Bilmek istediğin her şeye ulaş

Gümrük

Gümrük, eşya ve malların ülke sınırlarından giriş ve çıkışlarında denetimlerinin yapıldığı ve vergilerin ödendiği devlet kurumudur.

Eylül 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kapın sutyenleri Küba'ya gidiyoruz. Onları satıp tatil yapıyoruz.

Küba'da sütyen kotası - Ekonomi Haberleri - Radikal

ABD ve Küba ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Küba'da sütyen kotası haberi için hemen tıklayın!
Haziran 2014

Sevin Aydınoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Yurtdışından verilen siparişlerde kargo gümrüğe takıldığı zaman nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

Kargonuz gümrüğe takıldıysa eğer ya nakliye dahil bedeli 75 Euro üzerinde kalmıştır ya da ticari eşya kapsamındadır. Eğer 75 Euro-1500 Euro arasındaysa bedel tek sorun bu ise Avrupa'dan geldiyse %18 Avrupa dışı geldiyse %20 vergi ödeyerek alabilirsiniz. Serkan bey'in dediği gibi ULUSAL POSTA ile geldiysa kimliğinizi alın eşyanın geldiği posta gümrüğüne gidin onlar size işlemlerde yardımcı olacaktır verginizi ödeyerek eşyanızı alırsınız. ULUSAL POSTA harici bir kargo firmasıysa Ordino, gümrükçülük, vb. masraflarla önünüze 300-500 arası bir rakam sürerler eşya sizin için çok önemliyse parayı verin onlar sizin için her işlemi yapıp eşyayı alırlar ama değmez diyorsanız gümrüğe terk edin sonra Tasiş'den takip edip alabilirseniz alırsınız.

Ticari eşya kapsamında veya yasaklı veya 1500 Euro'yu aşmış ise, yasaklı haricindeki sebeplerin çözümü ithalat yapmaktır ki bu da şirket olmak ve bir sürü belge gerektirir boşverin uğraşmayın derim.

Daha aydınlatıcı olması açısından bu konudaki yazımın bağlantısını da vermek isterim; etradeteacher.com/b2c-c2c-pazaryerleri/... .
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten alınan bir ürün gümrükte takılırsa ne yapılmalıdır?

Takılma nedenine bağlı olarak sadece gümrüğe ürün faturasıyla beraber gidip vergisini ödeyerek ürününüzü almanız da mümkün. Başıma geldi ve bu şekilde çözdüm.
Eylül 2013

Seda Atadan, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten alınan bir ürün gümrükte takılırsa ne yapılmalıdır?

Çekim işlemleri için Bir Gümrükçüden yardım alınmalıdır Mutlaka ürünün faturası elinizde olmalı aksi taktirde malı çekemezsiniz..