Bilmek istediğin her şeye ulaş

Greenpeace

Greenpeace (Türkçe: Yeşil Barış); birçok ülkede etkin, kâr amacı gütmeyen, çevreci bir örgüttür. 1971'den bu yana dünyanın dört bir yanında çevre katliamlarına karşı mücadele vermektedir. Çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmek için devletlerden, şirketlerden ya da siyasî partilerden bağış veya sponsorluk kâbul etmez. Tüm çalışmalarının kaynağını sadece bireylerden aldığı maddî ve manevî destek oluşturur. Greenpeace, gezegeni yaşanmaz hâle getiren çevre suçlarına karşı bilimsel verilere dayanan kampanyalar yürütür ve şiddet içermeyen doğrudan eylemlerle tanıklık ederek bu suçları basın aracılığıyla gündeme getirir. Merkezi Amsterdam'da bulunan örgütün, 45 ülkede 28 bölge ofisi bulunmaktadır.

Nisan 2015

Nazende   yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Hazır giyim markası Zara'yı 8 günlük bir kampanyayla pes ettiren Greenpeace, Levi's'ı da dize getirip, Levis'dan ürünlerini zehirli kimyasallardan arındıracağına dair güvence alması kötüye giden bazı şeylerin düzeldiğine dair bir kanıt mı?

Elbette sevindirici olaylar. Fakat kapital sistemlerin verdiği sözde ne kadar duracağı tartışılır. Neticede hepimiz biliyoruz ki kapitalist sistemin önceliği para ve insan sağlığı onları pek ilgilendirmiyor. Bu olaylar için en azından kamuoyunda tanınmak da güzel bir şey. Bu çevresel örgütlerin etkisini hissettiriyor, çevrecilik için ümit vaad ediyor fakat bence sadece örgütlerin değil devletlerin de işe el atması lazım. Bu meselede devletlerin adımları çok daha istikrarlı ve çözücü olacaktır.
Kasım 2012

Hasan Veli, bir soruya yanıt verdi.

Greenpeace son yaptığı araştırmada Zara, Mango, Levi's gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerinde hormon bozukluğu ve kansere yol açan kimyasallar olduğunu ortaya koydu.Bu rapor sonucu sizce bu markaların satışları çok değişir mi?

Greenpeace her sene böyle şeyler açıklar, olayın sıcaklığıyla bir daha almıyoruz, almam deriz. Ancak alışveriş merkezine gidip bu mağazaların indirimlerini görüncede olayi hemen unutur, kendimizi alışverişe veririz. O yüzden satışları düşmez, aksine reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığıyla artması muhtemeldir.

Kasım 2012

Önder Ekşi, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2012

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Greenpeace son yaptığı araştırmada Zara, Mango, Levi's gibi dünyaca ünlü markaların ürünlerinde hormon bozukluğu ve kansere yol açan kimyasallar olduğunu ortaya koydu.Bu rapor sonucu sizce bu markaların satışları çok değişir mi?

Kot taşlama işinde ölen aileler var, taşlanmış kot satın almayı bu nedenle bırakan oldu mu? Zara'nın köle çalıştırdığı ortaya çıktı, satışlarda bir değişiklik oldu mu? Bence yerli firmalar dizayn, fiyat ve kaliteyi tutturana kadar bir düşüş olmayacaktır. Avrupa 20 yıldır küre ısınıyor diye bağırıyor, insanımız 4 yıldır bunun gerçekliğine inanıyor, Amerikalılar'dan hemen sonra. Şimdi düşününce; bu firmaların satışı Amerika'da düşerse moda bize de gelir ve bizde de düşer.

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.