Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2014

Burcu Ateş, bir soruya yanıt verdi.

VMWare sanal makine içinde Hyper-V ile sanallaştırma nasıl yapılır?

Problemin çözümü iki adımdan oluşmaktadır;
1) Wmware'da oluşturduğunuz sanal makinanın donanım ayarlarından Processor kısmında yer alan "Virtualize Intel-VT/EPT or AMD-V/RVI" özelliğinin aktif edilmesi yani sanallaştırma desteğinin açılması gereklidir.
2) VMware'da oluşturduğunuz sanal makinanın . Vmx uzantılı dosyası notepad ile açılıp, son satıra hypervisor. Cpuid. V0 = "FALSE" bilgisi eklenmeli ve dosya değişiklilkleri kaydedilmelidir. Bu ayarlarından ardından sanal makinanınızı açabilir ve üzerine hyper-v kurulumunu gerçekleştirerek sanal makina kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.
Mart 2014

Mehmet Özkan, bir soruya yanıt verdi.

VMWare sanal makine içinde Hyper-V ile sanallaştırma nasıl yapılır?

Öncelikle neden böyle bişiy yapılmak isteniyor ? Sonuç olarak 2 side farklı firmaların sanallaştırma çözümleri.
Haziran 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Hyper-V Server 2012 üzerinde Powershell ile sanal makine nasıl oluşturulur ve çalıştırılır?

 1. Default olarak gelen Hyper-V Server 2012 kurulumu sonrası karşılama ekranlarından komut satırı ekranında Powershell komutu ile Powershell alanına geçiyoruz.
 2. Şimdi C: sürücümüzde Hyper-V klasörü içinde SQL isimli 1024MB hafıza ayrılmış bir sanal makine oluşturacak Powershell komutunu girelim: New-VM -Name SQL -MemoryStartupBytes 1024MB -Path C:\HyperHyper-V
 3. SQL isimli sanal makinemiz oluşturuldu. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sanal makineye verdiğimiz isimle bir dizin oluşturularak (C:\Hyper-V\SQL) altında virtual machine klasörü ve atanan tekil bir guid ismiyle bir dizin ve aynı isimli sanal makinemize ait XML konfigürasyon dosyamız oluştu.
  Hyper-V
 4. Şimdi oluşturduğumuz sanal makinemiz için bir dinamik genişleyen 60GB boyutunda bir sanal disk oluşturalım. Oluşturacağımız sanal disk c:\Hyper-V\SQL klasörü içinde SQL.vhdx isminde olacak. Powershell komutumuz şöyle:
  New-VHD -Path c:\Hyper-V\SQL\SQL.vhdx -SizeBytes 60GB –Dynamic
  Hyper-V
 5. Şimdi sıra oluşturduğumuz sanal diski sanal makinemize bağlamaya geldi. Powershell komutumuz: Add-VMHardDiskDrive -VMName SQL -Path C:\Hyper-V\SQL\sql.vhdx
  Hyper-V
 6. Hiçbir hata almadık, sanal diskimiz sanal makinemize bağlanmış oldu. Bir uyarı çıkmadı diyerek 2. kez aynı komutu verirseniz zaten bağlandığınız söyleyen aşağıdaki hata ekranı alırsınız.
  Hyper-V
 7. SQL isimli sanal makinemiz çalışmaya hazır. Powershel komutumuz : Start-VM –Name SQL
  Hyper-V
 8. Sanal makinemiz bir hata almadan çalıştı. Durumu başka bir Powershell komutuyla görelim : Get-VM SQL
  Hyper-V
 9. State kısmında running ifadesini ve status kısmında ise operasyon durumunun normalolduğunu görebilirsiniz.
  Şimdi sanal makinemizi durduralım. Powershell komutumuz : Stop-VM SQL
  Hyper-V
Komutu uyguladığımızda bize bir doğrulama uyarısı çıkar. Hyper-V hostunun sanal makineyi kapatamayabileceğini sanal makineyle iletişim kurduğu entegrasyon servislerine ulaşamadığı bilgisini verir. Bu durumun da data kaybına neden olacağını belirterek olası seçenekleri sunar. Sanal makinemizi yeni oluşturduğumuzdan biz ” Y ” tuşuyla onaylayıp makinemizi kapatıyoruz. State kısmı Off durumuna dönüşerek kapalı olduğunu göstermekte ve yine status durumu operasyonun normal olduğunu belirtmektedir.

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.