Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş Geliştirme

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Recep Şahin Sargın, bir soruya yanıt verdi.

Okurken kendi işini kurmak isteyen birine ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Büyüklerin deyimiyle önce bir okulu bitirecek :)
Haziran 2014

Barış Ekinci, bir soruya yanıt verdi.

Okurken kendi işini kurmak isteyen birine ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Bir adam Microsoft sirketinde is icin konusmaga gidiyor, Microsoft sirketinde Tuvaletci olarak ise alincaktir

HR-menajeri ile gorusup tikanmis bir lavaboyu temizleyip testten
geciyor

HR menajeri testten gectigini ve kendisine hangi gun Saat kacta isbasi
yapabilecegini email yolu ile bildirecegini soyluyor

Adam bilgisayari olmadigini ve dolaysiyla email kullanmadigini acikliyor

HR menajeri, uzgunum ama emailiniz yok ise siz sanal olarak varsayilamazsiniz ve dolaysiyla sizi işe alamayiz diyor. Adam caresiz disariya cikiyor, ne yapsam etsem derken, cebindeki 10 dolar ile supermarktten 10 kilo kiraz aliyor. Kapi kapi gezerek kirazlari satiyor ve 2 saat icinde sermayesini 2’ye katliyor

Bu sekilde Ekmek parami cikarabilirim deyip her gun sabah erkenden cikip kapi kapi kiraz satiyor ve her gun sermayesi buyuyor.

Derken, kucuk bir kamyonet aliyor ve satisa devam ediyor. Az bir zaman sonra buyuk bir kamyon ve bir kac tane kucuk kamyonet aliyor

5 sene geciyor…

Bu adam su anda Amerikanin en buyuklerin arasinda yer alan bir nakliyat sirketinin sahibi

Ailesinin gelecegini dusunerek bir sigorta yaptirmak istiyor ve sigorta sirketi kendisinden email adresi istiyor.

Email kullanmadigini soyLEDiginde, sigortaci ilginc, emailiniz olmadan buyuk bir holding kurmussunuz, birde emailiniz olsaydi acaba neler yapabilirdiniz diyor. Adamin cevabi: emailim olsaydi su anda Microsoft’da Tuvalet
temizliyordum…
Ocak 2014

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Şirketler veri tabanlarında yaptıkları iş ile ilgili bilgilendirici yazılara sahipler midir? Bu yazılar her şirketin elinde ayrıntılandırılmış olarak bulunmalı mıdır?

"kurumsal hafıza" kavramına dayanıyor bu konu.
İdeal olan kurumsal hafızanın oluşturulabilmesidir. Kolay değildir.

Bence kurumsal hafızanın geliştirilmesi o kurum çalışanlarının kendilerini oraya ait hissetmeleri ve çalışma motivasyonlarının, moral değerlerinin yukarıda olduğu bir organizasyonda paylaşım üst seviyede olur. Bu paylaşımın şekli ve içeriğin nasıl biçimleneceğini de yönetim iyi organize ederse dediğiniz gibi kurumların pek çok konuda elde ettikleri değerleri, kazanımları saklamaları mümkündür.
Kasım 2013

Oğuzhan Yetkin, bir soruya yanıt verdi.

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

İş modeli üreten ürettiğini uygulamayı beceren kişilere iş geliştirici denir
Kasım 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

Kısaca anladığım şey bir ürünü/projeyi/işi vb. Bir önceki durumuna göre onu daha iyi, daha güzel, daha faydalı, daha kolay, daha eğlenceli olmasını sağlamak için kendisine katılan tüm değerler/özellikler iş geliştirmedir.

Örnek Microsoft Windows.

İş Geliştirme
Kasım 2013

Kuzeymavi, bir soruya yanıt verdi.

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

Halihazırda mevcut bir işiniz var fakat işletmeniz ömrünün gelişme dönemini tamamlamak üzere bu noktada bir takım yenilikler, projeler üretilerek işletmenin döngüsel faaliyetlerinde olumlu yönde bir takım dalgalanmalar meydana getirmeye çalışıyoruz. Ürün geliştirmeden biraz daha farklı birley yalnız bu. İşin işleyişiyle ilgileniyorsunuz daha çok. Neticede yeni bir soluk katıyorsunuz orjinal fikirlerle işletmenize ve bir döngüden çıkarmış oluyorsunuz aslında işinizi.
Haziran 2013

Samet Polat, bir soruya yanıt verdi.

Okurken kendi işini kurmak isteyen birine ne gibi önerilerde bulunursunuz?

İkinci el eşya al sat sermayenle kitap alıp satmaya başlarsın sabancı gibi sana da yürü ya kulum diyen olur mu bilemem ya da 7 yıldızlı oteller zinciri sahibi olabilir misin onu da bilemem yeterki namusunla çalış birilerine eyvallah etme
Mayıs 2013

Salih Çaktı, bir soruya yanıt verdi.

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

İş Geliştirme parçaları birleştirip mantıklı şekiller oluşturma sanatıdır, daha iyi nasıl olur sorusuna cevap aramaktır.
Mayıs 2013

Salih Çaktı  yeni bir  gönderide  bulundu.

Online Ekip Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte insanoğlu arasındaki bağlantı sayısının artması sonucunda iş yaşamında iş yapma modelleri değişmeye başladı. Dünya üzerinde yaşayan herkes birbirine ne kadar uzakta olursa olsun çok rahat bir şekilde birbirleriyle iletişim kurabiliyor.
İş Geliştirme
Albert-László Barabási, Bağlantılar adlı kitabında bu durumu şu şekilde özetliyor; “Altı milyar düğümden doluşan bir şebekede her düğüm çifti birbirine ortalama altı bağlantı uzaklıktadır. Herhangi iki insan arasında bir yol olduğunu görmek bizler için şaşırtıcı olsa gerek.” *
CERN’de programcı olarak çalışan Tim Berners Lee’nin WWW’nin keşfetmesiyle başlayan, ve web üzerinde bağlantı noktalarının Web 2.0 ile birlikte insanlar arasındaki etkileşimi arttıran bir platforma dönüştürmesi sonucunda tek bir text box’a yazdığımız isim ve soyisim bizi direkt olarak hedefe ulaştırmaya yetiyor. Sosyal medya ile birlikte artık bağlantı kurmak istediğimiz kişiler ile iletişim kurabilmemiz hatta online olarak çalışabilmemiz mümkün. Bir ofise sahip olmadan online olarak ekip yönetebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey Web 2.0 ile çalışan bir sosyal medya platformu veya bir web sitesi .
Online ekip yönetimi herhangi bir proje etrafında toplanmış, farklı yeteneklere sahip olan kişileri online ortamda bulmak veya var olan ekibi online ortama aktarmak, yönlendirmek, takip etmek ve raporlamaktan oluşan bir süreçtir. Online ekip yönetimi kesinlikle ofis ortamında ekip yönetmekten daha zordur. Online olarak bir ekibi yönetmek için birçok online araca ihtiyacınız var. Bu araçlar; toplu iletişim araçları, görev dağıtım ve takip araçları, anlık hatırlatma araçları, veri depolama araçları ve not alma araçlarından oluşuyor.
Online Ekip Yönetimi için İhtiyacımız Olan Araçlar
Toplu İletişim Araçları: Toplu iletişim araçları ekibinizi online ortamda bir arada tutan, ekip bireyleri arasında etkileşimi sağlayan, bireyler arasındaki bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlayan araçlardır. Online ekip yönetmek isteyen kişilerin mutlaka oluşturması gereken araçlar arasında yer alır. Toplu iletişim araçları olmadan online olarak ekip yönetmek neredeyse imkansız hale gelir. Toplu iletişim araçları online dünyanın ofisleridir. Aşağıdaki listede yer alan 3 adet örnek toplu iletişim aracını inceleyebilirsiniz.
İş Geliştirme
Görev Dağıtım ve Takip Araçları: Yukarıda yer alan toplu iletişim araçlarında istişare sonucu belirlediğiniz veya atadığınız görevler, online ekibinizde yer alan kişilerin sorumlulukları itibariyle atadığınız görevler görev dağıtım ve takip araçları vasıtasıyla takip edilir. Görev dağıtım ve takip araçları ekibinizin bitirdiği veya revize ettiği işleri hem laptop başında hem de yolda giderken mobil üzerinden yönetmenizi sağlar. Aşağıdaki listede yer alan 3 adet örnek görev dağıtım ve takip aracını inceleyebilirsiniz.
Anlık Hatırlatma Araçları: Online ekibinizi yönetirken ofiste değilsiniz. Yönettiğiniz kişinin odasına girip ne oldu bizim şu iş diyemeyeceğinize göre İş Geliştirme yapılacak en iyi iş anlık hatırlatma araçları üzerinden hatırlatmalar yapmak. Anlık hatırlatma araçları kesinlikle iş takibi yapmanızı sağlar ve verimliliği arttırır. Online baskı yapmadığınız sürece sorun yok İş Geliştirme Aşağıdaki listede yer alan 3 adet anlık hatırlatma aracını inceleyebilirsiniz.
İş Geliştirme
Veri Depolama Araçları: Online bir ekibi yönetiyorsunuz, görevler yapılıyor, takibini sağlıyorsunuz, hatırlatma yoluyla iş süreçlerini hızlandırıyorsunuz. Bu durumda ürün oluşmuş demektir. Oluşan ürün ,veri veya raporları veri depolama araçlarında saklamanız gerekiyor. Veri depolama araçları normal ofislerin sahip olduğu arşivler gibi çalışır. Aşağıdaki listede yer alan 4 adet veri depolama aracını inceleyebilirsiniz. Yukarıdaki linkten ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.
  • Dropbox
  • Google Drive
  • Microsoft SkyDrive
  • Yandex Disk
Not Alma Araçları: Online ekibinizi yönetirken aklınıza gelen fikirleri, ekibinizden gelen feedbackleri not alma araçları vasıtasıyla bir arada turabilirsiniz. Not alma araçları online yönettiğiniz ekibiniz ve ekibin yaptığı işler ile ilgili online olarak dökümantasyon tutmanızı sağlar. Daha sonra notları düzenlediğinizde dökümantasyon çalışmalarınızı veri depolama araçlarına aktarabilirsiniz. Aşağıdaki listede yer alan 2 adet not alma aracını inceleyebilirsiniz.
İş Geliştirme
Toplantı Araçları: Sadece textler üzerinden iletişim kurmak online olarak yönettiğiniz işin samimi dilini öldürebilir ve monoton bir hale getirebilir. Bundan dolayı online iletişimi yüzyüze de yapmanızda fayda var. Online toplantılarınızı aşağıdaki listede yer alan 3 adet toplantı aracı vasıtasıyla yapabilirsiniz.
  • Skype
  • Google Hangout
  • Facebook Video Chat
Online olarak ekibinizi yönetmek için ihtiyacınız olan herşeyi yukarıda listeledik. Araçları çoğaltabiliriz. Öneri online ekip yönetim araçlarını yorum olarak yazının altına ekleyebilirsiniz. Elbette online ekip yönetimi sadece araçlarla olmuyor. Online ekibinizi yönetirken iletişim diline hakim olmanız gerekiyor.
Online ekip yönetiminde dikkat etmeniz gereken 10 madde;
1- Online olarak iletişimde bulunduğunuz kişilerin BOT değil insan olduğunu kesinlikle unutmayın.
2- Görev dağıtımı yaparken emir cümlelerini çok fazla kullanmayın.
3- Görev dağıtımı yaparken kibar bir dil tercih edin.
4- Online ortamda ekip içerisinde espri yaparsanız eğer mutlaka smiley kullanın.
5- Online ortamda iletişim kurarken mimik ve ses tonları ile iletişimi destekleyemiyoruz. Bundan dolayı iletişim dilinizi mutlaka kontrol edin.
6- Ekibi yönetmek için gün aşırı olmamak koşuluyla telefon ile iletişim kurmayı unutmayın.
7- Mobil olun.
8- Yukarıda belirttiğimiz iletişim araçlarından ilgili kategoriden sadece bir tanesini kullanın.
9- İşler yoğunlaştığı zaman sorumluluk vermekten kaçınmayın.
10- 15 günde bir mutlaka ekibinizi toplayıp yüzyüze toplantı yapın.
Online ekip yönetimi nedir, online ekip yönetimi nasıl yapılır ve online ekip yönetiminde dikkat edilmesi gereken 10 maddeye yazımızda yer verdik. Son olarak şunu söyleyebiliriz;
Online bir ekibi yönetmeniz için yukarıda yazılanların dışında en fazla ihtiyacınız olan şey liderlik kumaşıdır.
Şubat 2013

Mahir Uskan Batmaz, bir soruya yanıt verdi.

Şirketler veri tabanlarında yaptıkları iş ile ilgili bilgilendirici yazılara sahipler midir? Bu yazılar her şirketin elinde ayrıntılandırılmış olarak bulunmalı mıdır?

Büyük ölçekli kurumsal şirketlerde ilgili departmanda bu tip içerik verilerinin arşivleri çoğunlukla mevcuttur. İçerik hazırlama, profesyonel açıdan bakıldığında ayrı bir uzmanlık gerektirir. Keza, bu verilerin güvenli biçimde saklanması da farklı bir uzmanlık alanıdır. Altyapısı oturmuş firmaların ellerinde bu tip veriler detaylandırılmış olarak bulunur/bulunmalıdır.

KOBİ'lerin ise - Türkiye'de - halleri içler acısıdır. Eğitim ve bazı danışmanlık firmalarının dışında neredeyse hiç bir firmanın yeterli, doyurucu ve detaylı içeriği hali hazırda bulunmaz. İhtiyaç duyulduğunda ilgili veriler üretilir ve daha sonra saklanabildiği kadar bir yerlerde saklanır.
Kasım 2012

Ali Okur, bir soruya yanıt verdi.

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

İşleyiş metodu belirli olmasına rağmen piyasa beklentileri ve müşteri beklentileri doğrultusunda yapılması gereken ölçme analiz sonucu veriler ile belirlenen tüm iyileştirme faaaliyetlerin müşterinin sesi olma bilincindeki uygulamalardır. En başarılı uygulamalar 6 Sigma ve VOC ile sağlanmaktadır. BORUSAN HOLDING bu konuda en iyi örnektir Ali OKUR

Daha fazla

49 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.