Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hastalıklar

Hastalıklarla igli tecrübeleriniz, bilgileriniz ve merak ettiklerinizi burada paylabilirsiniz.

Ocak 2017

Atılay Yüce, bir soruya yanıt verdi.

Baygınlık halinin tıptaki açıklaması nedir?

Baygınlık bilinç kaybını meydana getirir.
Ocak 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Astımı olan kişiler nelere dikkat etmelidir?

Bu seruvene kendinizi cok severek baslamalisiniz. Cunku bu hastaligin en buyuk dostu stres.:)
Bir arkadasim astim alerjik bronsitti. Market urunu olan renkli sakiz bile cigneyemiyordu. Tuy, yun, toz, sigara dumani, dogal olmayan urunler (ozellikle kola) ve en basta stres.. Kendinizi teskin etmeyi ogrenmelisiniz. Umutlar, olumlamalar hayati yesertir.. :) Ailesi oldukca koruyucu oldugu icin kullandigi herhangi bir odada bile mutlaka 3, 5 tane toz bezi hazir bulunuyordu. Ulkemizin dort bir yanindan ozel yapim (alternatif tip) ilaclar siparis edilmisti fakat fayda etmemisti. En sonunda bir klinikte yaklasik iki yil tedavi gordu. Oldukca faydasi oldu fakat astim olan kisi sayet bir cocuk ise, soyle bir soz var: "Ergenlik doneminde bunyesi saglam olursa atlatti, atlatti.. Aksi halde zor."
Uc yil boyunca 27 kilogramda kalmisti fakat sonrasinda toparladi. :)
Hava degisiminin de buyuk bir onemi vardir.
Haziran 2016

Muratcan Yiğit, bir soruya yanıt verdi.

Aşırı kıskançlık hastalık mıdır? Tedavisi var mıdır?

Bence aşırı kıskançlık , aşırı güvensizlikten geçer. Bana göre güvenen insan kıskanır ama bu aşırı düzeye çıkmaz diye düşünüyorum.
Mart 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Migrenin asıl sebebi nedir? Neden bu kadar çekilmezdir?

Sanıyorum başlı başına stres. Sevgili annem için çoğu yöntemi denemiştik fakat son çare ameliyattı..
Plastik Cerrahi Uzmanı bir Opr. Doktor yüzlere uyguladığı birçok estetik ameliyatının sonrasında migren hastalarının çoğunun ağrılarının geçtiğini tesadüfen görüyor ve ameliyatlarına başlıyor.
Biz de bu süreçlerden geçtik ve ağrılar oldukça indirgendi. Gün geçtikçe de gittikçe azalacağını vurguluyor sevgili doktorumuz.. Hatta literatüre girmek için de mekik dokumakta. :)
Ekim 2015

Denizden Babam Çıksa  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha fazla araştırma, daha fazla yatırım ve daha az antibiyotik kullanımı [İnfografik]

7740

Tüketiciler, antibiyotik niteliği taşıyan ilaçların tüketim amacıyla yetiştirilen ve bir süre sonra "ürün" niteliği kazanan canlılar üzerinde kullanılmaması konusunda neredeyse hemfikir. Ürünlerdeki antibiyotik birikintileri ve antibiyotiklerin gereksiz kullanımı sonucunda gelişen bakteriyel dirence karşı belirgin bir korku halen söz konusu.

Bu durum yalnızca su ürünleri üretiminde üretici seviyesini ilgilendiren bir konu değil. Ülkeler, bölgeler ve çeşitli su türlerinde su ürünleri üretimi yapan tüm kademeleri yakından ilgilendiriyor. Tüketicilerin başbaşa kaldığı kaygılar, bugünlerde çeşitli sertifika programları ile giderilmeye çalışılıyor fakat sertifika programları, antibiyotik kullanan ülkelerde üretilen su ürünlerinin güvenilirliklerini kolay kolay iyi bir seviyeye çekmiyor. İnsanlar üzerinde uzun vadede etkili olan kavramın antibiyotiğin kullanımının olması, onların su ürünlerine olan bakışlarını da etkiliyor.

"Hastalıklar normal olarak düşünülmemeli".

Dünya üzerinde su ürünleri üretimi yapan pek çok işletme, üretim proseslerinde aktif olarak antibiyotik kullanmayı istemiyor fakat bu durumun oluşabilecek kötü koşulları önlemek için gerekli olduğunu düşünüyor. Antibiyotik kullanımının üreticinin kendi üretim sürecinde yaşadığı sorunları gidermesi için geçici bir araç olması ve üretim esnasında, çeşitli koşullara bağlı olarak çeşitli hastalıkların görülebileceği ve bunun kesinle "normal" bir şeymiş gibi algılanmaması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanıyor. Anormal olarak kabul edilebilecek bir hastalığın görülmesinin ise kişinin üretim süreçlerinde ve bu süreçlerde kullandığı altyapılarda da bir problemin olabileceğinin düşünülmesine neden oluyor.

Özellikle yetiştiriciliği yapılan su ürününün üzerindeki üretim etkinlikleri konusundaki deneyim, hastalık riski teşkil eden durumların oluşmasını ve antibiyotik kullanımının minimize edilmesi konusunda önem teşkil ediyor. Su ürünleri üretimi yapan ve sektördeki en iyi firmalar, üretim alanlarında görmeleri muhtemel olan hastalıkları derinmelesine inceliyor ve şartlarını bu hastalıkların görülmemesi için iyileştirmeye çalışıyor.
7740

Üretimde daha az antibiyotik kullanmayı yada hiç antibiyotik kullanmamayı hedefleyen şirketlerin genel profillerine bakacak olursak;
 • Şirketlerin, şirketi yöneten kişilerin ve şirket hedeflerinin vadesi uzundur.
 • Su ürünleri sağlığı ile ilgilenen birimler, su ürünleri üretimi mekanizmalarının içindedir.
 • Su ürünleri sağlığı ile ilgilenen birimlerin odak noktası, hastalığın oluşmasını engellemeye yöneliktir.
 • Üretim maliyetinin içinde üretim mekanizmasında meydana gelebilecek stres faktörlerinin azaltılmasına ve ortaya çıkmasını önlemeye yönelik giderler tanımlıdır.
 • Üretim alanı ve şartları, su ürünleri olarak tanımlanan hayvanların rahatı düşünülerek ve uygun şartlar gözetilerek düzenlenmiştir.
 • Veri yönetim ve teknolojisi sistemleri, sorunları daha tesisin içinde ortaya çıkmadan ortadan kaldıracak şekilde verimli, efektif ve sonuç odaklı kullanılır.
 • Üretim mekanizmasının tamamı en iyi şekilde kaydedilir ve bu veri, daha da iyi bir üretim metodu geliştirilmek üzere sürekli olarak incelenir.
 • Üretim mekanizması içindeki tüm olaylar ve sonuçları, üretimin bütünüyle ilişkilendirilmeden değerlendirilir.
 • Operasyonı yöneten ekipler arasındaki iletişim en iyi derece sağlanmıştır.
 • Personeli eğitmek ve prosedürleri göstermek için doğru ve net şekilde üretilmiş materyaller vardır.
 • Üretim altyapısı temizdir.
 • Üretim hattı, tek noktadan kaynaklanabilecek olan hatalara karşı güvenli hale getirilmiştir.
 • Yedekleme, gerektiğinde tahliye ve tesisin temizliğini sağlayacak ekipmanlarla oluşturulmuş sistemler, tesise kurulurken entegre edilmiştir.

Etkin su ürünleri sağlığının sağlanması için tek bir kişiye görev yüklemek ve ondan tüm tesisin "sağlıklı" kalmasını istemek genellikle yeterli bir yaklaşım değildir. Nasıl ki üretim bandının sürdürülebilir kalması için ekipler oluşturulmuştur, tesisin ve üretimi yapılan su ürünlerinin sağlıklarının korunması için de ekiplere ihtiyaç vardır.

Bu çözümler için büyük ölçekli şirketler, kendi içlerinde bu ekipleri ve ekipmanları kullanırken daha küçük olan ve büyüme eğilimindeki şirketler dışarıdan destek alabilirler. Her ne kadar, Türkiye ve dünyada hayvan sağlığı denince akla gelen ilk meslek dalı veterinerlik olsa da, su ürünleri üretimi alanının her aşaması konusunda bilgi sahibi olan su ürünleri mühendisleri, tesislerde ortaya çıkabilecek hastalıkarın ortaya çıkmasının önlenmesi konusunda tercih edilmesi gereken ilk meslek dalı olmalıdır.

Su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri avcılığı göz önüne alındığında nispeten daha yeni bir bir alan ve pazara sunduğu protein miktarı ile günden güne daha da önem kazanıp büyüyen bir sektör. Sürdürülebilir yetiştiricilik modellerine yapılan yatırımlar, sektörün kendisini daha da geliştirmesine katkı sağlayacak olan önemli birimler. Yatırımlarla birlikte gelen teknolojik gelişmeler ve yeni metodlar, üretim mekanizmaları içindeki antibiyotik kullanımını giderek azaltıyor ve kim bilir, belki bir süre sonra tamamen ortadan kaldıracak.

Denemeye devam.

Kaynak: Terra Vann / Eliminating the Need for Antibiotics on the Farmgoo.gl/jkjguk

Kaynakta belirtilen metin ve infografik, Türkçe'ye Kaan Uğrasız (Kaan Uğrasız (@travego) tarafından adapte edilmiştir.
Ekim 2015

Rumeysa, bir soruya yanıt verdi.

Kıkırdak yumuşaması neden olur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Ebelik okuyorum ve bu konu hakkında henüz bir bilgim yok doktor olan arkadaşlara bu soruyu yöneltmeniz daha faydalı ve sağlıklı bir sonuç olacaktır
Mart 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Aşırı kıskançlık hastalık mıdır? Tedavisi var mıdır?

Kıskançlık bencilliğin ilerlemiş boyutudur. Tedavisi de yoktur. Kıskanç insan kıskandığı durumu gidermek için her şeyi yapabilir. Bu nedenle tehlikelidirler. Kadın cinayetlerinin en basta gelen nedenidir .
Mart 2015

Erhan Kılıç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Cotard Sendromu | Erhan Kılıç

Cotard sendromuna yakalanan hastalar kendilerini ölü sanarlar. Hiçbir argüman, tersinin ispatı ve telkin uğraşları onları bu çılgın fikirden vazgeçiremez.
Ocak 2015

Ramazan Altun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bademcik İltihabı

1911

Bademciklerde apseler oluşur. Bu apseler hasta kişinin boğazının şişmesi ve acıması sonucunda kendisini gösterir. Bademcik iltihabı vücudun gelen mikroplarla savaştığının bir göstergesidir. Bu rahatsızlık kendisini kızarıklık şeklinde gösterir. Ağız yoluyla vücuda giren mikroplar burada birikerek apse ve iltihap oluşmasına neden olur.

Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir?
- Boğaz ağrısı
- Ateş
- Halsizlik
- Ağız kokusu
- Ses değişmesi
- Yutkunmaktan zorlanma

Bademcik İltihabının Teşhisi ve Tedavisi
Kulak burun boğaz uzmanı tarafından basit fiziki bir muayene ile teşhis edilebilir. Teşhisten sonra en çok ilaç tedavisi uygulanır. Mikropları kırmak için antibiyotik ilaç tedavisi uygulanır. Ağrıları kesmek içinde ağrı kesici verilir hastaya. Bunun dışında hasta olan kişinin gün içinde belli aralıklarla gargara yaparak boğazı temizlemek, dinlenmek ve sıvı tüketmek gerekir. Genellikle 1 hafta içinde tedavi edilir. Ancak bu kişinin bağışıklık sistemine bağlıdır.

Bu rahatsızlık için evde yapılabilecek şeyler
Hasta olan kişilerin aşağıdakileri yapması lazım. Bunlar;
- Bol bol su içmek
- Dinlenmek
- Gün içinde tuzlu ılık suyla gargara yapmak
- Bol bir şekilde meyve tüketmek
- Sigara içilen ortamdan uzak durmak
- Bulunduğu yeri havalandırmak

Bademcik İltihabının Sebep Olabileceği Hastalıklar
Basit bir durum gibi görünse de çok ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bunlar;
- Böbrek iltihabı
- Boyun enfeksiyonu
- Kalp iltihabı
- Menenjit
- Orta kulak enfeksiyonu
- Akciğer enfeksiyonu
- Kemik iliği enfeksiyonu
- Eklem enfeksiyonu

Gibi çok ciddi rahatsızlıklara sebep olur. Bunun için bu rahatsızlığa dikkat edilmeli ve doğru bir şekilde tedavi edilmelidir.

Bademcik İltihabından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır.
Sigara ve alkol gibi şeylerden uzak durulmalıdır. Meyve ve sebzeler çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Tozlu, kuru ve havasız ortamlarda uzak durulmalıdır. İçeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü bunlar boğazı tahrip edebilir.

Ramazan Altun
Bilgi amaçlı yazılmıştır.

Kaynak; İnternet ortamındaki bilgilerden derlenme yapılmıştır.


Adres:bilimcelll.blogspot.com.tr/2014/09/bade. . .

406 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome)

48 Kullanıcı   12 Soru   15 Yanıt

Hepatit B Virüsü

67 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Hepatit C

56 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Hepatit A

6 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Vajinusmus

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Alzheimer

21 Kullanıcı   5 Soru   5 Yanıt

Sinüzit

9 Kullanıcı   8 Soru   18 Yanıt

Kanser

64 Kullanıcı   62 Soru   110 Yanıt

Ülser

2 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Göğüs Ağrısı

5 Kullanıcı   3 Soru   3 Yanıt

Reflü

6 Kullanıcı   4 Soru   5 Yanıt

Su Çiçeği

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Hipotroid

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Troid

5 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Sedef Hastalığı

8 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Epilepsi

4 Kullanıcı   4 Soru   7 Yanıt

Parkinson

8 Kullanıcı   6 Soru   7 Yanıt

Multipl Skleroz (MS)

3 Kullanıcı   3 Soru   5 Yanıt

Bronşit

1 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Nezle

1 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Sarı Humma

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Boğmaca

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Difteri

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

DMD (Duchenne Muscular Dystrophy)

6 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Tanı Koyma

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

İyileşme Süreçleri

3 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Konuşma Bozuklukları

3 Kullanıcı   4 Soru   8 Yanıt

Genetik Hastalıklar

8 Kullanıcı   6 Soru   9 Yanıt

Damar Çatlaması

0 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Aşı

2 Kullanıcı   4 Soru   5 Yanıt

Şeker Hastalığı

1 Kullanıcı   7 Soru   9 Yanıt

Belirti

4 Kullanıcı   12 Soru   13 Yanıt

Boyun Düzleşmesi

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Kızamık

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Zatürre

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Kurdeşen

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

ALS

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt