işe yaradı.
Ekim 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Mekan ve etkinlik (konser, tiyatro, gösteri,... vs.) tanıtımı yapan bir internet sitesinden neler beklersiniz? Sitenin gelir kaynağı nelerden sağlanabilir?

Halihazırda bunu etkinliğin biletini satarak ve haberdar ederek yapan siteler var aslında Biletix (biletix.com), Mybilet(mybilet.com) gibi. Etkinliklerden haberdar ederken bu etkinliklerin biletlerinden komisyon alarak iyi bir gelir modeli kurulabilir -ki bu siteler de halihazırda bunu yapıyor-...
Bu konuyu derinelemesine daha farklı açılardan incelemek de gerekir. Ancak ben kendi açımdan boyle bir sitede neler yapılabilir, eklenebilir burada anlatmak isterim:
 • Etkinliklerin kategorilernmiş olarak ana başlıklarını görmek
 • Daha ayrıntılı görünümde etkinlik ile ilgili tüm bilginin özeti: nerede, kac lira, içeriği nasıl, katılımcı,...vs. bilgileri varsa..
 • Panel,..vs. ise katılımcıların otobiyografileri
 • Eğer bilet alacaksam oturma duzeni ve yerimi secmek ve biletin ödemesini olabildigince hızlı ve güvenilir olarak yapabilmek
 • Oturacağım yerinn seçimini yaparken, orada arkadaslarım da varsa onları da bana göstermesini isterim (bunu su an bir firma yapmaya basladi facebook connect ile)
 • Tüm bunların otesinde tüm işlemlerimden sistemin birşeyler öğrenerek bana önerilerde bulunmasını isterim. Yani nasıl etkinlikllerden hoşlandığımı, hangi yerlerde oturmayı sevdiğimi, kimlerle orada olmaktan memnuniyet duyduğumu zamanla ölçümleyerek bana bu bilgilerin kesişiminde önerilerde bulunması
 • İnternet sektöründe sistemler artık buna doğru yöneliyor/yönelmeli. Artık hem zaman önemli hem de içerik çok fazla, bunun önüne geçecek daha akıllı sistemler tasarlanmalı
Gelir kaynakları genel olarak satılan biletlerden alınan düşük komisyonlar üzerinden sağlanabileceği gibi, bana öneride bulunma eylemini iyi gerçekleştirebiliyorsa bundan da çok küçük paralar alınabilir (işime yarayan ve benim zamanımı değerli kılan herşeye belirli bir seviyeye kadar para odeyebilirim)...

Düzenleme: harita üzerinde hem etkinliğin yerini hem de mobil bir uygulama varsa o uygulama ile etkinliğe halihazırda katılan tanıdıklarımın mekanda olup olmadıklarını/olmayacaklarını da görmek güzel olurdu :) ( @gokhanorun )
Nisan 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Vitray sanatı nedir?

Orijinal olarak renkli camların aralarındaki derzlere kurşun dökülmesi suretiyle anlamlı ya da anlamsız ama çok renkli resimler haline getirilmesidir. Artık derzler için suni malzemeler, cam yerine de plastik kullanılarak fabrikasyon vitraylar da yapılmaktadır.Görsel SanatlarGörsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Daha fazla

205 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Dövme

66 Kullanıcı   22 Soru   72 Yanıt

Karikatür

244 Kullanıcı   9 Soru   61 Yanıt