Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlaç

İlaç,canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan, canlılara değişik uygulama yöntemleri ile verilen doğal, yarı sentetik veya sentetik kimyasal preparatlardır. Ticari ilaçlar ilaç firmaları tarafından üretilir ve genellikle patentlidir. Etken maddesinin patent süresi dolmuş ve birden çok firmanın üretebildiği ilaçlara ise jenerik ilaçlar denir. İlaçlar uygulama yoluna, kimyasal özelliklerine ve etkilediği biyolojik sitemlere göre sınırlandırılabilir. Daha güvenilir ve geniş kullanım alanına sahip sınıflandırma sistemi ise Anatomical Therapeutic Chemical Classification Systemdir (ATC sistemi). İlaçların sindirim kanalı aracılı ile kana geçiş yoluna enteral yol denir. Bunun dışında kalan injeksiyon, buğuseptil gibi ilaç alma şekline de parenteral yol denir. Hazırlama Şekline göre ilaçlar: Majistral İlaç: Doktor tarafından yazılan formüllü etken madde ve miktarlarına göre eczacının hazırladığı yapma ilaç şekli. Artık bazı kısıtlı cilt ilaçları dışında pek tercih edilmez. Ofisinal ilaç: Farmakope' de bulunan formüle göre eczacı tarafından hazırlanan, hazır bulundurulan ilaçlardır. Müstahzar: Sağlık Bakanlığından alınmış ruhsatla ilaç firmaları veya ilaç laboratuvarları tarafından hazırlanan ilaçlar. İlaçların kimyasal yapıları ile fizyolojik etkileri arasında bağlantı yoktur. Örneğin; alkollerin hem hipnotik, hem analgesik, hem de antibiotik etkileri vardır. Çeşitli aminler de analgesik, antihistaminik ve antimalerial etki gösterebilir. Bu nedenle ilaçlar genellikle fizyolojik etkilerine göre sınıflandırılır: Sinir sistemini etkileyen ilaçlar Merkezî sinir sistemini etkileyen ilaçlar Anestetik ilaçlar Hipnotik ve sedatif ilaçlar Analgesik ilaçlar Perifer sinir sistemini etkileyen ilaçlar Otonom sinir sist...

Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak @bektasbakikava

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Kesinlikle bir uzmana görünmelisiniz. Benzer bir sorunu ben de yaşadım. Kaygı bozukluğuymuş sebebi. Kısa vadede çözüm için doktorum bana yatıştırıcı bir ilaç verdi. Sınavı rahat atlattım. Haftaya kontrole gidip stresle uzun vadede nasıl baş edeceğimi soracağım. İlaca bağımlı yaşamayı ben de tavsiye etmem. Ama ihtiyacı olan kullanmalı.
Ekim 2015

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Bir ilaç rehberi oluşturmak istiyorum. Mezun olduğumda elimde hazır olacak. Şu an üniversite yıllarında bunu nasıl oluşturabilirim?

Bu tür rehberler pratikte zamanla oluşuyor. Bir etken maddenin bazen onlarca muadili oluyor ve gün geçtikçe güncel hale gelen muadil değişiyor. Şu an etken madde olarak spot listesi hazırlayabilirsin ama piyasa isimlerine vakit harcaman çok verimli olmayabilir.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Beyaz reçete nedir? Beyaz reçete ile verilen ilaçlar doktora gidilmeden direk eczaneden alınabilir mi?

Beyaz reçete ''kontrole tabii olmayan ilaçlar'' olarak adlandırılan katagoriye dahildir. Pek tabii beyaz reçeteye tabii ilaçları elinizde herhangi bir reçete olmadan direk gidip eczaneden alabilirsiniz.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Kasım 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

İlaçlara isim verilişinde belli kriterler var mıdır? Üretici firma, ilaca neye göre isim verir?

İlaçlara istediğiniz ismi koyabilirsiniz ancak pazarlama politikası gereği genelde ilaç isimleri doğrudan içindeki etken maddelerine göre (bkz: Passiflora) ya da bu etken maddesini anımsatan isimlerde (bkz: Protonex) satışa sunulur.
Ağustos 2014

Cemil Kızık @cemilkizik

Son kullanma tarihi dolmamış evimizdeki kullanmadığımız ilaçları nereye verebiliriz?

Sağlık ocaklarına kesinlikle. Orda ihtiyacı olup Sağlık güvencesi olmayanlara veriliyor
Haziran 2014

Emel Gerçek @cenin

Hamileler hangi ilaçları kullanabilmektedirler?

Bir ilaçla alakalı şüpheniz varsa prospektüsünde de yazar dikkatlice okuyun
Aralık 2013

Serdar @serdarakar1994

Limit yok filmindeki haptan nerede bulabilirim?

Matrix'deki kırmızı ve mavi hapları satan eczaneden mutlaka alabilirsiniz.
Eylül 2013

Su Bilgi @subilgi

İlaçsız yaşam mümkün müdür?

Elbette. Fakat, ilaçlarda bitkilerden,hayvanlardan,kimyasalalrdan vb. elde edilir. İlacın kökenine inersek mümkün olamaz. Bitkisel ilaçlar illaki içeriz.İlaç niyetli olmasa bile bazen farkında olmadan bile içebiliriz. Bir meyve ,yoğurt vb. bunlarda besin olmasının yanı sıra ilaç olarakta kullanılabilir. En basiti zehirlenen kişilere yoğurt yedirilir. Tansiyonu çıkanlara limonata içirilir vb. Kasdedilen tıbbi ilaçlar ise; bence nekadar az kullanılırsa kişi o kadar sağlıklı olur. Hastalanmadan ömür geçirmek neredeyse imkansızdır belki ama,çoğu zaman ; doğal yollardan tedavi uygulamak imkansız değildir. Alınan her ilacın tedavisi ile birlikte mutlaka zararlarıda vardır. ama aciliyet gerektiren durumlarda ise, gerekeni yapmak en mantıklısıdır.
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Seroxat niçin kullanılır? Yan etkileri nedir?

Seroxat bir tür antidepresandır. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Ne için kullanılır?
  • Depresyon
  • Agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluk ( agorafobi: Sıkıntı ve baş dönmesi eşliğinde kendini gösteren açık alan hastalığıdır.)
  • Obsesif – kompülsif bozukluk
  • Sosyal anksiyete bozukluğu
Olabilecek yan etkiler: ürtiker (kurdeşen) , nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, halüsinasyonlar, nöbetler. . .
Şubat 2012

Ünsüz Düşünür @ismgokce

Balgam söktürücü nedir? Hangi durumlarda kullanılabilir?

Balgam söktürücü soluk borusunun mukus salgısını ve silli hücrenin aktivitelerini artırarak trakea veya bronşlarınızdaki yabancı irritan maddeler de dahil olmak üzere dışarı atılmasını sağlayan ilaçtır

Ocak 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Crohn hastalığı nedir? Bu hastalıkta hangi ilaçlar kullanılır?

   Crohn hastalığı ince ve kalın bağırsaklarda görülen ve haliyle sindirim sistemini etkileyen kronik bir hastalıktır.Çeşitli semptomları görülebilir.Hafif semptomlarda bağırsaklarda ufak ülserler oluşabilir ancak tedaviye gerek duyulmaz.Şiddetli semptomlarda ise daha geniş yüzeyli ülserler görülebilir ve bağırsakların incelmesine neden olabilir.Bu hastalığın belirtileri abdominal ağrı,kusma,ateş ve aşırı kilo kaybıdır.

   Bu hastalıkta kullanılacak ilaçlar ise şöyledir;
  • Asetil salsilat preperatları
  • Glukokortikostreoid gibi anti-inflamatuar

    Ciddi vakalarda ise cerrahi müdahale gerekmektedir..
Ocak 2012

June @june

Grip bir tür viral (virüs hastalığı) ise neden doktorlar bize antibiyotik ( bakterileri öldüren yada gelişmesini engelleyen ilaç) kullanmamızı söylerler?

Bunun için  antibiyotikfarkindalik.org'u incelemeni öneririm,sorduğun soru gerçekten benimde düşünmeme sebep oldu,araştırdım,çok net verilere ulaşamadım fakat paylaşmak istedim.Gerçekten Avrupa antibiyotik farkındalık günü için bu sitede antibiyotik farkındalık diye bir bölüm var ve grip gibi virüssel rahatsızlıklarda antibiyotiğin fayda sağlamadığı,bu nedenle antibiyotiği sadece doktor kullanımında kullanmamız gerektiği üzerinde durulmuş.

Yanlış kullanılan antibiyotiğin ise,bakterilerin hastalığa direnç kazanmasına neden olacağını söylemiş.
Ocak 2012

June @june

Piyasada dolaşan zayıflama ilaçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Piyasada dolaşan zayıflama hapları kesinlikle güvensizdir.İnsan doğal yollarla kilo vermelidir.İlaçların çoğu işe yaramamakla birlikte vücuttaki organlara zarar verirler. Bu ilaçlar zararlı,hatta ölümcüldür.Maalesef ki inanan ve hayatını kaybeden insanların örneği çok fazla.Sağlık Bakanlığı'nın ilaçları toplatması için,önce birilerinin o ilaçtan ölmesi gerekiyor.

Daha fazla

69 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İnterferon

11 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Prozac

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Antidepresan

52 Kullanıcı   5 Soru   13 Yanıt

Paxil

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Grey Away

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Roaccutane

3 Kullanıcı   1 Soru   4 Yanıt

Ademin

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Zoretanin

3 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt