Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hafıza

İnsanlar

REDIRECT Bellek

Şubat 2012

Ömer Arkın @HECTOR

Tanıştığın insanların isimlerini unutmamanın yolları nelerdir?

Çok fazla insanla muhatap olan bir insanın isimleri hatırlaması çok zordur eğer görsel hafızası da iyi değilse.
Şubat 2012

Sıla @nurr

Unutkanlığı engellemek ve hafızayı canlandırabilmek için neler yapılabilir?

Balık yağı ve holosync ile gayet başarılı bir şekilde hafızamı canlandırdım.
Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Hafıza ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir?

İnsanlar hafızaları ile çok şaşırtıcı şeyler yapabiliyorlar.
  • 68.000 hane rakamı ezberleyen bir kişinin bu cevabı vermesi 1 gün sürdü
  • 1 kişi 15 dakika içerisinde 300 isim ezberledi
  • Bir iskambil destesinin sırası 20 saniyede ezberlenebildi
Bazı insanlar gerçekten inanılmaz bir hafızaya sahiptir
Bazı insanlar otobiyografik olayları çok net hatırlarlar. Örneğin; 1978 yılının 4 Haziranıydı, bir pazar günüydü... ya da 5 Temmuz Çarşamba okula 34 xyz plakalı taksiyle gittim...

Bazı insanların ise inanılmaz kötü hafızaları vardır
Hafızaları 7-30 saniye içerisinde silinir ve hiçbir şey hatırlamazlar.

Hafıza

Hayallerimiz ve anılarımız arasındaki farkı her zaman tanımlayamayabiliriz. Bilişsel uyumsuzluk stres altında anıları değiştirebilir. Zamanla anılarımızı değiştikleri gibi hatırlarız.

Bununla ilgili şöyle bir örnek verebiliriz. Bir kızın çocukluğundan aklında kalan babasını kucağında otururken ona okuduğu kitabı, yıllar sonra en yakın arkadaşı ilk baskısını bulur ve doğum gününde ona hediye eder. Kız bu sayede bu kitabın ilk baskısının babasının ölümünden yıllar sonra olduğunu öğrenir.

Hafızamız bir çok önyargıya sahiptir
Örnek olarak tanımadığımız birinin tecrübelerine güvenip inanmaktansa, tanıdığımız bir kişinin tecrübelerine daha çok inanırız.

Bir konuşma ortasında bizden hemen önce yada hemen sonra yapılan konuşmaları daha kolay hatırlarız.

Kaynak karıştırma
Kaynağını Hatırlayamadığımız bir şeyi hatırlamaya çalışırken TV'de görmüşüz ya da gazetede okumuşuz gibi gelir. Hangisini daha sık yapıyorsanız.
  1. Uyku hafızanıza güç verir. Öğrenilmiş yada yaşanmış düşünceleri hatırlamak için güç sağlar
  2. Dil, hatırladıklarımızı etkiler
  3. Bilinçaltı beynin kapasitesinden %80 daha fazla yer kaplar
  4. Beynin 4 bölümü vardır. Alfa, beta, delta ve teta. Uyanıkken Beta durumunda, uyurken ise Delta durumundayızdır
Nisan 2015

Veysi Biçen @veysibicen

Bir insanın çok okuması zararlı mı? İnsan için günlük okuma (bütün okumalar) ne kadar olmalı?

Evet, okumak oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Hala aklınız yerindeyken kitaplardan uzak durun.

İlk bakışta okumanın tek doğrudan zararı gözlerinizin bozulması gibi görünebilir. Ancak okumanın çok ciddi yan etkileri vardır. Biraz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle, okuyan insan bilgili olur bilgili insan da doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü daha iyi ayırt edebilir. Kulağa güzel geliyor dimi? Aman dikkat. Sakın düşmeyin bu tuzağa sakın. Bir anda kendinizi yanlışların içine gömülmüş hissedebilirsiniz. Herkesin yalanlar söylediğini, insanların aslında göründükleri gibi olmadığını fark edebilir ve bir anda katlanılmaz bir mide bulantısıyla baş başa kalabilirsiniz. Var mı gereği?

İkincisi ve belki de daha kötüsü, okumak sizi düşünmeye sevk edecektir. Bir anda kutsal kabul ettiğiniz tüm kavramları sorgulamaya sonra da hepsinden uzaklaşmaya başlayabilirsiniz. Yer yüzünde bir bitkiden ya da hayvandan daha değerli olmadığınız hissine kapılabilirsiniz. Önce kendinizi sonrada tüm değerlerinizi yeniden inşa etmeniz gerekebilir. Kim ister bunu?

Yine bu okuma ve düşünmenin kötü etkisiyle, evrendeki tüm canlıların, tüm olayların sorumluluğunu bir anda omuzlarınızda hissetmeye başlayabilirsiniz. Korkarım bu durum yine hiç gereği yokken uykularınızın kaçmasına sebep olabilir. İkinci arabanız, yazlığınız için çalışmak, şık restaurantlarda konum bildirimi yapmak yerine kendinizi gönüllü faaliyetlerde, sahip olduklarınızı herkesle paylaşırken bulabilirsiniz. Kafayı yemenin ilk belirtileri..

İlk akla gelen bu yan etkilerden sonra kitaplar sizin bedeninize daha çok sahip olmaya başlayacaktır. Nur topu gibi dertlerinize çözümleri de yine bu kitaplarda arayacaksınız. Arada bulur gibi olup mutluluğu yakaladığınızı düşüneceksiniz ama kısa zamanda bir kolonya gibi uçup gidecek mutluluk. Hep birileri size hayal kırıklığının en güzelini, en beklenmeyenini, iddiada 20 oran verilenini tattıracak. Ayağa kalkar gibi olup yine düşeceksiniz. Bu süreçte, ya kitaplardan kurtulmayı başarıp siz de herkes gibi, kalabalıklar gibi olacaksınız. Ya da birileri sizi deli diye çağıracaklar. Arkanızdan hakkınızda saçma sapan tespitlerde bulunulacak, "Çok okudu, çok zeki ondan böyle oldu" diyecekler.

Son olarak, sizlerle çok sevdiğim ve kutsal gördüğüm bir sözü paylaşmak isterim. Lütfen not alın: "Ignorance is bliss". Mealen: "Cahillik mutluluktur". Sakın ola okumayın.
HÜLLLOOOOOOOOOĞĞĞĞ. .
Ocak 2015

Rıdvan Dayan @onursuskun

İki cümleyi aklımda tutamıyorum. Hafızam için de B12'ye baktırdım değerler normal çıktı. Ezber gücünü artırmak için neler yapabilirim?

Ben de öyle zorlayıcı bir dönemden geçmiştim, hafıza için günde 3 gram balık yağı ve bunu:centerpointe.com/v2/ kullanmıştım. Tabii ki pseudo efekt olabilir ama hafızam istediğim düzeyde artmıştı.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

İnanmadığınız bir şey aklınızda kalır mı?

Bu sorunun yanitina dair "tamamlamadığımız işler" kavrami çağrışım yapti. Araştirmalar öyle gösteriyor ki, tamamladığımız işlerimize oranla, tamamlamadiklarimiz, bellegimizde daha çok yer tutup, zihnimizi daha çok yoruyor. İnanmadigimiz bir sey de, bir anlamda , zihnimizde tamamlayamadigimiz bir sürecin parçasi olarak yorumlanabilir. Bu açidan da daha çok aklimizda kalma ihtimali düşünülebilir.
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Hafıza kaybı yaşamış birine, ne tür tedaviler uygulanır?

PsikolojiBazı kimseler hatırlama yeteneğini kaybederler. Genellikle uzak veya yakın geçmişin olaylarının mühim bir kısmını unutmak normaldir. Bilhassa günlük olaylardan çoğunu o gün akşamı hatırlayamayız. Bu da olayların ve düşüncelerin çokluğu nedeniyle normal sayılabilir. Fakat bu unutkanlıkların bir derecesi vardır. Unutkanlık, o kimseyi ve etrafındakileri rahatsız edecek dereceye gelince fena bir durum meydana gelir. Unutkanlık, orta yaşta ve çoğu yaşlı kimselerde görülür.

Unutkanlık yani hafıza kaybı, geçici veya sürekli olabilir. Hafızasını kaybetme bazen bir kazadan sonra da olabilir. O zaman hasta kazaya kadar olan olayları tümüyle unutur.
Sürekli unutkanlık, daha çok yaşlılarda görülür. Yaşlı kimse, yakın geçmişteki olayları unutur, hatırlayamaz olur. Buna karşılık gençliğinde ve çocukluğunda geçmiş olayları gayet iyi hatırlar. Yaşlılıkta birde bunama vardır. Bunamada ise hasta tüm geçmişini unutur. Bu nedenle unutkanlık ve bunamaayrı ayrı şeylerdir. Yaşlılıkta hafıza zayıflamaya başlayınca, hasta önceki tek tük olayları hatırlayamaz olur. Zamanla bu ilerler ve daha çok sayıda olayı hatırlayamaz hale gelir.
Beyindeki bazı değişmeler (darbe, damar daralmaları ve tıkanmaları vb.) hangi yaşta olursa olsun (genç veya yaşlı) unutkanlıkta o yaştan itibaren başlayabilir. Bazen bu gibi olaylarda beynin sadece bir kısmı zarar görür. O zaman hasta bazı olayları hatırlar, bazılarını ise hiç hatırlayamaz. Gaz veya suda boğulma tehlikesi geçirenlerde beynin bir kısmı zarar görebilir. O zaman bazı şeyleri hatırlayamayabilir. Beynin bir kısmı zarar görünce, hasta hatırlayamadığı olayları uydurarak hayali bir şekilde anlatmaya çalışır.
Sara ve benzeri bazı hastalıklarda alınan ilaçlar da unutkanlık yapabilir. Fakat bu unutkanlık geçicidir, bir süre sonra ilaç etkisini kaybedince unutkanlıkta geçer, hafıza normalde döner.
Sinirleri zayıf düşmüş, heyecanlı kişiler olayları tam kafalarına yerleştiremez, dolayısıyla kısa süre sonra unuturlar.- Fosforlu, manganlı yiyeceklerle, B¹ ve B² vitaminlerince zengin yiyecekler sofradan eksik edilmemelidir.
- Hayvani sağlar azaltılmalı, onun yerine F vitamini fazla sıvı yağlar yenilmelidir.
- Bilhassa, yulaf ezmesi, buğday çimi, kepekli ekmek, soya, badem, ceviz, karaciğer ve muz bol yenilmeli, karanfil ve kuşdili baharatları sık sık kullanılmalıdır.
Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Kısmi integral formülünü akılda tutmanın yolu nedir?

U.v_(integral)v.du 

Uçağı vurmasınlar vuranı durdurmasınlar çok faydalıdır. vuranı durdurmasınlardan önce integral işaretini koymayı unutmamak lazım ama. 
Ağustos 2011

Aslınaz @murtinez

Unutmaktan korkar mısınız?

Unuttuğumu da unutuyorsam problem değil.
Şubat 2011

Murat Altın @filozof514

Tanışıklığınız olan ama ismi hatırlayamadığınız bir insanın ismini tekrar sormadan nasıl öğrenirsiniz?

Birgün üniversiteyken üst sınıftan bir eleman vardı 4-5 kişi yürüyoruz kampüste eleman sürekli bizim yanımıza gelıyor muhabbet sohbet ismi falan iyice aklımızdan çıkmıştı.neyse yürüyoruz bi an elemana bişiy dicem ismini unuttum yanımdakı arkadasa sordum bılen yok, bi an ben kendı adımı seslenerek" benım adım salih "dedim, arkadasım hemen ardından seslendı benim adım ahmet dedi" diğer arkadas benim adım mehmet deyince ardından ismini unuttugumuz eleman sazan gibi atladı benim adım tuna dedi,biz bir anda kahkahalara bogulduk eleman noldugunu anlamadı tabi...galiba boyle birşey yapardım ..:):)
Aralık 2010

Begüm @begum

Hafızanız kuvvetli midir? Değilse bu bir Alzheimer belirtisi midir? Neden kolay unuturuz?

Bir çok nedene bağlı olsada benim bildiğim iki tanesini paylaşmak isterim. Mezarlardaki mezar taşı yazılarını okumak ve harama bakma hafıza zayıflığına neden olduğunu biliyorum.
Kasım 2010

paralysis @paralysis

Çok iyi bir hafızaya sahip olmak bir avantaj mıdır yoksa dezavantaj mıdır?

Dezavantaj. Öğretim ve iş hayatında avantajını görüyorsun fakat normal hayatında yaşadığın tüm hayatın her ayrıntısını hatırlamak berbat bir durum. Beyin her ayrıntıyı kaydettiğinden gecede boş durmuyor tabi uyuyamıyorsun. Unutmak mutluluktur!
Daha fazla

288 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.