Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hacker

Hacker ([Ses bağlantısına git] hacker (yardım·bilgi)) ya da bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi. Türk Dil Kurumu sözlüğünde "Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan,bilgisayar programlama alanında standartın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişi" olarak tanımlanır.[kaynak belirtilmeli]Bilgisayar programcılığı alanında, bir hacker bir exploit'e bir dizi düzeltme uygulama ya da varolan kodları kullanma yoluyla bir amaca ulaşan ya da onu 'kıran' bir programcıdır. Bazıları için, hacker sözcüğünün olumsuz bir çağrışımı vardır ve sistem "kıran" gibi çirkin, verimsiz ve kaba saba programcılık görevlerini yapan kişileri anımsatır.

Ekim 2012

Halil İbrahim Arık @artmedya

Hacker'lara Karşı, Etik Hacker'lar Aranmaktadır

Hacker, internet korsanı demektir. İnternete bağlı her bilgisayara bağlanıp sistemlere sızıyor, sistemleri çökertiyor, web sitelerini bozuyor, gizli verileri çalıyor, gizli sırlara el koyuyuor, şifreleri ele geçirip başkalarının üyeliklerini kullanıyorlar, bilgisayar kullanıcılarına çok büyük sorunlar çıkarıyorlar. Hatta yıllarca harcanan emeklerin boşa gitmesine bile sebebiyet veriyorlar.

Etik hacker ise hacker’ların bildiği herşeyi bilen, ancak vazifeleri hacker’ları engellemek olan kişilerdir. Güvenlik açıklıklarını tespit edip kapatmaya çalışırlar. Hacker'ları engellemeye ve gerektiğinde yakalamaya çalışmak amacıyla Güvenlik kalkanları yapmak için gerekenleri planlar ve uygularlar.

Etik hacker'lar güvenlik firmalarına bağlı çalışarak çok iyi gelir elde etmektedirler. Etik hacker olmak için öncelikle güzel ahlaklı olmak ve gerekli eğitimleri alıp testlerden geçmek gereklidir.

Teknoloji geliştikçe elektronik ortamda depolanacak veriler çoğalıyor. Veriler çoğaldıkça korunmaları zorlaşıyor. Bu nedenle güvenlik açıklarının kontrolü için etik hacker’lara ihtiyaç duyuluyor. Bunun için bir eğitim seti hazırlandı. Etik hacker’ların sahip olması gereken tüm bilgileri içermektedir. E-Kitap ve videolar içeren bir CD setidir.

Bu eğitim seti ile kendi kendinize eğitim alıp çok iyi bir etik hacker olabilirsiniz. Ancak bu seti edinmeden önce güzel ahlaklı olmayı bilmelisiniz.

Ayrıntılar...

Nisan 2013

Osman Tüysüz @osmanraul7

Oluşturacağınız Şifrede Olması Gereken Kriterler

Şifreniz ne kadar güvenli?

Çevrimiçi gizliliğinizi korumanın ilk adımı güvenli bir şifre yaratmaktır - yani bir bilgisayar programının veya inatçı bir kişinin kısa bir sürede kolayca bulamayacağı bir şifre. Güvenli bir şifre yaratmanıza yardımcı olmak için, şifrenizi yarattığınızda şifrenizin ne kadar güvenli olduğunu size gösteren bir araç yarattık.

Güvenli bir şifre yaratmanın ipuçları:

 • Noktalama işaretleri ve/veya rakamlar ekleyin.
 • Büyük harfleri ve küçük harfleri birlikte kullanın.
 • Birbirine benzeyen karakter değişimleri yapın, sıfır yerine bir harf olan 'O', veya harf 'S' yerine dolar işareti olan '$' kullanın.
 • Özel bir kısaltma yaratın.
 • 'Bilinçaltı' için 'Bilinç6' örneğinde olduğu gibi, fonetik alternatifler ekleyin.

Kaçınılması gerekenler:
 • Gmail ve çevrimiçi bankacılık gibi birden çok önemli hesap için aynı şifreleri kullanmayın.
 • Güzel şifre seçimi anlatılırken iyi olduğu söylenen bir şifreyi kullanmayın.
 • Kişisel bilgiler içeren bir şifre kullanmayın (isim, doğum tarihi, vb.)
 • Bir sözlükte bulunabilecek kelimeler ve kısaltmalar kullanmayın.
 • Klavyede yanyana duran harfler (asdf) veya ardışık sayılar (1234) kullanmayın.
 • Şifrenizi tamamen sayılardan, küçük veya büyük kelimelerden oluşturmayın.
 • Tekrar eden karakterler kullanmayın (aa11).
Şifrenizi güvende tutmak için öneriler:
 • Şifrenizi asla kimseye söylemeyin (buna sevgiliniz, oda arkadaşınız, papağanlar vs. de dahildir).
 • Şifrenizi asla bir yerlere yazmayın.
 • Şifrenizi asla e-posta ile göndermeyin.
 • Periyodik olarak mevcut şifrenizi test edin ve yenisiyle değiştirin.Alıntıdır. Adres:google.com/accounts/passwordhelp
Haziran 2013

Hakan Özerdem @hakanozerdem

Diyanet internet konusunu anlamış, ama yanlış anlamış!

İlginç bir dönemdeyiz. Halka açılan parka, halkın girilmesine izin verilmiyor, faşizm ile anılan parti başkanı faşizmden yakınıyor, adaletin temsil ediyoruz diyenler işlerine gelmeyeni biber gazı manyağı yapıyor, ayakta duranlar içeri alınıyor derken bu hengameye sanırım Diyanet İşleri de karışayım demiş, aylık dergisinin Mayıs ayında internet, hackerlar ve benzeri konulara yer vermiş.

Yazıyı yazan kişiye saygım sonsuz, muhakkak ki bizden daha üst düzey bilgilere sahip olduğu konular vardır, gıkım çıkmaz da, anladığım kadarı ile internet hakkında okuduklarını henüz anlayabilmiş değil. Neden mi?

Gelin tek tek ele alayım gözüme batanları...
İnternetin yaygınlaşması aile üzerinde de etkisini göstermektedir. Nitekim halkımız arasında internet evliliklerinden bahsedilmektedir. İnternet üzerinden tanışmalar, ardından birbirini doğru dürüst tanımadan gelen evlilikler. Veya ailenin haberi olmadan kızın, erkeğin peşine gitmesi, her iki aileyi şok eden gelişmeler, oluşan problemli aile yapıları, neticede yıllarca süren küslükler.

Halkımız arasında değil, tüm dünyada internet evliliklerinden bahsedilmektedir. Bir çok insan gerek iş, gerek duygusal yönden internet üzerinden tanışabilirler ve bundan daha doğal bir durum yoktur. Aile içi şiddet bu kadar artmışken bir araştırma yapsanız da bu şiddet olaylarının yüzde kaçı internet üzerinden tanışanlar arasında olmuştur bir göz atsanız nasıl olur? Yoksa hüsranla mı karşılaşacaksınız? Benden söylemesi, nerede tanışıldığından çok, ilişkiyi ayakta tutmak için iki kişinin ne kadar emek verdiği, ailelerin ne derece yapıcı olabildiği önemlidir. Damadına küfreden bir kayınvalideyi de aynı sertlikte eleştirirseniz çok ama çok memnun olabilirim. Ne dersiniz?
Müstehcen mesaj ve görüntüleri yaymak da bir diğer ahlaki problemi oluşturmaktadır. İnternette gezinirken çocuğun ansızın pornografi, müstehcenlik, uyuşturucu, alkol kullanımı, çeşitli silahlar, bomba yapımı, kalpazanlık, hırsızlık yolları içeren sitelerle karşılaşması olağan bir durumdur. Ne yazık ki, gençlerimizin gönülleri ve dimağları kirletilmekte, gelecekleri karartılmaktadır. Ne var ki, bugün aşırı internet kullanımı özellikle gençlerin ve çocukların ruh sağlığını tehdit etmektedir.

Müstehcen görüntüler ile ilgili sizinle belki belirli noktalarda hemfikir olabilirim ancak şiddet, uyuşturucu gibi konularda interneti günah keçisi görmek gaflettir. Hiç haberleri izliyor musunuz diye sormak lazım sizlere. Hiç baktınız mı medyada yer alan haberlerde şiddet, tecavüz konuları nasıl ele alınıyor? Evet internet kötü amaçla kullanıldığında bir bela olabilir, ama sorun internette değil, kullanan zihniyettedir. İnternet kullanımını hedef almak sadece devekuşu misali kafamızı kuma gömmek şeklinde değerlendirilebilir.
Bilindiği gibi dinin hedeflerinden biri, şiddet değil, merhamet; bencillik değil, dayanışma ruhuna sahip insanlar yetiştirmektir. Ne yazık ki, bilgisayar oyunları bu anlamda olumsuz bir işlev görmektedir. Bunlar, çoğunlukla bencilliğe, adam öldürmeye, şiddete, nefrete teşvik etmektedir. Savaş oyunlarında çocuk öldürdüğü adam sayısınca puan almakta, dolayısıyla çocuğun zihninde insan öldürme normal bir davranış gibi algılanmaya başlamaktadır. Burada her şeyi mübah gören bir anlayış söz konusudur.

Bakın 3 yaşındaki oğlum her daim iPad üzerinde oyun oynayabiliyor. Ama ben de gidip zombili silahlı oyunlar oynatmıyorum kendisine. Yaşına uygun eğitici oyunları verdiğim için şu anda bir çok büyüğünden daha usta şekilde kendisini geliştirdi, ve algısında büyük değişmeler kat ettik. Olaylara neden böyle bakarsınız bilinmez, ama tekrarlıyorum. Sorun oyunda değil, ona yanlış oyunu sunandadır. Bu yüzden internet ve teknoloji konusunda bu kadar çekingen olmanız da yersizdir. Size düşen doğru yönlendirmeyi yapmaktır.

Yine oyunlar, kumara alıştırmakta, yabancı örf, âdet ve sembollerin propagandasını yapmaktadır. Bugün televizyon ve internet sayesinde her türlü bilgiye ulaşılmaktadır. Ancak bir bilgi kirlenmesinden de bahsedilmektedir. İnternette hedefsiz gezintiler, her türlü bilgi ve görüntüler, bilgilenmek şöyle dursun, insanın zihninin daha da karışmasına sebep olmaktadır.


Oyunları hedef alırken şu dizilere de el atsanız ya? Evlilik dışı ilişkiler, aldatma durumları, silahla beylik taslamalar bizim örf adetlerimizde var mıdır? Sarayda hatunlar göğüsler fora mı dolaşıyordu? Hani bunlar sizi rahatsız etmiyor da, sadece internette gördükleriniz mi rahatsız etmektedir?

Bugün internet ortamında birçok hak, hukuk ihlalleri olabilmektedir. Örneğin başkasının kredi kartının numarasını alıp onunla alışveriş yapmak, virüs gönderip bilgisayar çökertmek, yabancı dosyalara girip bilgi aşırmak, illegal dosyalar yükleyip insanları suçlu duruma düşürmek, her türlü program, yazılım, kitap, müzik vb. ürünleri ilgililerin izni olmadan kullanmak, kendi kimliğini gizleyerek başkalarının onur ve şerefi ile oynamak. Yine başkalarının özel hayatı ile ilgi bilgileri çalmak, bunları topluma ifşa etmek veya şantaj amacıyla kullanmak. Ne yazık ki bunlar, günümüzde yaşanan olaylardır. Oysa özel hayatın ifşa edilmesi, İslami edep ve adap açısından yasak fiillerdendir. İnternet ortamında insanlar hakkında yapılan yalan yanlış haberler ve iftiralar yayılmaktadır. Bu, büyük bir vebaldir.


Hack olayını savunacak değilim. İzinsiz bir sisteme girmek suçtur, bunu da kabul ederim. Ama ne yazık ki, bugünlerde bu hack olaylarıyla ortaya çıkan belgelere, kayıtlara, dökümanlara bakınca bu konularda da bir iki kelam buyurmanızı istirham eylesem nasıl olur? Onca yolsuzluk belgesi gün ışığına çıkarken neden konuşmadınız? Üniversitelerdeki, YÖK konusundaki ve benzeri bir çok kurumdaki sorunun ortaya çıkması konusunda siz ön ayak olsanız da, iş hackerlara kalmasa? Yani illa hak aramak için hack yapmak mı lazım diyor insan kendine!

Sonuç olarak bir şeyler okumuş ve anlamışsınız, ama yanlış anlamışsınız. Ne sosyal medya, ne de internet bir bela değil. İnsanların sosyalleştiği, işlerini yürüttükleri, haberleştikleri, bilgi edindikleri internet ortamını bu denli dar açıdan görmeniz bile yazınızdaki mesnetsizliği belirtir halde.

Daha fazla bilgi: Diyanet internet konusunu anlamış, ama yanlış anlamış! | SEO ve Sosyal Medya Günlüğü - Hakan Özerdem ozerdem.info/diyanet-internet-konusunu-anlamis-ama-yanlis-an...
Under Creative Commons License: Attribution
Follow us: @hakanozerdem on Twitter | ozerdem.hakan on Facebook
Ekim 2013

Osman Tüysüz @osmanraul7

Hackerlerin Yeni Oyuncağı

Yakın zamanda gerçekleştirilen güvenlik konferansı Passwords^12′ye katılan araştırmacı Jeremi Gosney, hacker’ların şifre kırmak için kullandığı donanımı sergiledi. Bu makine 25 adet AMD Radeon grafik kartıyla donatılmış, 10Gbps hızında iletişim kurabilen beş 4U rack sunucu. Çalıştırılırsa, saniyede 348 milyar NTLM hash işleyebilen bir şifre kırma programı. Güçlendirilmiş ve hızda çalıştırıldığında 14 karakterli şifreleri yaklaşık 6 dakikada kırıyor ve böylece hackerlar bütün bilgilerinize ulaşmış olabilirler.
Hacker

Pekiya bunun için nasıl önemler alına bilir ?
 • Şifrelerinizi uzun ve şekilli karakterler kullanmak çok sayıda ( @ ‘ ? Gibi )
 • Şifrelerinizde Türkce karakter kullanın ( Çoğu program İngilizce yazıldığı için Türkce karakterleri 5 harfli olarak okur buda deneme sayısını artırır)
 • Şifrelerinizde Kesinlikle Sıralı bir dizin kullanmayın (123456789 gibi )
 • Şifrelerinizi girdiginiz sitelerin url adreslerine dikkat edin… ( indexx.php indexx.html gibi uzantılar var ise sakın giriş yapmayınız... )
 • Şifrelerinizi kesinlikle sadece Yazı veya sadece rakam ile oluşturmayın…
Aralık 2013

Osman Tüysüz @osmanraul7

Dizüstü bilgisayarlarda büyük şok

Milyonlarca Gmail ve Yahoo hesaplarına girerek kullanıcıların verilerini izlediği ortaya çıkan ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA hakkında çok çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı. Alman Der Spiegel dergisi, NSA'nın piyasaya sürülen milyonlarca dizüstü bilgisayara casus yazılım yüklediğini yazdı.
Der Spiegel'de yer alan habere göre NSA'nı Uzman hacker'larından oluşan timi FBI ve CIA ile işbirliğine giderek globalde pek çok bilgisayar parekandecisine gönderilen laptoplara el koydu.

Bu cihazlara son kullanıcıya ulaşmadan evvel müdahale eden NSA, hepsinin içine kendi geliştirdiği casus yazılımı ekledi.

Del Spiegel'in haberinde geçen belgelere göre hacker timi özellikle online satılan dizüstü bilgisayar nakliyatlarına müdahale etti ve ardından bu bilgisayarları özel bir ortama getirterek casus yazılımlarını yükledi.

Güvenlik

NSA'nın bilgisayarlara ne tip casus yazılım yüklediği henüz bilinmezken, NSA'nın casus yazılım yüklediği dizüstü bilgisayarların üreticileri arasında Samsung, Huawei, Maxtor ve Dell gibi dünyanın önde gelen teknoloji devleri de yer alıyor.

WINDOWS'TAKİ AÇIKLARI BİLE TARIYOR

Del Spiegel, NSA'nın bilgisayarlara casus yazılım yüklemekle almayıp özellikle yaygın olarak kullanılan Windows işletim sisteminin açıklarını tespit ettiği ve bu açıklar için özel olarak zararlı yazılım geliştirdiğine de dikkat çekti.
Şubat 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Yahoo hesabınız varsa dikkat !

Bir habere göre, dün gece Türkiye saati ile 23: 00'da Yahoo'ya hacker'lar tarafından bir siber saldırı düzenlenmiş ve şirket kullancılarından hesap şifrelerini yeniden belirlemelerini istemiş. Ayrınlılar için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:
bilgicagi.com/Yazilar/16308-yahoo_dun_g...
Nisan 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Türk Hackerlar 100 Bin Dolar İçin Yarışacak

Dünyanın en iyi hackerlarını biraraya getiren BattleHack yarışmasının İstanbul ayağı yarın başlıyor. İki gün sürecek yarışmaya katılacak takımlar 100 bin dolar ödüllü maratonda finale kalacak.

Uluslararası alanda en büyük hacker yarışmalarından biri olan BattleHack; Tel Aviv, Miami ve San Francisco ayaklarının ardından İstanbul ayağına hazırlanıyor. Toplam 15 ülkede yapılan ve bir yıl süren yarışmada birinci olan ekip 100 bin dolarlık ödülün sahibi olacak.

Finalde ödül 100 bin dolar
Yazılım geliştiricilere kapılarını açan BattleHack, 26-27 Nisan'da Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenecek. Türk yazılımcılar, PayPal API (uygulama programlama arayüzü), Venmo SDK (yazılım geliştirme kiti) veya Braintree kullanarak küresel alanda ihtiyaç duyulacağını düşündükleri çözümler geliştirecek.

En başarılı ekip, iki günlük yarışmanın ardından 'Türkiye'nin En İyi Geliştiricisi' unvanını alacak ve 14-16 Kasım 2014 tarihlerinde ABD'nin San Jose kentinde düzenlenecek finale katılmaya hak kazanacak.

BattleHack, birinciliği kazanan takıma tam 100 bin dolar ödül verecek ve Silikon Vadisi'ni gezme fırsatı sunacak. İkinci olan takıma PlayStation 4, üçüncü olan takıma da hacker'lara özel sürpriz bir hediye sunulacak.

Yarışmada şu ana kadar kayıt yaptıran yarışmacıları ve o yarışmacılara not verecek olan yargıçları' görmek için: 2014.battlehack.org/istanbul#register
Nisan 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Hacker'ların Anavatanı: Çin

7616

Teknolojinin gelişmesi son kullanıcılar kadar siber suçlulara da yarıyor. Akamai'nin yayınladığı 2013 son çeyrek hack raporu tüyler ürpertiyor. İşte detaylar.
Hack saldırıları her geçen gün artıyor. Ancak artan bir diğer istatistik ise saldırıların artış hızı; diğer bir deyişle sanal suçlar adeta kartopu gibi büyüyor. Akamai tarafından yayınlanan son araştırmaya göre, hacker'lar 2013 son çeyreğinde web sitelerine bir önceki çeyreğe oranla yüzde 75daha fazla saldırı düzenledi.
Dünya genelinde gerçekleştirilen DDoS saldırılarını temel alan araştırmaya göre, en fazla hedef alınan siteler işletmelere ait olanlardan seçiliyor. Üstelik her üç web sitesinden biri için aynı saldırı tekrar tekrar yapılıyor.
Saldırıların kaynağı ise yine şaşırtmadı. Dördüncü çeyrekte gerçekleşen DDoS saldırılarının yüzde 43'ü Çinkaynaklı olarak düzenlendi. Arkasından ise sırayla ABD ve Kanada geliyor. Bir önceki yılın (2012) son çeyreğiyle kıyaslandığında hack saldırılarında yüzde 2.500 artış gösteren Kanada ise şok etkisi yarattı.
Mayıs 2014

Şaman @chamacon

E-mail'iniz hacklendi mi?

E-posta hesabınzı hack'lenmiş olabilir mi? Şifreniz başkasının eline geçti mi? İşte öğrenmenin yolu...


Büyük sitelerin hack'lenerek kayıtlı kullanıcılarının detaylarının internete dökülmesi gibi olaylara hiç de nadir rastlanmıyor. "Should I Change My Password? " adındaki web sitesi, e- posta adresinizin hack'lenen ve sızan bilgilerde geçip geçmediğini denetliyor. Böylece parolanızı değiştirme konusunda karar almanız kolaylaşıyor.
"Should I Change My Password? " bir hack'lenme olayı olduğunda size e-posta gönderebiliyor. Böylece siteyi açarak oturum detaylarınızın sızıp sızmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Avalanche Technology Group tarafından geliştirilen ve yönetilen site , e-posta adresinizi uyarı almak isteğiniz dışında kaydetmediğini söylüyor. E-posta adresiniz, tercihiniz üzere kaydedildiği zaman ise hiç kimseye satılmıyor veya paylaşılmıyor.
Hizmet , geniş bir hack'lenen site kaynağına sahip ve bunlar arasında medyada yer almayanlar da var.

Site: shouldichangemypassword.com

Kaynak: radikal.com.tr/teknoloji/e_mailiniz_hack... .

27 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.