Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hacker

Hacker ([Ses bağlantısına git] hacker (yardım·bilgi)) ya da bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi. Türk Dil Kurumu sözlüğünde "Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan,bilgisayar programlama alanında standartın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişi" olarak tanımlanır.[kaynak belirtilmeli]Bilgisayar programcılığı alanında, bir hacker bir exploit'e bir dizi düzeltme uygulama ya da varolan kodları kullanma yoluyla bir amaca ulaşan ya da onu 'kıran' bir programcıdır. Bazıları için, hacker sözcüğünün olumsuz bir çağrışımı vardır ve sistem "kıran" gibi çirkin, verimsiz ve kaba saba programcılık görevlerini yapan kişileri anımsatır.

Ekim 2015

Mesut Yurt @mesutyurt

Bilgisayarın içindeki verileri kaybetmeden en kolay nasıl format atılır?

Verileri ayrı bir harddiske kopyalarsın, temiz format atılır ve yedek alınan veriler harddiske geri yüklenir.
Nisan 2015

Gizli Kullanıcı

Kötü amaçlı siteleri hacklemek ahlaki mi?

Haha aynı soruyu ben de soracaktım. Kötü amaçlı site nedir? Herkes İntenet'de istediğini sergilemekte serbest. Çocuk pornosu vb illegal içerik barındırıyorsa siteyle uğraşması gereken yargı ve kolluk güçleridir, yargısız infaz tipi siber saldırı tabii ki ahlaki değildir. İyi ile kötüyü birbirinden ayırmak yargının işidir, suç ne olursa olsun linç cinayettir, muhtemelen işlenen suçtan daha büyük bir suçtur. Kötü amaçlı bulduğunuz sitelerle mücadele etmek istiyorsanız onları ihbar edebilirsiniz, ahlaki yanı tartışılır ama ahlaksızlık olmayacaktır.
Aralık 2014

Gizli Kullanıcı

Yaklaşık bir yıldır aralıklı olarak kimliğini bilmediğim bir sapık tarafından facebook üzerinden rahatsız ediliyorum ve sapık artık beni tehdit etmeye başladı. Ciddi sebeplerden ötürü de ailemin haberi olsun istemiyorum ve bu sebeple savcılığa başvuramıyorum. Bunu nasıl halledebilirim?

Sizi rahatsız ettiğini düşündüğünüz kişi sizi tanıyor olabilir yoksa telefon ve resimlerinizi nasıl ele geçirsin?? Yada bloutut servisiniz sürekli açık kalıyor olabilir açık kalmamasına dikkat edin güvenlik kodu belirleyin otomatik olan güncellemeleri iptal edin yani bütün uygulamalarınızı manuel kodlamaya çevirebilirsiniz. Bloutut hizmetiniz açık kaldığı anda bilgilerinize ulaşılır bu yarımı dikkate alınız. Sizin için sahte hesaplar açıp size sözlü ve psikolojik tacizde bulunuyosa benim uyguladığım yöntemi deneyebilirsiniz zararını değil faydasını gördüm sosyal hesabım olsun arkadaşlarımla sosyalleşmeye devam edeyim diyosanız isminizi değiştirerek ve kendinize yakın bulduğunuz dost ve arkadaşlarınıza özel mesajla yada arayarak yeni hesap durum bilgisi verebilirsiniz ama bu bilgileri gerçekten güvendiğiniz insanlarla paylaşınız. Yeni hesabınızı oluşturduğunuzda gizlilik ayarlarınızı en yüksek düzeyde güncelleyebilirsiniz feysbukun gizlilik ilkesi kullanıcılarına makul standartlarda gizlilik seçenekleri sunuyo. Sizin başınıza gelen belanın benzeri benim başımdada olduğundan sizi çok iyi anlıyorum umarım bu beladan en kısa zamanda kurtulursunuz. Örn: kendi Cevahir Çakır ismimi Jawair Chaker's ismiyle değiştirdiğim gibi isminize yakın isminizi çağrıştıran nickler oluşturabilirsiniz.
Kasım 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Certified Ethical Hackerlık (CEH) hakkında bilgi verir misiniz?

Bilişim dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve yeteneğe sahip iyi niyetli güvenlik uzmanlarıdır. Yani hack ve güvenlik konusunda eğitim almış kişilerdir. Bugünkü büyük şirketlerin ve firmaların sistem güvenliklerini CEH eğitimi almış kişiler oluşturuyor.

CEH EC-Council isimli organisazyon tarafından verilen bir güvenlik sertifikasıdır. ( Amerika da) Bu sertifikaya sahip olabilmeniz için ilk önce EC-Council Training Partner olan bir eğitim kurumundan CEH eğitimi alıp , daha sonra da ECO- 350 kodlu sınavı geçmeniz gerekiyor.

CEH' ler, hacking becerilerini savunma amaçlı ve gelen saldırılara çözüm üretmek ya da zararı en aza indirmek amacı ile kullanırlar.

Siber Güvenlik
Şubat 2013

Boraq @Boraq

Türkiyedeki en iyi hacker sayılan 'İskorpitx' kimdir?

Hürriyet haberin yazdıklarına kulak verilirse İskorpitx, 45 yaşında, Ege’de yaşıyor ve muhasebecilik yapıyor. Hacker’lık işlerine de, internette tavla oynarken puanları çalınınca başlamış. Microsoft’un Meksika sitesini hack’ledikten sonra tanındı. 43 bin siteyi sözde Ermeni soykırımına tepki olarak hack'ledi. Hack'leyeceği siteleri gündeme göre belirliyor. Türk sitelerine zarar vermiyor, uyarı amaçlı ek sayfalar oluşturuyor. İskorpitx olduğunu sadece ailesi ve çalışma arkadaşları biliyor...
Hakkında tüm bilinenler bunlar...


Ekim 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Redhack grubunun çıkış amacı nedir ?

RedHack (Kızıl Hackerlar, Kızıl Hackerlar Birliği), 1997 yılında kurulan, kendilerini Marksist ve Sosyalist olarak tanımlayan hacker grubudur. Şubat 2012'de Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün internet sitesini çökerterek adlarını duyuran grup aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 350'ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini geçici bir süreliğine çalışamaz hale getirdi. Grubun çekirdek kadrosunu oluşturan üye sayısı 12'dir. 21 Ağustos 2006'da Atılım gazetesine verdikleri bir röportajda Redhack, misyonlarını, "Türkiye ve Kürdistan devrimine hizmet etmek" olarak tanımlamıştır.

Eylemleri, haklarındaki hukuki işlemler, dış bağlantıları ve kaynakları hakkında daha fazla bilgi için:
tr.wikipedia.org/wiki/redhack
Eylül 2012

Kamil Demir @geek362

Takip edilesi hacker siteleri hangileridir? Bu konuda gerekli eğitimi nasıl alabilirim?

Hacker sitesi ne bilmiyorum. Hatta tam olarak Hacker ne demek onuda bilmiyorum, fakat kasıt güvenlik açıkları ve güvenlik etkinleri kapsamında, güvenlik zafiyetleri makaleleri ise şunlar iş görebilir:

Türkiye:
signalsec.com

bga.com.tr
bilgiguvenligi.gov.tr


Türkiye Kişisel Bloglar

blog.lifeoverip.net

mertsarica.com
halilozturkci.com
infexia.wordpress.com

Yabanci kaynaklardan
exploit-db.com

securityfocus.com

web.nvd.nist.gov

owasp.org
pentesterscripting.com
fortiguard.com
0xlab.org
blog.ptsecurity.com

Aklıma geldikçe eklerim. Şimdilik bunlardan yararlanılabilinir.
Şubat 2013

June @june

Apple, Windows, Facebook gibi firmaların dünyanın belki de en iyi bilgisayar uzmanlarına sahip olmalarına rağmen hacklenmelerini nasıl karşılıyorsunuz?

Her zaman bir açık vardır. Kodu yazanlar dünyanın en iyileri de olsa onlar da insanlar. Ve insan sayısız zayıflığı bulunan bir varlık. Her ihtimali düşünebildiği anlar da olabilir düşünemediği anlar da. Ayrıca bu tarz açıkların en büyük nedeni -büyük projelerde- kodun çok farklı ekipler tarafından ayrı bölümler olarak geliştirilip aynı çatı altında toplanmasıdır. Bir ekibin çok dikkat ettiği bir kısma diğer ekip dikkat etmeyebilir -bazen diğerleri herşeyi düşünmüştür dedikleri için- , bu da sistemde açık oluşma ihtimalini artırır. Bu konuda Malcolm Gladwell'in Outliers kitabında meşhur bir uçak kazası ile ilgili çok güzel bir örnek vardı. Kaza gerçekleştiğinde geriye doğru yapılan incelemede -rakamı atıyorum şu an hatırlayamadım- 100'ün üzerinde küçük olayın bir araya geldiği ortaya çıkmış. Yani herkes kendi hatasını yapmıştı. Küçük hatalar. Ancak bu hatalar büyük bir açık ve işlevsel hata yaratmıştı.. Bu soruda bahsedilen duruma da bir yanıt olabilir diye düşünüyorum..

Makinalar kod yazmaya başlayınca bu sorunlar ortadan kalkacaktır :)
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Hacker konulu filmler neler?

Kod Adı Kılıç Balığı: imdb.com/title/tt0244244 2001 yapımlı baş rollerini Hugh Jackman , John Travolta , Halle Berry , Vinnie Jones , Don Cheadle gibi efsane yıldızların paylaştığı gelmiş geçmiş en adrenalin dolu Holywood tarzı bir Hacker -Anti-Terör filmi. Ayrıca filmde gece hayatına çok cüretkar sahneler olduğu gibi Halle Berry'i de en masum halleriyle görebileceğimiz o nadir filmlerden biri. Bu konu başlığı sayesinde hatırlamak iyi oldu. Helly Berry günü ilan ediyorum kendime bugünü; )
Şubat 2013

Pınarnur Öz @pinarnur

Büyük firmalar (Apple, Windows, Facebook vb.), hacklendikleri zaman bunu açıklamalı mıdır?

Ahlaki ve hukuki açıdan hacklenen firmaların bu siber saldırıyı kamuyla paylaşmaları gerekir. Zira bu büyük firmaların bir çok kullanıcısı vardır ve varolan kullanıcı hesaplarında bir çok özel veri bulunmaktadır. Özel veriler, sadece kimlik bilgilerini barındırmamakta, bir takım kredi kartı bilgilerini de içermektedir. Bu durum da kişileri maddi ve cezai olarak tehdit etmektedir. Ancak bu büyük şirketler, güvenlik açıklarını kamuya ve diğer rakip şirketlere belli etmemek ve piyasa değeri ve güvenirliklerinden ödün vermemek adına genelde bu tip açıklamaları yapmamaktadırlar.
Ocak 2013

June @june

Keylogger nedir?

Keylogger klavyede yapılan her işlemi kayıt altına alan ve belirlenen yere gönderen bir virüstür.Keylogger aktif haldeyken bunu fark etmenin bir yolu yoktur ama çoğu virüs programı keyloggerları tespit edebilir.
İnternet cafe ya da yabancı bilgisayarlarda keylogger olabileceğinden buralarda banka işlemleri gibi önemli işler yapılmamalıdır.
Ocak 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Keylogger bilgisayardan nasıl temizlenir?

Malwera
Superantispyware
2 program ile tarat temizlenir
Daha fazla

27 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.