Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hepatit C

Hastalıklar

Hepatit C özellikle karaciğeri etkileyen bir enfeksiyondur. Hastalığa, hepatit C virüsü (HCV) sebep olur. Hepatit C, genellikle herhangi bir belirtiye sahip değildir ancak kronik enfeksiyon, karaciğerde yara oluşumu ve uzun yıllar sonra siroza sebep olabilir. Aynı zamanda, bazı durumlarda, sirozlu hastalarda, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri ya da ölümcül kanamaya sebebiyet verebilecek, yemek borusu ve midedeki damarlarda aşırı şişmeye yola açabilir. Hepatit C, insanlara, özellikle damar içi ilaç kullanımı, steril olmayan tıbbi ekipman ve kan nakilleri aracılığıyla, kandan kana temas yoluyla geçer. Dünya genelinde tahmini 130–170 milyon insanda hepatit C bulunmaktadır. Bilim insanları, HCV’yi araştırmaya 1970’lerde başlamıştır ve varlığını, 1989’da doğrulamıştır. Virüsün, diğer hayvanlarda hastalığa yol açtığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Peginterferon ve ribavirin, HCV için kullanılan standart ilaçlardır. Tedavi edilen insanların %50-80’iiyileşmektedir. Siroz ya da karaciğer kanseri baş gösteren insanların, karaciğer nakline ihtiyacı olabilir ancak virüs, genellikle nakil sonrasında tekrar baş göstermektedir. Hepatit C için herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Hepatit C hastalığı hangi belirtileri verir?

Hepatit C'nin belirtileri çok açık değildir, hatta hiç belirti göstermeyebilir. Zamanla ufak değişimler söz konusu olur. Karaciğer yetmezliği, siroz, karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Hepatit C virüsü karaciğere yerleştikten sonra yıllarca herhangi bir belirti vermeden varlığını sürdürerek burada çoğalır ve karaciğere zarar verir. Yıllar sonra karaciğere verdiği bu tahribat siroz, karaciğer kanseri gibi hastalıklarla kendini gösterebilir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2012

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Angelina Jolie'nin hepatit c olduğu doğru mudur?

National Enquirer gazeteside Angelina Jolie'nin çok zayıflaması üzerine böyle iddalar ortaya atılmış ve hepatit C hastalığının bir çok belirtisinin görüldüğü iddaa edilmiş. Bunların hepsinin bir iddaa olduğu açıklanmış doğruluğu kesinlik kazanmamış..

53 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.