Bilmek istediğin her şeye ulaş

İç Mimarlık

İç mimarlık, bir mimari mekânın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır. İç mimarlık bir yandan güzel sanatların gerektirdiği plastik değerleri içeren, estetik bilgi ile yoğrulmuş, diğer yandan mimarlığın bina olgusuyla ilişkilendirilen bir konumda da yer almaktadır. İç mimarın bir bina içinde yer alan mekânların hacim ve yüzeylerini değerlendiren bir boyutta konuya yaklaşmasının yanı sıra, yapı sistemleri, fiziksel çevre kontrolü, aydınlatma, ergonomi, ısıtma, gibi mekân konforu konularında da bilgili olması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında mekânı kullanan bireylerin yaşam kalitesini ve konforunu öne çıkartan tanımlı mekânların, tanımlı işlevlerle, kullanıcı için biçimlendirilmesi ve tasarlanması mesleğin temel amaçlarındandır. İç mimar, mekân organizasyonuna yeni ve ekonomik çözümler getirmek amacı ile tasarımlar yapar. Bir meslek adamı olarak, insan-donanım-mekân sorunlarını alışılmış biçim ve ölçülendirmelerin ötesinde temel verileri ele alarak, yeniden, günümüz ve gelecek kaygısı ile araştırır. Malzeme ve teknoloji alanındaki gelişmeleri, mekân ve donanım tasarımlarında kullanır. İç mimarların hizmet ettikleri alanlar genel olarak söyle sıralanabilir : Mekân tasarımının ilk aşamalarından, etütlerden, uygulamaların bitimine kadarki (karar verme-uygulama) süreci gerçekleştiren ekip içinde yer alır. Mekâna özgü mobilyaların (donanımların) elde edilen veriler doğrultusunda boyut ve kullanım verilerini saptar, özgün biçimleri gerçekleştirir. İç mekânın yeniden düzenlenmesine, yeni bina yapımından daha sık gereksinim duyulduğu bir gerçektir. Yapımı tamamlanmış veya eski işlev dışında yeni bir işlev kazandırılacak yapıların iç mekânlarında öngörülen yeni işlevi, insanin yasam ve davranış biçimlerine göre çözümler ve düzenler. Kültür kalıtı ya da tarihi eser olarak belirlenmiş es...

Şubat 2020

Cemil Bilgi, bir soruya yanıt verdi.

İç mimarlık ve çevre tasarımı okumak isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

Kendinizi geliştirmeniz gerekmekte.
Genel kültür ve Kişisel gelişime önem vermelisin. Güncel konular ve dünya kültürünü takip etmeniz gerekmektedir. Araştırmacı ruhlu olman gerek.

Mezun olup dünyanın en saçma binasını tasarlayacaksanız okumayın :(
Ekim 2017

Merve Özekinci, bir soruya yanıt verdi.

Bir kafenin dekorasyonu nasıl olmalıdır? Özellikle görmek istediğiniz tercihleriniz nelerdir?

Hitap etmek istenen kitleye ve menü içeriğinin baskınlığına göre değişim göstermelidir diye düşünüyorum. Naturellikten yana olan biri olarak mavi, yeşil ve beyaz üzerine gidilebilir. Beyaz zemin veya soft bir mavi tonu üzerinden inen kuş tüyleri gibi doğaya çağrışım materyalleri olduğu taktirde stresten, hayat koşuşturmasından yorulup soluklanmak isteyen kişiler için ideal bir yer haline gelebilir.
Ekim 2017

Arzu Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Bir odanın dekorasyonu nereden başlar? İlla yerinde görmek şart mıdır yoksa görselden de tasarım yapılabilmekte midir? Kara kalem ile baştan tasarım oluşturma başlıca yöntem midir?

Odanın ölçülerinden başlar. Önce odanın rölövesi alınıp nereye hangi eşya sığar ona karar verilmelidir. Sonrasında rengine, kumaşına vs. odaklanmak lazım. Buna göre mobilyalar yerleştirilir, sonrasında mobilyalara uygun yardımcı dekoratif ürünler, halı ve perde seçilir.
Ekim 2017

Arzu Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Bir kafenin dekorasyonu nasıl olmalıdır? Özellikle görmek istediğiniz tercihleriniz nelerdir?

Duvarlar bomboş değil de, kitleye göre çeşitli çizimler, tablolar ile dolu olması lazım.
Ekim 2017

Arzu Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Son yıllarda, mekan içi dekorasyonlarında öne çıkan, beğendiğiniz öğeler ve yenilikler nelerdir?

Işıklı 3d tablolar, 3d yazıcı ile üretilmiş küçük öğeler :) çok sevimli ve modern duruyorlar
Ekim 2017

Arzu Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Ev dekorasyonunun püf noktaları nelerdir?

İşlevsellik. Ev dekore edeceğim diye gözü yoran, hareketi kısıtlayan bir tasarımda, sadece estetik olarak güzel durması malesef anlamsız kalır
Mart 2017

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Müzikle uğraşan bir insanın evinde neler bulunmalıdır?

Akustik asmatavan, akustik duvar sistemleri:)
Aralık 2016

Türker Tunalı, bir soruya yanıt verdi.

Mezun olduktan sonra diğer mimarlardan farkınız ne olacak?

Çok güzel bir soru. Sadece mimarlık açısından değil genel olarakta önemli. Ayrıca sadece yeni mezunlar için değil 10 yıllık işten ayrılırkende düşünülmesi gereken bir konu.

Benim fikirlerim şöyle:
1- Kişinin net değeri iş çevresidir. Bir kişi iş hayatında iş çevresi kadar güçlüdür.
2- İşe alım sürecinde daha çok tavrı, bilmediği konulara yaklaşma şekli önemli oluyor.
3- İşi yönetme becerisinin işi yapmaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yönetim becerisi, zaman yönetimi, liderlik gibi konularda ki uzmanlık bence çok önemli. Konusunda uzman ama daha kendini yönetemeyen kişiler var.
Aralık 2016

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Mezun olduktan sonra diğer mimarlardan farkınız ne olacak?

Sizi en çok farklı kılacak şey mesleki çevreniz ve inasn ilişkilerinizdir.
Kasım 2016

Cihat Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Mimari ile ilgili en iyi bloglar hangileridir?

Kendi bloğumu önermek isterim
cihatozfe.blogspot.com.tr

ayrıca mimari çizim üzerine çalışmalarımı paylaştığım kişisel web adresim
cihatozdemir.com

268 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İç Mimari Tasarımları

174 Kullanıcı   27 Soru   85 Yanıt

İnce Yapılar

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt