Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hemşire

Hemşire, TDK'na göre; Mesleki eğitim almış, hekimle iş birliği yaparak hastaya bakan sağlık çalışanına verilen isimdir. 2 Mart 1954 tarihli 8647 sayılı Resmi Gazete'ye göre; hemşireliğin tanımı şöyledir: Türkiye’de üniversitelerin hemşirelik ile ilgili lisans eğitimi veren fakülte ve yüksek okullarından mezun olan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenler ile öğrenimlerini yurt dışında hemşirelik ile ilgili, Devlet tarafından tanınan bir okulda tamamlayarak denklikleri onaylanan ve diplomaları Sağlık Bakanlığınca tescil edilenlere Hemşire unvanı verilir. Bu kanunun yürürlüğe girmesinden evvel usulüne göre hemşirelik sınıfına alınmış olanlar sanatlarını yapmaya ve hemşire unvanını kullanmaya devam ederler. Türkiyede hemşirelik eğitimi sağlık meslek liseleri ve üniversitelerin ilgili bölümlerinde yapılmaktadır. Hemşirelik eğitimi sağlık mesleklerinde 4 yılda verilmektedir. 4 yılın sonunda dileyen öğrenciler meslek yüksek okullarında eğitimlerine devam ederek hemşirelik alanlarında yükselebilmektedirler. Türkiye İstatistik Kurumu'nun saptamalarına göre; 2001 yılında Türkiye'de 75.879 hemşire bulunmakta ve aynı verilere göre hemşire başına 903 kişi düşmekteydi. Modern hemşireliğin kurucusu; Florence Nightingale'dir. Nightingale; şu sözleriyle ünlüdür; "Tanrının en değerli armağanı olan hayat, çok defa hemşirenin ellerine terk edilmiştir." İlk Türk hemşire; Selçuklu döneminde yaşamış olan Gevher Nesibe'dir. 12 Mayıs günü, Florence Nightingale'in doğum günüdür ve her yıl dünyada "Hemşireler Günü" olarak kutlanmaktadır.

Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Progesteron ve Östrojen hormonları arasındaki farklar nelerdir?

PROGESTERON
Bu hormon yumurtalıklarımız tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonumuzdur.
Anlamı latincede gebeliğe hizmet eden demektir. Üretimi böbreküstü bezlerinde ve erbezlerinde gerçekleşir.

Progesteron vajinada östrojenin etkilerini bastırır ve dölyatağı kas dokusunun uyarılmasını azaltır ve bu nedenle kasılma zorlaşır. ,Mukoza salgısı artar ve döllenen yumurta için ortam hazırlar.
Progesteron gebeliğin başlaması için ne kadar önemli ise, sürmesi için de o kadar önemlidir. Kadın meme dokusunun gelişmesini ve süt salgılamasını sağlayan hormondur aynı zamanda. Gebeliğin izlenmesinde progesteron ölçümleri bu nedenle çok önemlidir.

ÖSTROJEN

Östrojen hormonu kadın yumurtalıklarında üretilir. Rahmin içerisindeki tabakanın, meme bezinin dokusunun gelişmesini sağlamaktadır. Kadın olma duygusunu sağlayan hormondur, menstürel döngünün düzenlenmesine yardımcı olur.

O kadar çok görevi vardır ki, halen açıklanamayan bazı etkileri bulunmaktadır. Özellikle kan damarlarına olan etkisinin halen nasıl olduğu açıklanamamaktadır.

Saç gelişimi, deri altı yağ tabakasının oluşumu ve kemik erimesine etkileri diğer pozitif etkilerindendir. Östrojen hormonu kadında yaş ilerledikçe azalan bir hormondur.


İkisi arasındaki farklar ise şöyle;

 • Progesteron progestin denilen bir hormon grubundadır, östrojen ise kendi altında 6 adet hormon olan başlı başına bir gruptur.
 • Hamilelikte daha çok rol oynayan hormon progesterondur, östrojen bu dönemde sadece meme bezlerinin gelişmesine destek olur.
 • Plasentada kan içerisine fetusun gelişimi esnasında östrojen sentezlenemez, ancak progesteron implantasyondan hemen sonra sentezlenebilir.
 • Östrojen kadının özelliklerini oluşturan hormondur, progesteron ise oluşan bu özelliklerin düzenlenmesinde görev alır.
Eylül 2016

Münir Altıntaş @mnrvan

ITP hastalığının alternatif tıpta çaresi var mı dır?

, 16 senedir ıtp hastasıyım tedavisi yok çünkü sebepleri çok çeşitli YEŞİL MERCİMEK kürü tuzsuz antep fıstığı kapari lavanta çayı trombositleri yükseltir HAYIR demeyi öğrenin No stres no y orgunluk no üzuntü önce kendini sev kendini koru fedakarlık Min ...sevgi Max...
kedi gibi 9 canımız yok kıymetini bileceksin
):))))))))))
Ağustos 2015

Yaşar Güneyli @yasarguneyli

Ekim 2014

Aleyna Torun @aleynatorun

Hastalar neden bu kadar çok korkuyorlar stajyerlerden. Beni gördüklerinde büyüğün gelsin diyolar. Bu düşünceyi yıkmak için ne yapabilirim?

Adı üstünde amatör. Yani hata yapmaya fevkalade yatkın.
Annem başta basit zannedilen guatr ameliyatı için o masaya yattığında; o ameliyatı yapması gereken uzman doktor yerine, yardımcısı (adı artık ne oluyorsa) operasyonu gerçekleştirir. Beklenenden büyük bir guatr ile karşılaşılınca adamın eli ayağı birbirine karışır ve hocasını çağırmak yerine başarabileceğini zannederek operasyona girişir, başaramaz ve ses tellerini keser. Sonrası hocasını çağırır, bu esnada yoğun narkoza maruz kalmış olmaktan annemin ciğerleri ekstra bir hastalık doğurur; Astım.
Hocası gelir, operasyonu tamamlar ve ameliyat masasında olanlardan bahsederek mevcut durumun kendi hataları olduğunu ve bu durumun düzelme ihtimalinin olmadığını belirterek özür diler.
Haftalarca yoğun bakımda kalan annem taburcu olduğunda sesi fısıltının da altında bir düzeyde ancak çıkar, ayrıca astımdan dolayı nefes almakta da zorlanır. Aylarca sadece çorba içebilir. Moral bozukluklarından bahsetmek bile istemiyorum.
Tam 1 yılımız, hafta da 2 defa hastaneler, kontroller ve her defasında doktor iyi şeyler söyledi, düzelmeler varmış gibi motivasyon yükseltici söylemlerle geçti. Ortalama 15 günde bir gittiğimiz hastanele acillerini saymıyorum bile.
Annem düzeldi. İlk olarak 6. Ve 10. Ay arasında sesleri, 12. Aya doğru da artık astımı kalmamıştı. Fakat o ameliyattan sonra kullandığı ilaçlar kalıcı olan aşırı kilo yaptı ve zarar gören ak ciğerlerinden dolayı da artık uzun mesafeli yürüyüşler gerçekleştiremeyecek duruma gelmiş oldu.
-
Stajyer yada adı her neyse, dileğim bu derece hayati sonuçlar doğurabilecek kararlarda yetkin olmayan kişinin kahraman olmak için bu denli ciddi kararlar almasının bu gibi sonuçları olmaktadır.
Bilmenizi isterim.
Tavsiyem ise sadece iyi niyet ve empati kurmanız. Ve kahraman olmak için sizi aşan kararlar almamanız.
Mayıs 2011

Gonca Köse @GNCKSE

Hemşirelik bölümü için düşünceleriniz nelerdir?

Mesleği severek yapacaksanız, insanlara hizmet etmeyi seviyorsanız tercih edilebilecek bir meslek şayet sırf iş garantisi var diye gidecekseniz bence hiç gitmeyin kendinize yazık etmiş olursunuz...
Eylül 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Ebelik mezunları hemşirelik yapabilir mi?

Özel hastanerde bu şekilde çalışanlar var devlet hastanelerinde ise atamalar ihtiyaca göre olduğu için talep sonucunda ebelik mezunları hemşirelik statüsünde görev alabilmektedir.Ancak bir hemşire, doğum yaptırma yetkisi olmadığı için ebe olarak görev alamamaktadır.
Eylül 2014

Aleyna Torun @aleynatorun

Eylül 2014

Aleyna Torun @aleynatorun

Ben 11. sınıf öğrencisiyim, bu yıl staja başlıyorum ve pratik olarak hiçbir şey yapamıyorum. Üstüne bir de okulda uygulama hiç yaptırmadan sahaya çıkacağız. Bu durumda bana önerebileceğiniz bir şey var mı?

Universite zamanında bende aynı şekilde paniğe kalmıştım sanırım her hemşirelik öğrencisinin başına bu geliyor. Sana tavsiyem teorik bilgini yüksek seviyede tutman, tabii ki tek başına yeterli değil, ama sana ufak da olsa bilgi sağlar. Okulda henüz uygulama yapmamanız aklıma, klinik stajlardan sonra gördüklerinizi pekiştirmek amaçlı staj sonrasında okulda uygulama yapabileceğinizi getirdi. Fakat okulda uygulama yapmasınız bile staja çıktığın kliniğin hemşirelerine kendine güvenli bir şekilde endişelerini dile getirirsen sana yardımcı olacaklardır. Hiçbir hemşire anne karnında enjeksiyon yapmayı öğrenmedi. Sana bu konudan ayrı tavsiyem bilmediğin şeyi sormaktan çekinmemen, '' bunu da mı bilmiyorsun, sana okulda ne öğremişler '' gibi yersiz ve saçma sapan, narsist insan kaprislerine mağruz kalabilirsin, onlara verilecek en güzel cevabın saygın, güleryüzlülüğün ve '' insan hayatanın '' ellerinin içinde olduğunu bilmen ve hatırlaman olmalı. Umarım güzel bir staj geçirirsin, soruların olursa eğer cevaplamaktan mutluluk duyarım.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Florence Nightingale nedir?

Florence nightingale, modern hemşireliğin ilk adımını atan kişi, ilk hemşiredir. İngilizdir. Kırım savaşında, selimiye kışlasında ingiliz askerlerin tedavi ve bakımını yapmıştır.
aynı zamanda florence nightingale türkiyede açılan ilk yüksek hemşirelik okuluna onun adı verilmiştir ( istanbul-1961 )
ve ayrıca türk kalp vakfı bünyesinde, kuruculuğunu prof. Dr. Cem'i demiroğlu'nun yaptığı istanbul'da grup florence nightingale hastaneleri bulunmatadır.
Kasım 2012

Ebru Özkan @Ebruu

Kan alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Kan alırken öncelikle hangi test için olduğuna bakılmalıdır. ( Düz mü? Antikoagulanlı mı? Hastadan alınan kan, tam kan, serum veya plazma olarak değerlendirilir. Plazma ve serum kanın santrifüjlenmiş sıvı kısmıdır. Yani kanın şekilli elemanlarını içermez. Serumda pıhtılaşma faktörü yoktur. Plazma da bulunur. Tam kan ise santrifüj edilerek plazmasından ayrılmamış antikoagülan içeren kandır. )
 • Aç karına kan alınmalıdır. ( Glukoz, trigliserit ve lipoprotein fraksiyonlarının tayini gibi testlerde aç olmak şarttır. Trigliserid testinde açlık en az 10 saat, en fazla 14 saat olmalıdır. Yalnız glukoz testiyse 4 saatlik açlık yeterlidir. )
 • Kullanılmamış ve havası alınmış tüpler kullanılmalıdır.
 • Plazma örneği Edtalı tüplere alınmalıdır.
 • Hasta oturur pozisyonda beklemeli ve sol kol tercih edilmelidir.
 • Dar kıyafetler gevşetilmelidir. Turnike kolun üst bölgesinden uygulanmalıdır. Uygun damar bulunca alkollü pamukla silinip 2 cm deri alından girilmelidir. İğne damara girdikten sonra dolmaya başlayınca turnike açılmalıdır.
 • Hastanın kişisel bilgileri mutlaka incelenmelidir. Barkot vs. Anında yapıştırılmalıdır.


Hemşirelik

18 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.