Bilmek istediğin her şeye ulaş

Görsel Sanatlar

Resim, heykel, mimari ve fotoğraf gibi; çizgi, boya veya hacim veren maddelerle yapılan, görme duyusuna hitap eden sanatlardır.

Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

En hızlı render alan video düzenleme yazılımları nelerdir?

Bir çoğunu denedim Adobe Premiere'de karar kıldım. Küçük enişte profesyonel montajcı, Avid'in en profesyoneli olduğunu ve yüklenen dosyaları kendi formatında küçülterek çalışmaya imkan tanıdığını ardından da orijinal dosyayı kestiğini dolayısıyla en hızlı çalışan program olduğunu söylüyor. Normal kullanıcı için yine de Premiere, zaten overall ratingleri de bunu söylüyor: professional-video-editing-software-rev.
Kasım 2014

Furkan Bayram @furkanbayram

Kitsch nedir ve örnekleri nelerdir?

Kitsch rüküş anlamına gelen Almanca bir sözcüktür. Dilimize Milan Kundera'nın Var Olmanın Dayanılmaz Hafifliği isimli kitabı sayesinde girmiştir. Ak Saray ülkemizdeki en önemli kitsch örneğidir. Beyoğlunda yıl boyu yanan noel ışıkları da kitsch'dir. Boğaz köprülerimizdeki Japon kerhanesi havasındaki ışıklandırmalar da kitsch'dir.

Gereksiz yanar dönerli bu melek kitsch'dir.
Mimari Tasarım

Yine gereksiz yanar dönerli bu Meryem de kitsch'dir.
Mimari Tasarım

Bu tür yaldızlı, parıltılı, ucuz hediyelik eşyalar da kitsch'dir. Şimdi yine onlardan gelip "Vay efendim, camimize nasıl kitsch dersin" diyecekler.
 1. Cami Kur'an'da da yoktur, cemaatin toplandığı bina anlamındadır, camiye kitsch demek İslama hakaret değildir.
 2. Kitsch bir hakaret sözcüğü değildir, sadece güzelliğin abartılarak bir çirkinlik oluşturulduğunu ifade eder.
 3. Aşağıdaki hediyelik plastiğin güzel olduğunu iddia etmiyorsunuzdur umarım.
 4. Kitsch'in ne olduğunu anlamadan kimseyi bu konuda yargılamayın.
 5. Kitsch olmasını istemiyorsanız bir Mimar Sinan edasıyla zevkli bir şeyler üretin.Mimari Tasarım

Bu zevksizce kitsch olurken
Mimari Tasarım

Bu gayet zevkli ve sanatsal olduğundan dolayı kitsch değildir. (Roma'da kendi çektiğim, küçük bir caddedeki noel ışıklandırması, kitsch olmayanı yaratan insanlardan oluşan trafik arkamda korna çalmadan bekliyor)
Mimari Tasarım

Görüyorsunuz ikisi de yanar döner ilki kaba ve zevksiz, yanar dönerimiz olmasın mı mantığıyla yapılmış, ikincisinde ağır zevk mevcut.
Eylül 2014

Akkirom @akkirom

Ara Güler'e hangi fotoğrafı ile ilgili soru sormak isterdiniz?

Salvador Dali ve Sophia Loren'i nasıl çektiğini kendi ağzından dinlemek isterdim. Bir programda izledim ama yine de kendi ağzından dinlemek isterdim biraz küfürlü konuşuyor ama =)
Vaktiniz varsa videoyu izlemenizi öneririm =)

Şubat 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

İzlemiş olduğunuz filmlerden unutamadığınız diyaloglar nelerdir?

"Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suit on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin? " - Trainspotting
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Hat sanatı nedir?


Görsel Sanatlar
Hüsnühat
olarak da adlandırılan hat sanatı kısaca güzel biçimli yani dekoratif yazılar yazma sanatıdır. Farklı dillerde, farklı alfabelerde çeşitli şekillerde ortaya çıkmıştır. Günümüzde bilgisayarlarda kullanılan Times New Roman, Monotype Corsiva, Bookman Old Style, Arial gibi yazı tipleri aslında birer hat çalışmalarıdır. Hat çalışmalarının birer çağdaş örnekleridir.

Hat sanatı özellikle matbaadan önceki dönemlerde önemli bir uğraştır. Günümüzde yukarıda verdiğimiz örneği göz önünde bulundurursak tipografi ile ilişkilendirilebilir. Hat sanatı sadece İslami değildir. Japon, Pers, Çin ve Batı kaligrafileri vardır. Mesela Japon hat sanatına özgün haliyle Şodo denilir.

Hat Sanatında Kullanılan Malzemeler
 • Kalem
 • Mürekkep
 • Kağıt
 • Hokka
Mayıs 2013

Batuhan Bulut @hakimtokmagi

Tezhip sanatı nedir?

Tezhip, kelime olarak Farsça'da altın ile süsleme demektir. Kur'an ayetleri gibi değerli evrakların önemini ifade etmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Temel malzeme altın ya da boyadır. Öncelikle altın dövülür ve ince bir tabaka haline getirilir. Daha sonra suda ezilerek kıvama getirilir.

Tezhip sanatı yazma kitaplar, levhalar, fermanlar, tuğralar, kitap ciltleri ve minyatürler üzerinde kullanılabilir.

Sanat

Mayıs 2013

Rohat Kaya @poison

Yedi sanat dalı hangileridir?

 • Resim ve Heykel
 • Mimari
 • Tiyatro
 • Müzik
 • Dans
 • Edebiyat
 • Sinema (Diğer tüm sanat dallarını kendi bünyesinde harmanlayabilmektedir.)
Aralık 2012

Barış Dağlı @barisdagli

Fotoğraf felsefesi üzerine bir kaç kitap tavsiye eder misiniz?

Walter benjamin - fotoğrafın kısa tarihi

ayrıca eklemek isterim ki;

Anlatmanın Başka Bir Biçimi - Jean Mohr, John Berger
Ekim 2012

Barış Dağlı @barisdagli

Fotoğrafçılığı bir ustadan mı öğrenmek daha iyidir yoksa kendin öğrenip kendi tarzını yaratmak mı?

Fotoğrafçılığın öğrenilebilir bir şey olduğunu düşünmüyorum. Çoğu sanat gibi, "resim, müzik, edebiyat" fotoğrafçılıkta gözlem yeteneğine ve zihnin -şeyleri- ayırt edebilme kabiliyetine ihtiyaç duyar.

Bir demir ustası, çırağına demiri nasıl yumuşatacağını, işleyeceğini ve soğutacağını öğretebilir. Ama yetişen kişi ortaya bir eser koyduğunda bu eser ustasının bilgileri aracılığıyla değil, kendi şahsi düşünceleri ve gözlemciliği dolayısıyla ortaya koyduğu bir eserdir.

(Yani eserdeki eğimler, motifler ve çizgiler yapan kişinin düşleme gücüne aittir. Eğer bu desenler eseri estetik yapıyorsa, kutlanması gereken usta değil eserin sahibidir. Çünkü usta yalnızca eğim vermeyi, motif işlemeyi, çizgiler ve oluklar oluşturmayı öğretebilir. Ama bunları estetik bir şekilde nasıl kullanacağı yapan kişinin becerisidir.)


Her birimizin aynı, neredeyse sabit kaynaklar ile beslenip ortaya farklı şeyler koyduğumuz gibi, bu iş içerisine girmiş kişi de, usta kişisinden yalnız aracı ile ilgili teknik detayları alır, aracının bakımı hakkında bilgiler edinir ve onu nasıl kullanacağını öğrenir. Ama nereye bakacağını, kadrajına neyi sığdıracağını kendi öğrenmek zorundadır.


 • Eğer kişi vizör de gördüğü şey karşısında, içte hiçbir duygusal kıpırdanma hissetmiyorsa, deklanşöre basmaktan da kaçınmalıdır.


Usta sıfatı ile adlandırdığımız öğretici bize düşlemeyi, bakmayı, kalabalıklar arasındaki farklı olanı görmeyi öğretemez. Bu beceriye sahip olmak kişinin kendi elindedir. Ve bunun için bir öğreticiye ihtiyaç duymaz.


 • Ama iyi bir heykel ustasının, mermer elinde şekillendiği gibi çırakta ustasının becerikli elleri arasında şekillenebilir. Pek nadir olarak rastlansa da bazı ustaların son eserleri, yetiştirdikleri çıraklarıdır.

Ekim 2012

Hülya Arslan @Harslan

Dadaizm nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır?

Dil ve estetik kurallarına karşı çıkan bir akım olan Dadaizm 20.yüzyılın başlarında Fransa ve Almanya'da ortaya çıkmıştır. Dadaizm'in felsefesi umutsuzluk, güvensizlik ve hiçbir şeyin sağlam ve sürekli olmadığı düşüncesidir. 1.Dünya Savaşı'ndan etkilenmiştir.

Sanat

Nisan 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Vitray sanatı nedir?

Orijinal olarak renkli camların aralarındaki derzlere kurşun dökülmesi suretiyle anlamlı ya da anlamsız ama çok renkli resimler haline getirilmesidir. Artık derzler için suni malzemeler, cam yerine de plastik kullanılarak fabrikasyon vitraylar da yapılmaktadır.Görsel SanatlarGörsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Görsel Sanatlar
Mart 2012

Redeye @Redeye

Bilgisayar oyunları bir sanat ya da multimedya eseri midir?

Kesinlikle!! İsin icinde grafik, illustrating, muzik, programlama ve yapay zeka, fikir uretimi ... O kadar kapsamli ki belki yuksek butceli bir bilim kurgu filmi kadar emek ister.
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Fanzin nedir?

Hiçbir kar amacı olmadan amatörce hazırlanmış yayınlardır.

Genellikle fotokopi gibi ucuz kopyalama yöntemleri ile çoğaltılır. İçerik olarak yazı, karikatür, fotoğraf gibi farklı konulardan oluşur. Belli bir içerik üzerine oluşturulmasının yanı sıra, farklı materyallerin bir araya gelmesiyle de hazırlanabilir.

Ticari ve profesyonel olmayan bu yayınlara, dergilerin yeraltı biçimi diyebiliriz. Dergilerin aksine belli bir yayım tarihleri ve düzenleri yoktur.
Daha fazla

205 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Dövme

66 Kullanıcı   22 Soru   72 Yanıt

Karikatür

244 Kullanıcı   9 Soru   61 Yanıt