Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat Ürünleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Nisan 2012

Nazende @nazende

Dünyanın en büyük asma köprüsü hangisidir? Yapımı ne kadar sürmüştür?

Dünyanın en büyük asma köprüsü Japonya'da yer alan ve Kobe şehriyle Avaci adasını birbirine bağlayan Akashi Kaikyo köprüsüdür.Yapımı 10 yıl sürmüştür.
Eylül 2015

Ayhan Şimşek @zindoz98

Isı yalıtımlarında fiyat/performans olarak briket mi yoksa kiremit mi tercih edersiniz?

Briket tuğla yerine duvar örmeye yarar, kiremit ise çatıya kaplanır. Soruyu bir düzenlesen ısı yalıtım değerleri ve birim fiyatlarına bakabilirim.

This is a briket.
Isı Yalıtımı
This is a kiremit.

Isı Yalıtımı
This is a pencil.

Isı Yalıtımı

Mr. Brown and Mrs. Brown went to the Bauhaus. They bought bricketts, chiremitts and a lot of pencils. ☺
Nisan 2015

Özgür Şenocak @senocakozgur

Carbon fiberin inşaat sektöründeki geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Demir donatıların yerini zamanla carbon fiber donatılar alır mı?

Henüz çubuk donatıların yerini alacak teknolojisi yok ama etriyelerin yerini alabiliyor. Geleceği aslında çok açık bir sektör. Günün birinde carbon fiber'den çubuk donatılar üretilirse hiç şaşırmam. Tabii ki çeşitli dokuma paternleriyle bu sağlanmalı. Çeliğin en güzel özelliği akmadan önce lineer elastik bir şekilde sünmesidir ki bu henüz bildiğim kadarıyla carbon fiberde sağlanamadı. Bence değişik örgü teknikleriyle örülen çubuklar bu esnemeyi sağlayabilir. Carbon fiber sonuçta çelikten daha sağlam bir malzeme ve uygun tekniklerle çeliğin yerini alabilir.
Ekim 2014

Veysel Aydoğan @veyselaydogan

Piyasada ürünümüzün hem en kaliteli hem de ucuz olmasına rağmen diğer pahalı ve kalitesiz ürünlere göre satılamamasının sebebi ne olabilir? Bu durum insanların alıştığı üründen vazgeçmemesi mi?

Kesinlikle doğru teşhis etmişsiniz. Ürününüzün ne olduğunu bilmiyorum ama Türkiye'de yeni bir ürünün satılabilmesi için öncelikle Amerikan menşeyli ya da ABD'de kullanılan bir ürün olması gerekli. Türkler Amerikalılara benzemeye çalışır ve sadece onlara güvenirler. Bunu ülkede hiç İtalyan pizzası olmamasından da görebilirsiniz. Mucidi, en iyi yapanı İtalyanlardır ama yurdum insanı Amerikan insanı ne beğeniyorsa onu beğenmeye şartlanmıştır. Diğer bir etken de ürününüzün zaten yeni olmasıdır. Türk insanının bilincine göre (sadece cahiller falan demiyorum, okumuş mühendisler, mimarlar vb dahil) en kısa yol bildiği yoldur. Bunu da mesela artık yığınla 3 Boyutlu çizen, metrajı otomatik alan, kesit, cephe çizimlerini otomatik yapan, hatta betonarme donatılarını da çizen Avrupa menşeli yazılım varken İnsanımızın bunların hiçbirini yapmayarak işi kısmen beş kat uzatan Amerikan menşeli Autocad kullanımından gözlemleyebilirsiniz. Acısını bulup oraya parmağınızı bastırsanız dahi insanımız acısıyla yaşamaya o kadar alışıktır ki sizin ucuz ve kaliteli ürününüzü almaz. Ürününüz belli ki inşaat malzemesi, ne olduğunu bilseydim daha detaylı bilgi verebilirdim. Bence yine de hemen yılmayın, bir kişi alırsa onu gören ikincisi de alır, sonuçta komşunun tavuğu komşuya kaz görünür de bizim atasözümüzdür. İlk tavuğu sattıktan sonra işleriniz yoluna girebilir.
Nisan 2014

Eyup Cakmanus @eyupcakmanus

120 mt çatı katı daire içine hiç bir çalışma yapılmamış sadece kaba inşaat halinde sizce buranın maliyeti ne kadar tutabilir?

Sadece ince yapı maliyetini soruyorsanız yaklaşık olarak kabayapı maliyeti kadar düşünebilirsiniz. Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yapı maliyetleri hesabına baktığınızda III. Sınıf, B-Grubuna göre baktığımızda m² maliyeti 585TL görünüyor, onu dolardaki artışla yani 1,13 ile çarptığımızda 661TL çıkıyor. Bunu da 120 ile çarptığımızda 79326TL çıkıyor. Bundan yaklaşık ince yapı maliyetini bulmak için sayıyı ikiye bölüyoruz ve yaklaşık 40000TL çıkıyor.
maliyetbul.com/ha04-bayindirlik-iskan-ba... .
Aralık 2010

Hasan Nazlı @hasannazli

İyi kestane kerestesi nereden bulabilirim?

Karadenizde kesinlikle eniyisini bulrsun
Mart 2012

Aleks Mutlu @aleksmutlu

Ses yalıtımı için neler yapılabilir?

Prensip olarak asimetrik konstrüksiyonlarla ses yalıtımı yapılabilir. Mesela konstrüksiyon şöyle olabilir 2,5cm OSB Levha + 10cm Taşyünü veya EPS, XPS + 5cm Hava (boşluk) + 5cm Taşyünü + 2,5cm OSB. Yalnız bu yöntemlerle sadece tiz ve orta dalga boylarındaki sesi yalıtabilirsin. Basları yalıtmak sadece 15-20m (metre) genişliğinde bas yalıtım kutularıyla mümkündür. @aleksmutlu ne çeşit ses yalıtımına ihtiyaç duyuyorsun? Sanırım sen müzisyen olduğun için değişik bir yalıtım istiyorsundur. Yani bir odadaki ekoyu yok etmek de amaç olabilir, bir odada kayıt yapacağın için dışarıdan ses gelmemesini isteyebilirsin, ya da çok gürültü yaptığından sesin dışarı çıkmamasını istiyorsundur. 

Şimdi senin probleme istinaden:
Aslında stüdyolar için oda içinde oda sistemleri yapılabiliyor ama senin için çok pahalıya gelir muhtemelen. Tabana, kullanılmış araba lastikleri yatay olarak koyuluyor (hatta onları kuma gömenler de var), üstüne taban, duvarlar ve tavan yukarıda yazdığımın benzeri asimetrik konstrüksiyonla oluşturuluyor. Oda içinde yalıtıma devam ediliyor ki bu kısım senin için enteresan.  Duvarlara yatay çıtalar monte edilip üstüne halı, kilim, battaniye (artık spotçuda ne bulursan) katman katman arada hep hava kalacak şekilde asılıyor. Tabanda zaten kat kat eski halı, kilim battaniye ve tavana da aynı şekilde. Ayrıca odanın içine bir kaç çamaşır ipi gererek kat kat kumaşlar da asabiliyorsun. Halı, kilim vb yerine eski yatakların süngerlerini hatta yatakları da kullanabilirsin. Birileri mutlaka yumurta kartonu yazacaktır ama o kartonlar sadece oda içindeki ekoyu engellerler, ancak çok az enerji soğurarak dışarı çıkmasını engelleyebilirler. Bir de en önemli önlemlerden biri olarak amfini koltuk, kanepe gibi yumuşak bir şeyin üstüne koymalısın.

Keep Rocking :D
Ocak 2012

Redeye @Redeye

Odtü'de geliştirilen, gömlek kumaşı inceliğinde ve boya badana gibi kolaylıkla uygulama imkanı bulunan karbon lifli polimerler sayesinde betonarme binalardaki tuğla duvarların depreme karşı güçlendirilmesinin mümkün olduğunu duydunuz mu?

Hahaha, onu bizim hocalar geliştirdiklerini iddia ettiler (ya da basın halka öyle yansıttı) ama durum öyle değil, karbon fiber kumaşlar yıllardır Avrupa'da yapı güçlendirmelerinde kullanılıyor. Sayın hocalarımız bunların dayanımını test ettiler ve Türk malı bir test araştırmasına imza attılar. Bunu da saygıdeğer basınımız aynen sizin de anladığınız şekilde lanse etti. Bu kumaşların deprem güçlendirmelerinde de kullanılabildiği ve yurdumuzda da hatta o araştırma yapılmadan önce de kullanıldığı doğrudur. Yalnız malzeme tuğla duvarlarda değil de betonarme karkasın güçlendirilmesinde kullanılıyor. Liflerin yönüne göre ya taşıyıcı demirler ya da çevreyi saran etriyeler amacıyla kullanılıyor.
Ocak 2012

Levent Çakır @levolika

YTONG'un artı ve eksi olan tarafları nelerdir?

Üstünde mekanik sistemle yük taşıyamaz, yani taş kaplama, giydirme cephe vs. hep taşıyıcıdan taşıyıcıya sabitlenmelidir. Kiriş aralarında yine de Ytong üzerinde bağlantı gerekir kimi zaman, bu durumda da yaptığınız bağlantıların sağlamlığını test edip, rüzgar yüküne karşı koyabilecek mi diye bir hesapları kontrol ederseniz sonra başınız ağrımaz.

120 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Dış Cephe

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Tel

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt