Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet Sansürü

İnternet sansürü (İngilizce: Internet censorship), internetteki bilgilere erişmeye veya bilgi koymaya yönelik denetime verilen addır. İnternet sansür, sansürün en yeni türlerinden biridir. Devlet, hükümet organları, İnternet sağlayıcı ve interneti kontrol etme imkanı olan şirket ve kurumların kullanıcıların İnternetteki faaliyetine kontrol veya yasaklar koyması demektir. İnternet sansürün giderilmesi şu anda İnternetin en büyük sorunlarından biridir. İnternetle ilgili olan birçok şirket internet sansürünün giderilmesi, ayrıca İnternet sansürden kaçınma yolları aramakla meşguldürler.Öyle ki, Google ve Orta Avrupa Üniversitesi 20-22 Eylül 2010 yılında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de "Özgürlük'te İnternet 2010" uluslararası önlemini düzenleyip bu konuda tartışmışlar. Ayrıca çeşitli kurumlar ve şirketler İnternette anonimliği sağlamak, bloklanmış sayfalara girmeye ortam yaratmak için değişik araçlar hazırlamıştır. Bu araçlara Freegate, Dynaweb, Tor, JonDo, Puff, Ultrasurf, Tor Tarayıcı Bandlı, Psiphon, Hotspot Shield ve başkaları dahildir.

Mayıs 2014

Adem Yilmazer, bir soruya yanıt verdi.

Devletin kritik meselelerinin Youtube'a sızdırılması sonunda devletin Youtube'u kapatması doğru mu? İzlenmesi gereken strateji nasıl olmalıydı?

Devekuşu gibi başını kuma sokupta her tarafının dışarda kalması bu. Türkiye izlemesin ama dünyada herkes izleyebilir... .
Nisan 2014

Aşkın Demir, bir soruya yanıt verdi.

Devletin kritik meselelerinin Youtube'a sızdırılması sonunda devletin Youtube'u kapatması doğru mu? İzlenmesi gereken strateji nasıl olmalıydı?

Bu kapama olayları herkesin bildiği üzere tape lerden sonra oldu...
Herkes devlet meseleleri diyip duruyor. Bundan önceleri niye çıkmıyordu bence yapılan işlerle alakası var. Bu kadar kanunsuzluk ve diğer rant işleri varsa bence milletin öğrenmeyede hakkı var. Başta kim olursa olsun milletin halkın refahı için çalışmıyor birşeyler yapmıyor kendine çıkar sağlıyorsa herşeyi millet öğrensin.
Nisan 2014

Faruk Altınay, bir soruya yanıt verdi.

Devletin kritik meselelerinin Youtube'a sızdırılması sonunda devletin Youtube'u kapatması doğru mu? İzlenmesi gereken strateji nasıl olmalıydı?

Sosyal paylaşım sitesi olan Youtube'un kapatılması, gerçek demokrasinin hakim olduğu ülkelerde, sosyal ve hukuk devletinde olacak iş değildir. Ülkemizde kapatılmasından dolayı alınan tepkiler ortadadır. Tamam kişilik haklarına, mahremiyete saldırı varsa mahkeme kararıyla sadece o paylaşımın kaldırılması olasıdır. Hatırlayalım Wikileaks olayını. Onca gizli kalmış olay belge açıklandı hangi ülkede kapatılma yoluna gidildi. Bizde ise Sayın Başbakanımızın tahammülsüzlüğü söz konusu. Gölcük'te bir odanın tabanındaki delikten çıkan bir CD onlarca muvazzaf subayın yıllarca tutuklanmasına yol açtı. Sonuçta açıklandı. Peki o zamanlar neden kapatılmadı.

Sonuç olarak;
Youtube'un kapatılması, kişilik haklarına bir saldırıdır bence. Yapılması gereken eğer kaldıysa Türkiye Uluslararası gücünü kullanarak o paylaşımı kaldırtmalıydı. Böylece içte ve dışta puan toplardı.
Nisan 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Devletin kritik meselelerinin Youtube'a sızdırılması sonunda devletin Youtube'u kapatması doğru mu? İzlenmesi gereken strateji nasıl olmalıydı?

Youtube'un kapatılmasının nedeni açıklandı. Meğer sorun yine Atatürk'e hakaret edilmesiymiş, muhtemelen biri ayyaş falan demiştir. TİB'in kararına göre tapeler nedeniyle site kapatılamazmış. Yani doğru olmazmış. Zaten Ata'mıza ayyaş diyenlerin kapatılmasına ben de, ne yalan söyleyeyim, taraftarım.
kaynak: radikal.com.tr/turkiye/youtube_ile_ilgil... .
Mart 2014

Hakan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Twitter'a engelsiz bağlantı [Cep telefonları ve Masaüstü]

Hemen yöntemleri sıralayalım:

Cep Telefonu Uygulamaları (Android)
 1. HOLA (Better Internet) : play.google.com/store/apps/details? İd=o...
 2. Hotspot Shield: play.google.com/store/apps/details? İd=h...
 3. Opera Browser: play.google.com/store/apps/details?id=c...

Cep Telefonu Uygulamaları (iPhone)
 1. HOLA (Better Internet) : iPhone uygulamaları henüz yok (hola.org)
 2. Hotspot Shield: itunes.apple.com/us/app/hotspot-shield-...
 3. Opera Browser: itunes.apple.com/en/app/opera-mini-web-...

*Opera Browser ile hiçbir işlem yapmadan tarayıcı aracılığı ile erişim sağlayabilirsiniz.


Masa Üstü & Browser Uygulamaları
 1. HOLA Chrome Eklentisi: chrome.google.com/webstore/detail/hola-...
 2. HOLA Firefox Eklentisi: cdn4.hola.org/static/hola_firefox_ext_1...
 3. HOLA Windows Eklentisi: hola.org/download
 4. Hotspot Shield: hotspotshield.com/
 5. Ayrıca en çok bilinen yöntemlerden bir diğeri de DNS ayarlarını değiştirmektir.
  Android telefonlarda DNS değişikliği nasıl yapılır?
  inploid.com/t/android-sistemde-dns-ayar...
  Mac bilgisayarlarda DNS değişikliği nasıl yapılır?
  inploid.com/t/mac-osda-otomatik-dns-sec...
  Windows bilgisayarlarda DNS değişikliği nasıl yapılır?
  inploid.com/post/windows-7-dns-ayarlarin...

HOLA Avantajlar
 • Uygulamayı kurduğunuzda ayarlar kısmından Hola tarafından köprülenecek uygulamalarınızı (Twitter, Facebook...vs) seçiyorsunuz. Sonrasında hiç bir ek işleme gerek yoktur. Sadece sizin belirlediğiniz uygulamalar için devreye girer. Seçimi yaparken istediğiniz biçimde ülke seçimi de yapabilirsiniz (Amerika, Avustralya... gibi) .
HOLA Dezavantajlar
 • Hola'nın devrede olduğu uygulamaları kullanırken bağlantı hızında bir miktar yavaşlama oluyor. Ayrıca, nadiren (Twitter refresh esnasında) tıkanabiliyor. Bu durumda kullandığınız uygulamayı (örneğin Twitter) kapatıp açınca düzeliyor.

Hotspot Shield Avantajlar
 • Uygulama internet hızında yavaşlamaya neden olmuyor. Hatta şahsi tecrübemde normalden daha hızlı (refresh tweets) olduğunu gördüm.

Hotspot Shield Dezavantajlar
 • Uygulamanın free (bedava) versiyonunu kullanıyorsanız, her açıldığında bir reklam gösteriliyor ve bu reklam video ise bir süre izlemek zorundasınız.
 • Uygulamayı ayarlardan sürekli başlat işaretlemiş olsanız bile, telefonu tuş kilidinde tuttuktan bir süre sonra kapanıyor. Twitter veya Facebook uygulamasını açmaya kalktığınızda önce yeniden Hotspot Shield uygulamasını açmanız ve reklamı görmeniz gerekiyor.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Ne tür içerikli siteler sansüre takılacaktır?

Bunun herhangi bir sınırı yoktur. Hükumetin başındaki sahsı rahatsız eden tüm siteler sansüre takılabilir. Bu bir mini etek satan site de olabilir, açıp müzik dinlediğiniz bir site de, doğum kontrol yöntemlerini anlatan tıbbi bir site de, cumartesi geceleri İstiklal caddesinden naklen yayın yapan bir site de. Orta Doğu politikaları hakkında doğruları ortaya koyan bir haber sitesi de sansüre takılabilir, atanamayan öğretmenlerimizden ya da kadın haklarından bahseden bir site de. Şu anda Ankara'nın büyük kısmı ve Beyoğlu'nda keyfi olarak olağan üstü hal bile ilan ettirebilecek güçte kanunları hiçe sayan bir yönetimle karşı karşıyayız. Atatürk Orman Çiftliğindeki yeni başbakanlık sarayı için yıkılma kararı çıktığında "güçleri yeterse yıksınlar" da diyor aynı yönetim. Burada artık yasalara dayandırılan bir mantık aramamak lazım sadece baştaki kişinin psikolojisini tahmin ederek mantıksal çıkarımlar yapılabilir.
Mart 2014

Cihan Çakır, bir soruya yanıt verdi.

Ne tür içerikli siteler sansüre takılacaktır?

Hükümeti karalayan içerikli siteler :))
Şubat 2014

Kubilay Tanır, bir soruya yanıt verdi.

Web sitemin başka ülkelerde yasaklı olup olmadığını öğrenmenin bir yolu var mı?

Uçağa atla başka ülkeye git gir sitene dene. Deneme yanılma.
Şubat 2014

Sevin Aydınoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Ne tür içerikli siteler sansüre takılacaktır?

İnternet; kısıtlanamayan, en büyük özgürlük alanı. Demokrasi kültürü oturmamış ülkelerde büyük bir tehdit. Kimi tehdit ediyor ki bu İnternet ? Tabii ki iktidarları ... İktidarların da "kedi" paylaşan arkadaşları izleyeceğini düşünmüyorum elbette, onlar rahat olabilir, sorun yok ... .
Şubat 2014

Erdinç Gür, bir soruya yanıt verdi.

Ne tür içerikli siteler sansüre takılacaktır?

İlgili yasa “kişilik haklarının ihlali” ve “özel hayatın gizliliği” ile alakalı olduğundan şahsınıza bir hakaret ve yine şahsın özel hayatına ilişkin bir yayın yer aldığından bunu engelleme olanağınız olacak. Bununla ilgili web sitemde bir makale yazdım. erdincgur.net/2014/02/internet-yasaklan... Fakat yasada bazı eksiklikler var... Bu eksikliklerin giderilmesi gerekli Bununla ilgili bakanlık ilgili yasada değişiklikler yapacak. Yapması gerekli... Öyle kafasına göre hükumetin herhangi bir siteyi engellemesi gibi bir şey söz konusu değil.
Şubat 2014

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Web sitemin başka ülkelerde yasaklı olup olmadığını öğrenmenin bir yolu var mı?

watchmouse.com/en/ping.php adresinden site ismini yazarak hangi ülkelerde yasak olup olmadığını görebilirsiniz.
Şubat 2014

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Facebook'un yasak olduğu ülkeler hangileridir?

 • Çin
 • Vietnam
 • Özbekistan
 • İran
 • Pakistan
 • Suriye
 • Bangladeş
Daha fazla