Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hayvancılık

Hayvansal üretim yaygın adıyla Hayvancılık; ürünleri ve güçleri ile insanlara yararlı evcil hayvanların bakımı, beslenmesi, üretimi ve yetiştirilmesini kapsayan tarım kolu. Hayvansal üretim, hayvansal üretime yönelik temel bilimler, hayvan yetiştirme, hayvan besleme, hayvan ıslahı, hayvancılıkta mekanizasyon, ekonomi ve istatistik, biyoteknoloji, hayvansal ürünler ve işleme teknolojisi, pazarlama gibi konuları kapsar. Hayvansal üretimin, tarımı yapılan hayvan sınıfına göre 5 ana üretim kolu vardır:

Nisan 2017

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Köy tavuğu yumurtasını, gezen tavuk yumurtası olarak değerlendirerek şu cevapları verebilirim. Her tavuk yaklaşık 2 yıl verimli yumurtalama yapar. Dışarıdan yem vermeme gibi bir olasılığınız maalasef çiftlik için yok çünkü hayvanların veririmliliğinin ve sağlığının büyük bir kısmı yemlere bağlıdır. Takip edecek olduğunuz FCR değerlerinde yem önemli bir parametredir ancak kendi yeminizi üretmeyi deneyebilirsiniz ki bu da çok masraflıdır. Masraflarınızın %70'lik bir kısmını yem oluşturacak. Hijyen koşullarının sağlanamaması durumunda 10 bin tavuklu bir çiftlikte, ilk hayvandan son hayvana hastalığın yayılışı 30 dakika kadar sürüyor. Kümesi bir anda kaybedebilirsiniz. Ayrıca, tarım bakanlığı yönetmeliğinde, yaygın hastalık bulunan bir çiftliğin 50 km çapındaki tüm kanatlılar telef ediliyor. Hastalık sizin kümesinizde olmasa dahi, komşu çiftlikte oluşursa, tarım bakanlığı tüm hayvanlarınızı gaz odasına alıp, kireçle birlikte gömüyor (gezen tavuk oldukları için bu hastalığı diğer kuşların dışkılarından dahi kapma ihtimalleri yüksek). Yumurtacılığın zor kısımlarından birisi de günlük dağıtım ağınızın olması, kimse gelip çiftliğinizden yumurta almayacaktır. Eğer böyle bir teklif ile gelen olursa da değerinin çok altında bir teklif sunacaktır. Her pazartesi günü, yumurta fiyatları yumurta borsası adı altında bildirilmektedir. Takip etmelisiniz. Bu kadar çok risk olmasına rağmen gezen tavuk yumurtacılığının kârı yüksektir. Kişisel tavsiyem böyle bir yatırım yapacaksanız, tüm paranızı tek bir çiftlik yerine, farklı lokasyonlarda (min 50 km farkla) iki çiftlik arasında bölmenizdir.
Nisan 2017

Yunus Ulaş, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Herşeyden önce köy yumurtası diye bir yumurta çeşidi yoktur.. Doğal ortamda yetiştirilen kanatlı yumurtası diyelim ona ...doğal olması için de yapay yem verilmiyecek. Yumurta yemi vb.. Gezen tavuk yumurtası gibi bir yumurta da yoktur.
Ocak 2017

Mehmet KAYA, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Herkese merhabalar;
Soruyu 2014 ocak ayında sormuşum ve 2017 ocak ayında tesadüfen buldum. Soru için zahmet edip kafa yoran arkadaşlar olmuş hem onları aydınlatmak hemde merak edenler için bilgi vermek istedim.

Öncelikle çalışmalara 2016 haziran ayında kuluçka makinesi alıp kendi civcivlerimi kendim üreterek başladım. İlk aşamada 260 civciv çıkarttım. 2016 aralık ayı itibari ile tavuklarımın bir kısmı yumurtlamaya başladı. Bugün itibari ile günlük 20 civarı yumurta alıyorum. Bunun nedeni tavukların yarısının yumurtlayacak olgunluğa ulaşmamış olması 3 aylık olması. Bugüne kadar 300-400 arası yumurta verdim ve 1 TL nin altında vermedim. Toptan olarak 0,75 TL gibi bir fiyata isteyen var ama ben direk tüketiciye vermeyi tercih ettiğim için toptan düşünmüyorum şimdilik. Sorumda da belirttiğim gibi kendi arazim ve yaklaşık 15 dönüm bunun 6-7 dönümü zeytinlik. Tavuklar burada diledikleri gibi dolaşıyor yem ihtiyaçlarının yarıdan fazlasını karşılıyor. Bir yumurta tavuğunun günlük yem tüketimi ortalama 100-120 gr. Bunun da çoğunluğunu kendisi bulduğu için bu satın alınan yem tüketimi daha da aşağı düşünüyor. 2 farklı ırk tavuk yetiştiriyorum. Sussex ve austrolorp. İnternette kısa bir araştırma yaptığınız zaman bu ırkların kuluçkalık yumurtaları 3-4 TL arasında satılıyor. Şu an kuluçkalık yumurta almak için havaların ısınmasını bekleyen çok sayıda kişi var.
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2015

Murat Emecan, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?

Sakarya/Kocaali duydun mu bilemem fakat şiddetle tavsiye ederim ayrıca fındık üretiminde ülke sıralamasında yerini alan şirin bir ilçedir.
Aralık 2014

Hakan,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Tarım ve Hayvancılık Sektörü Sanayii Sektörü Hizmet Sektörü Başbakanımız tarım ve hayvancılıkta ki gerilemenin diğer sektörlerdeki ilerlemenin nedeni olduğunu söylemekte , ilerlemenin kanıtı olarak göstermekte. Sizce tarım ve hayvancılıkta ilerlemekle kalkınma olmaz mı?

Türkiye'de kalkınma esasına dayalı ekonomik sistem var mı... ??? ... . Bildiğimiz büyüme düzeni geçerli... Yani... Spekülatif para hareketleri... . Rant çılgınlığı ve... % 50 si inşaatçılık işleri... Kalkınma... sanayi toplumları için sarfedilen sözcüktür... .
Eylül 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

Eğer geçmişten gelen canlı hayvan tecrübeniz yoksa bir süre tecrübe etmenizi tavsiye ederim. Canlı hayvan bütçeleri genellikle yüzde 30 gibi yanılma paylarını içerir. Tabiiki teknik sebepleri var. Genelde üretim sektörü yüzde 3-10 hata payı ile yapılır. Ancak konu canlı hayvan ise özellikle hastalık, bakım, yem gibi bıçak sırtı konuların ucu açıktır. Misal bu tavuk çiftliğinde ki birincil ürünün yumurta olacağını varsayalım 1000 tavuk için gün aşırı 1 yumurta peşinde hesap yaparsanız günlük 500 yumurta almanız lazım. Şaşırtma ile hergün 2 yumurta alan işletmelerle nasıl rekabet edeceksiniz. Kapı önü maliyetiniz tavuk saynız az olduğu için yüksek olacak. Bütçenizi 2 + 2 yıl üzerinden konsolide borçlu olarak yapmanızı tavsiye ederim.
Eylül 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Köy tavuğu yumurtacılığı doğru bir yatırım mı?

1 Tavuğun günlük yem tüketimini en kötü hesapla 200gr baz alırsak yılda 73.000gr yapar.
Yine en kötü hesapla iyi yemin tonunu 1000TL baz alırsak; bu tavuğun yıllık yem tüketimi 73 Lira yapar ekstra masraflarla 90 Lira olsun.


Aynı tavuğun alt yorumlardaki verilere dayanarak yılda 340 yumurta verdiğini hesaplarsak ve toptan satış fiyatınızı da 0.40 liradan alırsak; 136 lira bir tavuğun yıllık getirisi olur.
136 liradan masraf olan 90 lirayı çıktığımızda size yıllık 46 lira kalır.
  • 100 tavuk çarpı 46 lira yıllık net kar = 4600 lira kazanç eder.
Fikrimce, işletmenizi 1000 adet tavuğun altında kurmayı planlıyorsanız pek karlı görünmüyor.

Not:
Ayrıca kümes için m2'ye 4 tavuk sıkıştırsanız 100 tavuk için 35 m2 kadar bir alana ihtiyaç duyacaksınız.
Ağustos 2014

Aşkın Demir, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?

Selamlar organik tarım ve hayvancılık dediğinizde bence trakya kısmı daha iyi gibi.
Farzı misal hayvancılığa başladınız trakya bölgesinden pazarı büyük olan İstanbul'a daha rahat ulaşıp sağlayıp pazar derdinizi en aza indirebilirsiniz.
Ayrıca Anadolu yakasından Avrupa yakasına yani trakya kısmına hayvan geçirmek götürmek bir hayli sıkıntılı ve teferruatlıdır. Trakya bölgesi hastalıktan ari bölge olarak kabul edilir ama Trakyada beslenen bir hayvanı her tarafa daha rahat götürürsünüz.
toprağıda verimlidir hemen hemen herşey çıkıyor desek yalan olmaz.
Ayrıca şahsi fikrim sahil kesimi istemişsiniz sahile çok yakın yerler tarım için belki iyi olabilir ama hayvancılık için meralar ve yaylalara ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla içlere doğru mecburi bir kayma yapacaksınız. Meraları ve yaylaları kullanmanız sizi maddi anlamda bayaa rahatlatıcaktır malum yem fiyatları çok uçtu. Ben olsam evim yine sahilde olur tarlam veya hayvan çiftliğimi sahilden uzak köylerden uzak sessiz sakin bir yere yapardım. Hem merkezden uzak yerle fiyat bakımından daha uygun olur.
İşin maliyet kısmına gelince hayvancılık zor ve hemen geri dönüşü olmayan ama pazarınıda bulduğun zaman güzel kazandıran bir geçim kaynağı olabilir.
Diğer türlü tarım işi hayvancılığa göre daha az maliyetli diyebilirim devlet desteklerini kullanarak son sistem bir sera yapıldığında yaz kış devamlı ürün alınacağından düzenli bir geçim kaynağı olabilir...
Ağustos 2014

Süleyman Gönülkırmaz, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?
Sorunuza vereceğim cevap; Antalya İli Gazipaşa İlçesi derim. Görevim nedeniyle Antalya'nın her ilçe ve köylerinin tamamına yakınını gördüm. Hem sahil, toprağı verimli ve turizm içinde çok bakir geleceği çok güzel olacak bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bilgilerinize, S. G.
Ağustos 2014

Kuzeymavi, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?

Bir de kimsenin aklına fazlaca gelmeyen ama dört mevsim aldığı yağış ile fındık üretimi, meyve fidanları ile ön plana çıkan Akçakoca sahil şeridinde balıkçılığı ve saydığım diğer özellikleri ile eşsiz bir yerdir. Bolu-Düzce yöresine gelmeden ben de bilmiyordum. Araştırılabilir diye düşünüyorum çünkü yerleşmek için de gayet makul hayat pahalılığın fazla olmadığı aynı zamanda İstanbul ve Ankara gibi metropollere de eşit uzaklıkta (2,5 saat gibi) yani lokasyon olarak da mükemmel bir noktada diye düşünüyorum.
Daha fazla