Bilmek istediğin her şeye ulaş

Güzel Sanatlar

Sanat

Güzel sanatlar, güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için kullanılır. Bu terim ilk defa Fransızcada beaux arts olarak, resim, heykel, baskı gibi görsel sanatları tanımlamak için bulunmuştur. Günümüzde daha çok, klasik veya akademik sanatla bağlantılı olan geleneksel görsel sanatlar anlamına gelir. Güzel sanatlar teriminin ortaya çıkışındaki motivasyon, resim, heykel gibi görsel sanat dallarını; tekstil, seramik gibi zanaat ve uygulamalı sanatlardan ayırmaktı. Buradaki "güzel", sanat eserinin niteliğini değil, disiplinin estetikle bağlantısını vurgulamak için kullanılmıştır. Günümüzde icra edilen ve sadece resim, heykel ve baskıyla kısıtlı olmayan modern ve çağdaş sanat eserleri için açıklayıcı ve kapsayıcı olmadığından, buna alternatif olarak görsel sanatlar tabiri kullanılmaktadır.

Ocak 2012

Ahmet Faik @AhmetFaik

Sanat tarihindeki en ünlü ve başarılı ikililer kimlerdir?

Richard Burton ve Elizabeth Taylor
Sanat Tarihi

Charles ve Ray Eames
Sanat Tarihi

Mart 2016

Ilbey @munevverilbey

Çizim tekniklerini öğrenebileceğim kaynak kitap önerileriniz nelerdir?

Ne tür bir çizim tekniği öğrenmek istiyorsunuz. Amacınız sadece çizmekse Loomis Figure Draw internetten ulaşabilirsiniz. D& R da güzel kitaplar görmüştüm. Sanat kısmına bakmanızı tavsiye ederim.
Kasım 2013

Mutlucan Lokmanoglu @mutlucan

17 yaşındayım, güzel sanatlara hazırlanıyorum, hedefim Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi - İç Mimarlık bölümü, yetenek sınavına az kaldı, atölyeye gidiyorum, çizim yapıyorum. Tavsiyeleriniz neler olabilir?

Sadece çiz. Gördüğün her şeyi çizmeye çalış. Evde , dışarda elinde eskiz(50-70 ebatlarda zaten çalışmalara devam) kağıdın olsun ki biçimi araştırırken aşina ol ve hafızadan çizerken zorlanma. Bir çok şeyi baktırarak çizdirmekteler evet bu büyük kolaylık, ama bir çok kompozisyonda ki objeyi yada figürü ezbere çizmek durumunda kalabilirsin. Bazen objenin formunu boz öyle çiz. (kağıdı buruştur, kırık cam bul, narı parçala vs) Bu tarz sorular gelir yada gelmez ama kompozisyon esnasında, kurgulamaya faydası olabilir. Zaten kursta öğrenilen detaylar bunlar ama benim çok faydasını gördüğüm ve sınavda zamandan kazanmamı sağlayan diğer etken ışık oyunu. Kağıdın tamamını karalamakla uğraşmamak, ışığın geldiği noktaları belli belirsiz bırakıp, karanlık kısımlarda detay giydirmek.
Okula girip, rıhtımda keyif yapmak ödülün olsun:)
Aralık 2011

İbrahim Aydın @noldor

Resim, çizim gibi görsel sanatlarla ilgilenir misiniz? İnternet üzerinde eserlerinizi sergilediğiniz bir galeriniz var mı?

Görsel sanat ile çok ilgiliyim, ilgim kadar yeteneğim olmasa da amatör fotoğraf çekimlerimi ve basit kara kalem çizimlerimi yayınladığım bir deviantART hesabım var.
unknowaman.deviantart.com
ufa.lt/qh16oc (Google Plus'taki Fotoğraf çalışmalarım)

Birde şöyle bir video eklemiştim bir süre önce;
Ocak 2012

Aykut Kardaş @unknow

Güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları için nasıl çalışmak gerekir?

Güzel sanatlar fakültelerine hazırlanmak için öncelikli olarak ticari bir kurum haline gelmiş, dersane kıvamındaki kurslardan uzak durulmalıdır. Kişi yetenekli olabilir, hiç bir kursa da ihtiyacı olmayabilir ama en azından sınavda karşısına çıkabilecek durumlar için 6 -10 ay arası bir çizim kursuna gitmesi tavsiye edilir. Aklıma ilk gelen ve kendi gitmiş olduğum Ada sanat geliyor. adasanat.com.tr%2f%26nbsp%3b'>adasanat.com.tr/ 
Ama yok ben kursa gitmem param yok diyorsanız da, ilk aşamada abartmıyorum 2 hafta çizgi çalışın.; yatay, dikey, yuvarlaklar. Gözünüzün eğitimi birincil sıradadır muhakak perspektif bilgisini ednin. İlk bir ay bol bol tek ve çoklu obje çizimleri yapın. Ardından ışık ve gölge çalışın bu etütler daha sonra geçeceğiniz figür çalışmalarında oldukça işinize yarayacaktır. En önemli tavsiye bulunduğunuz şehirde yoksa yakınlardaki üniversitelerin istediğiniz bölümlerine gidin hocalarla görüşün, işlerinizi gösterin, hatta durumu abartın derslere girin misafir öğrenci olarak bu hem size çalışma imkanı sağlayacak ve gireceğiniz sınavda gerekli olan gazı verecektir. Hocalarla görüşemezseniz bile bölümde okuyan öğrencilere danışın. Ben vakti zamanında oldukça fazla denedim bu yolları ve çok da işe yaradı.
Şubat 2012

June @june

Sesimizi geliştirmek/güçlendirmek için neler yapabiliriz?

Michigan Üniversitesi'nden Norman Hogikyan ve arkadaşlarının bu konuda gerçekten işe yarayabilecek önerileri var, onları paylaşmak istiyorum:

1. Vücudunuzun su dengesini korumak için su içmeyi ihmal etmeyin. Alkol ve kahve sesinizi kötü etkiler. Ses telleriniz çok hızlı titreştiği için sürekli nemli kalmaları önemlidir. Sulu meyveler de sesiniz için yararlıdır.

2. Gün içinde sesinizi dinlendirecek aralıklar yaratın. Özellikle iş nedeniyle gün boyu konuşmak zorunda kalan insanlar söz gelişi öğretmenler ve radyo sunucuları, sakin ve "konuşmak zorunda kalmayacakları" ortamlarda kendilerine birkaç saat dinlenecek zaman ayırmalıdırlar.

3. Sigarayı bırakın! Gırtlak kanseri riskini artırması bir yana sigara dumanı nefes yollarını ve ses tellerini çok kötü yıpratır.

4. Gereksiz yere sesiniz yormayın bağırmayın. Gerekmedikçe yüksek sesle konuşmayın. Boğazının kuruduğunu ya da sesinizin çatallaştığını hissediyorsanız sesinizin seviyesini düşürün. Sesteki çatallaşma ses tellerinizin hırpalandığının göstergesidir.

5. Tiz ve bas sesler çıkarırken (örneğin şarkı söyleme esnasında) boğaz ve ense kaslarınızı gevşetin. Bazı opera sanatçıları bas sesleri çıkarırken tavana tiz sesleri çıkarırken yere doğru başlarını eğerler. Oysa bu doğru bir hareket değildir.

6. Sesinize her gün dikkat edin. Bunu şarkıcılar zaten sıklıkla yaparlar. Telefonda sıklıkla konuştuğunuz bir arkadaşınız o gün size "Bugün sesin biraz garip geliyor" demişse muhtemelen bir sebebi vardır.

7. Çok sık gargara yapmayın. Boğazınızı temizlerken ses tellerinizin üstüne kapı çarpmış gibi oluyorsunuz. Bunu sıklıkla yapmak ses tellerinize zarar verebilir. Boğazınızı temizlemek ihtiyacı hissettiğinizde yavaş yavaş yudumlayarak su içmek daha doğru bir tercihtir. Boğazınızı sıklıkla temizleme ihtiyacı duyuyorsanız doktora görünmeniz gerekebilir çünkü önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğuracak bir boğaz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

8. Hastalandığınız sıralarda çok konuşmayın ses tellerinizi ayrıca yormayın. Soğuk algınlığı nedeniyle sesiniz kısılmış ise ses tellerinize kulak verin: Muhtemelen istirahat etmek istediklerini siz de duyacaksınız.

9. Topluluğa konuşmanız gereken durumlarda kendi sesinizi zorlamaktansa amfilikatör cihazlarını zorlamanız daha iyi bir seçenektir. Hatiplik yeteneğine sahip olduklarını sanan bir takım politikacılar kalabalığı görünce bağırıp çağırmayı marifet sanırlar. Oysa bu çok düşüncesiz ve aptalca bir tavırdır.

10. Ev ve iş yerinizde hava kuru olmasın. Nemli hava sesiniz için iyidir kuru hava sesiniz için kötüdür.
Eylül 2012

Melis Gökçe @melisgokce

Güzel sanatlara hazırlanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Dikkat kesilmeyi gerektiren tek mevzu çizim yapmak. El durmasın çalışsın.
Nisan 2014

Yeşim Elmas @yesimelmas

Sanat deyince aklınıza neler geliyor?

Üretilmiş herhangi bir eser sizde anlık olarak duygu durumunuzu değiştirici duygular/dalgalanmalar/düşünceler yaratabiliyorsa ya da sizde, içinizde size ait olan bir şeyleri uyandırabiliyorsa/yeniden ortaya çıkarıyorsa, ya da daha önce deneyimlemediğiniz bir tarafınıza çağrıda bulunabiliyorsa, ya da bu eser sizde kendinizi aynalayan yansımalar oluşturuyorsa, o şey bir sanat eseridir. Sanat da; bu durumun ortaya çıkışını sağlayan her şeydir diyebilirim.
Şubat 2013

Berkant Eskicioğlu @berkantesk

En ünlü Japon sanat eserleri nelerdir?

Kanagawa'nın Büyük Dalgaları-Katsushika Hokusai
Sanat

Balıkçının Karısının Rüyası-Hokusai
Sanat
Mayıs 2012

Emel Gerçek @cenin

İç mimarlık yetenek sınavlarında sorulan sorular nasıldır?

Genellikle imgesel ağırlıklı olur. Aşamalıysa obje de vardır. Yani kısacası mekan, perspektif, hacim, orantı, kütle gibi konularda seni sınarlar.
Nisan 2012

Aykut Kardaş @unknow

İstanbul'da okunabilecek, kaliteli eğitim veren sanat okulları hangileridir?

Drama,TV Programcılığı,Oyunculuk,Spikerlik,Kamera gibi Sinema Televizyon sanatları için Türvak'ı önerebilirim.Ayrıntılı bilgi için:

87 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ressam

38 Kullanıcı   12 Soru   33 Yanıt