Bilmek istediğin her şeye ulaş

İlaç

İlaç,canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan, canlılara değişik uygulama yöntemleri ile verilen doğal, yarı sentetik veya sentetik kimyasal preparatlardır. Ticari ilaçlar ilaç firmaları tarafından üretilir ve genellikle patentlidir. Etken maddesinin patent süresi dolmuş ve birden çok firmanın üretebildiği ilaçlara ise jenerik ilaçlar denir. İlaçlar uygulama yoluna, kimyasal özelliklerine ve etkilediği biyolojik sitemlere göre sınırlandırılabilir. Daha güvenilir ve geniş kullanım alanına sahip sınıflandırma sistemi ise Anatomical Therapeutic Chemical Classification Systemdir (ATC sistemi). İlaçların sindirim kanalı aracılı ile kana geçiş yoluna enteral yol denir. Bunun dışında kalan injeksiyon, buğuseptil gibi ilaç alma şekline de parenteral yol denir. Hazırlama Şekline göre ilaçlar: Majistral İlaç: Doktor tarafından yazılan formüllü etken madde ve miktarlarına göre eczacının hazırladığı yapma ilaç şekli. Artık bazı kısıtlı cilt ilaçları dışında pek tercih edilmez. Ofisinal ilaç: Farmakope' de bulunan formüle göre eczacı tarafından hazırlanan, hazır bulundurulan ilaçlardır. Müstahzar: Sağlık Bakanlığından alınmış ruhsatla ilaç firmaları veya ilaç laboratuvarları tarafından hazırlanan ilaçlar. İlaçların kimyasal yapıları ile fizyolojik etkileri arasında bağlantı yoktur. Örneğin; alkollerin hem hipnotik, hem analgesik, hem de antibiotik etkileri vardır. Çeşitli aminler de analgesik, antihistaminik ve antimalerial etki gösterebilir. Bu nedenle ilaçlar genellikle fizyolojik etkilerine göre sınıflandırılır: Sinir sistemini etkileyen ilaçlar Merkezî sinir sistemini etkileyen ilaçlar Anestetik ilaçlar Hipnotik ve sedatif ilaçlar Analgesik ilaçlar Perifer sinir sistemini etkileyen ilaçlar Otonom sinir sist...

Ocak 2016

Bektaş Baki Kavak @bektasbakikava

Evde, kütüphanelerde kendi imkânlarımla yaptığım denemelerde başarılı oluyorken, ciddi sınavlarda stres (baş ağrısı, mide bulantısı, dikkat bozukluğu) nedeniyle başarılı olamıyorum. Buna çare olarak öneriniz nedir? Dikkat toplayıcı haplar olduğunu duydum, aranızda kullanan var mı? Faydalı buluyor musunuz?

Kesinlikle bir uzmana görünmelisiniz. Benzer bir sorunu ben de yaşadım. Kaygı bozukluğuymuş sebebi. Kısa vadede çözüm için doktorum bana yatıştırıcı bir ilaç verdi. Sınavı rahat atlattım. Haftaya kontrole gidip stresle uzun vadede nasıl baş edeceğimi soracağım. İlaca bağımlı yaşamayı ben de tavsiye etmem. Ama ihtiyacı olan kullanmalı.
Ekim 2015

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Bir ilaç rehberi oluşturmak istiyorum. Mezun olduğumda elimde hazır olacak. Şu an üniversite yıllarında bunu nasıl oluşturabilirim?

Bu tür rehberler pratikte zamanla oluşuyor. Bir etken maddenin bazen onlarca muadili oluyor ve gün geçtikçe güncel hale gelen muadil değişiyor. Şu an etken madde olarak spot listesi hazırlayabilirsin ama piyasa isimlerine vakit harcaman çok verimli olmayabilir.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Beyaz reçete nedir? Beyaz reçete ile verilen ilaçlar doktora gidilmeden direk eczaneden alınabilir mi?

Beyaz reçete ''kontrole tabii olmayan ilaçlar'' olarak adlandırılan katagoriye dahildir. Pek tabii beyaz reçeteye tabii ilaçları elinizde herhangi bir reçete olmadan direk gidip eczaneden alabilirsiniz.
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

B12 vitamin haplarında hayvansal jelatin bulunuyor mu?

B12 vitamini de diğer birçok supplement gibi biyoteknolojik yöntemlerle laboratuvar koşullarında üretilmektedir. Hayvansal kaynaklardan jelatin elde edilmesi ve bu jelatinden de B12 üretilmesi çok maliyetli bir yoldur. O yüzden ki çok da tercih edildiğini düşünmüyorum açıkçası.
Şubat 2015

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Kasım 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

İlaçlara isim verilişinde belli kriterler var mıdır? Üretici firma, ilaca neye göre isim verir?

İlaçlara istediğiniz ismi koyabilirsiniz ancak pazarlama politikası gereği genelde ilaç isimleri doğrudan içindeki etken maddelerine göre (bkz: Passiflora) ya da bu etken maddesini anımsatan isimlerde (bkz: Protonex) satışa sunulur.
Ağustos 2014

Cemil Kızık @cemilkizik

Son kullanma tarihi dolmamış evimizdeki kullanmadığımız ilaçları nereye verebiliriz?

Sağlık ocaklarına kesinlikle. Orda ihtiyacı olup Sağlık güvencesi olmayanlara veriliyor
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Dil altı hap kullanmak orucu bozar mı?

Ağızdan alınacak hap, şurup ve pastil gibi şeyler doğrudan mideye geçtiği ve tedavi amaçlı olsa bile beslenme niteliği taşıdığı için orucu bozuyor. Ancak kalp hastalarının kullandığı dil altı mideye inmeden dil altından emilip direk kana karışır. Bu nedenle de oruç bozulmaz.
Haziran 2014

Emel Gerçek @cenin

Hamileler hangi ilaçları kullanabilmektedirler?

Bir ilaçla alakalı şüpheniz varsa prospektüsünde de yazar dikkatlice okuyun
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Bepanten hangi rahatsızlıklarda kullanılır?

Bepanten esas olarak ciltte oluşan hasarları gidermeye, iyileştirmeye yönelik olan bir kremdir. Cildimizin epitel tabakasının yenilenme sürecini hızlandırmayı sağlar.

Hangi durumlarda kullanabiliriz?
 • Kuru, tahriş olmuş cilt
 • Sıyrık, kesik, çizik gibi yüzeysel yaralar
 • Yatak / bası yaraları
 • Ağız içi ve diş eti antiseptiği olarak, ampul ve solüsyon formu saçlı deri tedavilerinde kullanılır.
 • Emziren annelerin meme bakımı ve meme başı çatlakları
 • Yanıklar ve yavaş iyileşen yaraların iyileşmesinin desteklenmesi
 • Ayrıca bazılarının sivilcelerine de iyi geldiğini biliyorum.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Expigment krem yüz lekelerine iyi geliyor mu? Nasıl kullanılıyor?

Expigment, yüz lekeleri için iyi bir ilaçtır. Ciltteki pigmentlerin belirli noktalarda aşırı birikmesi sonucu oluşan lekelere iyi gelir. Etken maddesi hidrokinondur ve bu madde yüz aydınlatıcı birçok üründe kullanılır. Lakin hidrokinon azımsanmayacak kadar sağlık kuruluşu tarafından kanserojen kabul edilmektedir ve insanlarda 1/3 oranda alerjisi olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca hassas ciltlerde lekeyi bitirmek bir yana lekeler oluşturabilmektedir.

Kısaca kullanırken mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca ilacı yazın kullanmayın, kışın kullanın. Etken maddesi güneş ışınlarına karşı ciltte hemen hassasiyet oluşturur. Kışın da kullanırken uygulamadan sonra güneş koruyucu ürün kullanın.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Lavman nasıl yapılır?

Lavman rektumdan solüsyon verilme işlemidir. Bu sıvı sigmoid kolona verilir ve dışkının çıkmasını sağlar. Bağırsaktan emilmeyen maddelerin sıvı şeklinde ve ilave olarak içeriğinde kayganlaştırıcı olarak genelde gliserin de denilen maddeninde bulunduğu bir karışımdır. . Hastanelerde genelde ameliyat öncesi hastalar aç bırakılır ancak acil ameliyat, doğum ya da konstipasyonu olanlara uygulanabilir. Ya da endoskopi ve kolonoskopi işlemlerinde uygulanır.

Nasıl uygulanır?
 1. Hasta sol lateral pozisyona alınır. Bacakları biraz bükülür. ( daha farklı pozisyonlarda da yapılabilir ancak hastanın en rahat ettiği ve daha iyi olan bu pozisyondur.)
 2. Üst taraftaki diz daha çok bükülür.
 3. Hastanın başının altına yastık konur.
 4. Hasta üyeleri altına, tedavi bezi veya muşambası yerleştirilir.
 5. Lavmanlar hazırlanabiliyor ancak genel olarak hazırlar tüketiliyor. BT-enemalar açıldıktan sonra başlığına kayganlaştırıcı sürülerek anüse sokulur.
 6. Tüpün içerisinde bulunan bu karışım anüsten içeriye dahil edilerek hepsi sıkılarak boşaltılır ve hastanın 5-10 dakika beklemesi istenerek yapılır.
 7. Tüpü sıkarken birden tazdikli vermemeye çalışın aksi halde sonuçları iyi olmayabilir... :)


Boşaltım Sistemi
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Bemiks ampül saç uzatır mı?

Bemiks ampülün endikasyonlarına baktığımzda; Beriberi, pellegra, pellegroid hastalıklar gibi B grubu vitaminlerin eksikliğine bağlı hastalıklarda, Bemiks ile yeterli tedavi sağlanabilir. B vitaminin neden olduğu; Ağız boşluğu hastalıkları, Mide-barsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve deri hastalıkları gibi tedavilerde işe yaramaktadır. Deri hastalıkları içinde tırnak ve saçlardaki kırılganlıkta bulunur. Bemiks ampulün içinde bulunan B vitamini saçların dökülmesini ve saçların kırılmasını engellediği için saça uygulamak çok faydalıdır.

Saçlarının çabuk ve sağlıklı uzamasını isteyenler için;


Malzemeler:

Sinameki Otu: Bu ürünü aktarlardan kolayca edinebilirsiniz.
Bemiks Ampul: Eczaneden rahatlıkla bulabilirsiniz. Bemiks Ampul B vitaminidir.
Tatlı Badem Yağı: Aktardan, marketlerden temin edebilirsiniz.
Sprey Şişe: Sıvı bir karışım hazırladığımız için uygularken bize yardımcı olacak.
Çam Terebentin Yağı: Bu ürünüde kolayca aktar veya marketten alabilirsiniz.

Hazırlanışı:
 1. 1 çorba kaşığı Sinameki Otunu yarım çay bardağı suyumuzla cezvede 2 3 dakika kaynatıyoruz.
 2. Kaynattığımız otumuzu süzgeç yardımı ile birtabağa süzüyoruz, 5 10 dakika soğumasını bekliyoruz.
 3. Sprey şişemize; sinameki otunun sıvısını, 1 adet Bemiks Ampülü, 1 kapak tatlı badem yağını ve son olarak 5 6 damla çam terebentin yağını koyuyoruz. Ve iyice çakalıyoruz.
 4. Kuru olan saçınızı tutamlara ayırıp saç diplerine sürüyoruz. En fazla 5 en az 2 saat saçınızda bekletin.
 5. Haftada 1 kere uygulamanız gerekiyor.
Daha fazla

69 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İnterferon

11 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Prozac

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Antidepresan

52 Kullanıcı   5 Soru   13 Yanıt

Paxil

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Grey Away

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Roaccutane

3 Kullanıcı   1 Soru   4 Yanıt

Ademin

12 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Zoretanin

3 Kullanıcı   1 Soru   5 Yanıt