Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş Dünyası

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2016

Bazarov @kaisersoze

Mesai saatleri dışında mesleki gelişiminiz için çalışma yapmaya ihtiyaç duyuyor musunuz? Bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Mimarlıktan ve inşaat sektöründen genelleme yaparak cevap vermek gerekirse; yoğun, yorucu ve meşakkatlidir. Bundan dolayı mesai saati kavramının bile pek de mevzu edildiği koşullar sıklıkla oluşmaz. Mesleki gelişim ise çalışma hayatının başlangıcından itibaren aralıksız devam eder. Üniversitede verilen eğitim ile piyasa koşulları arasındaki fark, her başlayan işin genel olarak birbirine benzememesi, malzeme çeşitliliği, bilgisayar programlarının güncellenmesi, okunacak kitaplar, incelenecek cağdaş ve güncel projeler derken ister istemez, aralıksız bir bilgi yumağı ortasında, hangisindeydi sıra, şimdi neyi kurcalasam ki gibi düşünceler eşliğinde devam eder.
Ağustos 2015

Ayhan Şimşek @zindoz98

Uzun vadeli yatırım amaçlı arazi/tarla alırken nelere dikkat edilmelidir?

Gelişmekte ya da yakın zamanda gelişecek bir bölgede olup kısa ya da uzun vadede spekülatif değer kazanacak bir yerde olmasına dikkat edilmelidir.
Mart 2015

Winterwitch @ilkesanlav

Hangi durumlarda çalışana kıdem tazminatı ödenir? Tazminat nasıl hesaplanır?

Google'a yazıp veya daha iyisi bir insan kaynakları personelinden derinlemesine bilgi alabilirsiniz. Ben bildiğim kadarıyla, halk üslubuyla cevap vereyim: işten kovulduysanız ya da "makul" bir sebeple işten ayrıldıysanız çalıştığınız yıl kadar brüt maaş kıdem tazminatı alırsınız.

Peki bu makul sebep neyi içerir? Erkek için askerlik, kadın için evlilik, ortak olarak; emeklilik, yaşlılık aylığı, ölüm durumu(mirasçılar için) benim bildiklerim. Tazminatın hesabı için de kimi websiteleri mevcut ancak ne kadar güvenilir hesaplıyorlar bilmiyorum.

Hatalı ya da eksik bilgi için sorumluluk kabul etmiyorum. Bazarov sana güvenip evlendik tazminatı alamadık demeyin sonra.
Mart 2015

Muhammed Ahmed @muhammedahmed

Şu an Türkiye'de en popüler olan İnternet/Web fırmaları hangileridir?

Magnet bilişim hizmetleri
webrazzi
yemeksepeti
trendyol
markofoni
doğan internet servisleri
Şubat 2015

Gizli Kullanıcı

İş fobisinden nasıl kurtulunur? Yeni işe başlama ve devam ettirme ile ilgili sorun yaşayan biri ne yapmalı? Özgüvenini nasıl kazanmalı?

Uzmanlık gerektiren konularda bilgi sahibi olmadan konuşmayı doğru bulmuyorum ama soru bana da yönlendirildiği için bir şeyler geveleyeceğim, kusuruma bakmayın, çok ciddiye de almayın.

Bence ilk önce yapılması gereken durumu iyi tahlil etmek. İş fobisine mi sahipsiniz yoksa sosyal fobiye mi? İnsan ilişkileriniz nasıldır? Maymun iştahlı biri misinizdir? Başladığınız işi tamamlamak konusunda ne kadar iyisinizdir? İş fobisi olduğuna eminseniz devam..

Fobilerin çözümü genel olarak yüzleşmektir deniyor, bu bağlamda iş fobisinden kurtulmanın yolu da bir işe girmek olmalıdır. Bence başlangıç için küçük işlere girmek mantıklı olabilir. Günlük ya da haftalık işlerden başlanabilir mesela. Ajanslar böyle imkanlar sağlıyor. Kendinizi daha az baskı altında hissedersiniz. Bir hobiniz, altın bileziğiniz varsa onunla ilgili küçük işler de yapabilirsiniz. Yine başlangıç için bir tanıdığınızın, yakınınızın işi varsa ona yardımcı olabilirsiniz. İlk etapta ne kadar az ciddiye alınacak işler yaparsanız o kadar kolay alışırsınız diye düşünüyorum.

Bence iş fobisi diye bir kavram olduğunu ya da bizim ona sahip olduğumuzu bile unutabiliriz. İş bu ya ciddiye alınacak nesi var ki? Karnımızı doyurmak için 8-9 saatimizi satıyoruz işte hepsi bu. İnsan kapasitesinin, yeteneklerinin ve tabii bilgisinin dahilinde emeğini satar birileri de onun ruhuna da sahip olabilmek için ağzına azıcık bal çalar. Hepsi bu. Ciddiye alıp da şımartmayın şu işverenleri.
Kasım 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Multinet'in içinde kalan bakiye bir süre kullanılmazsa silinir mi?

Çalıştığım şirket Multinet kullanıcısı. Şimdiye kadar böyle bir sorunla karşılaşmadık. Sizin için müşteri hizmetlerini arayıp (444 87 36) bu yıl sonunda bakiyenin sıfırlanması diye bir şey var mı diye sordum. Bunun Aralık' ın ikinci haftası belli olabileceğini, büyük bir ihtimalle böyle bir şeyin olmayacağını söyledi. Böyle bir şey olduğunda şirketin mail yoluyla bilgilendirileceğini belirtti. Bana göre böyle bir şey yapamazlar. Yaparlarsa ne bana nede başka kullanıcılara açıklayamazlar. Bununla ilgili bir mail gelirse cevabımı revize ederim. Sizin de haberiniz olur İlke Hanım:)
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Endüstri mühendisliğinde uzmanlık alanımı nasıl belirlemeliyim?

Farkli sektorlerde ve farkli departmanlarda staj yapmak en iyi cozum.
Ekim 2014

Winterwitch @ilkesanlav

SWOT analizi nedir? Nasıl yapılır?

SWOT analizi bir iş planında işin Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats - Güçlü yönler, Zayıf yönler, Fırsatlar, Tehditler olarak incelenmesini ve bu durumlara hızlı bir bakış atılmasını sağlayan bir özet tablodur. Tablo, 4 birimden oluşur ve her birim işin bahsettiğim incelemelerinden birisine ait bir hücre olarak yerleştirilir. İş planlarının olmazsa olmazlarındandır. Bazı örnekler aşağıda:

Swot Analizi

Swot Analizi
Daha fazla örnek için: articles.bplans.com/swot-analysis-examp... adresini inceleyebilirsiniz. Hazırlama için bir araç da burada: ufa.lt/Cr59Xq
Ekim 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Duyduğunuz en ilginç meslekler neler?

Bir arkadaşım taşınırken piyano taşıyıcısı çağırmıştı. Kartı bile vardı adamın piyano taşıyıcısı diye... Çok ilginç gelmişti ilk gördüğümde. :)
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Eylül 2014

Meraklı Kullanıcı @meraklikul

Çalışanlarına süresiz izin veren bir şirkette çalışmak ister misiniz? Bunun pozitif ve negatif etkilerini paylaşır mısınız?

Bazen öyle bir modda oluyor ki insan ne bir maile cevap veresi, ne telefona yanıt veresi geliyor. İnsan o an çook uzaklarda olmak istiyor. İşte o an orada olmadığı için günlerce haftalarca belki de aylarca bu moddan çıkamayan zorla ofiste mesainin bitmesini bekleyen çalışanlar var. Bence böyle bir uygulama yapılabilir ve faydalı da olur. Merak etmeyin ofiste boş boş vakit geçirerek dolaşan çalışanların sayısı bu süresiz izin uygulamasını suistimal edecek olan insanların sayısından daha fazla. Bu nedenle şirketlere uzun vadede olumlu sonuçlar döndüreceğini düşünüyorum.
Daha fazla

207 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İş Planları

66 Kullanıcı   7 Soru   13 Yanıt

Yatırım

354 Kullanıcı   90 Soru   244 Yanıt

İş Kurmak

194 Kullanıcı   13 Soru   103 Yanıt

Hizmet Sektörü

20 Kullanıcı   15 Soru   20 Yanıt

Mobbing

5 Kullanıcı   6 Soru   13 Yanıt

Home Office

9 Kullanıcı   5 Soru   21 Yanıt

Kalite Yönetim Sistemi

79 Kullanıcı   7 Soru   8 Yanıt

Yatırımcı

12 Kullanıcı   6 Soru   14 Yanıt