Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş Geliştirme

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Ücretsiz kullanıma sunulan ve Saas modeli çalışan internet projelerinden gelir elde yöntemleri nelerdir ? İnternet girişimcileri için projelerinden gelir elde etme yöntemlerinden biri olan "bağış ile finansman" konusunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Bu konuya tam yanıt değil ama ücretsiz uygulama fiyatlandırmaları ile ilgili bir araştırma temelindeki yanıtımı şurada inploid.com/t/internet-girisimlerindeki... . Soruya gelince, her ne kadar bağış usulü ile gelir ülkeden ülkeye kullanıcı davranışları olarak farklılık gösterse de genel anlamda bağış ile finansman konusunda ülkemiz hem kanuni olarak hem de davranışsal olarak gerilerde. Crowd-Funding mevzusunun dünyadaki gidişatı aslında bagış ile finansman konusuna daha efektif ve yenilikçi bir çözüm getirmiş olsa da, yaptığı faydalı bir yazılıma aldığı bağışlarla ayakta kalan yerli firma ben bilmiyorum. Yabancı firma var (Wikipedia gibi büyüklerden, Priform gibilere -ki Priform da ücretsiz ve ücretli sürümlü yönteme geçti sonradan) . Bu konuda whonear kurucusu Gökhan Örün (@GokhanOrun) de denemeler yapmıştı ve fikirlerini belirtebilir belki burada ama ben genel olarak bu modelin kısa vadede kickstarter.com ya da projemefon.com gibi siteler dışındaki bireysel çabalarının şimdilik çok fazla sonuç vermeyeceği kanısındayım. Açıkçası çok büyük kiitlelerin kullandığı online yazılım ve sistemlerin kullanıcılara ücretsiz hizmet vermeye başlaması bağış için ortaya çıkabilme ihtimali olan fırsatları yok etmektedir. Kullanıcı aynı işi bedava görebiliyorsa, bağış dahi olsa para vermemeyi tercih eder. Ancak bunun yerine free, basic, advanced, vs. Gibi yapılar ile yazılımın kullanıcı hizmetine sunulmasının çok daha pozitif sonuçlar doğurduğunu biliyorum.
Haziran 2012

Furkan Dogut @alexus

Okurken kendi işini kurmak isteyen birine ne gibi önerilerde bulunursunuz?

Eğer yeterli sermayesi varsa herkes kendi işini kurabilir ama bir öğrenci için zaman önemlidir.Aynı anda okumak ve çalışmak bile o kadar zorken öğrenciyken iş kurmak okul hayatı için tehlikeli olabilir.Ama bunu gerçekten yapmak isteyen birine tek önerim okul hayatı ve iş hayatı arasındaki dengeyi kurması olur.İşleri iyi gittiği için okulu bırakan bir çok öğrenci tanıdım ama sonra işleri bozulduğunda hepsinin pişmanlıklarına şahit oldum.En iyisi okulu bitirmek,çünkü hayatta ne olacağı belli olmuyor biz de her ihtimali düşünmek zorundayız.
Ekim 2012

Mert Barbaros @mertbarbaros

Şirketler veri tabanlarında yaptıkları iş ile ilgili bilgilendirici yazılara sahipler midir? Bu yazılar her şirketin elinde ayrıntılandırılmış olarak bulunmalı mıdır?

Büyük ölçekli kurumsal şirketlerde ilgili departmanda bu tip içerik verilerinin arşivleri çoğunlukla mevcuttur. İçerik hazırlama, profesyonel açıdan bakıldığında ayrı bir uzmanlık gerektirir. Keza, bu verilerin güvenli biçimde saklanması da farklı bir uzmanlık alanıdır. Altyapısı oturmuş firmaların ellerinde bu tip veriler detaylandırılmış olarak bulunur/bulunmalıdır.

KOBİ'lerin ise - Türkiye'de - halleri içler acısıdır. Eğitim ve bazı danışmanlık firmalarının dışında neredeyse hiç bir firmanın yeterli, doyurucu ve detaylı içeriği hali hazırda bulunmaz. İhtiyaç duyulduğunda ilgili veriler üretilir ve daha sonra saklanabildiği kadar bir yerlerde saklanır.
Ekim 2012

Mehmet Yurtalan @mehmetyurtalan

İş Geliştirme deyince ne anlıyorsunuz?

İşleyiş metodu belirli olmasına rağmen piyasa beklentileri ve müşteri beklentileri doğrultusunda yapılması gereken ölçme analiz sonucu veriler ile belirlenen tüm iyileştirme faaaliyetlerin müşterinin sesi olma bilincindeki uygulamalardır. En başarılı uygulamalar 6 Sigma ve VOC ile sağlanmaktadır. BORUSAN HOLDING bu konuda en iyi örnektir Ali OKUR

Haziran 2012

Ece Naz Sonat @lorquina

5S yöntemi nedir? Nasıl uygulanır?

Endüstri mühendisliğinde 5 adımdan oluşan ve amacı çalışma ortamının organizasyonu,israfın yok edilmesi ve yeniden yapılandırma çalışmalarını kapsar.
  1. Adım: Sınıflandırma : Gereksiz olan malzemeler çalışma ortamından uzaklaştırılmalıdır.Fazla, zamanı geçmiş ve ne olduğu belirsiz eşyalara bir işaret koyarak sınıflandırılır ve toplanır.
  2. Adım:Sırala-Düzenle: Her şeyin bir yeri olmalıdır.Nesnelere kolay ulaşabilmeli ve operatörün fiziksel olarak zorlanmayacağı şekilde olmalıdır.
  3. Adım:Sil-Düzenle: Temiz olması gereken yer için bazı aşamalar vardır.Bunlar:temizlik seviyesinin tespiti,görevlendirme,metodlara karar verme,araçların temini,takip ve kontrol listeleri hazırlamak.Hedef ise bütün çalışma alanlarını temiz aydınlık tutarak çalışanların moralini yükseltmek.
  4. Standartlaştırma: Ulaşılan sistemin sürekli bir sisteme gelmesini sağlamak.
  5. Sahiplen-sistemi koru: Çalışmaların sonucunu her fırsatta anlatmak,örneklerle desteklemek ve korumak.

49 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.