Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnşaat

Bir mimarlık terimi olan inşaat, belli bir bölgedeki bina veya yapının oluşturulma aşamasıdır. İnşaat aslında pek çok işin aynı anda yürütüldüğü bir süreçtir. Normalde işi proje yöneticisi, tasarım mühendisi veya proje mimarı tarafından yönlendirilen inşaat yöneticisi yönetir. İnşaat, her durumda bilinen anlamda bina yapımı anlamına gelmemektedir. Bina, yapı inşaatının yalnızca bir alt sınıfını teşkil etmektedir. Toplumların bireysel gündelik ihtiyaçlarının yanında yine toplumsal refahı arttıracak birçok tesis ve tesislendirme inşaatın kapsamında yeralır. Barajlar, su depoları, kanallar, açık ve kapalı su hatları, kaldırım taşları, karayolları, demiryolları, havaalanları gibi insanlığa hizmette kullanılan tesisler belli hizmet dönemleri için inşa edilirler. Günümüzde yapıların taşıyıcı sistemlerini oluşturan belli başlı yapı malzemeleri, betonarme, prefabrike beton ve yapısal çelik olarak ifade edilebilir. Betonarme yapı çeliği ile betonun birlikte davranmasının aderans ile sağlanması ile elde edilen bir yapı malzemesidir. Betonarmenin içindeki bileşenlerden donatı(çelik vb.) çekmeye, beton ise basınca çalışır.

Temmuz 07 - 15:21

Gökbel Duman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İnşaat Mühendisliği Tercih Edilir mi?

her yıl üniversiteler yaklaşık 10.000 yeni inşaat mühendisi mezun ediyor. Evet, şaka gibi bu sayıyı yök verilerini analiz ederek elde ettik. Devlet ve vakıf üniversiteleri bu rakamı beraber sağlıyor. Devlet üniversiteleri 8500, vakıf üniversiteleri 1500 yeni mezun veriyor. Üniversiteye yerleşenler arasında en yüksek başarı sırası 7160 iken en düşük başarı sırası devlette 206.659 vakıfta ise 247.000. Muhteşem bir uçurum. Yaklaşık 240.000 kişilik bir yelpaze… başka bir veri ise bununla kalmayacağını söylüyor bizlere. Bakınız bu sene devlette 12 vakıfta 22 yeni inşaat mühendisliği bölümü açıldı. Yaklaşık ek kontenjan toplamı 1000 kişi. Peki sektöre her sene minimum 10.000 yeni inşaat mühendisi girerken eskilerden kaçı işi bırakıyor veya emekli oluyor?
Kasım 2018

Yasin Batir, bir soruya yanıt verdi.

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Her binanın alması gereken Binalardaki enerji kayıbına göre belirli enerji sınıflarına ayıran belge Resmi kurumlardaki işlemlerinizde ihtiyaç doğacaktır Tıpkı Dask gibi. TEmel Sorunların ve cevapları için vavmuhendislik.com/eskisehir-enerji-kim...
Ocak 2018

Yusuf Çelebi, bir soruya yanıt verdi.

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Enerji kimlik belgesi evd firmaları ve smm belgesine sahip olan mühendisler tarafından verilir.
eie.gov.tr/verimlilik/y_yetki_b_a_d_sir...
Ayrıca özel şirketlerde verebiliyor.enerjikimlikbelgesi.net.tr/ firması adı altında bizlerde hizmet veriyoruz.
Temmuz 2017

Türker Tunalı, bir soruya yanıt verdi.

Deneyim arayan bir firmaya, deneyimsiz bir mimar olarak başvurup işe başlayabilmek için nasıl bir strateji geliştirilmelidir?

Burada önemli konulardan birisi "İş Hayatı" nı bilmektir. Kalıcı bir tercih olmak için çalışma saatleri, izin, adap, uyum, iş alma, iş teslim etme gibi görevleri de düzgün yapabiliyor olmanız gerekli. En iyi yöntem ücretsizde olsa hareketli bir yerde iş tecrübesi kazanılması olabilir.
Temmuz 2017

Bariş Mutlu Bostan, bir soruya yanıt verdi.

Yağmurlu havalarda beton dökmek sakıncalı mıdır?

Beton muhtevası gereği suyun içine karışması ardından üstüne gelen suyu içine almaz, hatta kalıp boşken izolasyon veya direk olarak grobeton üzerine yağmur vb. etmenlerden dolayı birikmiş suyu bile dökülürken şerbetiyle beraber üstüne çıkarır. Mukavemet konusunda eksiklik göstermez. Yağmurlu havalarda dökülecek beton ciddi bir problem teşkil etmemekle beraber priz hızlandırıcı katkıların mikserde önceden karıştırılmasıyla sorun daha da az bir seviyeye indirgenilebilir.
Nisan 2017

Cemile  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şantiye Stajı Arayışı

Evet, başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere şantiye stajımı yapabileceğim bir yer arıyorum. Ve buraya yazdığıma göre yine tahmin edersiniz ki staj yapacak bir yer bulamadım.Ben de internet ve sosyal mecraların bana verdiği yetkiye dayanarak zorunlu şantiye stajımı yapabileceğim İzmir , İstanbul veya Zonguldak da bir şirket arayışı içerisindeyim. Bülent Ecevit Üniversitesi , İnşaat mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim . İlgilenenlere duyurulur.
Şubat 2017

Aykut Özdemir  yeni bir  gönderide  bulundu.

İnşaat Mühendisliği Blogu aykutozdemir.com.tr/insaat

İnşaat Blogu | Faydalı İnşaat Bilgileri

İnşaat Mühendisi Aykut Özdemir'in İnşaat Mühendisliği ve Sektöre Dair Paylaşım, Yorum ve Tavsiyeleri
Şubat 2017

Aykut Özdemir  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kot Nedir? +1, Kırmızı ve Siyah Kot | İnşaat Blogu

Kot nedir? İnşaatta kot nasıl verilir? Kırmızı, siyah ve artı bir kotu nedir?
Şubat 2017

Aykut Özdemir  yeni bir  gönderide  bulundu.

Beton m3 Hesabı Nasıl Yapılır aykutozdemir.com.tr/insaat/beton-fiyatla...

1 m3 Beton Fiyatı | İnşaat Blogu

1 m3 beton kaç tl, bir mikser kaç metreküp, 2017 hazır beton fiyatları, hepsi bu yazımızda

321 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Pvc

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Taahhüt

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Tadilat

6 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Gecekondulaşma

9 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Varyap

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ağaoğlu İnşaat

10 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Beton

16 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Çimento

0 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

İnşaat Ruhsatı

6 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt