Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnanç Özgürlüğü

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2014

Özlem Cingöz @ozlemcingoz

İnanç özgürlüğü olan bir ülkede mi yaşıyoruz?

Din psikolojisine göre; Türkiye'de yeni bireyler üstündeki inancın üstünde,aile faktörü %80 civarında etkili. Yani toplumdaki yeni bireyler aile üstündeki etkili olan inanca bağlı kalıyor. inanç özgürlüğü olan bir ülke var mıdır?
Mart 2013

Deniz Çimen @denizcimen

Toplumumuzda neden dini görüşü "ateist" olanlara önyargılı, çekingen bir tutum izlenir? Bu sizce bir sorun mu?

Ufak bir düzeltme yaparak başlayalım.

Öncelikle çok iyi bilinmelidir ki "ateizm" bir dini görüş değildir, bir inanç da değildir. Ateizm bir yaşam felsefesidir diğer bir deyişle hayatı anlamlandırma yollarından sadece bir tanesidir.

Din, içeriğinde sorgulanamayan kurallar ve kabuller barındırırken ateizm ve benzerlerinde bu yoktur. Ateizm'in ön kabulü olarak düşünülen "tanrının yokluğu" önermesi toplum tarafından yanlış bilinmektedir. Ateizm'in ön kabulü "tanrının yokluğu" önermesi değil "tanrı fikrinin akıl dışı olduğu" önermesidir ve ikisi arasında çok fark vardır.

Gelelim asıl sorunuza.

Ülkemizde dindarlıktan çok "dini taraftarlık" ya da "inanç fanatizmi" vardır. Örneğin bayramdan bayrama camiye uğrayan ülkemiz insanları bir avrupa ülkesinde uygulanan minare yasağına tepki gösterirler. Bunun adı, inanç fanatizmidir.

İnanç fanatizmi, kaynağını cehaletten alır. Sorgulamadan doğruluğuna iman ettiği dini körü körüne savunma ve koruma adına, o dine muhalif olan ya da farklı düşünen herkesi "düşman" kabul ederler.

Dinlerin genetiğinde sorgulanmaya karşı alerji vardır. Farklı fikirler virüs olarak algılanır. Bununla beraber bir de dinin savunduğu değerlere muhalefet ediliyorsa bu tahammül edilemez bir durum olarak algılanır.

Madalyonun diğer yüzü olan Ateizm'in ruhunda da "fikirsel anarşizim" vardır. Ateist -haklı olarak- mantığının kabul etmediği ve topluma, dolayısıyla da kendisine dayatıldığını düşündüğü her fikre ve kabule karşı savaş açar.

Ateist, önüne "din" adına konulan herşeyi sorgular. Makul ve mantıkı bir zemine oturmayan fikir ve kabullere karşı çıkar. Bu durum da doğal olarak çatışmayı başlatır ve sürdürür.

Hangi dinden olursa olsun, tüm dinlerin müntesipleri ateistlerin sorgulayıcı ruh halini hazmedemez.
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Ezan okunurken neden müzikler kapatılır?

Ezan-ı muhammedi olarak islamiyet tarihinde genel çağrımız olarak müslümanlar tarafından kabul edilen o güzel sese karşı saygımızdan dolayı gerçekleştirdiğimiz bir tepki olayıdır herhangi bir vecibe olarak kapandığını ya da dinde bir yere sahip olduğunu düşünmüyorum tamamen saygımızdan kaynaklanan bir durum.
Ocak 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Budizm nedir? Budizm hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Budizm bir din olabilir, ama olmak zorunda değildir.

Budizm hayatınızı geliştirmek için gerekli ilkelerin ve uygulamaların bütünüdür. Hiç bir inanç gerekli değildir. Başka bir dine inanıyor olabilirsiniz, ya da Ateistsinizdir...


Budizm

Budizm ile ilgili bilmemiz gerekebilecek temel şeyler ise şöyle;

Dört Yüce Gerçek;

1. Acı varoluşun bir parçasıdır. ( Dukkha )
2. Acıların kaynağı arzu ve isteklerdir. (Samudaya )
3. İstek ve arzular bırakılırsa acılar sona erer ( Nirodha )
4. Sekizli yol ( Magga )


Sekizli Yol;

1. Doğru Söz
2. Doğru Davranış
3. Doğru Zihniyet
4. Gerçek Bilgi
5. Doğru yaşam biçimi
6. Gerçek Çaba
7.Gerçek Dikkat
8. Gerçek Uyanıklık

Budist olabilmek için dört fazilete sahip olmak gerekir. Bunlar; merhametli olmak, sevecen olmak, empati kurabilen biri olmak ve ağırbaşlı olmaktır. Bu inanca göre insan hayatı boyunca üç zehir olarak tanımladıkları cahillik, açgözlülük ve öfkeden uzak durmalıdır.


Budizm


Birkaç Buddha sözü inanışı dahi iyi anlamanıza yardımcı olacaktır;


  • Yaşayan varlıkların tümü; güçlü, zayıf, kısa, uzun, küçük veya orta görünen, görünmeyen, doğmuş olan veya doğmakta olan, herkes mutlu olsun. Kimse birbirini aldatmasın, kimse başkasını küçümsemesin, öfkelenerek veya küserek zarar vermesin.
  • Asıl problem zamanınız olduğunu sanmanızdır.
  • Önce kendi gideceğin yolu öğrenmelisin sonra öğretmeye kalkışmalısın.

Budizm ile ilgili daha lise yıllarında okuduğum bir kitabı da tavsiye etmeden geçemeyeceğim. Eğer budizmi anlamak istiyorsanız ve bunu gerçekten size yaşatabilecek bir hikaye arayışınız varsa yada bir gün olursa, Herman Hesse'in yazdığı Sidarta adlı hikayeyi mutlaka okumalısınız derim.
Ocak 2013

Tuğsan San @mrtattoo

Satanizmin temeli neye dayanmaktadır?

Satanizm 1966 yılında Anton LaVey'in California'da Church of Satan (Şeytan Kilisesi)'ni kurmasıyla başladı.LaVey Hristiyanlığa karşı çıktı ve Şeytani İncil'i yazdı.Bu kitapta dokuz şeytani ilkeyi yayınladı.Laveyan satanizmi dini ve ahlaki her şeye karşı çıkma ve tam tersini yapmaya dayanır.


Satanizm


Satanizm
Aralık 2012

Feyza Yılmaztürk @feyzayt

Varoluş hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlber hocanın dediği gibi "bilmemekte mutluluktur" :).... .
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Pastafaryanizm nedir?

Bazı arkadaşların hala FSM’yi ve Pastafaryanizmi (Flying Spaghetti Monster/Uçan Spagetti Canavarı) bilmediklerini görüyorum. Bunun hakkında bilgilendirme yapmak boynumun borcudur...

Pastafaryanizm veya Uçan Spagetti Canavarı, Akıllı Tasarım iddialarına antitez olarak gökten inmiş kitaplı ve tek olma iddiasında olmayan tek tanrılı bir dindir. Oregon Eyalet Üniversitesi fizik bölümü mezunu olan Bobby Henderson'a 2005′te vahiy inmiştir.

Uçan Spagetti Canavarı bu dinin tanrısıdır. Bu dinin inananları kendilerine Pastafaryan demektedirler.

Pastafaryan inancındaki Cennet’te göze çarpan iki nokta vardır.

A) Uçsuz bucaksız bira volkanlarıyla doludur.

B) Bir striptizci fabrikası vardır.

Ayrıca 8 tane “Eğer Yapmazsanız Çok Memnun Olurum” kuralı vardır.

1- Eğer benim Makarnavi varlığımdan bahsederken sofuluk taslamazsan, “ben senden daha kutsalım” gibi ahmakça davranışlarda bulunmazsan çok memnun olurum. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Gerçekten de o kadar kendini beğenmiş değilim. Ayrıca meselemiz onlar değil, o yüzden konuyu değiştirme.

2- Eğer benim varlığımı başka insanları bastırmak, buyruk altına almak, cezalandırmak, deşmek, ve/veya, yani işte, kaba davranmak için kullanmazsanız çok memnun olurum. Ben kurban talep etmiyorum, ve saflık dediğin suda olur, insanda değil.

3- Eğer başka insanları yargılamak için nasıl göründüklerine, veya nasıl giyindiklerine, veya nasıl konuştuklarına bakmazsan, veya, yani, iyi davran işte, tamam mı? Ha bir de şunu kalın kafalarınıza sokun: Kadın = insan. Erkek = insan. Aynı = aynı. Biri diğerinden daha iyi değildir, tabi konumuz moda değilse, zira kusura bakmayın ama onda üstünlük kadınlarda, ha bir de mor ile fuşya arasındaki farkı bilen bazı erkeklerde.

4- Eğer sizin ve karşınızdakinin yasal yaş sınırı ve ruhsal olgunluğa ulaşması koşuluyla sizi inciten, veya arkadaşınızın gönlünün ve iradesinin razı olmadığı ilişkilere girmezseniz çok memnun olurum. İtirazı olanlara ise şunu söyleyebilirim: gidin kendinizi s****! (özgün metindeki gibi sansürlenmiştir) . Eğer bu cevaptan hoşlanmazlarsa gidip televizyonlarını kapatsınlar, yürüyüşe falan çıksınlar.

5- Eğer başkalarının bağnaz, kadın düşmanı, nefret içeren fikirleriyle miden boşken yarışmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Önce yemek ye, sonra ne b** yersen ye!

6- Eğer Makarnavi varlığıma adamak üzere milyon dolarlık kiliseler/tapınaklar/camiler/sinagoglar/türbeler yapmak yerine parayı daha iyi amaçlarla harcarsan çok memnun olurum (istediğini seç) :

A: Fakirliği ortadan kaldırmak

B: Hastalıklara çare bulmak

C: Barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek, ve kablolu televizyon fiyatını düşürmek Ben karmaşık karbonhidratlı sonsuz kudretli bir varlık olabilirim, ama hayattaki küçük şeyleri severim. Bana inan. Sonuçta yaratan benim.

7- Eğer etrafta dolanıp herkese seninle konuştuğumu söylemezsen çok memnun olurum. O kadar ilginç biri değilsin. O kadar böbürlenme. Ayrıca sana insan kardeşlerini sevmeni söyledim, bu ipucu yetmiyor mu?

8- Eğer, ee, ilgilendiğin konuda, yani çokça kapütilasyon/kayganlaştırıcı/Kayzer Wilhelm gerektiren bir konuda, kendine yaptırmayacağın işleri başkalarına yapmaya kalkmazsan çok memnun olurum. Eğer karşındakinin gönlü razı ise, (madde 4′e göre) yumul, ve Miki Fare aşkına, bir KONDOM TAK! Cidden, sadece bir lastik parçası. Eğer iyi hissetmeni engellemesini isteseydim onu dikenli olarak falan yaratırdım.

Dünyaya en son inen kitaplı dindir. Kutsal kitapları Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı'dır. Kitabı anlaşılabilir bir İngilizce'yle vahiy olduğundan yoruma, tefsire açık değildir. İnen son din olmasına rağmen sonuncu olma iddiasında da değildir. Bu dinin de diğer tek tanrılı dinler gibi, tanrıdan vahiy olduğu, Bobby Henderson'ın dinin peygamberi olduğu, kutsal kitaplarının da Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı olduğu, kitabın da bizzat peygamber efendileri tarafından dikte ettirilen vahiyler şeklinde olduğu bilffil kutsal kitaplarında şüpheye yer bırakmayacak şekilde yazılıdır.

Pastafaryan tanrısının en önemli özelliklerinden biri bütün dilleri bilmesi, anlamasıdır. Uçan Spagetti Canavarı'na hangi dilde dua ederseniz edin duanızı anlar ve aynı şekilde kabul görür ya da görmez (İngilizce ya da İtalyanca şartı yoktur. Zaten kutsal kitapları da bulmaca şeklinde yazılmamıştır. Her dile mükemmel bir şekilde tercüme edilebilir tanrısal mükemmellik ve basitlikte yazılmış bir kitaptır. Bu basitlik ve her dile çevrilebilme özelliği zaten kitabın gerçek vahiy olduğunun kanıtıdır.


Dinin diğer bir özelliği de diğer din mensupları ne hoş görülür, ne aşağılanır, ne tahammül edilir, sadece öyle oldukları kabul edilir ve herhangi bir mahalle baskısı bile yapılmaz. Hatta insanın hem başka bir dinden olup hem de Pastafaryan olmasına izin verilir.

Bu dinin en önemli sünneti baş örtüsüdür. Sadece kadınların değil erkeklerin de başlarını örtmesi Pastafaryan sünnetidir.

Pastafaryanlar ABD'de bile rahatlıkla başlarını örtememekte ve sünnetlerini uygulayamadıklarından kendilerini zulüm altında hissetmektedirler. Son yıllarda özellikle ABD'de başörtüsü savaşı vermektedirler.

Başörtülerindeki ufak farklılık, örtünün bezden değil de metalden olmasıdır. Pastafaryanlar türbanları metal file şekline olduğu için ötekileştirilmek istememekte ve bunun mücadelesini ne yazık ki neredeyse dünyanın her yerinde vermektedirler...
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Şubat 2011

Göksu Ermen @Piskeriorikumba

Çalışırken inançlarınızdan ödün vermeniz gerekiyor mu?

Ne inançtan ne de ibadetten ödün verilmesi gerekmiyor, zira örnek olarak, işiniz gereği belli dönemlerdeki namazlara düzenli olarak yetişemiyorsanız, zaten yaptığınız çalışmanın o kaçırılan namazı telafi ettiğini de bilmelisiniz. Elbette işi bir bahane olarak kullanmanız bu duruma aykırıdır.
Aralık 2010

Ahmet Erel @necronomicon

Başka fikirlere, inançlara saygılı olmak için eğitim şart ya da yeterli mi?

bence bu konudaki eğitim önce aile içinden olmalı başkalarına saygı göstermeyi çocuklar önce aileden öğrenir eğer aiilede böyle bir eğitim almamışsa her önüne gelene saygısızlık yapar doağl olarak o yüzden herkesin inancına yada başka geleneklerine saygı göstermek lazım...
Aralık 2010

Obama Barack @mandela

Özgürlük senin için neyi ifade eder?

triblexe çıkma ihitmalimin de olduğunu.

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.