Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hafıza

İnsanlar

REDIRECT Bellek

Nisan 2015

Veysi Biçen @veysibicen

Bir insanın çok okuması zararlı mı? İnsan için günlük okuma (bütün okumalar) ne kadar olmalı?

Evet, okumak oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Hala aklınız yerindeyken kitaplardan uzak durun.

İlk bakışta okumanın tek doğrudan zararı gözlerinizin bozulması gibi görünebilir. Ancak okumanın çok ciddi yan etkileri vardır. Biraz bunlardan bahsedelim.

Öncelikle, okuyan insan bilgili olur bilgili insan da doğruyla yanlışı, iyiyle kötüyü daha iyi ayırt edebilir. Kulağa güzel geliyor dimi? Aman dikkat. Sakın düşmeyin bu tuzağa sakın. Bir anda kendinizi yanlışların içine gömülmüş hissedebilirsiniz. Herkesin yalanlar söylediğini, insanların aslında göründükleri gibi olmadığını fark edebilir ve bir anda katlanılmaz bir mide bulantısıyla baş başa kalabilirsiniz. Var mı gereği?

İkincisi ve belki de daha kötüsü, okumak sizi düşünmeye sevk edecektir. Bir anda kutsal kabul ettiğiniz tüm kavramları sorgulamaya sonra da hepsinden uzaklaşmaya başlayabilirsiniz. Yer yüzünde bir bitkiden ya da hayvandan daha değerli olmadığınız hissine kapılabilirsiniz. Önce kendinizi sonrada tüm değerlerinizi yeniden inşa etmeniz gerekebilir. Kim ister bunu?

Yine bu okuma ve düşünmenin kötü etkisiyle, evrendeki tüm canlıların, tüm olayların sorumluluğunu bir anda omuzlarınızda hissetmeye başlayabilirsiniz. Korkarım bu durum yine hiç gereği yokken uykularınızın kaçmasına sebep olabilir. İkinci arabanız, yazlığınız için çalışmak, şık restaurantlarda konum bildirimi yapmak yerine kendinizi gönüllü faaliyetlerde, sahip olduklarınızı herkesle paylaşırken bulabilirsiniz. Kafayı yemenin ilk belirtileri..

İlk akla gelen bu yan etkilerden sonra kitaplar sizin bedeninize daha çok sahip olmaya başlayacaktır. Nur topu gibi dertlerinize çözümleri de yine bu kitaplarda arayacaksınız. Arada bulur gibi olup mutluluğu yakaladığınızı düşüneceksiniz ama kısa zamanda bir kolonya gibi uçup gidecek mutluluk. Hep birileri size hayal kırıklığının en güzelini, en beklenmeyenini, iddiada 20 oran verilenini tattıracak. Ayağa kalkar gibi olup yine düşeceksiniz. Bu süreçte, ya kitaplardan kurtulmayı başarıp siz de herkes gibi, kalabalıklar gibi olacaksınız. Ya da birileri sizi deli diye çağıracaklar. Arkanızdan hakkınızda saçma sapan tespitlerde bulunulacak, "Çok okudu, çok zeki ondan böyle oldu" diyecekler.

Son olarak, sizlerle çok sevdiğim ve kutsal gördüğüm bir sözü paylaşmak isterim. Lütfen not alın: "Ignorance is bliss". Mealen: "Cahillik mutluluktur". Sakın ola okumayın.
HÜLLLOOOOOOOOOĞĞĞĞ. .
Ocak 2015

Rıdvan Dayan @onursuskun

İki cümleyi aklımda tutamıyorum. Hafızam için de B12'ye baktırdım değerler normal çıktı. Ezber gücünü artırmak için neler yapabilirim?

Ben de öyle zorlayıcı bir dönemden geçmiştim, hafıza için günde 3 gram balık yağı ve bunu:centerpointe.com/v2/ kullanmıştım. Tabii ki pseudo efekt olabilir ama hafızam istediğim düzeyde artmıştı.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Hafıza tekniklerinden olan "çivileme yöntemi" nedir?

Çivileme sistemi;
0 : s, z
1 : d, t
2 : n
3 : m
4 : r
5 : l
6 : ç, j, s
7 : k
8 : f, v
9 : b, p

olarak Melik Safi Duyar tarafından Türkçeye uyarlanmıştır. Sessiz harfler kullanılarak istenilen sayıya karşılık gelen anlamlı bir kelime ya da kelimeler türetilir.
Örneğin 181'e karşılık olarak davet kelimesi türetilebilir. Kelime türetilirken sesli harfler ve herhangi bir rakama karşılık gelmeyen sessiz harfler istenildiği kadar kullanılabilir mesela 181 için davetiye kelimesi de türetilebilir.

Fonetik alfabe ile yapılan, bağlama sisteminin de içine katılabildiği bir çeşit hafıza etkinliği veya talimidir. Bu sistemde amaç nesneleri akli gözle görerek, fonetik alfabedeki (yukarıda gösterilen) rakamlara denk gelen harfler ile beynin hem sol (matematiksel işlev) ve ham sağ (resmetme & hayal kurma işlevi) lobunu da işin içine katarak, hatırlama yeteneğini geliştirmek; hafızadan en yüksek verimi almaktır.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

İnanmadığınız bir şey aklınızda kalır mı?

Bu sorunun yanitina dair "tamamlamadığımız işler" kavrami çağrışım yapti. Araştirmalar öyle gösteriyor ki, tamamladığımız işlerimize oranla, tamamlamadiklarimiz, bellegimizde daha çok yer tutup, zihnimizi daha çok yoruyor. İnanmadigimiz bir sey de, bir anlamda , zihnimizde tamamlayamadigimiz bir sürecin parçasi olarak yorumlanabilir. Bu açidan da daha çok aklimizda kalma ihtimali düşünülebilir.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Matematiksel hafıza eğitimi nedir?

Toplama, çarpma, bölme, kareler, karekökler, küpler ve küpkökler gibi birçok matematiksel işleminin kağıt kalem kullanılmadan pratik bir şekilde yapılmasını öğreten eğitimdir. Bütün işlemler hafızada gerçekleştirilir. Bazı işlemler beynin gücü ile yapılırken bazı işlemler sadece püf noktasının bilinmesiyle yapılmaktadır.

Matematiksel hafıza konusunda her yıl olimpiyatlar düzenlenilmekte; 0 ve 1 rakamlarından oluşan 3. 000 hanelik bir diziliş sadece bir saatte ezberlenmekte; 14 hanelik 2 sayı birbiriyle çarpılmakta ve bunlar gibi beynin sınırlarını zorlayan onlarca işlem yapılmaktadır.
Mayıs 2013

Gürkan Karataş @gurkankaratas

Kelime hazinemi nasıl geliştiririm?

 • Her hafta veya gün yeni bir kelime öğrenin, bu kelimeleri cümle içinde kullanın.
 • Dudak hareketlerinden okuma egzersizleri yapın. Bu egzersiz kelime hazinenizin gücünü ortaya çıkarmanızı sağlar.
 • Mümkünse yanınızda mini sözlük taşıyın.
 • Kelimenin etimolojisini de öğrenirseniz hafızanızda daha iyi yer edinir.
 • Kelimelerle ilgili bulmacalar, bilmeceler çözmek de faydalıdır.
Mayıs 2013

Halil Ertekin @halilertekin

Hafıza oluşumunda RNA ne boyutta etkilidir?

Bellek oluşumunda, yeni proteinlerin üretilmesi için, ribonükleik asite (RNA) gereksinim vardır. Başka maddeler de önemli olsa da, nükleik asitler olmadan, optimum bellek işlevlerinin sağlanması mümkün değildir. Kimi araştırmacılar, beynin anıları ve mesajları RNA molekülleri biçimde kodladığını düşünüyorlar.
Mayıs 2013

Sedat Durmuş @dadassedat

Neden hafıza kaybına uğrayan insanlar; eski anılarını veya tanıdığı insanları unutuyorlar da, yürümeyi, konuşmayı, çatal bıçakla yemek yemeyi gibi etkinlikleri unutmuyorlar?

Hafıza beynin korteksinde yani dış yüzeyinde korunur. Hafıza kaybı duruma göre konuşmayıda etkileyebilir ancak yürüme, yemek yeme gibi yetenekler ekstrapiraidal sistem yani beynin alt merkezleri tarafından yönetilir. Beyinin korteksi hasar görsede, yemek yeme, yürüme gibi yetenekleri yöneten merkez beynin alt kısımlarında bulunduğudan hafıza kaybı bu yetenekleri etkilemez.
Nisan 2013

Koray Bozkurt @Koray85

İnsan hafızasında herhangi bir fazlalık var mı?

Aslında neyi fazlalık olarak adlandırdığımıza bağlı. Bilinçli olarak algılayamasak da etrafımızdaki tüm uyaranları hafızamıza aldığımızı ve bunların hiç bir zaman silinmediğini ileri süren güçlü görüşler var. Fakat ben hiç bir bilginin gereksiz olmadığına inanıyorum.
Bunun dışında hatalı hafıza (false memory) diye adlandırdığımız durumlar da görülebiliyor. Telkin ya da yönlendirmeli sorular yoluyla ya da bazen kendiliğinden aslında yaşamadığımız şeyleri, yaşamışız gibi hatırlayabiliyoruz. Bazen de bir yakınımızın yaşadığını kendimiz yaşamışız gibi canlandırabiliyoruz. Bu gibi durumlarda kendimizinkine ek olan bir hafızanın söz konusu olduğunu düşünebiliriz.
Şubat 2013

Koray Bozkurt @Koray85

Hızlı öğrenen insanların öğrenme stratejileri nasıldır?

Beynimiz bilgileri depolar, yeni bilgiler öğrenmek için var olan bilgilerle yeni bilgiler ilişkilendirilir ya da yeni bir zihinsel model yaratırız. Öğrenmeyi kolaylaştırmanın bir yolu onu pekiştirmektir. Bu şekilde her insan öğrenmeyi başarır, pekiştirme sıklığı kişisel olarak değişebilir. Bu da hızlı ve yavaş öğrenme gibi kavramları ortaya çıkarır.
Hızlı öğrenen insanlarda, mevcut zihinsel modeli belirleme işi başarılı yapılmaktadır. Bunu hafızayla da ilişkilendirebiliriz. Eğer hafızamız kuvvetli ise yeni bilgileri ilişkilendireceğimiz modeller önümüze daha hızlı gelir.


Öğrenme

 • Konular arasında bağlantı kurmak öğrenme olayında en önemli etkenlerden biridir. Zihninizi haritalama yöntemiyle daha geniş bir bilgi yelpazesi kazanmasını sağlayabilirsiniz. Öğrenmeniz gereken bilgiyi yer çağrışımlı yöntem denilen yöntemi kullanarak daha hızlı öğrenebilirsiniz. Örneğin; bir toplulukta konuşma yapacaksınız ve bu konuşmada 8 temel ana düşünceden bahsedeceksiniz. Ancak bunları sırasıyla anlatılması çok önemli.. İyi bildiğiniz bir yeri, kendi evinizi dış kapısından girerken konuşmayı başlattınızı, misafir odasında ikinci konuyu, odadaki her koltuğa bir fikir bıraktığınızı düşününüz, daha sonra mutfağa girip buzdolabına bir fikir bıraktığınızı da düşünürseniz konuşmanızı sorunsuz olarak tamamlarsınız.
 • Kodlamalar yapmak ve bunu sürekli akılda tutmak da öğrenmeyi hızlandırıcı durumlardandır. Bunu İngilizce öğrenmekte zorlanan insanlar için önerebiliriz. Türkçe bir kelime ile arasında bir hayali bağlantı kurulur. Bu hayali bağlantı düşünülünce hemen akla o kelime gelir. Örneğin İngilizce'deki beer (bira) kelimesi okununca '1' gibi okunur. 1 harfi bira şişesine benzettiğimizde aklımıza İngilizce kelime gelir.
 • Hızlı okuma tekniğinin hızlı öğrenme ile ilişkili olabileceğini düşünülmektedir. Yeni öğrendiğimiz bilgileri eski bilgilerle birleştirirken hızlı okumak işe yarayabilir. Beyin yararlı olan bilgileri süzer ve gereksiz olan bilgileri öğrenmez. Ancak bunu yapabilmek için çok okumak gerekir. Her türlü dergi, kitap ve haberi okumakta yarar vardır.
 • Görsel teknikleri kullanmak öğrenme hızını etkiler. Resimlemeler ve semboller düşünmek işe yarar. Gördüğümüz bir şeyi hatırlamak genellikle daha kolaydır. Yeni öğrendiğimiz bir bilgiyi resimlemek, haritalamak ve şablonlar yaratmak her zaman daha kolay öğrenme sağlar. Ben öğrendiğim bilgileri ( özellikle sınav zamanı) tablo şekline getirir ve öyle çalışırım bazılarını ilişkilendirip aralarında bir bağ kurarak sınıflarım.
 • Öğrenmek istediğimiz bir bilginin bütün her şeyini öğrenip onun hakkında çok derin düşünmek sağlam ve kolay unutulmayacak bir bilgiye sahip olmayı sağlar. Hızlı öğrenmede genetik faktörlerin etkisi olsa da kendi öğrenme seviyenizi belirleyip, hangi durumlarda daha hızlı öğrendiğinizin farkına varabilirseniz hızlı öğrenen insanlardan bir farkınız olmadığını sizde görebilirsiniz...
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

İşleyen belleği geliştirmek için en etkili yöntem nedir?

1. Beyin Alıştırmaları
2. İlaçlar
3. Beslenme
4. Uyku

Fakat üzgünüm ki, hiçbirşey sizi "Limitless" daki Eddie Morra ya dönüştürmeyecek :))

Bellek

İşleyen bellek çok komplike bir alandır, çünkü beynin tek bir bölgesi ile kontrol edilebilen bir süreç değildir. KArmaşık olarak dikkat ve kavrayış ile ilgili diğer süreçlerle de ilgisi vardır.

1. Beyin Alıştırmaları
Bu konuda yurtdışında hazırlanmış iki iyi site biliyorum. İngilizcesi olanlar mutlaka denesinler:


Bunların dışında; satranç gibi oyunlar, okuma, yazma, tartışma, sanat uğraşıları, sosyal uğraşlar, bilmece çözme, değişik beyin alıştırmalarıdır.

Beyin hücrelerimiz arasındaki bağlantılar siz zihninizi çalıştırdıkça artar. Modern görüntüleme teknikleri bunun kolaylıkla görünmesini sağlamakta.
Örneğin ellerini kaybeden biri ağzı ile yazı yazabilmeyi öğrenebilmektedir.

Sonuçta, değişik aletler kullanarak, müzik aleti çalarak, okuyarak, yazarak, konuşarak, tartışarak, bulmaca bilmece çözerek, sosyal faaliyetler yaparak, hayvan besleyerek nöronlarımızı ve nöronlar arasındaki bağlantıları artırır, beynimizi ve bu yolla işleyen belleğimizi güçlendiririz.

Bu çalışmaları yaparsak bizde ileri yaşlarımızda bile başarılı olan tarihteki kişiler arasına katılabiliriz. Yaşıtlarımız emekli olmuşken biz hala büyük bir şirketi yönetiyor yada iyi bir kitap yazıyor olabiliriz, neden olmasın?

2. İlaçlar
Hafızanız ile ilgili yada işleyen belleğiniz ile ilgili endişeleniyor olabilirsiniz, bence en doğrusu beyin alıştırmaları yapmak ama yine de bu konuda tembelseniz dikkat ve konsantrasyonu artırıcı, yorgunluğu giderici ilaçlar mevcut. Fakat ben bu kadar bahsedeceğim çünkü bunun ilerisini psikologlar yada doktorlar söyleyebilirler.


3.Beslenme
Bellek
Güne mutlaka iyi bir kahvaltı ile başlamalısınız. Tüm gıdalardan dengeli oranda almalı ve haftada en az 3 yada 4 kez 45 dakika yürüyüş yapmalısınız.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.."

4. Uyku
Beyin uykudayken bütün gün öğrendiklerinizi gözden geçirir. Gereksiz bilgileri siler ve gereklilerin yerine yerleştirir. Bir sonraki güne daha rahat ve temiz başlamanızı sağlar. ayrıca bazı yeteneklerin de uykuda geliştiği söylenir.

Bellek
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Çocuklar erken yaşlarda yaşadıklarını neden hatırlamaz?

Konunun başında hafıza ile ilgili bilinmesi gereken bir kaç şeyden bahsetmek isterim;
 1. Hafıza, kodlar, saklar ve başarılı bir şekilde hatırlamamızı sağlar.
 2. Hafıza, zihinsel kategorizasyon şemamızda saklanır.
 3. Hafıza binlerce nöron arasındaki bağlantılardır. Bazı bilgiler hatırlandığında bu nöronlar beslenir, bazılarını hatırlamadığımızda ise aynı nöronlarla farklı bağlantılar gerçekleşir ve bazı bilgiler silinir.
 4. Çocuklukta henüz ego gelişmemiştir.

Çocukların hafızasını anlamak için ise;

Çocuk Davranışları

 • Çocukların küçük yaşlarda yaşadıklarının unutulduğunu ya da hafızalarının kaybolduğunu söylemek doğru olmaz. Bazı öğrenme şekillleri ile öğrenilenler asla unutulmaz (anne yüzü, yürüme gibi).
 • Hafıza dille ilgilidir ve dili henüz tam olarak bilemedikleri için epizodik olarak kaydederler ve bu semantiğe dönüşmez
 • Hafıza kaybolmaz, ancak oluşturdukları genel bir tablonun parçası olarak kalır
 • Hafıza otobiyografiktir, çocuğun kendisi ile güçlü bir ilişkisi vardır. Ego henüz gelişemediği için hafıza da gelişmez
 • Eğer hafızamızı kaybedersek, hatırlayamıyor ama tanımlayabiliyor olsak şöyle olurdu; Ben bunu gördüm ama nerede hatırlamıyorum...
 • Çocuk beyni henüz gelişimini tamamlamamıştır. Erken ergenlik döneminde nöronlar ve bunların arasındaki bağlantılar hızlı bir şekilde gelişir. Bu dönemden sonra, sinir hücrelerinin hızlı büyümesi ile beyin var olan bağlantıların çoğunu hızla yok eder. Bunların arasında çocukluk anılarınız da yok edilmiş olabilir. Çocuklar bilgileri kategorize edemedikleri için bilgiyi doğru yere koyamayabilirler, sonraki hayatı için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyacağından sistem bu şekilde işler.
Şubat 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Rüyalarımızı hatırlama yolları nelerdir?

Rüyaları hatırlamak için yapılabilecek bazı alıştırmalar:
 • Her gün küçük bir odanın içinde yürüyün ve odadaki ayrıntıları kafanıza kazıyın.Sonra yatıp o ayrıntıları düşünün.
 • Kendinizi ayrıntılarını net hatırladığınız bir evin içinde hayal edin ve evin içinde gezdiğinizi düşünün.
 • Sabah uyandığınızda gözünüzü açmadan pozisyon değiştirmeyi deneyin.Rüya görürken hangi pozisyonda yatıyor olduğunuz önemli.

Rüyalar
Daha fazla

289 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.