Bilmek istediğin her şeye ulaş

Hikaye

YÖNLENDİR Hikâye

Kasım 2016

Alperen Oral, bir soruya yanıt verdi.

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Çok fazla kitap okumayı sevmediğim halde fazlasıyla hayran olduğum bir kitap
Küfrüm aşar edebimi. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim
Kasım 2016

Aysun Avci, bir soruya yanıt verdi.

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Kafesin içerisindeki hayat
şu çılgın türkler
çalıkuşu
Kasım 2016

Serçe Umut, bir soruya yanıt verdi.

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Simyacı, küçük prens, ferrarisini satan bilge
Ekim 2016

Murat Bskn, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2016

Akin Onur, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2016

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2016

Nuh Ankın, bir soruya yanıt verdi.

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Albert Camus - Yabancı
Fyodor Dostoyevski - Yeraltından Notlar
Gabriel Garcia Marquez - Yüzyıllık Yalnızlık
İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası
Nikos Kazancakis - Zorba
Oğuz Atay - Tutunamayanlar
Yusuf Atılgan - Aylak Adam
Eylül 2016

Melike Duran, bir soruya yanıt verdi.

Herkesin en az bir kere okunması gereken kitaplar hangileridir?

Sefiller, eylül, küçük prens, gün olur asra bedel, gurur ve önyargı, cehennem... Şuan aklıma gelenler bunlar :)
Ağustos 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Kısa hikayeler yazmayı nasıl öğrenebilirim?

Bunun inanılmaz derecede basit ve etkili bir kaç yolu var. Bu işlemin sonucunda yazmış olduğun hikayeleri kendin değil, bir başkası tarafından değerlendirilmesini bekle... Oyuncak mağazalarında bulunan rory's story cubes diye bir şeyler. 9 Küp ve 54 resimden oluşuyor.(bu 10 milyon olasılık demek) Örneğin zarları attığında üstte kalan dokuz resimden hikayeler üretebiliyorsun. Ürünü 40 kusur liraya alabilirsin farklı hikaye kombinasyonları için farklı çeşitleri var. Benim kendim için bulmuş olduğum çözüm ise tamamen ücretsiz. Yazmış olduğum bir javascript kodu ile fontawesome.io/icons/ sitesinden elde etmiş olduğum iconlardan rastgele 9 tanesini seçiyorum. Hikaye ilerledikçe, bir dokuzlu daha alıyorum. Ya da dokuz resimin her biri için aklıma gelen 10 kelime daha yazıyorum ve hikayeyi bu kelimeler üzerinden götürüyorum. Hikaye yazarken, ana konunun üzerine betimleme ve süslemelerde çok işe yarıyor. Örneğin iconlarda yangın tüpü gördüğünde, itfaiye aracı, itfaiyeci, yangın, yangın merdiveni, tazikli su, yüksek bina, güvenlik.... Sonsuz tane seçenek bulabilirsin. Şimdiden başarılar dilerim.
Nisan 2016

Uras Eymen  yeni bir  gönderide  bulundu.

Antik Ocakları reisinden mektup

Merhaba, ben Sokurtes.

Çok eski çağlarda yaşadım. Şu sizin taş kafalı heykelleriniz var ya, işte o adamlar benim çevremdeki insanlardı. Ülkem Haşmetli Yunan Devleti, onun için ölürüm. Ülkem her zaman doğruluk timsali olmuştur. Herkes yanlış yapabilir ama söz konusu ülkem ve atalarım ise yanlışlık yoktur. Ben atalarıma güveniyorum, "ecdadıma" sahip çıkıyorum, onların geçmişte yaptıkları her şey bana o kadar güzel geliyor ki.

Bir de bizim zamanımızda atalarını sorgulayan "hainler" vardı. Mesela Sokrates diye bir adam, değişik düşünceleri vardı, genelde de soru sorardı. Hatta bir keresinde onunla tartışmıştım. Adamın dediğine göre; birilerinin bizim atamız olması, onların doğru olması için yeterli değilmiş. Böyle saçmalık olabilir mi, aklınız alıyor mu? Merak etmeyin zaten, tartışmanın sonunda Antik Ocakları'ndaki arkadaşlarla adamı dövüp haddini bildirdik.

Antik Ocakları demişken aklıma geldi. Çok güzel bir oluşumumuz vardı. Temel mantığı;hasbelkader bir araya gelmiş insanların gaza gelip birlik olması ve kendilerinden olmayanları aşağılamaları, küçük görmeleri falandı... Çok iyi işler yapıyorduk. HYD'de (Haşmetli Yunan Devleti), bize kafa tutabilen çok az kişi vardı. Ülkenin tüm çocukları (özellikle 12-13 yaşında olanlar) bizi çok severlerdi, değişik hitaplarla gururumuzu okşarlardı. Ayrıca bu ocaklarda dindar nesiller yetiştirirdik. Şimdi yine bir düşündüm de çok güzel işler yapmışız ama çoğunluk bizi sevmesine rağmen çok da ciddiye almazdı. Nedenini bilmiyorum.

Ben de dindar bir insandım.Tüm tanrılara, din adamlarına, din adamlarının altındaki din adamlarına ve ülkemin diyanet işlerine gönülden bağlıydım. Böyle yazınca çok fazla kişiye güvendiğimi fark ettim ama olsun onlar hep doğru söylerler zaten. Bir de bu konuda bize karşı çıkanlar vardı. Neymiş efendim kula kulluk yapıyormuşuz, aklımızı kullanmıyormuşuz, tanrıya inanıyorsak madem din adamlarını niye bu kadar önemsiyormuşuz, din tüccarlığı yapıyormuşuz, insanları kandırıyormuşuz... Bu tip şeyler söylerlerdi ama biz hiç ciddiye almadık onları. Azınlıkta olduklarından çok etkili olamadılar ama çocuklarımızın kafalarını karıştırdıklarından bulduğumuz yerde döverdik. Gençliğimde ne pis, şiddetçi adammışım ben de be. Olsun hepsi ülkem ve inançlarım içindi.

Ateş beni çağırıyor, yavaştan mektubu bitirip görevli zebaniye vereyim. Bunlar da çok acımasız yahu, sanki dünyada kötü bir şey yaptık da her gün yan anam yan. Günahlarım bitsinde cennete geçeyim diye sabırsızlanıyorum ama bunların dediğine göre hep burada kalacakmışım. Allah Allah yeminle kafayı yiyeceğim şimdi yahu...

Blog: goo.gl/knogxy
Mart 2016

Turgay Coşkun, bir soruya yanıt verdi.

Aranızda öykü, hikaye, roman ve benzeri kurgu yazan kimler var? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Bolca deneme ve öykülerim, şiirlerim var. Ayrıca şu an bitmiş basımı bekleyen romanım var. Deneme, öykü, anı ve şiirlerimden bazılarını zaman zaman burada da yayımlayacağım.
Mart 2016

Yaprak Taç, bir soruya yanıt verdi.

Betimleme (tasvir) tekniği geliştirilebilir mi?

Geliştirilebilir bence bunun için çok kitap okumak gerekiyor.

81 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Kurbağa Prens

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Durum Hikayeleri

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt