Bilmek istediğin her şeye ulaş

Irak

Ülkeler

Irak (Arapça: العراق el-‘Irāk; Tam adı: Irak Cumhuriyeti, الجمهورية العراقية el-Cumhūrīyyetü'l-‘Irākīye; Kürtçe: كۆماری عێراق Komara êraqê, Türkçe:Irak Cumhuriyeti), dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Aşağı Mezopotamya bölgesinde kurulmuş bir devlettir. Bugün Irak, Orta Doğu’da yer alan stratejik mevkisiyle, sahip olduğu petrol rezervleri ile Körfez'in önemli ülkelerinden biri durumundadır. Irak bir ara (savaştan önce), Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden sonra dünyanın üçüncü en büyük petrol rezervine sahipti. Amerika'yla savaştan ve işgalden sonra üretimde önemli düşüşler olmuştur. Fakat doğal olarak rezerv sıralamasındaki yerini korumaktadır[kaynak belirtilmeli]. Irak uzun yıllar Birleşik Krallığın hakim gücü altında idare edilmiştir. Birleşik Krallığın 1971'de Orta Doğu’dan tamamen çekilmesi ile, bu bölge üzerinde ABD önder güç olmaya başlamıştır. Soğuk Savaş sonrası Orta Doğu’da etkisini artıran ABD’nin Irak’a özel bir politik ilgisi vardır. Yakın dönem Irak tarihi ABD tarafından şekillendirilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Nisan 2014

Adem Şahin @ademsahin

Dünya'da Müslüman ülkeler niçin yok ediliyor? Müslümanlar niçin öldürülüyor? Irak, Suriye ve sırada bizim ülkemiz mi var? Müslüman düşmanlığının sebebi nedir?

Müslüman ülkelerin bakış açılarını değiştirip gelişmelere ayak uydurmaları lazım. Bugün bakın hep savaşlar, kavgalar, kadın cinayetleri, zülumler, ölümler hep müslüman ülkelerde.Neden? Çünkü hem eğitim eksikliği, hem de dini kendi kafalarına göre yorumlayıp çağa ayak uydurmayıp başka devletlerin de olaylara karışması ile müslüman ülkelerde kan ve gözyaşı, haksızlıklar baş gösteriyor.
Bugün Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye vs vs tüm bu ülkelerde büyük güçlerin de etkisiyle insanlar yok olup gidiyor.
Sonuçta herkes kendi dinini yaymak istiyor. Ve Büyük güçler dünyada kontrolü ellerinde tutmak için de devletler için sorunlar çıkarıp kendisine bağımlı hale getiriyor.
Eğitimin ve dolayısıyla gelişmelere ayak uydurma ile bu sorunlar giderilebilir ama uzun vadede.
Mesela Kuran'ı Kerim'i kendilerine referans gösterip kendi kafalarına göre yorumlayıp büyük sorunlara yol açıyor çoğu Müslüman ülke. Örneğin recm, idam, kadın cinayetleri.
Bugün Kuran'ı Kerim referans olsa Müslüman ülkelerde(olan ülkeler de var) yönetim şekillerine, dünyanın en katı, en faşist yönetimi de olur, en demokratik yönetimi de olur. Çünkü Kendi çıkarları için kafalarına göre yorumluyorlar.
Tüm bunları aşmak için eğitim şart. Çok okumak. Farkında olmak gerekir.
Çıkarlarına ters düştüğümüz an sıra bize de gelecektir.Bize direk savaş açmayacaklar belki ama kendi içimizde savaşa sürükleyecek ateşi yakacaklardır. O yğüzden buna engel olmak için daha çok okumalı daha çok eğitim daha çok gelişim şart. Bu yüzden de farkındalık ve bilinçli olmak gerekir.
Hakkımızda hayırlısı... .
Aralık 2010

Ender Boga @endear

Amerika sizce Irak'tan cekilir mi?

elektrikle çalışan arabalar biraz artsın da çekilir
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

IŞİD'in Irak'ı ele geçirmesi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kirli bir oyun... Bılıyosunuz pkk ırakda... Iragın aslında kendıne ait bir ordusu muhımmatları da mevcut... Ama baktıgımızda tek kurşun bile sıkılmadan koca ırak ordusu mühimmat cephane araçlarından zırhlarına kadar orda bırakıp kaçtılar... Üstelik 70 000 kişi 1500 kişiden kaçıyor... Akla mantıga sıgmıyacak bir olay. Bence ırak ordusu işid in arzuladıgı devlet yapısına destek veriyor. Din mezhep savaşının yaratılması için ortam hazırlanıyor. Buna türkiyede çekilmek isteniyor. Ne kadar 700 000 kişilik türk ordusuna karşı pek bi halt yapamıcak olsalarda sadece amaçları ortamı gerginleştirip taraf yaratmak. Olay sanırım şii ve sünni ile ilgili... İşidi inceledigimde türkiyeyi bölünmüş parçalanmş olarak gösteren yaptıkları bir haritaya rastladım. Buda şu demek oluyor; işid bi yandan pkk nın isteklerine olumlu yanıt veriyor. Fakat yine bi çelişki var ki kuzey ırak yönetimi ile işid çatışıyor... Çatışmanın amacı sanırım kuzey ırakdaki "kurdıstan" çakma adıyla özerk olan bölgenin, petrol rezervlerini ele geçirme isteği... belki evet işid sözde de olsa pkk yı türkiyeden de toprak çıkararak kurdıstan yapılmasını destekliyor fakat bu hayal 30 yıldır sürüyor ve başarısız... Kuzey ırak bunu şansa bırakmak istemiyor ve musul kerküğü kontrol etmek istiyor... Çünkü türkiye; suriye ve ırağa benzemez... musul ve kerkük kontrole geçerse güçlü bir ordun ve iyi mühimmatların olur... Kuzey ırak yönetimi bunu istiyor. Türkiye ve iranı bölme aşaması için sona bırakma peşinde... Önce daha fazla maddi destek sağlayan kentler elde etmeliler... Fakat şuda var ki musul ve kerküğün ırağın elınden kontrolunden tamamen yada dolaylı olarak elınden çıkması demek, ırağın yok olması demektir... İşid istediği bu şeyi başarırsa, bizim sınırlarımızı pekde ilgilendirmeyecek bir devlet kurulacak... Yok, bölgesel yönetimin üstünlüğü sağlaması demek, kerkük ve musulu kontrol etme haklarına ve maddi gelir elde edip güçlü bir ordu kurmalarına sebeb olacaktır... Buda bizim canımızı sıkacaktır. İşid olaylarına direkt olarak saldırıya geçip hem işid hemde işid kılığında bölgesel yönetimle savaşılması gerektiğinden yanayım. Taraf seçme gibi bi durum olacaksa ilk kurulum aşamasına kadar işid in yanında, kurulum aşamasından sonra ve bölgesel yönetim adı altındaki bu yer yok edıldıkden sonra işid e karşı ırağın kendısı için savaşılmalıdır. Bu düşündügüm stratejinin tavrı ne kadar kalleşlik gibi gelsede; bir taşla, iki tane kuş... .
Haziran 2014

jennywilly @jennywilly

Ortadoğu'daki gelişmeler (son Musul Konsolosluğunun IŞİD tarafından basılması dahil) Türkiye açısından ne getirir? Bu krizden nasıl kazançlı çıkarız?

Hikaye şöyle (Kerkük ve Musul) bu iki şehrin önemi, ara bölgesinde kalan toprakların altında petrol denizlerinin olması ile biliniyor. Bu bölgenin statüsü yok. Merkezi hükümet veya Kuzey Irak bölgesindeki barzani milisleri uluslararası alanda hak iddia edemiyorlar. Kerkük ve Musul arasında kalan bölgede türkmenler yaşar. Bu bölgeye Türkmeneli denir. O petrollerin asıl sahibi bu insanlardır. Mesele kim çıkaracak ve nereye satılacak. Rusya - Çin anlaşmasını çoktan yaptı. Bizim başbakan beslediği IŞİD militanları üzerinden devlet kuracak ve Türkiye petrol hatlarını Akdeniz'e akıtacak. Buna karşı gelen bütün dünya ise Türkiye'ye ve Kuzey Irak bölgesi yapılanmalarına Suriye ve İran ile birlikte savaş ilan edecekler.
Ekim 2012

June @june

İran Irak savaşının nedenleri nelerdir?

8 yıl süren İran-Irak savaşının başlamasının en büyük nedeni sınır sorunlarıdır. İki ülke arasındaki sınırlar 1937 yılında sabitlenmişti. İran,Irak'a bıraktığı bazı yerleri almak istedi ve 1970'te Basra Körfezi'ne savaş gemilerini yolladı. Buradaki çatışmalar sonucu İran körfezdeki bazı adaları ele geçirmiştir. 1980'li yılların ortalarında, Irak ordusu İran'ın bazı iç meselelerini fırsat bilerek İran'a savaş açmıştır. 8 yıllık ağır kayıplardan sonra 1988 yılında bir ateşkesle savaş sonlandırılmıştır.

8 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Saddam Hüseyin

8 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt