Bilmek istediğin her şeye ulaş

Grafiti

redirectGraffiti

Ağustos 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Banksy takma adıyla bilinen, asıl kimliğini saklayan graffiti sanatçısı ve eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Banksy ismini ne zaman görsem büyük hayranı olduğum Tomek Baginski aklıma gelir. Banksy görsel eleştirilerinin kısa anime olarak can bulmuş halidir kendileri ayrıca çok daha yaşlıca :)
en.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Bagiński

Ağustos 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Banksy takma adıyla bilinen, asıl kimliğini saklayan graffiti sanatçısı ve eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Anarşist, Yaratıcı, başarılı biridir. Gerçek kimliğinin bilinmediği söyleniyor. Bazı tek tük çalışmalar belki de bu yoruma sebep olabilir gibi geliyor. Ama o kadar emin değilim. Sorgulayan yanı hoşuma gidiyor.
Haziran 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Goul Chakir Katsapoulos, bir soruya yanıt verdi.

Sokak sanatı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Grafiti ve stencil sizce insanlara ulaşma konusunda hangi noktada?

Sokak sanatı, özgür beyinlerin, yaratıcı zihinlerin eserlerini büyük bir heyecan içinde galerileri belledikleri sokaklarda üretmeleridir bence. Sokaklar onlar için işgal edilmiştir ve birgün kendilerine ait olan bu yerleri geri alacaklardır. Yaptıkları şeylere bakarken bile bu heyecanı hissetmemek mümkün değil. O "özgür, macera dolu sanat" muhteşem bir enerji yansıtır.
Grafiti ve stencil gibi sokak sanatlarının ve verdikleri mesajların da ulaşmak istenilen yere ulaştığından eminim. Bu konuda kesinlikle mükemmel bir başarı noktasındalar. Bunu da birçok sokak sanatçısının bugün herkes tarafından tanınıyor olmasından anlayabiliriz.
Sokak Kültürü
Banksy
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Grafiti'de en çok çizilen objeler nelerdir?

Cidden hiçbir kural yokmuş. Yalnız aşağıdakileri yaparken en çok çizilen objelerin süslü harfler olduğunu fark ettim.

Grafiti

Grafiti
Nisan 2013

Halil Ertekin  yeni bir  gönderide  bulundu.

Aralık 2012

Barış Dağlı, bir soruya yanıt verdi.

Grafiti'de en çok çizilen objeler nelerdir?

Grafitty de en çok çizilen obje diye bir şey yoktur . Sanatçının o anki ruh haline bağlı olarak Char , bombing vs şeyler çizebilir. Bombing denilen sanat illegal grafiti için en uygun kirli ve afişe mekanlarda yapılır. Char ise örneğin MadC gibi ünlü sanatcıların yazıyla karakteri birleştiren sanattır.

Aralık 2012

Halil Ertekin  yeni bir  gönderide  bulundu.

Grafitty

Sokak Kültürü

Burası İzmir - Çiğli Alt Geçit Hiphop kültürünün en önemli dalı olan Grafitty günümüzde ne kadar ıyk onedemek bilmiyorum deselerde biz hastasıyız bu sanatın .

Daha sonraki yazılarımda açıklamayı düşünüyorum. Bu arada bu grubun bir aralar içinde oldugum için gurur duyuyorum . Hiphop bir kültürdür. Bu fotoğraf gene copy paste değildir.Bizzat kendi fotoğrafımdır.!!


PeaceAralık 2012

Duygu Uzunalı, bir soruya yanıt verdi.

Grafiti nerelere çizilir?

Duvar olan her yere graffiti yapılır. Sadece beton olması da gerekmez. İç mekanda da uygulanabilir. İllegal olacaksa halk tarafından rahatça gözükecek yerler tercih edilir. Bu hem bir zorluk hem de bir başarı göstergesidir. Yapılan yer ne kadar zorsa o kadar etkili olur. Arka sokaklar da tercih edilebilir. Hitap etmek istediği kişilere göre yerini belirler. Legal graffiti yapılacaksa düzgün, geniş ve popüler noktalar tercih edilir genelde. İşin bitmiş hali ve fotoğrafı da bir sergileme biçimi olduğu için daha sakin yerlere yapılıp bir yayın olarak da gösterilebilir.

Aralık 2012

Duygu Uzunalı, bir soruya yanıt verdi.

Grafiti'de en çok çizilen objeler nelerdir?

Sokak sanatı olduğu için graffitinin kendine has özellikleri genellikle çizimlerde de yer bulur. Örneğin bir sprey boya tenekesi, graffiticinin graffiti yaparken ki hali , genel olarak sokakta görmeye alışkın olduğumuz figürler ve konular ele alınır.

Aslında graffiti yapan kişinin ilgi alanlarına bir çok şey girebilir, istenilen her şey graffiti halini alabilir bu yüzden bir genelleme yapmak mümkün değildir. Graffitide kesinlikle hiç bir kısıtlama yoktur. Siyasi konular konu olarak seçilebilir ve protest bir tavır da bu sanatın en büyük özelliklerindendir. Türkiye'deki sanatçılar siyaseti konu olarak seçmekten genelde kaçınır, bunun nedeni 70'lerdeki duvar yazısı ön yargısıdır.

Kasım 2012

Nso Bilişim,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

8 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.