Bilmek istediğin her şeye ulaş

Halkla İlişkiler Ve Tanıtım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2014

Erdi Çatan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Pr(Public Relations) Nedir,Dijital Pr Çalışması Nasıl Yapılır ?

Pr ( Public Relations ) müşterinin gözünde bir şirketin veya kurumun imajını korumak diye sade bir şekilde açıklayabiliriz Pr ( Halkla İlişkiler ) teriminin herkes tarafından kabul görmüş net bir tanımı bulunmamaktadır Bunun yerine PR’ı tanımlamanın pek çok yolu bulunmaktadır. Halkla ilişkiler projeleri planlanmış bir organizasyon ve müşteriler arasında uzun vadeli olumlu görüşlere dayanılan ilişkiler organizasyonudur. Halkla ilişkiler çalışanları , ortakları , müşterileri ve diğer paydaşlar arasında ayrı ayrı iletişim stratejileri geliştirmek zorundadır . “PR” uyguladığı teknikler, geliştirdiği stratejiler, yapmış olduğu çalışmalar ile kurumların, hizmetlerini sundukları topluluklar ile devamlı iletişim içinde olmasını sağlar.Bana göre bir pr çalışmasının asıl amacı “ürünü nasıl daha fazla satarım, nasıl daha fazla ciro sağlarım” değil markalaşmayı kaliteyi ve kurumsal güvenilirliği nasıl sağlarım araştırmalarında ve strateji geliştirme planlamalarında hizmet etmeleri gerekmektedir . Pr Uzmanları kurumsal marka imajını oluşturmak ve güçlendirmek için görev yapmaktadırlar.PR profesyonelleri, Kurum içi iletişim, Medya ilişkileri, Etkinlik Yönetimi, Araştırma ve Değerlendirme, e-pr, Sponsorluk İletişimi, Stratejik Planlama, Dijital Pr gibi pek çok teknik kullanabilirler.

3045
Dijital Pr Çalışması Nasıl Yapılır
Yaygınlaşan internet ağı ve Web 2.0 artışı nedeniyle kurumlarda buna sessiz kalamazdı ve kurumsal iletişim de teknolojiden faydalanma yoluna başvurdu Pr’ı geleneksel medyada yer almak iletişimi olarak düşünmek artık doğru bir davranış biçiminden tamamen çıkmıştır Pr artık doğru söylemleri doğru mecralarda iletmeniz müşteri etkileşimini ve geri dönüşümleri daha kolay hale getirecektir
Dijital Pr Nedir
Dijital Pr’ı kısaca tanımlamak gerekirsek Sosyal medya ve internet mecralarının halkla ilişkiler çalışmalarına yönelik kullanımıdır
Dijital Pr Ne İşe Yarar
Tüketicilere ulaşmak , sektörde yer edinmek , network katkısı, prestij , çoklu mecra iletişimi , geri dönüşümleri istatistiksel verilere dökme

Dijital PR uygulamaları
;
Sosyal Medya Etkileşimi , İçerik Pazarlamacılığı, Tanıtım Etkinlikleri , Arama Motorları , Bloglar, Medya Bültenleri , Seo
Dijital PR neden ortaya çıktı ?
İnternet erişiminin ve kullanım oranının yaygınlaşmasıyla internette yer alan içerikler ve eWOM (online olarak kişiden kişiye pazarlama) tüketiciler için çok büyük bir önem arz etmeye başlamıştır . Bir satın alma sürecindeki kişilerin %45`inin online arama sonuçlarından ve %42`sinin de online haberlerden etkilendikleri belirtiliyor. Giderek artmakta olan online alışveriş yapanların ise 90%`ının bir ürünü satın almadan önce arama motorlarında o ürünü araştırarak satın almaya karar verdiği biliniyor .

Alıntıdır : goo.gl/4frzyq

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz
Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi
sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz.

Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Aralık 2013

Nihan Keskin, bir soruya yanıt verdi.

Dijital PR sizce nedir?

Dijital PR; sosyal medya, sosyal imleme ve paylaşım, arama motoru, blog, forum, haber siteleri gibi internet araçlarının halkla ilişkiler amaçlı kullanılmasıdır.
Hedef kitle ile kurulan iletişimin yanı sıra, SEO ile arama motorları için optimize edilen basın duyurularının yayını, sosyal medya siteleri aracılığıyla basın duyurularının yayılması, kişisel/kurumsal virallerin oluşturulması, bir kurum hakkındaki bilgilerin paylaşımı, marka hakkında konuşulmasının sağlanması, marka yeniliklerinin takip edilebilir hâle getirilmesi, büyük kitlelere kısa sürede e-posta yoluyla erişilmesi, acil durumlarda müdahale edilmesi, marka iletişimine karşı olumlu ve olumsuz tepkilerin ölçülmesi, word of mouth ve word of mouse (!) iletişimin teşvik edilmesi, marka sitesi ve onu destekleyen mikro siteler ile çeşitli kitlelere hitabeden portallar ve sosyal medya platformlarında kullanıcı nicklerinin yönetilmesi ve daha birçok online faaliyet Digital PR kapsamındadır.
Bir markayı, bir şirketi bir projeyi veya bir online varlığın yönetmek ve iyileştirmek için online yöntem ve araçların kullanılması, şirketler için offline sahada gerçekleştirilen çalışmalardan daha karmaşık, çok daha katmanlı ve daha sistematik kurulmuş bir strateji ve taktikler ile gerçekleşir.
Aralık 2013

Nese özalp Akın,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2013

Ender Satıcı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Pazarlama Ne Değildir?

Pazarlama

Pazarlama Ne Değildir?
Pazarlamanın ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştıktan sonra pazarlamanın ne olmadığını anlatmanın da faydalı olacağını düşünüyorum. Pazarlama herkesin çok rahatça kullandığı bir kavram olmakla birlikte maalesef toplum içerisinde pazarlama faaliyeti olarak adlandırılan işlemler pazarlamanın tümünü kapsıyor gibi algılanıyor. İşte bunlardan eksik veya hatalı olarak bilinenlerden bazıları!

Pazarlama satış demek değildir: Özellikle ülkemizde pazarlama kavramı satış ile karşılaştırılıyor. İş ilanları pazarlama elemanı başlığı altında bir çok satış elemanı arıyorlar. Pazarlama tabi ki de satış ile bağlantılı bir kavramdır. Müşteri ile üretici arasındaki köprüdür ve satış işleminin gerçekleşmesini sağlayan yoldur. Ancak satışın kendisi değildir.

Pazarlama sadece yaratıcılık değildir: Birçok kişi pazarlamanın yaratıcılık gerektirdiğinden bahseder ve bunu nasıl yapacağını bilemez. Yaratıcılık her dalda olduğu gibi pazarlamaya da bir artı katar. Ancak gerçek pazarlama veri toplayarak, analiz yaparak ve yorumlayarak ilerlemektedir. Yoktan düşünceler var ederek veya sanat yaparak kişileri bir noktaya çekmek değildir.

Pazarlama yalnızca reklam yapmak değildir: Reklamlar pazarlama kümesinin içinde bir eleman olup bu kümenin kendisi değildir. Reklam deyince bir ürünün hitap edecek olduğu kitleye kendini inandırarak, hakkında bir düşünce ve bilgi oluşturarak ürüne o kitleyi çekmeye çalışan faaliyet akla gelmelidir. Pazarlama, kitlesini tanıma amacıyla araştırma yapar. Söz konusu araştırma ve verilere göre kitleyi etkilemeyi hedefleyen reklam yaratılır.

Pazarlama sosyal ağlarda beğenilmek, takipçi toplamak ve yorum almak değildir:Günümüzde markalar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal ağlar aynen reklamlar gibi pazarlama araçlarından birisidir. Ancak bu sosyal ağlarda yalnızca beğeni almak, takip toplamak ve iyi yorumları dikkate alarak markaların ego tatminini sağlamak bu araçları hedefine ulaştırmaz. Bahsi geçen araçları etkin kullanmak ve müşteri ile aranızda kurulacak olan köprüyü daha ulaşılabilir hale getirerek müşteri yorumlarını dikkate almak önemlidir.

Pazarlama komplike stratejiler uygulamak değildir: Pazarlama eğer basit düşünemez ve basitçe hareket edemezseniz son derecede zordur. Eğer işin içine zeka kıvılcımları katmaya çalışarak en basit detayları atlarsanız başarılı olamazsınız. Esas marifet basit düşünebilir ve anlaşılabilir olmaktır!

Pazarlama ilgisiz kişilere ilgisiz e-mail veya sms’ler göndermek değildir: Hiçbir özelliğini bilmediğiniz, bilgilerine bir şekilde sahip olduğunuz kişilere, onların ilgilerinden tamamen uzak e-mailler ve sms’ler göndermek pazarlama faaliyeti değildir. Bu daha çok müşteri ilişkilerinin yönetilememesidir. Eğer böyle yaparsanız ancak potansiyel olabilecek müşterileri de kaybeder ve mesajların otomatik olarak silinmesine neden olursunuz.

Kaynak : pazarlamaturkiye.org/pazarlama-ne-degild...
Ocak 2013

Yusuf Sarıgül, bir soruya yanıt verdi.

Basın bülteni nedir ? Basın bülteni çeşitleri nelerdir ?

Basın bültenleri kurumların kendilerinde veya ürettikleri üründe, hizmette bir yenilik, gelişme olduğu zaman veya kurumla ilgili ilginç bir gelişme yaşandığında basına ilettikleri ve basında yer almasını istedikleri haberlerdir. Bir kuruluş hakkında haber veren basında yer alan yazılardır.

 • Klasik basın bülteni
 • Arka plan bilgilerinin verildiği nasın bültenleri
 • Özetin eklendiği teknik bülten
 • Bir rapora veya konuşma metnine eklenen özetleyici bülten
 • Resimler hakkında bilgi veren bülten
 • Kısa duyuru bültenleri.
Aralık 2012

Yusuf Sarıgül, bir soruya yanıt verdi.

Halkla ilişkiler uzmanı nedir? Ne iş yapar?

Özel kuruluşlarda ve kamu kurumlarında; kurumu halka tanıtacak, kurumun çalışmalarına karşı halkta ilgi uyandıracak, kurum hakkında çevrede olumlu izlenimler yaratacak ilişkileri kurabilen kişidir.

GÖREVLERİ ;


 • Tanıtıcı haber bültenleri, broşürler, raporlar hazırlamak,
 • Yapılacak etkinlikleri kitle iletişim araçları ile halka duyurmak,
 • Basın toplantıları, sergiler, konferanslar hazırlamak,
 • Konusuyla ilgili yazıları basında izlemek, cevaplar hazırlamak,
 • Yöneticilerin konuşma metinlerini ve yazışmalarını hazırlamak,
 • Toplantı, tören, kutlama ve kokteyllerin düzenini sağlamak,
 • Kurum adına sanat etkinlikleri düzenlemek,
 • Yapılacak faaliyetler için bütçe hazırlamak, malzeme miktarını ve elemanların sayısını ve niteliğini belirlemektir,
 • Kamuoyundaki imajın belirlenmesi amacıyla anketler düzenlenmesini sağlamak,
 • Halkla ilişkiler konusunda eğitim verilmesi için program hazırlamak.

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.