Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlaç

İlaç,canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan, canlılara değişik uygulama yöntemleri ile verilen doğal, yarı sentetik veya sentetik kimyasal preparatlardır. Ticari ilaçlar ilaç firmaları tarafından üretilir ve genellikle patentlidir. Etken maddesinin patent süresi dolmuş ve birden çok firmanın üretebildiği ilaçlara ise jenerik ilaçlar denir. İlaçlar uygulama yoluna, kimyasal özelliklerine ve etkilediği biyolojik sitemlere göre sınırlandırılabilir. Daha güvenilir ve geniş kullanım alanına sahip sınıflandırma sistemi ise Anatomical Therapeutic Chemical Classification Systemdir (ATC sistemi). İlaçların sindirim kanalı aracılı ile kana geçiş yoluna enteral yol denir. Bunun dışında kalan injeksiyon, buğuseptil gibi ilaç alma şekline de parenteral yol denir. Hazırlama Şekline göre ilaçlar: Majistral İlaç: Doktor tarafından yazılan formüllü etken madde ve miktarlarına göre eczacının hazırladığı yapma ilaç şekli. Artık bazı kısıtlı cilt ilaçları dışında pek tercih edilmez. Ofisinal ilaç: Farmakope' de bulunan formüle göre eczacı tarafından hazırlanan, hazır bulundurulan ilaçlardır. Müstahzar: Sağlık Bakanlığından alınmış ruhsatla ilaç firmaları veya ilaç laboratuvarları tarafından hazırlanan ilaçlar. İlaçların kimyasal yapıları ile fizyolojik etkileri arasında bağlantı yoktur. Örneğin; alkollerin hem hipnotik, hem analgesik, hem de antibiotik etkileri vardır. Çeşitli aminler de analgesik, antihistaminik ve antimalerial etki gösterebilir. Bu nedenle ilaçlar genellikle fizyolojik etkilerine göre sınıflandırılır: Sinir sistemini etkileyen ilaçlar Merkezî sinir sistemini etkileyen ilaçlar Anestetik ilaçlar Hipnotik ve sedatif ilaçlar Analgesik ilaçlar Perifer sinir sistemini etkileyen ilaçlar Otonom sinir sist...

Nisan 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Antibiyotikler hakkında önemli bilgiler

Antibiyotik

Antibiyotik, herhangi bir mikroorganizma tarafından, başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen maddelere verilen addır. Antibiyotikler etkili oldukları mikropların metabolik işlemlerine müdahale ederek çalışırlar. Antibiyotik alımı, var olan enfeksiyonun türüne ve ne kadar sürede kullanılması gerektiğine karar verildikten sonra alınmaya başlanır. Önemli bir ilaç grubudur. Eğer antibiyotikleri çok sık ve gereksiz tüketirseniz, mikroorganizmalara karşı direnç gelişir ve gerekli olduğu durumlarda kullanıldığında etkisiz kalır.

Kullanacağınız antibiyotik çeşidine siz değil doktorunuzun karar vermesi gereklidir. Seçtiğiniz antibiyotik doğru olmayabilir ve yanlış yere kullanmanıza sebep olabilir. Kullandığınız antibiyotiklerin etki etmemesinin en büyük neden budur, çünkü yanlış kullanılan ilaçlar vücutta direnç oluşturur ve ilaçların etkisiz hale gelmesine neden olur.Diğer tüm ilaçlar gibi gereksiz yere kullanılan antibiyotikler, karaciğer ve böbreklere zarar verir.

Bazı antibiyotikler karaciğerdeki enzimleri etkileyebilir. Bu enzimler alkolü vücuttan uzaklaştıran enzim olursa alkol kullanan hasta, alkolün vücuttaki etkisinden kurtulamaz ve etkisini çok fazla hissedebilir. Karaciğer toksik maddeyi uzaklaştıramaz ve zehirlenmeye neden olabilir.

Gebe hastalar antibiyotik kullanma durumunda mutlaka doktora danışmalıdır. Aksi halde bebeğe ciddi zararlar veren ilaçlar kullanabilirler. İlaç seçimi çok önemlidir. Yine emziren annelerde yine doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır. İlaç etkisi süte geçtiği için bebekte yan etkiler meydana gelebilir. Nezle ve grip gibi hastalıklarda ise annenin ilaç kullanmaması gereklidir. Bebeğe zararlıdır.

Yan etkileri
 • Sindirim Sisteminde bozukluklar meydana gelir. Bulantı, kusma, ishal, hazımsızlık vb. Antibiyotikler bağırsaklarda bulunan doğal florayı bozduğu için ishal ve kabızlıklara neden olur. Bu durumu aldığımız gıdalarla geçirmeye çalışmalıyız.
 • Dolaşım sisteminin aksaması; tansiyon düşüklüğü
 • Solunumun sıkıntılı olması
 • Karaciğer ve böbrek yetmezliği
 • Bazı antibiyotikler beyne geçebilir. Sinir sistemi bozuklukları meydana gelebilir.
Antibiyotikler neden etkisini göstermez?
 • Gereksiz yere kullanılan antibiyotiklerin oluşturduğu direnç nedeniyle
 • Tedavide verilen dozdan daha az kullanmak ya da dozu atlamak
 • Tedaviye uymamak ve bitirmek
 • Etki edeceği alan bakımından geniş alanı kapsayan antibiyotikleri kullanmak
 • Hastalığa uygun olmayan antibiyotiğin kullanılması ( en çok görülen neden )
Saat neden önemlidir?
Saatler önemlidir çünkü bazı ilaçlar altı, sekiz saat arayla alındığı gibi bazı ilaçlar da 12 ya da 24 saat arayla alınmalıdır. Bu ilaçların maksimum kanda kalma miktarları değişiklik gösterir. Saatlere uymazsanız ilaç etki etmez. Unuttuğunuz ya da geç aldığınız ilaç vücudun ilaçsız kalmasına neden olur ve vücutta direnç gelişir, antibiyotik etki etmez.
Mart 2014

Ebru Özkan @Ebruu

İlaçla birlikte alınan besinlere dikkat!

İlaçla birlikte alınan besinlerin, ilaçların etkisini azaltıcı veya artırıcı etkileri bulunabiliyor. İlaçtan fayda beklerken hatalı beslenme sonucu ciddi yan etkilerle karşı karşıya kalınabiliyor.
 • C vitamini demir emilimini kolaylaştırıyor. Örnek olarak demir eksikliği olanlar demir ilacı aldıktan sonra bir bardak taze sıkılmış portakal, greyfurt suyu içmeleri daha etkili olur. Ancak C vitamini ile kalsiyumca zengin süt ve süt ürünlerinin alınması, C vitamini emilimini bozucu etkisi yapıyor. Ayrıca süt ve süt ürünleri de demir ilacı alanlarda emilimi engelleyici özellik gösterir.
 • Potasyum tutucu bazı tansiyon ilaçları ile idrar sökücü ilaç kullanan hastaların; patates, muz, kayısı, portakal suyu gibi potasyumdan zengin gıdaların hatalı kullanması ölümcül kalp aritmilerinin görülmesine neden olabiliyor.
 • Kahve, çay, kola ve enerji içecekleri; bazı soğuk algınlığı ilaçlarıyla beraber alındığında sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı, kalp ritim bozukluğu, tansiyon yüksekliği, kabızlık ve idrar miktarında artışın görülmesine neden olabiliyor.
 • Bazı kemik erimesi ilaçları ve romatizma ilaçlarının; kalsiyum içeren gıdaların 2 saat önce veya 6 saat sonra alınması gerekiyor.
Nisan 2014

Gündüz Ayar @applesafari

Komik İlaç İsimleri (Bu İlaçlar Bi' Harika! :)

Kimileri gerçek, kimileri montajdır :)6057

6057

6057

6057

6057

6057

6057
6057

6057

6057

6057
Mayıs 2014

Şaman @chamacon

Haziran 2014

Güneş Banu Kocatepe @gunesbanukocat

İLAÇ NİYETİNE

Sabah bir arkadaşımla muhabbet ederken üstelikte Pazartesi sendromuna rağmen, bana ilaç gibi geliyorsun Banu, şu anda çok iyiyim teşekkürler dedi , giderken.

Ne güzel böyle güzel iltifatlar duymak, herkese ilaç gibi gelmek, ağrıları dindirmek, sızıyı azaltmak. Kısa süreliğine de olsa, onunla olduğunu, onu anladığını hissettirebilmek.

Bende istiyorum kendim gibi ilaç gibi arkadaşlardan,

Aç ya da tok karnına, farketmez.

İlaç gibi gelsin, leb demeden leblebiyi anlasın, derdime derman olsun değil, gülerken gülsün, benle sevinsin, bazen konuşmadan beni anlayabilsin.

İlaç gibi gelsin...

Ne yazık ki sayıca az, maşallah çoğunluk ilaç niyetine değil, daha çok hasta eder adamı. Allahtan bir iki ilaç niyetine arkadaşım var, yoksa hayatı zehrederler adama.

Akım derken köküm diyen mi istersin, fazlaca alıngan mı istersin, şımarık, egosu tavan yapmış mı istersin, maddiyatla beslenen mi istersen eser dozda da olsa var.

Aman onlardan uzak olalım da, bir iki kişiyede ilaç olalım.

Hasta olmayalım.

İlaç niyetine dostlara...

Selam ve sevgiyle, iyi haftalar olsun.

G.Banu KOCATEPE
Ekim 2014

Şaman @chamacon

Haziran 2015

İbrahim Öztürk @ibrahimozturk

ANTİBİYOTİKLERİ YANLIŞ MI KULLANIYORUZ?

• Antibiyotikler ateş düşürücü ilaç değildir. Her ateşi olan antibiyotik kullanmamalıdır.
• Antibiyotik doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Yanlış kullanımlar ciddi problemlere sebep olabilir.
• Antibiyotik doğru dozda ve doğru sürede kullanılmalıdır.
• Antibiyotikler virüslerin yayılmasına engel olmaz.Grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilmemelidir.
• Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde etkilidirler.
• Gebelerde ve emziren annelerde bebeğe zarar vermeyecek antibiyotikler tercih edilmelidir.
• Doğru olmayan antibiyotik kullanımı dirençli bakterilern ortaya çıkmasına sebep olur.
• Devamlı ilaç kullanan kişilere verilen antibiyotiklerin diğer ilaçlarla etkileşmemesine dikkat edilmelidir. 

plus.google.com/107077758367291665079/po...
4574

69 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İnterferon

11 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Prozac

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Antidepresan

52 Kullanıcı   5 Soru   13 Yanıt

Paxil

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Grey Away

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Roaccutane

3 Kullanıcı   1 Soru   4 Yanıt

Ademin

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Zoretanin

3 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt