Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Mühendisliği

Mühendislik

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır. İnşaat Mühendisleri her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, su kemerleri, liman, kanalizasyon, su şebekesi, tünel, demiryolu, hızlı tren projeleri, metro vb. hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konuları ile ilgili eğitim ve araştırma yapar. Mühendisliğin anası olarak da kabul edilen inşaat mühendisliği askerî mühendislikten sonra gelen en eski temel mühendislik dalıdır ve İngilizce kelime anlamı civil engineering ilk olarak 18.y.y. da askerî olmayan mühendislik çalışmalarını askerî mühendislikten ayırabilmek için kullanılmıştır. İnşaat mühendisliği kurucu mühendislik alanlarının başında gelir. İnşaat mühendisliği geniş bir alanı kapsadığından çeşitli dallarda uzmanlaşma gereği duyulmaktadır. Bu alanların başlıcaları, çevre mühendisliği, geoteknik, belediye ya da kentsel mühendislik, kıyı mühendisliği, ölçme bilgisi, yapı mühendisliği, temel mühendisliği, su mühendisliği, malzeme bilimi, ulaştırma mühendisliği vb. konulardır.

Mart 2013

Şaman @chamacon

MSI ServisPoint Mecidiyeköy/Gülbağ

Bu tür tecrübelerin tam da bu platformda paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir şikayet ya da reklamasyon yazısı değil. Aslında mutlu sonlu bir hikaye. C:

İşim nedeniyle oldukça bağımlı olduğum bir MSI GT683'üm var. Her türlü hızlı ve iyi donanıma sahip ama...


Geçenlerde arızalandı zannettim [aslında kullandığım yazılımın (SAP2000) problemi olduğunu sonradan keşfettim, bilgisayarın yöresel ayarlarını Amerikanya'ya getirmek gerekiyormuş.]

MSI ServisPoint'i aradım, Mecidiyeköy'dekini. İlk olarak, makineyi getirmemi, bir haftaya kadar bakacaklarını, bir hafta kadar da tamiratın sürebileceğini söylediler. Bozuk olduğunu sanıyorum ya, kaptım makineyi çıktım huzurlarına (1). Anında baskı yapmaya başladım; acaba hizmet bedellerini ben ödesem daha çabuk yapabilirler mi vb. diye. İmkansız olduğunu söylediler, ilk intibam feci oldu tabii ki...

Altı gün sonra aradım (Bu arada da problemimin yazılımsal olduğunu keşfetmiştim.) makinemin SSD'sinde (SSD: Solid State Disk, mekanik parçaları olmayan flash bellek gibi çalışan disklerden) hata olduğunu, onu değiştireceklerini söylediler (bunu nereden çıkarttıkları da hala benim için muamma, iki gün önce Windows kurmuş ve hızını da ölçmüştüm. Süper bir 7,6 idi.) Ellerinde aynı SSD'den olmadığından Tayvan'dan onay almaları gerekiyormuş, mail yazmışlar ama cevap gelmemiş. Ertesi gün Cuma bir de bu insanlar çalışmaya başladıklarında Tayvan'da mesai zaten bitmiş oluyor :)

Tabii ki Cuma günü tekrardan aradım, onayın hala gelmediğini söylediler. Ben de makinemin orada yattığı bir hafta boyunca zaten onay almak için yeterince zamanları olmuş olduğunu söyledim. Tayvan'ı hemen arayın, telefonla da onay alamıyorsanız eski SSD'mi takın ve makinemi geri verin, onay geldiğinde takmış ve çıkartmış olduğunuz SSD'yi tekrar takarsınız dedim. (Aslında bu kadar da kaprisli olduğumu sanmıyorum ama bilgisayarım benim hayatım, onsuz hiç bir işimi yapamıyorum ki alete yaptırdığım işler de ağır hesap işleri, bu ayarda ya da yakın bir yedeğim de yok.) Zaten çok kolay bir iş olduğundan kabul ettiler. Bir kaç saat sonra onaylarını hala alamamışlardı. Ben de çıktım tekrardan huzurlarına ve makineyi eski SSD'm takılmış olarak geri aldım (2). Bu arada makinemin içini de temizlemişler.

Pazartesi ServisPoint'den aradılar. Onayınız geldi gelin SSD'nizi takıyoruz dediler. Kaptım makineyi çıktım huzurlarına (3). 10 dakika içinde SSD'yi değiştirdiler ve makinemi verdiler.

Hikaye daha uzun :)
Aldım makineyi geldim eve, kurdum Windows'u, baktım makine fark edilir ölçüde yavaşlamış. Hemen Windows Deneyimi Dizini punanına baktım. Önceden 7,6 puan alan SSD şimdi 6,9 alıyordu. Direkt SSD hızını ölçtüm, gerçekten yavaş (Transcend TS128GSSD25S-M, mümkünse uzak durun.) Ertesi gün aradım bana yavaş SSD taktıklarını bunun da makinemi yavaşlattığını söyledim." En iyisi" dedim "siz yine eski SSD'mi takın ve aynı modelden de sipariş edin." Bunu da kabul ettiler hemen. Kaptım yine makineyi çıktım huzurlarına (4). Bakın dedim, elinizde hızlı bir SSD varsa onu da takabilirsiniz aradaki fiyat farkını da karşılarım. Bunun da imkansız olduğunu, parça satamayacaklarını söylediler. Yine 10 dakika kadar bir sürede eski SSD'm tekrardan girmişti makineye. Artık Tayvan'dan aynı model bir SSD gelene kadar bekleyecektim.

Perşembe günü aradılar, Kingston V300 120GB takabiliriz, bir araştırın dediler. Araştırdım, benim kağıt üstünde eski Intel'den iki kat hızlı, aradım olur ama bunun 240GB olanından takabilir misiniz dedim. Olur ne zaman isterseniz gelin takalım dediler. Ben de geleceğim gün ararım dedim. Ertesi gün vakit buldum aradım, hemen gelin takalım diski dediler. Kaptım makineyi çıktım bir sefer daha huzurlarına (5). Bu sefer 10 dakika kadar diskin gelmesini bekledim ama çay bile ikram ettiler :) 10 dakika sonra SSD geldi ve 10 dakikada da takıldı. Ödememi yaptım ve çıktım.

Kıssadan hisse duygusal bir hizmet istasyonu, eğer onlara iyi , kibar ama bilgisiz olmadığınızı da göstererek davranırsanız sizin için prosedüre aykırı şeyler de yapabiliyorlar. 5 kere gitmeye gerek yoktu tabii ki. Aynı diski en başından da alıp makineye takabilirlerdi. Yine de insanlar hata yapar diyebilirim. Aslında aynı dükkana tekrar da giderim, artık kiminle çalıştıklarını bildikleri için onlar da terbiyeli, kibar hatta araştırmacılar. Bir daha sefere ama başından sorarım ne yapacaklarını, hangi parçaları takacaklarını vb.

Almanların dediği gibi "Ende gut, alles gut."

Velhasıl eve geldim kurdum Windows'u, tabii hemen diskin puanına baktım :) 7,9 yani tavan puanı aldı :) Bu SSD'yi de kesinlikle tavsiye ederim, alet uçuyor, uçuruyor.

MSI ServisPoint Gülbağ:
gelecekonline.com/onemli_nokta/923
Ekim 2013

Şaman @chamacon

Bu mühendise inanıyor musunuz?..

Yoksa sayın başbakanımızın mühendislik konusunda da hepimizden bilgili olduğunu mu düşünüyorsunuz?

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, yarın açılışı yapılacak Marmaray Projesi ile ilgili olası risklere dikkat çekerek, "8 yıl bu projede görev alan arkadaşımız sakın binmeyin diyor" dedi.


DHA'nın haberine göre, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde, yarın hizmete açılacak Marmaray Projesi’nin risklerine ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz ve Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz katıldı.

Süleyman Solmaz, Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan’ın Başbakan, Cumhurbaşkanı, Ulaştırma Bakanlığına ve Devlet Demir Yolları’na bir rapor gönderdiğini ve raporun 11 maddeden oluştuğunu belirterek, "Raporda şu noktalarda problem var, bu problemler çözülmeden eğer siz Marmaray’ı açarsanız burada ciddi bir risk oluşur ve açmayın. Bu cinayet olur’ diyor" dedi.

Solmaz şöyle konuştu, "Sistemin emniyet vagonları ve elektronik güvenlik sistemi yok. Çünkü proje bir bütün olarak dikkate alınmış ve denilmiş ki proje Gebze’den başlayacak Halkalı’da bitecek ve güvenlik sistemi buna göre oluşturulmuş. Şu anda açılacak tüpün kontrol güvenlik merkezi yok. Bunun için 10 Milyon Euroluk ek yatırımın yapılacağı söyleniyor ancak bu da sorunu çözmüyor"


"Bağlantılarda yırtılma olursa tünele su dolar"
Solmaz, şöyle devam etti, "Tüpler birleştirilerek bu deniz geçişi oluşturulmuştur. Bunlar esnek bir bağlantıyla yapılmıştır. Bu bağlantılarda yırtılma, söz konusu olduğunda tünele su dolacaktır. Böyle bir risk oluşturulduğunda bu problemin çözecek bir senaryo, bir proje geliştirilmemiş bunun için hiçbir önlem alınmamıştır. Önemli bir sorundur. Burada deneme seferleri yapılması gerekir. Deneme seferleri bugüne kadar Devlet Demir Yolları’nın diğer ulaşım alanlarında kullandığı dizel lokomatiflerle yapılmıştır. Yolcu ağırlığına denk gelecek yükte yapılmamıştır. Halbuki işletmeye alındığında burada elektirik sistemiyle çalışan lokomotifler kullanılacaktır. İnsan taşınacaktır, farklı bir ağırlıkla ulaşım sağlanacaktır. Bu farklı ağırlığa göre bir deneme yapılmamıştır. Bu çok büyük bir risktir. Bunun mutlaka önlemi alınmalıdır. "


"Bitmeyen tünel açılıyor"
Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) İstanbul 1. Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi Ersin Albuz da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
"Zaten tünel bitmedi ki. Bütün teknik çalışmalar tamamlanmadı. Tamamlanmadan deneme çalışması olmaz. Bunlar ’Deneme sürüşleri yapıyoruz’ diyerek kamuoyunu yanıltıyorlar. Bitmeden deneme çalışması olmaz. 24 saat hala tünelin içerisinde çalışma ve faaliyetler devam ediyor. Hala çalışıyorlarsa bitmemiştir. Bitmeyen tünel açılıyor. Sistemi kontrol edecek bir kumanda masası oluşturulmamıştır. Sinyalleri takip edecek. Aslında bu proje ’Başbakanımızın ben bunu bu tarihte açacağım’ dediği için zoraki açılıyordur. Ben umuyorum ki bu sadece tören olarak kalır. Belki o gün için ulaşım sağlanır. Sonu tam teknik olarak tamamen güvenli bir şekilde gerekli çalışmalar bittikten sonra yolcu taşımasına açılır. Çok ciddi yolcusuz deneme seferleri yapıldıktan sonra, test edildikten sonra açılması gerekiyor. Şu an için tüp aslında teknik olarak açılmaya hazır değil. "


"Elektronik güvenlik sistemi yok"
Hazır olmadığını belirttiği Elektronik Güvenlik Sistemi hakkında da bilgi veren Süleyman Solmaz, şöyle devam etti:
"Mevcut güzergahta tren seyir halindeyken iki ayrı merkezde sefer halindeki trenin seyri takip ediliyor. İşte arızalanma söz konusu olabilir, sinyalizasyon sisteminde bir arıza olabilir, raylı sistemde bir arıza olabilir. Tüplerde yırtılma olup, su dolması söz konusu olabilir, Ya da başka bir sebep olabilir. Bunlar elektromekanik olarak kontol ediliyor. Şu anda bu sistem tamamen oluşturulmamıştır. Geçici olarak Üsküdar’a kurulan bir sistemle kontol edilmesi denencektir. Ama bu klasik ve olması gereken tren yollarındaki sinyalizasyonu içermemektedir. "


"8 yıl bu projede görev alan arkadaşımız sakın binmeyin diyor"
"Tünelin içine su sızması noktasında orada o suyu tahliye edecek pompa sistemi var mı? " sorusu üzerine Solmaz, "Bununla ilgili bir proje geliştirilmemiştir" diye konuştu. Marmaray Projesi hakkında kamuoyuna bilgi paylaşımında da bulunulmadığının altını çizen Solmaz, "Marmaray’ı kullanır mısınız? " şeklindeki soru üzerine de şunları söyledi, "Meslektaşımız (Rıza Behçet Akça) ’Sakın binmeyin’ diyor. 8 yıl bu projede fiilen görev alan birisi. Diyor ki, ’Ben binmeyeceğim, kimse de binmesin. Kendisi gelemedi. Rica etti ’aman bunu kamuoyuyla paylaşın bu bir cinayettir’ diyor. Onun sözü" ifadelerini kullandı.
Şubat 2014

emrezengin.net'>Emre Zengin @emrezengin

Şantiye Stajı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Mühendislik okuyan her insanda ayrı bir hava vardır hele ki inşaat gibi uygarlıkla iç içe bir sektörse bi kasılma gelir size çünkü ne okuyorsun yavrum diye bir yaşlı insan sorusuna inşaat mühendisliği cevabı verdiğiniz an “oooooooooo” diye bir geri dönüş alırsınız. Çünkü inşaat diyince onların aklına zengin bir müteahhit gelir, halbuki müteahhit olmak için okumaya gerek yoktur.
Velhasıl-ı kelam, sizin de bir an önce bu havadan kurtulmanız gerekir ki bunun olacağı yer staj yaptığınız esnada şantiyedir. 2. Sınıfın yazında herhangi bir şantiyede staja başladınız uygulama adına hiçbir şey bilmiyorsunuz sadece sağdan soldan duyduklarınız, yada hocalarınızın bahsettiği anılardan aklınızda kalanlar var, sadece size verimli bir şantiye stajı nasıl yapılır açıklayayım;
1. Size ilk önce ne biliyorsun? Ne yapabilirsin? Vb. Sorular sorarlar bu sorulara gayet içtenlikle fazla birşey bilmiyorum öğrenmeye geldim diyeceksiniz.
2. Siz üniversiteli bir genç olduğunuz için size şımarık, iş bilmez, baba parası yiyici vb. Olarak yaklaşılacaktır buna hazırlıklı olun zaman içinde davranışlarınızla aksini ispat etmeye çalışın.
3. Kalfa sizden yanlış birşey yapmanızı istese dahi karşı çıkmayın dediğini yapın sonra yanlış olduğunu gösterin ona.
4. Kalfa demişken bazı insanlar sizin yanınızda komplekse girer bu çok normal şimdi siz onun çırağınız ancak bi kaç yıl sonra siz onun üstü konumuna geleceksiniz siz daha dünkü çocukken o yıllardır bu işin içinde onu anlayışla karşılayın her fırsatta
Devamı...
emrezengin.net/santiye-staji-yaparken-di... .
Mart 2014

emrezengin.net'>Emre Zengin @emrezengin

Binalarımız Vahim Halde..

Kentsel dönüşüm ile riskli binaları tespit ediyoruz. Ve karşılaştığımız binalar dudak ısırtıyor. İnsanlar mezarlıkta yaşıyor resmen...
172172
Mart 2014

emrezengin.net'>Emre Zengin @emrezengin

Riskli Bina Tespit Aşamaları

Riskli Bina Tespit Aşamaları
Riskli bina bulunduğu bölge için TDY2007 de tanımlanan tasarım depremi altında yıkılma riski olan binadır.
Yapı 8 kat ve daha az katlı ise son yönetmelikte çıkan hesap yöntemi kullanılabilir. Eğer 8 kattan fazla ise, TDY2007′nin 7. Bölümüne göre performans belirlenip teşhis konulur.
Eğer yapı 8 kat yada daha az ise ve betonarme bir bina ise risk tespitinde şu hesap yolu izlenir.
Örneğimizde Bodrum + 3 kattan oluşan bir yapıyı ele alalım. Bodrum kat tamamen perdelerle çevrilmiş olsun. Bu binanın riskli olup olmadığını bulmak için izlenecek yolu sırayla yazalım. Mühendis arkadaşlar betonarme bir binada risk tespiti yapacaklarsa sırayla aşağıdaki işlemleri yapmalıdırlar.
RİSKLİ YAPI TESPİTİNDE İZLENECEK ADIMLAR… devamını için bakınız emrezengin.net/riskli-bina-tespit-asamal... .
Nisan 2014

Şaman @chamacon

Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

YAPI STAJI
Yapı Stajı Yeri Seçimi:
1. Mutlaka konut türü veya benzeri betonarme-karkas yapı olmalıdır.
2. İnşaatın her kademesinin görülebileceği şantiyeler tercih edilmelidir.

3. Özellikle aplikasyon, hafriyat, temel, kolon, kiriş, tabliye, merdiven, kalıp, beton ve demir işleri ile çatı imalatının mutlak bulunması gereklidir. Bunun yanında duvar, sıva, fayans, seramik işleri ve mekanik tesisatlarında staj süresince görülebilecek şantiyeler tercih edilmelidir.
4. Yukarıda belirtilen işlerin görülebileceği özellikle çoklu bloktan oluşan kooperatif ya da aynı müteahhidin (yüklenicinin) aynı il içersindeki birden fazla inşaatında staj yapılabilir.

MESLEK STAJI
Meslek Stajı Yeri Seçimi:
1. Mutlaka KONUT DIŞI AYRICALIKLI İMALAT olmalıdır.
2. İnşaatın önemli kademesinin görülebileceği şantiyeler tercih edilmelidir.
3. Özellikle
a. Çelik yapılar, çelik konstrüksiyonlar
b. Karayolu, demiryolu, metro gibi ulaştırma yapıları
c. İçme suyu, kanalizasyon, baraj, bağlama gibi su yapıları
d. Liman inşaatı
e. Büyük prefabrik hangar veya fabrika yapıları tercih edilmelidir.

* YAPI VE MESLEK STAJ DOSYASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
İşyeri ve işlevinin detaylı olarak tanıtılması
Staj süresince işyerinde yapılan çalışmaların ve öğrencinin bilfiil yapmış olduğu işlerin staj defterine gün belirtilerek ve konu bütünlüğünü ifade edecek şekilde standart yazı ile işlenmesi
Gerekli fotoğraf, araştırma, hesap ve çizimlerin bulunması
Öğrencilerin okulda görmüş olduğu teorik bilgiler ışığında işyerinde edindiği pratik bilgileri ve çalışmaları yorumlaması,
Yapılan stajın öğrenciye kazandırdığı her türlü bilgi ve görgülerin değerlendirilmesi.
Öğrencilerin sunmuş oldukları staj raporlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi sırasında İnşaat Mühendisliği Bölümü staj işleri koordinatörlüğü gerekli gördüğü hallerde öğrencileri staj çalışmaları ile ilgili mülakata çağırabilir. Staj raporları yetersiz görülen, çağrıldığı halde mülakata gelmeyen ya da mülakatta başarısız olduklarına karar verilen öğrencilerin staj çalışmaları, İnşaat Mühendisliği Bölümü staj işleri koordinatörlüğü’nün teklifi ve İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı’nın görüşü üzerine Fakülte Yönetim Kurulu’nca tamamen geçersiz sayılır.

BÜRO STAJI
Büro Stajı Yeri Seçimi:
1. Mutlaka en az bir İnşaat Mühendisi bulunan ve proje yapma yetkisi bulunan bürolar olmalıdır.
Büro Stajı Dosyasında Dikkat Edilecek Konular:
1. Önce kullanılacak paket programın (ekran görüntüleriyle birlikte) tanıtımı.
2. Örnek bir projenin statik ve betonarme çözümler ve çıktıları
3. Çizimlerin ölçekli plotter çıktısı (ozalit olmayacak)
Çok büyük projelerde her elemanı temsil edecek biçimde olmak kaydıyla paftaların sayısı azaltılabilir.
Temel: sürekli temel ise bir aksı; radye temel ise tamamı
Kolonlar: Kolon aplikasyon planı tamamı
Kirişler: Bir aks
Döşeme : Bir kat planı
Merdiven: Merdiven planı ve kesiti- kalıp, donatı ve detay planları
4. Metraj hesapları
Beton, kalıp, demir, kazı-dolgu örnekleri mutlak olmak üzere; istenirse duvar, sıva, fayans-seramik …. V. S. Metrajları tercihen yapılabilir.
5. Bir projenin talebinin doğduğu andan itibaren iskan ruhsatı alıncaya kadar ki tüm resmi evrak ve yazışmaların anlatımı.

sanalsantiye.com/staj-yaparken-dikkat-ed... .
Nisan 2017

Cemile @cemile2

Şantiye Stajı Arayışı

Evet, başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere şantiye stajımı yapabileceğim bir yer arıyorum. Ve buraya yazdığıma göre yine tahmin edersiniz ki staj yapacak bir yer bulamadım.Ben de internet ve sosyal mecraların bana verdiği yetkiye dayanarak zorunlu şantiye stajımı yapabileceğim İzmir , İstanbul veya Zonguldak da bir şirket arayışı içerisindeyim. Bülent Ecevit Üniversitesi , İnşaat mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim . İlgilenenlere duyurulur.
Nisan 2017

Cemile @cemile2

Nasıl Yapılacağı Bilinmeyen Proje :)

Öncelikle merhaba, inşaat mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim kafamda yapmak istediğim bir şey var.Ancak nasıl yapılır kısmı ve geleceği muallak olan bir proje. İşe yarar mı? Kullanılabilir mi? Kabul edilir mi? Ben daha fazla okuyup cevap vermek isteyenleri sorularla boğmamak adına proje içeriği ve amacımı açıklayayım. Yapmak istediğim şey mobese kameralarına veya şu hızlı geçiş sistemi gibi bir yapı kurup tüm plaka ve araç sahibi bilgilerini buraya yükleyerek , çalıntı araçları ya da emniyet tarafından aranan plakaları okuyup emniyete sinyal verecek veya bilgilendirecek bir sistem oluşturmak niyetim . Benim nasıl yapılabilir kısmında düşündüğüme gelirsek ; ilk önce bir program yazmalıyım diye düşünüyorum ve bu programa Türkiye de kayıtlı olan (ya da pilot bir şehir seçilirse o şehirde kayıtlı olan) tüm araç plaka ve bilgilerini yükleyerek bomba yüklü araç veya çalıntı araç belki uyuşturucu taşıyan araçlar , programı yüklediğimiz sistem (mobese kameraları , hızlı geçiş sistemi hatta trafik ışıkları bile olabilir) tarafından plaka okunacak ve emniyetin bir bölümüne iste atıyorum 35 gds 1234 plakalı araç tarih : 12/04/2017 saat: 13.44.23 de şu istikamette şurdan geçti gibi bir bildirim yapacak bu da emniyet güçlerinin işini kolaylaştırırken biz halkı da daha huzurlu bir yaşama ulaştırır diye düşünüyorum.Umarım açıklayıcı olmuştur.:)

219 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Tasarım (İnşaat Mühendisliği)

124 Kullanıcı   28 Soru   74 Yanıt

Sta4Cad

3 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

ProBina

1 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt