Bilmek istediğin her şeye ulaş

İntihar, ölüm sonucunu doğuracağını bilerek canlının kendisinin yaptığı eylem.

Ocak 2016

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

'İntiharda öldürülenle ölen aynı değildir' demiş Theodor Juffroy, ne dersiniz?

Belki de şunu kastetmiştir: Kişiyi intihara sürükleyen kişi(ler) katilleridir.
Kasım 2015

Ezgi Cansev,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Öğrenci para nasıl biriktirir?

Biriktiremez :)
Gerek de yoktur zaten, öğrenci neden para biriktirsin ki. O ihtiyaç sahibidir ve sürekli ihtiyacı doğar, ille de bir yerlerden patlak verir.
Temel ihtiyaçları vardır, en başta onları karşılamak ister ve ilk parası oraya gider. Sonra ek ihtiyaçlar doğar, sonraki birkaç ay o şekilde geçer. Daha sonra dengeyi bulduğunda ise bu sefer de özel ihtiyaçları devreye girer. Onlar da karşılandıktan sonra özelin ötesindeki keyfi ihtiyaçlar vardır.
Yani anlayacağın, öğrencinin ihtiyaçları vardır ve bitmez.
3 alsa 3 harcar, 5 alsa 5 harcar.
Öğrenci eksikliklerle başa çıkmayı öğrenmelidir. Buna da biriktirmek değil idare etmek denir.
Temmuz 2015

Yalçın Çimen, bir soruya yanıt verdi.

Öğrenci para nasıl biriktirir?

Gezmek için kalan zamanda part time iş bulup çalışırsa, hem para kazanmış olur, hem de para harcayacak zamanını törpülemiş olur.
Mayıs 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2014

Mustafa Kemal Taştekin, bir soruya yanıt verdi.

Hayvanlar intihar eder mi?

Evet. Mesela akrep. Eğer etrafına daire şeklinde kaçamayacağı bir ateş yakarsanız kendini sokarak intihar eder.
Kasım 2014

Belgi Saygı, bir soruya yanıt verdi.

A. Çehov'un "ne kadar harika bir gün ÇAY MI DEMLESEM KENDİMİ Mİ ASSAM KARAR VEREMİYORUM" sözüyle anlatılmak istenen ana fikir ve düşünceleriniz nelerdir?

Anton Chekhov'un oyunları ve öykülerinde komedi unsuru vardır. Onun "komedi" veya "mizah" anlayışını iyi kavrayabilmek gerekir. Bunun için de yazdığı dönem Rusya'sını bilmek, o dönemin insanlarına bakmak gerekir.
Onun karakterleri, taşralarında bol vakitleri olan, sürekli yiyip içen, konuşan, dedikodu eden, şarkılar söyleyip dans eden kişilerdir. Aslında insanların bu monotonluğuna öyle dialoglar yazar ki, onun mizahı da burada gizlidir. Biraz grotesktir, bugünden bakınca.
bu cümledeki "ne kadar harika bir gün" bir ironidir aslında. Böylesi bir yaşamda da çay demlemek ile kendini asmak arasında bir fark görmediğini söyler. Kötümser bir eleştiri niteliğindedir aslında. Ama yapı tersini anlamaya da müsait olabilir. Gerçekten çok güzel bir gün de ölmek! Onun eleştirelliğinde böylesi bir mutluluk anlayışı da çok abes değildir kanımca.
Kasım 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

A. Çehov'un "ne kadar harika bir gün ÇAY MI DEMLESEM KENDİMİ Mİ ASSAM KARAR VEREMİYORUM" sözüyle anlatılmak istenen ana fikir ve düşünceleriniz nelerdir?

Çay mı demlesem diyor ya. İşi kendi yaptığı için yalnız olduğunu anlıyoruz, çayı demleyecek bir insan bile yoksa hayatımda ölsem mi ya la diyor arkasından da. Mevzu bu zaten abi çayı ayılmak için istiyor, çünkü kafa bi milyon, çehov olmuşsun ama yalnızsın be hacı diyerek efkar yapmış asayım bari kendimi şekilde aforik bir cümle ile çayı demlemekten de yırtmış uyanık ama kafa hala güzel.

Sonuç olarak çehov testesteronun tavan yaptığı gün sevişemeyince hatun tavlamak için değişik önermeler ve aforik sözlerle ilgili uyandırıp hatun yapmaya çalışmış . İşin içine ölümü de sokarak iyice kadınlarının narin tarafına çalışmış çakal hatta burdan gruba bile yürümüş olabilir. Bir Türk ata sözü der ki,

Çay var, içersen? :))
Kasım 2014

Gurkan Bektaş, bir soruya yanıt verdi.

A. Çehov'un "ne kadar harika bir gün ÇAY MI DEMLESEM KENDİMİ Mİ ASSAM KARAR VEREMİYORUM" sözüyle anlatılmak istenen ana fikir ve düşünceleriniz nelerdir?

Camus'cü anlamda düşünürsek eğer; felsefi intihar ile fiziksel intihar arasındaki bir gidip gelmedir, birinin bir diğerinden farkı yoktur bu yüzden Camus her türlü intiharı yadsır.
Kasım 2014

Hakan Kılavuz, bir soruya yanıt verdi.

Ölüm ve İntihar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Ölüm şimdilik durdurulamayan tekşey - intahar zamanı yenemeyenlerin erkenden teslim oluşu.

22 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.