Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvan Bakımı

Hayvan

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Temmuz 2017

Levent , bir soruya yanıt verdi.

İçerik/fiyat olarak en uygun en faydalı köpek maması markası hangisidir size göre?

En az miktarda tüketilerek , en çok sindirilebilen ve bununla birlikte en az ve kıvamlı dışkıya dönüşen mamalardır. Süper premium- veteriner kliniklerinde satılan, premium veteriner klinikleri-petshoplarda satılan, market mamaları- kimi veteriner kliniklerinde- pet shoplarda- marketlerde bulunabilir. Tabi internet sitelerini unutmamak gerekir. Kaliteyi belirleyen faktör hayvansal kaynaklı protein ve yağ miktarı ve çeşididir. Bitkisel kaynaklı içerik arttıkça genel olarak fiyat düşer. Holostik mama tabiri de son dönemde gündemde. Protein kaynağı bitkisel olursa dışkı artar, sindirilebilirlik düşer. Sonuçta carnivor et yiyen canlılardır. Bizdeki fast food alışkanlığı gibi evcilleştirilmeleri ve aynı ortamlarları paylaşmamız, zaman tasarrufu, pratiklik bakımından bence vazgeçilmezdir. Bilmem anlaşılabilir oldu mu.
Mayıs 2017

Dursunali Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

İçerik/fiyat olarak en uygun en faydalı köpek maması markası hangisidir size göre?

Proplan olabilir fiyat biraz yüksek ama kalite istediğiniz için dengelisi bunun olacigini duşunuyorum
Nisan 2017

Safa Soylu, bir soruya yanıt verdi.

Hayvanlara nasıl ilk yardım yapılır?

Bazı hayvanlar için ilk yardımın önemi büyüktür. Günümüzde bakılan hayvanlardan köpeklerde pug cinsi türlerde mesela boğazında birşey kalması çok olur. Buruna peçete tutarak suni teneffüs yapılabilir. Kedilerde ve küçük ırk köpeklerde parmak masajı kalp için yapılabilir. Fakat bahsi gidin hayvanlar evlerde beslenen türler olduğu için ve evlere ambulans sisteminin henüz ülkemizde (hayvanlar için) gelişmemesinden dolayı direkt veteriner hekime götürmek daha da faydalı olacaktır.
Mart 2016

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Aralık 2015

Ihsan Kılıçkaya, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2015

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hamster Ailemizden Video Serisi - P2

Hamster aileminizin diğer tuhaf üyelerinden biri, çark çevirmenin çok ilginç bir yolunu keşfetti.Ayrıca şuna da bir bakın derim:
inploid.com/post/hamster-ailemizden-vide...
Ağustos 2015

Aykut Kardaş  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hamster Ailemizden Video Serisi - P1

Hamster ailemizden bir üye ve tuhaf uyku yeri alışkanlığı...

Haziran 2015

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

^..^ KEDİLERİMİZ ^..^

1215

Kedilerin rahatça girip çıkmasını sağlayan kedi kapısını Isaac Newton icat etmiştir.
Kedilerin o uzun bıyıkları onların dengesini sağlar ve hangi aralıktan geçip geçemeyeceğini anlamak için kullanırlar.

Kedilerle ilgili en tuhaf hikayelerden birisi; bir ağaca çıkıp 6 yıl ölene kadar bu ağaçtan inmeyen Arjantin li kedi, Ağaçtayken 3 kere yavrulamaktanda geri kalmamış:)

Terledikleri tek yer patileridir.
1215

Uyanık kaldığı zamanın 1/3 ünü kendini temizlemeye ayırır.

Tipik bir kedi 20 yaşına kadar yaşayabilir.

Burun izleri insandaki parmak izleri gibi kendilerine özeldir.
Kulaklarını 180 derece döndürebiliyorlar.

Kemirgenlerin iletişim için kullandıkları yüksek frekanslı sesleri kediler duyabilir. İnsanlar ve köpekler duyamaz.

1215

Tuvalet eğitimini öğrenmeleri hızlı olur ve bir kere öğretmeniz yeterlidir.

Kulaklarında 30 adet kas bulunuyor.

Mısırlılar kedileri öldüğünde üzüntülerini belli etmek için kaşlarını tıraş ederlermiş.

Günün 16 saatini uyuyarak geçirirler. Uykuyu severler. En aktif olduğu zamanlar akşam saatleridir.

Kedi sahibi insanların daha uzun yaşadıkları ve kalp krizi riski daha az olduğu gözlemlenmiş:)

Tatlı gıdaları algılayamıyorlar.
1215

Kediler ruh halinizi sizden daha iyi anlar ve kimi hastalıkları sezebilirler.

İstemediğiniz bir şeyi yapıyorsa kızmanın sinirli davranmanın faydası yoktur. İstedikleri şeyi yapmaya devam edeceklerdir.


Kedilerin köpeklerden 5 kat daha fazla proteine ihtiyaçları vardır. Çok fazla kilo aldıysa hareket ettirmeye çalışın.

Yanak tüyleri çok fazla uzarsa bıyıkları kadar yön duygularını şaşırabilirler.

1215

Kedi aşıları;Kedilerde kist-parazit aşısı, karma aşı, leucomie aşısı, fiv aşısı, kuduz, micanfin aşısı yapılamaktadır. Yavrularda kist parazit tedavisi, karma aşı, leucomie , fiv aşısı 2 doz olarak kuduz tek doz yapılmaktadır. Yetişkin kedilerde karma aşı , leucomie aşısı, kuduz yılda bir kez tek doz olarak uygulanmaktadır.


10 yaşlarından itibaren yaşlanma belirtileri gösterirler.

Karanlıkta insandan 6 kat daha iyi görürler.

Yemeklerini ayakaltı bir yere koymayın. Çünkü yemek yerken mahremiyet isterler.

:):):):):):):):):):):) ^. ^ ^. ^

Mayıs 2014

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Yavru kedilere hangi besinler verilir?

Yavru kediler beslenirken; her yavruda olduğu gibi anne sütü önemlidir. Kedilerde de ilk 1 2 ay süt önemlidir. Hastalıklardan korunmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede süt önemlidir. Annesinden ayrılmış ise biberonla sık aralıklarla toz halde satılan ticari mamalar verilebilir. Biraz büyüdükten sonra konserve ve kuru mamalara geçiş yapılabilir.

Bu şekilde besleyebilirsiniz yavrucakları :) ;

Biberonla;

Kedi

Eldivenle;

Kedi

Şırınga ile ;

Kedi
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Evde civciv nasıl beslenir?

Bunu en iyi ördek babaları Sayın Serkan Köse/inploid ve Sayın Hakan Köse bilecektir.
Aralık 2013

Arda Yiğit, bir soruya yanıt verdi.

Köpeğin mama yememesinin nedenleri nelerdir?

Köpek eğer daha önceden ev yemeği veya mama dışında başka şeylerle beslendiyse ilk önüne koyulduğunda mamayı reddetmesi gayet doğal bir davranıştır. Hayvanlar alışık olmadıkları şeyleri yememe gibi evrimsel bir savunma mekanizması geliştirmiştir ve bu doğada zehirlenme riskinin önüne geçer. Fakat evde ve dengeli beslenmek istenen köpeklerde bu davranış şekli dezavantaj yaratır. Eğer iştahın kesilmesine sebep olabilecek mide bulantısı veya ağrıya sebep olabilecek veya ağız ve dişlerde mamayı yakalayıp yiyebilmesine engel olabilecek herhangi bir hastalığı yoksa ev yemeğine alışan köpeği mamaya alıştırmak oldukça kolaydır. Bunun için iki kural çok önemlidir. Birincisi sabır ikincisiyse katı bir kararlılıktır. Bazı köpekler üç güne kadar önündeki mamayı yemeden başka şeyler vermenizi bekleyebilirler. Bu durumda eğer hasta olmadığından eminseniz sabır savaşını kazanmanız gerekir. Köpekler sizin psikolojinizle oynamayı çok iyi becerirler. Ajitasyon konusunda çok başarılıdırlar. Ancak yeterince sabrettiğinizde aç kalan köpek iç güdüsel olarak mama yemek zorunda kalacak ve sizden onun dışında başka bir şey alamayacağını anladığında tamamen mama yemeye dönecektir. Ayrıca mama eğitimi sırasında mamasını bir saat kadar önünde bekletip daha sonraki öğüne kadar önünden almanız daha iyi sonuç almanıza sebep olur. Çünkü köpeğin önünde garantiye alabileceği bir mama bırakmadığınız için açlığını kabaca giderecek kadar bir kaç parça yiyip aburcubur bekleme gibi bir kurnazlığa başvuramayacaktır. Ancak buradaki en önemli nokta köpeğinizin herhangi bir hastalığı bulunmadığından emin olmaktır. Bunun için de bir hekime danışmak en akıllıca şey olur.
Kasım 2013

Aylin Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Köpeğin mama yememesinin nedenleri nelerdir?

Bir köpeğin mamasını yememesinin en önemli sebebi fiziksel sorunlardır. Ancak bu durum bir hastalıktan veya başka bir fiziksel sorundan kaynaklanmıyorsa, bir davranış bozukluğu olarak nitelendirilmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında, köpeğin mamasını yememesinin birden çok sebebi vardır. Bunlardan ilki depresyondur. Aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de depresyona rastlanabilir. Depresyondaki bir insan ya çok yemek yer, ya da hiç yemez. Bu durum, köpeklerde de aynı şekilde seyreder. Köpeğin yemek yememesinde en çok görülen sebep ise sahibinin dikkatini çekmek istemesidir. Çünkü sahibi köpeğin yemek yemediğini fark eder ve bu durumu çok önemser, köpeğe ilgi göstermeye başlar. Köpekler de bunun farkında olduğundan, adeta durumu kullanır. Hatta bazı köpek sahipleri çok ileri giderek köpeğini eliyle beslemeye başlar ve köpek bu lüksü bırakmak istemediği için başka şartta yemek yemez.
Daha fazla

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.