Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsan Sağlığı

Önce sağlık!..

Ekim 2016

Ece Naz Sonat @lorquina

Sürekli soğuk havaya maruz kalmanın uzun vadede vücuda etkileri nelerdir?

Soğuktan sıkılan kalçalar ilk aklıma gelen olsa da, ikinci gelen kuzey coğrafyası insanının, yaşadığı iklime bağlı depresyon = haplar += intihar vb.
Eylül 2016

Marty Mcfly @selimpusat

Haziran 2015

Genius @geniusone

Kan gruplarına göre beslenme konusunda neler düşünüyorsunuz?

Bence biraz pazarlama amaçlı bi tajtik. Çünkü her insanın metabolizması farklıdır ama bunu kan grupları belirlemez. Daha çok hormonlar ve yine onları da etkileyebilen genler belirler. Tabi bu benim görüşün.
Kasım 2014

Abdulkerim Özkan @abdulkerim

Dudak çatlaklarının çok sık olmasının sebebi nedir? Ne gibi önlemler alınabilir?

Mevsimsel nedenler dışında bazı kimyasallar da dudak çatlaklarına neden olur. Örneğin bayanlarda bazı rujlar yüzünden dudak çatlaması görülür. Onun haricinde vücudun susuz olması ve A vitamini fazlalığı en sık rastlanan sebeplerdir.
Ekim 2014

Hilaliye.. @ScriptaManent

Neden bazı metaller ciltte alerjiye sebep olmakta? Özellikle de saatler. Bunu nasıl engelleyebilirim. Doğru düzgün saat takamıyorum, mutlaka pahalı saatlerden mi almam gerekli alerji yapmaması için?

Kullanılan malzemenin kalitesizliği ve ten uyumsuzluğundan kaynaklı birşeydir en yakın zamanda cildiye doktoruna görünmenizi tavsiye ederim
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Temizlik nereden gelir?

Pislikten gelir, pislik olmasa temizliğe ihtiyaç duyulur mu? Bir de toplum içinde yaşamaktan gelir. Yani tek başına yaşıyor olsanız ve altı ay teninize su ve sabun değmemiş olsa ve de siz de bu durumdan rahatsız değilseniz. Kavram değişir doğal olarak. Aslında kişinin kendisine ve diğerlerine olan saygısından gelir. İnsan olmak ahlakıyla ilgilidir yani. . .
Eylül 2014

Yunus Emre Danışmaz @yyunuss61

İnsanın bazen uzaklara dalmasının nedeni nedir? O an da tepki neden veremiyoruz?

Herkes uzaklara dalmaz. Odaklanamayan, kafası dağınık insanlara olur bu dalma meselesi. Bir nevi beyin felci sanırım, algıların kapanması, çevredeki insanları görmemek, duymamak. Hiçbir şeye odaklanılmış olmamasına rağmen algıların kapanmış olması sanırım çok sağlıklı bir durum değil.
Temmuz 2014

Yeşim Duman @smokey

Vücudun vitamin ve mineral emilimi nasıl arttırılır?

Neden inanmıyorsunuz peki? Yani sizin böyle bir kanıya varmanızı sağlayan neden nedir?
Sorunuza gelirsek, işin kolayı var; bir hastaneye gidersiniz ve vücudumdaki ADEK B1-5-6-12 , C ve BC vitaminlerini ardından da Çinko Magnezyum kalsiyum demir fosfor vb mineral miktarına bakılması için kan tahlili yaptırmak istediğinizi söyleyin ve sigortalı olsanız bile belirli bir ücret karşılığı bu tahlilleri alabilirsiniz. Unutmayın bu her şehirde ve her hastanede yapılmamakta.
Vitamin ve mineral takviyesi alırken çok dikkat edilmeli, basit bir örnekle saçlarınız döküldüğü için A vitamini alırsınız ancak aşırı A vitamini zehirlenmesinden bütün saçlarınız döküle bilir.
Kalsiyum fazlalığından böbrek taşı vb birçok örnek verile bilir.
Bunlarla ise sık karşılaşılır neden derseniz gün içinde yediğiniz et vb ürünlerde ve içtiğiniz maden suyu gibi sıvılarla bu mineral ve vitaminleri zaten alabiliyoruz.
Örn bir insanın günlük A vitamini ihtiyacı ortalama 400mcg dır ancak 100 gram tavuk ciğerinde bu değerin nerdenyse 10 katı A vitamini vardır.
Ancak tükettiğiniz besin takviyeleri balık yağı vb ürünlerse her 3 ayda bir 1 ay ara verseniz yeterlidir

Vitamin ve mineral emilimi ise kendileriyle doğrudan yada dolaylı alakalıdır, örn sadece kalsiyum alırsanız bu bünyeniz için zararlı olur ve yan etkilerini hemen görürsünüz ancak fosforla beraber alınırsa işte o zaman işe yarar ve zararlarından etkilenmezsiniz.
Çoğu vitamin ve mineralin de bu şekilde emilimi arttırılabilir ancak genel bir şey isterseniz aklıma spor ve enerji tüketmekten dahası gelmiyor.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Eşcinsellerde HIV pozitif görülme sıklığının yüksek olmasının nedeni nedir?

Anal seks, birçok viral hastalığın bulaşmasında diğer cinsel ilişki türlerine göre daha risklidir. Bu nedenle anal seks uygulayanlarda viral enfeksiyon kapma riski daha yüksektir. Eşcinsellikte anal seks en sık kullanılan cinsel ilişki türü olduğu için eşcinsellerde pozitif HIV görülme sıklığı daha yüksektir. Bu nedenle "HIV sadece eşcinsel hastalığıdır" şeklinde bir kanı da yanlıştır. Anal seks uygulayan herkesin pozitif HIV tehlikesi bulunabilir.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

MS hastalığının ilerlemesi durdurulabilir mi?

Tam olarak durdurulmasa da ilerlemeyi yavaşlatan müdahaleler bulunmaktadır. İnterferon ve copolimer- I gibi ilaçlar atakları ve beyindeki lezyon yükünü azaltmaktadır.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Kurdeşen nedir?

Kurdeşen

Kurdeşen kırmızı döküntülerin görüldüğü, kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Tüm vücudu kaplayabilir ya da bölgesel olabilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Dokunmakla başka insanlara geçiş olmaz. Ürtiker atağı olarak da bilinir. Döküntüler bir kaç saat içinde geriler.

Ürtiker kan plazmasının derideki küçük damarlardan dışarı çıkması sonucu oluşur. Bu durum histamin denen kimyasal maddenin salgılanması neden olur. Allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına neden olabilir.

Ayrıca kurdeşenin en büyük nedenlerinden biride strestir. Hatta sıkıntılanan stres olan kişilere halk arasında kurdeşen mi oldun? Diye de sorulur. Stres ve ürtiker kısır döngü gibi birbirini oluşturuyor. Stres yapıldıkça ürtiker artıyor, ürtiker arttıkça stres de artıyor
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Zatürre nedir?

Pnömoni olarak da bilinen zatürre hastalığı akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Pnömokoklar kişiden kişiye, bir iki metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşırlar. Hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Vücut direncinin düşmesiyle hastalığın görülme riski artmaktadır.

Kalabalık yerler, kapalı alanlar, insanların toplu halde yaşadığı okullar, askeriye ve yurtlar zatürrenin bulaşma ihtimalinin fazla olduğu yerlerdir. Ayrıca; kronik hastalıklar, bağışıklık sistemi hastalıkları, beslenme bozukluğu olanlar, dalağı alınanlar, sağlık çalışanları sigara, alkol ve uzun süreli geçirilmiş ameliyatlar risk faktörüdür.

ZATÜRRENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
 • 39- 40 °C'ye varan yüksek ateş
 • Hızlı solunum, endişelenme ve bayılacağını hissetme
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Dudakların morarması ve dudaklarda uçuk tarzı yaralar meydana gelmesi
 • Birkaç gün devam eden iştahsızlık, halsizlik
 • Bulantı, kusma, baş ağrısı
 • Çok fazla su içme isteği ve idrar miktarının azalması

Zatürre

Bakterilerin yol açtığı zatüreler antibiyotikle tedavi edilir. Doktor önerisi olmadan, öksürük şurubu kullanmak yarardan çok zarar verebilir. Öksürük, vücudun balgamı atmak için ihtiyaç duyduğu normal bir savunma mekanizmasıdır.

Korunmak için; Dengeli beslenme ve hijyenik barınma koşullarının sağlanması, alkol, tütün ve ilaç bağımlılığının kontrolü, risk grubundakilerin kalabalıkta temasın azaltılması, maske kullanılması, C vitamini yönünden zengin meyveler tüketilmeli, risk faktörlerini taşıyorsanız aşı yaptırmak gereklidir.

Kimler Pnömokok aşısı yaptırmalıdır?
 • Bağışıklık sistemi normal olup kalp hastalığı, akciğer hastalığı, şeker hastalığı, alkolizm, siroz, beyin- omurilik sıvı kaçağı gibi kronik hastalığı olanlar
 • Bağışıklık sistemi yetersiz olup pnömokoksik hastalık riskinin artmış olduğu dalağı alınmış kişiler, bazı kan hastalıkları, kronik böbrek hastalığı bulunanlar ve organ nakli yapılmış olanlar
 • AIDS taşıyıcısı erişkinler
 • 65 yaş ve üzerindekiler
 • Grip ve pnömokok aşıları yüksek ateşli bir hastalığın seyri sırasında yapılmaz
 • Grip aşısı yumurta alerjisi olanlara uygulanmamalıdır. Her iki aşı da oldukça güvenlidir. Aşı uygulanan yerde ağrı ve kızarıklık gelişebilir. Ateş, halsizlik, kırıklık gibi bazı yan etkiler olabilir, bunlar geçici ve hafiftir.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Kızamık nedir?

Virüslerin neden olduğu ve solunum yolu ile geçebilen ani yayılan bulaşıcı bir hastalıktır. . Virüsün kuluçka dönemi 10-14 gündür. Şikayetler başlamadan önceki iki gün ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir.

Bu hastalık hamilelerde ve bebeklerde çok daha tehlikelidir. Aşılama sonucunda bağışıklık kazanılır. Bu nedenle rutin aşılama takvimimizde yer alır. Hastalığı geçiren biri bir daha geçirmez.

Kızamık


BELİRTİLERİ: Ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık. Üst azı dişlerinin yanındaki dişetlerinde ve yanak içinde beliren, küçük beyaz noktalar görülür. Vücut üzerinde lekeler ve döküntüler belirir, hasta bu dönemde zayıf bir vücut yapısına sahiptir ve bademciklerde şişme görülür.

Tedavisinde önemli olan istirahat ve ateşi düşürmektir. Ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılabilir. Beslenme ve sıvı tüketilmesi çok önemlidir. C vitamini et ve süt ürünleri hastalık döneminde fazlasıyla tüketilmelidir.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenmede nelere dikkat edilmeli?

Safra ameliyatı geçirenlerde genelde bir korku olur. Ancak safrası alınan kişinin zaten safrası çalışmıyordur görevini yapmayan bir organın alınması bir şey kaybettirmeyecektir. Kolesistektomi ( safra alınması ) sonrası hastaların yaşamlarında hiç bir değişiklik olmaz. Sadece sindirimi zor olan yağda kızarmış yiyeceklerin kısıtlanması önemlidir.

Ameliyattan sonra sıvı ağırlıklı beslenmek sindirim sistemini yormamak ve vücudu bu sürece alışmasını kolaylaştırmak için önemlidir. Öğünlerdeki porsiyonları küçültmek ve lif açısından zengin sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir.
Haziran 2014

Mehmet Remzi Ari @mehmetremziari

Kan şekerinin düşük çıkması durumunda dengelemek için doktordan önce ne yapılmalı. Tavsiyeleriniz nelerdir?

Düzensiz yemek anlayışına sahip kişilerde daha sık görülür kan şekerinin düşmesi. Kahvaltı yapmayanlar ya da diğer öğünleri atlayanlar gün içinde kan şekeri düştüğü için sık sık atıştırma krizine girebilir. Daha çok sabah 9-11 ve öğleden sonra 15- 16 saatler arasında görülür. Belirtileri; baş dönmesi, halsizlik, bitkinlik, çarpıntı, tansiyon yükselmesi veya düşmesi...

Çözümü için düşük glisemik( şeker yüklü) indeksli ve posalı karbonhidratlar alınmalı. Öğünler atlanmamalı.

Sigara, kahve ve kafeinli içeceklerde gün içinde kan şekerini düşürür.

Düzenli ve yeterli uyku önemli.

Ara öğünlerde atlanmamalı. 2.5 saatten fazla aç kalmayın.
Daha fazla

481 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Kan Grubu

134 Kullanıcı   10 Soru   17 Yanıt

Unutkanlık

25 Kullanıcı   6 Soru   8 Yanıt

Hiperaktivite

9 Kullanıcı   6 Soru   9 Yanıt