Bilmek istediğin her şeye ulaş

IKEA, İsveç kökenli uluslararası bir mobilya mağazasıdır. Çoğu Avrupa'da olmak üzere, 43 ülkede 235 mağazası bulunmaktadır. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Asya ve Avustralya'da da vardır. 2005'te 20'den fazla mağazası hizmete açıldı. İsrail ve diğer Ortadoğu ülkelerinde de mağazası bulunan ender zincirlerden biridir. Türkiye'de ise, 2005 yılı Mayıs ayında İstanbul-Ümraniye'de açtığı mağaza ile hizmet vermeye başlamıştır. 2006 yılı Nisan ayında İzmir-Bornova'da Türkiye'deki ikinci mağazasını açmıştır. 2007'nin Kasım ayında İstanbul-Bayrampaşa'da mağazası açılmıştır. Fakat mağazadaki yenileme çalışmaları nedeniyle yaklaşık 1 hafta geç hizmete girmiştir. 2008 yılında Bursa'da da bir mağazası açılmıştır. Bursa mağazasına 45 milyon euro yatırım yapılmıştır. 23 Haziran 2011 de ise Ankara mağazası açılmıştır. İngilizce konuşulan devletlerde 'aɪ'ki:ə' (aykiya) olarak okunmasına rağmen (İngilizcedeki idea {fikir} sözcüğüyle uyaklıymışçasına) doğru okunuşu i'ke.a dır (ikea, Türkçedeki gibi). IKEA kataloğu, yaklaşık 12.000 ürün içerip; dünya üzerinde 160 milyon da baskı yapıp (2006) müşterilere ücretsiz bir şekilde posta veya dükkânlardan ulaştırır.IKEA kataloğunun İncil'in baskısını (53 ila 100 milyon kopya olarak tahmin ediliyor) geçtiği düşünülüyor. IKEA, üreticiler ile OEM anlaşmaları yaparak kendi mağazaları için üretim yaptırır. Bununla beraber ürünler demonte olarak satıldığı için hacimsel olarak az yer kaplarlar. Bu sayede ürünlerin nakliye, stoklama ve üretim maliyetleri minimumda tutulur. Ikea sattığı ürünlerin kalite/fiyat oranı sayesinde bugün dünyanın en yaygın mobilya mağaza zincirine sahiptir.[kaynak belirtilmeli]1943 yılında Ingvar Kamprad daha kendisi 17 yaşındayken IKEA'yı Älmhult, İsveç'te kurdu. IKEA'nın ismi büyüdüğü köyün ve mülkünün birleşmiş halidir: Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd. Bu kısaltma raslantı olarak Yunan sözcük οικία [oikia] (ev) ve Fincedeki oikea (doğru) sözcüğüne benzemektedir.

Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ikea product images: 75 percent are computer-generated.

Ever wonder why the Ikea products look so good compared with your apartment filled with Ikea furniture? A recent article in CGSociety revealed that 75 percent of Ikea’s product images are not photographs of the famously inexpensive and hard-to-assemble furniture but are computer-generated.
Şubat 2013

Deniz Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

IKEA'nın online mağazasından alışveriş yaptınız mı? Sipariş teslim süreleri ve kargo ücretleri sitedeki ile tutuyor mu?

Oldukça yüklü bir sipariş vermiştim, pahada hafif ama yük olarak ağır, sanırım UPS getirdi. Ürünler çok güzel ambalajlanmıştı ve hiçbir problem olmadı.

Bir sonraki gün teslim edildi.
İçiniz rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.
Kasım 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

IKEA'da yassı kutu sistemi maliyeti nasıl düşürüyor?

ambalaj sektörü esasen integral hesaplarını sonuna kadar kullanan bir sektör. amaç en az hacime en çok ürünü sığdırabimek, tabi bu amaç için yola çıkınca taa ürünün tasarım ve üretim aşamalarına da girmiş oluyorsunuz.


bir ana parçadan elde edilen mamüllerin paketlenirken tıpkı puzzle gibi ana parçaya en yakın şekilde ve en düşük hacimle paketlenmesi hem hammade hem de ambalajlama, montaj, taşıma gibi maliyetleri düşürüyor. IKEA nın bu projesindeki ikincil faydalardan birisi de hafifliği sağlamak için iki tahta levha arasına basınca ve bükülmeye elverişli kağıt malzeme kullanarak ürünü hafifletmek v müşterinin kendisine taşıtmak oldu.

Ekim 2012

Yasin Emir Menekşe, bir soruya yanıt verdi.

IKEA'da yassı kutu sistemi maliyeti nasıl düşürüyor?

“Yassı kutu” içinde demonte mobilya tasarımı
IKEA’nın demonte tasarım fikri, rakiplerinin IKEA’yı boykot etmeleri için IKEA’ya mal verenlere yaptıkları baskılar sonucu doğdu. Yassı kutu buluşu ise IKEA’nın ilk çalışanlarından birisinin bir LÖVET masanın bacaklarını sökmesiyle başladı. Böylece masa araca kolay sığacak ve taşıma sırasında hasar görmeyecekti. Bu buluştan sonra yassı kutu ve demonte fikirleri, konseptin bir parçası olur.


Aslında fiyatın düşüklüğü tamamen montajın ve taşımanın müşterilere bırakmasından kaynaklanır.

28 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.