Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gül

Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden güzel kokulu bitki türlerine verilen ad.Anavatanı Anadolu, İran ve Çin'dir ama başka yerlerde de yetişir. Çok güzel ve kıymetlidir. Park ve bahçelerin süslenmesinde kullanıldığı gibi odaları, balkon ve terasları süsler. Kesme çiçekçilikte çok talep edilen bir çiçektir.

Temmuz 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Gülün çok çiçek açması için neler yapabilirim?

Gülü ekmeden önce türünü iyi seçebilirsiniz. Gülün çeşitli türleri vardır ve hepsi aynı sayıda gül vermez. Yedi veren güllerinden ekerseniz yazın bitkinizin azdığını göreceksiniz. Bunun yanında tabii ki doğru zamanda sulama, güller için yarı gölgeli alanlar oluşturma, gübreleme gibi işlere de dikkat edin.
Mayıs 2014

Turan Söylemez  yeni bir  gönderide  bulundu.

Evde Gül Suyu Yapın

Malzemeler
 • Taze gül. Yaklaşık 2 adet yeter ama daha yoğun olmasını isterseniz 4-5 adet de kullanabilirsiniz.
 • 2 bardak kadar distile su. Temiz olduğu için distile su öneriyorum.
 • 1 adet saklama kapı. Camdan olursa daha iyi olur. Plastik kapta bozulabilir.
Yapılmadan önce gül suyunun faydalarını buradan okursanız kendinizi motive edebilirsiniz :) Gül suyunun cilde faydaları nelerdir?
 1. Öncelikle gülden yaprakları koparın ve yıkayın. Gülün taze olması önemlidir, aksi durumda iyi koku vermez. Eğer bir çiçekçiden alıyorsanız üstünde kimyasal olabilir. Bunun için gülü soğuk suda bekletebilirsiniz.
  Gül
 2. Büyük bir tencereye gül yapraklarını dökün. Ardından distile suyu ekleyin. Yaprakları suda renkleri beyazlaşıncaya kadar kaynamaya bırakın. Ayrıca tencerenin kapağını mutlaka örtün. Dışarı hava çıkmasın.
  Gül
 3. Yapraklar rengini kaybettikten sonra temiz bir tülbent yardımıyla suyu cam bir kavanozun içine süzün. Süzdükten sonra ağzını kapatın ve serin bir yerde soğumaya bırakın. Bu sizin gül suyunuz!
  Gül

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.