Bilmek istediğin her şeye ulaş

İngiltere

Ülkeler

İngiltere (İngilizce: England), Birleşik Krallığı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezî olanı. Avrupa'nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere halkına İngilizler denir. England adı, 5. yüzyılda Saksonlarla birlikte adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan (İngilizce: Angle) kaynaklanır. Angleland (Anglus diyarı) olarak kullanılan isim, zamanla günümüzdeki şekline dönüşmüştür. Ülkeyi tanımlamak için Türkçede kullanılan İngiltere sözcüğü ise İtalyancadaki İnglaterra ve Fransızcadaki Angleterre adlandırmalarına dayanmaktadır. Terra; toprak, arazi anlamlarına gelmektedir. İngiltere adı günümüzde yaygın olarak uluslararası medyada ve zaman zaman da resmî düzeyde Birleşik Krallık veya Büyük Britanya anlamında kullanılır. İngiltere kavramının siyasi, ekonomik ve kültürel efsanesi yaşamakla birlikte; kendi yerel hükümetleri olan İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın aksine günümüzde İngiltere isimli bir siyasî oluşum veya hükümet yoktur.

Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Gelişmiş, teknolojik ve zengin bir sanayi ülkesi olan İngiltere'nin kraliyet ailesinin bütçesi 126 milyon lira iken bizim fakir ülkemizin cumhurbaşkanlığı bütçesinin onun üç katından fazla 397 milyon lira olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye Dünya'nın en büyük ekonomilerinden birine sahip. Bazen 16. , bazen 17. büyük ekonomi diye haberler geçiyor, sıralamadaki yeri değişebiliyor. Gelgelelim halk bu zenginlikten yeterince (insanca yaşam koşullarına uygun olarak) pay alamıyor. Para, belli ellerde toplanıyor.
Nisan 2015

Mehmet Fırat Kaya, bir soruya yanıt verdi.

Dublin'in gece hayatı nasıldır?

Hayal edilemeyecek kadar eğlenceli ve o kadar tüketilen alkole rağmen şaşırtacak kadar güvenli.. Bir bar düşün bulunduğu sokak adını oradan alsın.. Bizim istiklal caddesinin minyatürünü ve çok daha keyiflisini düşünün. Tabi dolayısıyla en popüler olanı Temple Bar olsa da ben önünden geçmekle yetindim. Çok daha kral mekanlar var. bir çoğunun da tarzı aynı zaten klasik Irish Pub. gitarıyla şarkılarını söyleyen adam ve ayakta tempo tutan keyifli insanlar.. Tabi her tarzda eğlenceye uygun sayısız yer var. Konaklama için Morgan Hotel tartışmasız en iyisi.. Temple streetin ortasında, son derece temiz ve keyifli bir otel. Yemek konusunda da damak tadımıza uygun bulmakta zorlanmayacağınız sayısız alternatif var. ayrıca kültürel anlamda da çok zengin bir şehir. Tarihi üniversite binaları, müzeler, kiliseler mevcut. Alış veriş için çok ideal. Son olarak ben Guiness birasını denedim ama hiç beğenmedim. Tabi bu biraz göreceli.. Kısaca Tokyo'dan sonra benim gezmeye, kalmaya, eğlenmeye doyamadığım bir daha gitmek için sabırsızlandığım bir şehir diyebilirim.
Kasım 2014

Barış Ekinci, bir soruya yanıt verdi.

Eğer seçme şansınız olsaydı İngiltere'de mi yoksa Türkiye'de mi yaşardınız?

Demokrasiyi severim. Krallıkla yönetilen bir ülkede hayatta yaşayamam. Kafamdaki deli sorular; Acaba İngiltere ordusu Kraliçe Elizabete darbe yapamaz mı? Ve yapsa ne olur?
Kasım 2014

Pınar Uğur, bir soruya yanıt verdi.

Eğer seçme şansınız olsaydı İngiltere'de mi yoksa Türkiye'de mi yaşardınız?

Oraya gitsem dil için giderdim. Yoksa yaşamak için yaşamazdım arkadaşım orada bir üniversite de araştırma görevlisi. Ondan çok şeyi duyunca bir an insan soğuyacak durumuna geliyor bizim ülkemiz dünyanın en güzel meyvelerine sahip ama ne yazık ki basımızdakiler pislik.
Kasım 2014

Ece Naz Sonat  yeni bir  gönderide  bulundu.

London's second languages mapped by tube stop | News | The Guardian

Which tube line in London is the most linguistically diverse? Where on the tube are you most likely to hear French or Portuguese? UCL’s Oliver O’Brien’s map of the most common second languages by tube stop will give you a clue
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Gelişmiş, teknolojik ve zengin bir sanayi ülkesi olan İngiltere'nin kraliyet ailesinin bütçesi 126 milyon lira iken bizim fakir ülkemizin cumhurbaşkanlığı bütçesinin onun üç katından fazla 397 milyon lira olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu 'yaman çelişki' çok açık bir şekilde şunları göstermektedir:
1. İslamiyet, (özellikle de kötü kişilerin elinde) çok güçlü bir dayanak ve manipülasyon aracıdır. Müslüman imajını bir kere sağlam bir şekilde oturttun mu artık istediğini yapabilirsin. Bu durumda yolsuzluk, ahlaksızlık, görgüsüzlük, hukuksuzluk gibi her türlü pisliği kamufle edebilirsin, çünkü çok güçlü bir siperin ve perdeleme aracın vardır. Her durumda sen haklısındır diğerleri haksız, çünkü sen 'müslümansın' diğerleri dinsiz veya senin kadar dindar değil.
2. Bu güçlü imajdan sürekli faydalanmak için 'dindar nesil' yetiştirmek, yani bol bol imam hatip okulları açmak, eğitime dini mümkün olduğunca fazla sokmak, bilimin önüne dini koymak gerekir.
3. Dini eğitimin yanı sıra medyayı da kontrol altına almak, halka olayları yanlış açıdan ve her zaman dini de işin içine katarak vermek gerekir.
4. Laik ve dürüst çevrelerden gelecek tepki ve gerçeği yansıtmalara karşı kendini garantiye almak için polis, yargı, asker gibi güçlü kurumları da manipüle ederek kendine bağlaman gerekir.

Eğer bunları yaparsan vatanı bölsen bile senin alacağın oy bakidir. Soruya dönecek olursak, bu durumda yoksul halka rağmen dünyadaki en büyük ve en pahalı sarayı yapma görgüsüzlüğü olumsuz etki yaratmayacağı gibi (koyunların gözünde) hayranlık bile uyandırabilir.
Kasım 2014

Suat Köroğlu, bir soruya yanıt verdi.

Gelişmiş, teknolojik ve zengin bir sanayi ülkesi olan İngiltere'nin kraliyet ailesinin bütçesi 126 milyon lira iken bizim fakir ülkemizin cumhurbaşkanlığı bütçesinin onun üç katından fazla 397 milyon lira olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kapsamlı ve yerinde bir değerlendime için örneklerin fonsal aktarım kaynaklarının karşılaştırılması yerinde olacaktır. Fakat ülkemizde örtülü ödenek adı altında parasal aktarımların miktar, kapsam ve kaynağı değişebilmektedir. Bu bütçenin yüksek olmasına binaen bazı bakanlıklarda bütçe kısıtlamasına gidildiği de dillendirilmektedir bilindiği üzere... Tabi bu söylediklerim bilinen resmi açıklamaların bikaç bilgiyle yoğrulması. Olayın tamamen farklı amaçlarının olduğu, resmi açıklamaların safsatadan ibaret olduğu tabiki düşünülebilir... Asıl sorun düşünmek dışında ne yaptığımız?
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünya'nın EN UZAK adası. Tristan da Cunha, İngiliz Devletler Topluluğu'na bağlı bir ada olup, ayın 17 ilâ 26 günü yağışlı. Adanın kalbinde dev bir volkan yatıyor. Adada ikâmet eden yetmiş aile de çiftçilikle uğraşıyor. Elektrik, Diesel jeneratörlerden sağlanıyor. Sekiz mil genişliğindeki adada restoran veya otel yok, kredi kartı geçerli değil. En yakın şehir 1743 mil (galiba deniz mili) doğudaki Cape Town (G.A.C)

Tristan da Cunha, the world's most remote inhabited island

Atlas Obscura on Slate is a blog about the world's hidden wonders. Like us on Facebook, Tumblr, or follow us on Twitter @atlasobscura. A stay on Tristan da Cunha is not your typical island vacation. There are no restaurants. There are no hotels. Credit cards are not accepted, the beaches aren't safe...
Ağustos 2014

Mustafa Kurtay, bir soruya yanıt verdi.

Eğer seçme şansınız olsaydı İngiltere'de mi yoksa Türkiye'de mi yaşardınız?

Duygusal mi, mantiksal mi yaklasma durumu cevabi etkileyecektir... Ilgi alanlari, ozgurluk vs kistaslari etkileyecektir... Aile, arkadas ve cevre iliskilieri etkileyecektir... Ama tecrube etmis olarak derim ki... Ingiltere'de en azindan bir sure (ama kisa da degil;) yasanmalidir...
Ingiltere de bulundugunuz da sunlar olacaktir
-Ekonomik acidan baktiginizda maddi geliriniz benzer kalifiye pozisyonlarda cok daha iyi olacaktir.

-Sosyal yasam velev ki sanatsal yada spor faaliyetleri olsun bol bol alternatifli cok olacaktir.
-Kultur olarak bircok farkli gecmisten ve kokenden gelen insanlar bir arada yasamanin katacaklari da olacaktir
vs vs...
olumsuz seyler yok mu tabiki de var en basta gizli irkcilik...
ama soruya salt vatansever bir tutumla cevap vermek yerine daha gercekci yaklasmayi tercih ederim.
Ozetle, Turkiye'ye cok iyi tecrube ve donanim ile geri donmus olmak en iyisi... Belki klise ama gercek, 4 mevsimli Turkiye'miz son karar kilinacak adres.
Ağustos 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Banksy takma adıyla bilinen, asıl kimliğini saklayan graffiti sanatçısı ve eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Banksy ismini ne zaman görsem büyük hayranı olduğum Tomek Baginski aklıma gelir. Banksy görsel eleştirilerinin kısa anime olarak can bulmuş halidir kendileri ayrıca çok daha yaşlıca :)
en.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Bagiński

Ağustos 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

Banksy takma adıyla bilinen, asıl kimliğini saklayan graffiti sanatçısı ve eserleri hakkında neler düşünüyorsunuz?

Anarşist, Yaratıcı, başarılı biridir. Gerçek kimliğinin bilinmediği söyleniyor. Bazı tek tük çalışmalar belki de bu yoruma sebep olabilir gibi geliyor. Ama o kadar emin değilim. Sorgulayan yanı hoşuma gidiyor.
Daha fazla