Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güneş

Evren

Güneş, Güneş Sistemi'nin merkezinde yer alan yıldız. Orta büyüklükte bir yıldız olan Güneş, tek başına Güneş Sistemi'nin kütlesinin % 99,8'ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş'in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, göktaşları, kuyrukluyıldızlar ve kozmik tozdan oluşur. Günışığı şeklinde Güneş'ten yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının var olmasını sağlar ve Dünya'nın iklimi ile hava durumunun üzerinde önemli etkilerde bulunur. Samanyolu gökadasında bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş'in kütlesi sıcak gazlardan oluşur ve çevresine ısı ile ışık yayar. Güneş'in çapı Dünya'nın çapının 109 katı (1.5 milyon km), hacmi 1,3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Yoğunluğu ise Dünya'nın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70.000 km hızla döner ve bir tam turunu yaklaşık 25 günde tamamlar. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °C ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda 1'i yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, dünyadaki tüm petrol, ağaç, doğalgaz, vb. yakıta eşdeğerdir. Güneş ışınları 8,44 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş, Dünya'ya en yakın yıldızdır. Çekim kuvveti Dünya yer çekiminin 28 katıdır. Güneş yüzeyi kütlesinin %74'ünü ve hacminin %92'sini oluşturan hidrojen, kütlesinin %24-25'ünü ve hacminin %7'sini oluşturan helyum ile Fe, Ni, O, Si, S, Mg, C, Ne, Ca, ve Cr gibi diğer elementlerden oluşur. Güneş'in yıldız sınıfı G2V'dir. G2 Güneş'in yüzey sıcaklığının yaklaşık 5.780 K olduğu, dolayısıyla beyaz renge sahip olduğu anlamına gelir. Günışığının atmosferden geçerken kırılması sonucu sarı gibi görünür. Bu mavi fotonların Rayleigh saçılımının sonucunda yeteri kadar mavi ışığın kırılmasıyla geride sarı olarak algılanan kırmızılığın kalmasıdır. Tayfı içinde iyonize ve nötr metaller olduğu kadar çok zayıf hidrojen çizgi...

Şubat 2011

Redeye @Redeye

TRT tarafından güneşte meydana gelen patlamanın yarattığı elektromanyetik etkinin dünyadaki enerji ve iletişim sistemlerine zarar verebileceği uyarısı yapılıyor. Sizce iletişim sistemi tamamen çökse ne olurdu?

iletişim sistemlerinin tümüyle çökmesi bence tam bir kaosa yol açar.. Günümüzde ekonomi ve para transferleri neredeyse tamamen digital iletişim ile gerçekleştiriliyor.. dolayısıyla transfer duracak ve para kontrol edilemeyecek.. düşünsenize, bir patlama oldu ve önceki sabah tüm dünyadaki insanların ne yaptığını aşağı yukarı biliyorken neler olduğu hakkında hiçbirşey bilemiyor olacağız. o durumda insanlar daha birlikte bir yaşam tarzını tercih edebilirler, güvende hissetmek ve güçlü olmak için. garip bir soru aslında bu :)
Aralık 2010

Akif Şimşek @forisar

Güneş ışığı neden sarı renklidir?

Güneşten çıkan ışık çok geniş spektrumları içinde barındırır ve bildiğimiz tüm renk spektrumlarını içinde bulunduran beyaz ışıktır.

Fakat dünya atmosferi tarafından güneş ışığı filtrelenmiş olur. Ve biz filtrelemeye göre gözümüze hangi dalgaboyunda ulaşıyorsa o spektruma karşı gelen rengi görürüz.
Aralık 2010

Kamil Varan @bluopera

Güneş mi batıyor? Dünya mı dönüyor?

BU KADAR DA KUCULMEYIN DERIM :)
Haziran 2011

Oguz Han @oguzhan

Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Güneşle ilgili bilinmesi gereken gerçekler nelerdir?

Güneş akkor bir gaz kütlesi dev bir nükleer fırındır. Yeryüzüne hayat verir. Onun ışığına ve ısısına ihtiyaç duyarız. Çok sıcak olduğu için üzerindeki herşey gaz
halindedir. Demir, bakır, alimunyum ve diğerleri. Çok küçük görünmesi bizden 93 milyon km uzakta olmasıdır. Gözden uzak olduğu zamanlarda bile parlar.

Güneş


  • Güneş sisteminin % 99,85 kütlesi güneşe aittir
  • İç çekirdek sıcaklığı 15 milyon derecedir
  • Yüzey sıcaklı 550 derecedir
  • Dünyadan 330.000 kat daha fazla kütleye sahiptir
  • Güneşin hacmi içerisine 1,3 milyon dünya sığabilir
  • 5 milyar yıl daha parlamaya devam edecek
  • Kullandığımız bütün enerji güneşten gelir
Güneş

Rüzgar Enerjisi
Güneş

Hidroelektrik
Güneş

Fosil yakıtlar
Güneş

Biyokütle
Güneş

Güneş olmazsa bu enerjileri hiçbiri olmaz, olamaz..
Mayıs 2012

Tailchute @tailchute

Güneş'in çekim gücü gezegenleri yörüngede tutacak kadar güçlüyse biz bu gücü neden hissetmiyoruz?

Bu olgu Newton'un evrensel kütle çekimi yasasıyla açıklanabilir. Bu yasaya göre iki nesne arasındaki çekim kuvveti

Güneş

formülüyle hesaplanır. Şimdi bizimle Dünya ve Güneş arasındaki çekim kuvvetlerinin oranını hesaplayalım m1 bizim kütlemiz olsun, m2 dünyanın (5,9736*10^24kg), m3 güneşin kütlesi (1,9891*10^30). r1 bizimle dünyanın merkezi arasındaki mesafe (6378000m), r2 ise bizimle güneş arasındaki mesafe (1,496*10^11m). Bu oranı şöyle formüle edebiliriz:

Güneş


Burada baştan G ve m1'ler birbirlerini götürür ve sonuçta Dünya ile aramızdaki çekim Güneş ile aramızda olan çekim kuvvetinin yaklaşık 1652 katı olduğu ortaya çıkar ki bunu halk diliyle anlatırsak, Dünya'nın merkezine 70kg ile çekilen bir kişi Güneşe 70/1652=0,0424kg ya da 42,4g ile çekilir. Hiçbir şey yemez, içmez, terlemez, dışkı yapmaz, soyunup giyinmez, kirlenmez temizlenmezseniz gündüzleri 42g hafifler geceleri de 42g ağırlaşırsınız. Doğal olarak bu etkiyi hissetmeyiz...


Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Kepler kimdir? Kepler yasaları nelerdir?

Bilim Adamı

Kepler Kimdir?

Kepler astronomi bilimine büyük katkılar sağlamış Alman bilim adamıdır.

Gezegen hareketlerini ve gezegenlerin hızlarını,yer denklemlerini incelemiştir. 3 temel gezegen hareketi yasasını oluşmuştur ve adına Kepler yasaları demiştir. İyi bir fizikçi, astronomi bilimcisi, gökbilimci ve matematikçidir. Rudolf Cetvelleri adını alan gezegenlerin temel tablosunu yayınlamıştır. Aynı zamanda matematik profesörlüğü de yapmıştır.

27 Aralık 1571'de Almanya'da doğmuş,15 Kasım 1630'da yine Almanya'da hayatını kaybetmiştir.
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Ekinoks nedir?

Güneş ışınları 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde ekvatora dik düşer ve dünyanın her yerinde gece ve gündüzler eşit olur bu tarihlerde.Buna ekinoks denir..
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Dünya'nın kendi etrafında dönmesinin sonuçları nelerdir?

-En önemli sonucu; Gece ve Gündüz. Tersi durumda senenin yarısı gündüz yarısı gece olurdu.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Ayçiçeği neden güneşe doğru yüzünü döner?

Bunun nedeni bünyelerinde bulunan oksin hormonudur. Bu hormonun görevi bitkinin yönünü, büyüme şeklini ve miktarı ile ilgili düzenlemeler yapmaktır.

Ayçiçeği

Bu hormon bitkinin ışık almayan kısımlarında yoğunlaşır o tarafın çabuk büyümesini sağlayarak bitkinin ışık alan tarafa doğru eğilmesini veya yönelmesini sağlar.


Ayçiçeği
Mayıs 2014

Serdar Şahin @serdarsahin1

İnsanların teorik açıklamasına göre dünya güneş sisteminde yer alıyor. İnsanlar bu sistemden başka sisteme nasıl gidebilir? Şayet güneşe doğru gitseler yanarlar, başka tarafa gitseler donarlar. Bu nasıl gerçekleşebilir?

Başka sistemlere gitmenin önündeki tek engel ısı farklılıkları değildir. Çünkü, ısı farklılığı daha atmosferin 2. Katmanın da -70 derecededir. Duruma göre elementlerin doğru kullanılması, önemli olup yeterli olmayabilir, wolfram ısıya çok dayanıklıdır mesela. İnsansız gönderilen araçlardan alınan verilere göre, yapay uzay mekanlarında denemeler ile bazı problemler uzun yıllar alsa bile aşılabilir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Güneş ışığının rengi coğrafyalara göre farklılık gösterir mi?

Güneşi sarı olarak gördüğümüz halde güneş ışığının rengi beyaz olarak geçer. Ama tabi ki farklı renklerde de görebiliriz. Coğrafi olarak çok farklılık göstermese de gün içinde bir çok renge bürünebilmektedir.


Gün içinde renginin değişmesi ya da farklı bölgelerde farklı renk görmemizin sebebi renklerin dalga boyu diğer bir deyişle enerjisi ile doğru orantılıdır. Dalga boylarının farklılaşmasıyla gökkuşağında ki renklere bürünebiliyor. Güneşin akşam batarken kırmızı gözükmesi, göğün turuncuya dönmesi hep dalga boylarıyla alakalıdır.

lBu durumdan farklı olarak Kutup Bölgesinde görülen dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya doğal ışımalar çıkmaktadır. Bunlara Kutup Işıkları ya da Aurora Boreais denmektedir.

Güneş

Güneş

Güneş
Ocak 2014

Al All @alall

Dünya'nın güneşe olan uzaklığı nasıl hesaplanır?

Biri Aswan’da diğeri İskenderiye’de iki çubuk yere dik konumda batırıldı (güneşin tam tepede olduğu zamanda hesap yapıldı). Bu çubuklar, sanal olarak uzatıldığında dünyanın merkezinde kesişeceklerdir. Bunların belirttiği açının ölçüsü, derece türünden x olsun.
Aswan ile İskenderiye arasındaki uzaklık, o zamanki uzunluk ölçüsü olan stad kullanılarak ölçülmüştür. Bu uzaklık 5000 staddır.
Aswan’daki çubuğun göstergesi 0 olduğu yani güneş ışınlarının Aswan’da yere dik geldiği anda İskenderiye’de güneş ışınlarının oradaki çubukla 7, 2 derecelik açı yaparak geldiği ölçülerek belirlenmiştir.
Bundan sonrası çok kolaydır. Matematikle ilgilidir.
Dünyanın çevresi ç ise;
ç /360. 7, 2= 5000 stad
5000 . 360 / 7, 2 = 250 000 stad eder... Bu da yaklaşık 46 260 km oluyor
Bu değer o zamanın şartlarına göre , dünyanın bugün bilinen çevresine ( 40 024 km ye) oldukça yaklaşık bir değerdir.
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Güneş ışığı ile bronzlaşmakla solaryumda bronzlaşmak arasında fark var mıdır?

İkisinin de bronlaştırması aynıdır. Tek fark biri doğaldır, diğeri kişiye yönelik bir planla oluşturulur. Kişinin ten tipine ve rengine göre makine ve kullanım süresi oluşturulur.
Daha fazla

26 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.