Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşlemci

Donanım

Mikroişlemci, bir bilgisayar devresi. İşlemci (Matematik), doğrusal cebirde ve fizikte kullanılan matematiksel bir yapı.

Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı(algoritmalar), süreç takibini zihinsel olarak oluşturmanızı sağlayan görsel şemalardır. Olası mantık sorunlarınızı erken farketmenizi ve yönetebilmenizi sağlar. İşlem diyagramı adı üzerinde, işlemleri ve bu işlemler karşılığında alınacak olan aksiyonları ifade eder. İşlem diyagramları, girdiler, çıktılar, koşullar ve döngülerden oluşur.
Aralık 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

IBM Builds a Brain-Inspired Chip Using Phase-Change Memory | MIT Technology Review

A new kind of computer memory could help make more capable computer chips that function more like biological brains, say IBM researchers.
Eylül 2014

Ersin Tüzünoğlu, bir soruya yanıt verdi.

İnce istemci (Thin client) nedir? Faydaları ve sakıncaları neler olabilir?

Sadece tek bir uygulamaya odaklanabilen bir istemci türüdür. Sunucuda bulunan uygulamalardan sistem yöneticisinin belirlediği bir uygulama ile bağlantı sağlayarak sadece bu uygulamayı kullanıcısına sunan bir çevresel birimdir.

Çok teknik anlatmanın lüzumu yok. Gerçek dünyadan örnekler verelim: Bankamatik internete bağlı bir uygulamadır. Fakat para çektikten sonra bir de inploid'teki trendleri kontrol edeyim diyemezsiniz. Sadece ilgili bankanın sistem odasında bulunan bir sunucudaki bankamatik uygulamasına bağlanarak sadece onun pencerelerini kullanmanıza olanak sağlar.

Kullanım amacına ve ihtiyacınıza göre ciddi faydaları olan bir birimdir. Çok uluslu şirketlerde sistem odaları mahrem yerlerdir. Bu odalarda istediğiniz gibi at koşturamazsınız. Ama tüm bölgelerdeki yetkili kişilerin de bu odalara uzaktan erişiminin olması gerekmektedir. Bu yetkili kişiler her zaman sistem, network ve yazılım altyapısı kişiler olmayabilir. Bazen bir makine operatörü, bazen bir güvenlik görevlisi bu odadaki herhangi bir uygulama üzerinden çalışmak zorunda kalabilir. İşte bu tür durumlarda ThinClient'lar aracılığıyla bu kişilere sadece ihtiyaç duydukları uygulamalara erişim yetkisi verilir ve sistem odası mahremiyeti korunur. Bu işlemleri yapan gizli kahramanlar sistem, network ve yazılım yöneticilerine selamlarımız da iletelim. Siz olmasanız...

Yatırım kapasitenize göre de farklı zararları olabilir. Tamam sistem odasının güvenliğini koruyacaksınız ama bir makine operatörüne sadece kullanığı makinenin uygulamasının dışında diğer çalışma arkadaşlarıyla bilgi alış verişinde bulunacağı bir bilgisayar daha veriyor olman gerekecek. Bu da ThinClient yatırımını mahremiyeti koruyan ama oldukça maliyetli bir çevre birimi haline getiriyor. Sürekli bağlantısı kopan bir ThinClient kamera görüntülerini saniye saniyesine takip etmesi gereken bir güvenlik görevlisinin işini yapmasını engelleyerek şirketi zor duruma sokabilir.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Linkteki bilgisayar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

  • Bu aletin işlemcisi dual core yani iki çekirdekli düşük casheli (3MB) 3. Nesil ve yavaş bir i5, bu tür işlemcilerde turbo boosta çok inanmamak gerekir
  • Ekran kartı hemen her şeye yeter
  • 6GB RAM'da 64bit işletim sistemine uygun ama çok fazla programı aynı anda çalıştıramaz.
  • Disk olarak 24GB SSD 64bite uygun ama HDD yavaş
  • Numerik blok programcıların da işine yarıyordur, var
  • Ses sistemi yetersiz
  • Ekran çözünürlüğü oldukça düşük

İşlemci ve disk yavaş olduğundan oldukça yavaş çalışacaktır. Programcıya idare eder bir alet sanırım. Web programlamada hız problemi sıkıcı olabilir. Oyun oynatır ama onu da fazla değil, ısınma problemi büyük olacaktır. Müzik için kulaklık kullanmanız gerekir. Aslında her işte biraz köstek olacak bir alete benziyor ama bütçenizi de siz biliyorsunuz. Bence bu alet ofis uygulamaları, İnternet, film, dizi izleme (ses problemine rağmen) gibi işler için uygun. Diğer kullanıcının önerdiği Dell vektör grafiğinde hala diz çöken Radeon ve SSD olmadığından biraz da açma kapama süresindeki uzama hariç çok daha iyi görünüyor. Bu iki faktör de daha ucuz olmasının nedeni olmalı zaten.
Mart 2014

Ahmet Recep, bir soruya yanıt verdi.

Linkteki bilgisayar hakkında düşünceleriniz nelerdir?

İş Görür Ama Laptopda Oyun Oynarsan Sürekli Bilgisayar ısınır soğutucu felan kullanmanı gerektirebilir .
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı (Akış Şeması) algoritmaları, sistemleri, işlemleri birbirine oklarla bağlı gösteren yaygın bir şema tipidir. Bu şemalar çeşitli alanlardaki işlem ve uygulamaların yönetilmesi, belgelendirilmesi, tasarlanması ve çözümlenmesinde kullanılan görsel yardım araçlarıdır.

Örnek:
Bozuk lambanın tespitini sağlayan şema.

Computer Software
Şubat 2014

Ömer Arkın, bir soruya yanıt verdi.

İşlemcide çekirdek ne işe yarar?

Teknoloji

Bir süre önce kullandığımız bilgisayarlar, tek çekirdekli işlemcilerden ibaretti. Şimdilerde ise PC'lerimizde, laptop'larımızda ve tabletlerimizde kullanılan işlemciler çift, dört hatta sekiz çekirdekliler.

Çekirdeğin tanımı: Her işlemci çekirdeği, ayrı bir merkezi işlem birimidir. Örneğin çift çekirdekli işlemci, tek çipli bir işlemci gibi görünür ancak içerisinde iki işlem birimi vardır. Ek merkezi işlem birimleri, birden çok işi aynı anda yapabilirler.

Saat hızı: Saat hızı, işlemcilerin ne kadar hızlı çalıştığını belirler (ancak tek başına hızı ölçmekte yeterli değildir) . Örneğin Intel'in Core i5-3330 işlemcisi, 3GHz ile çalışan dört çekirdeğe sahiptir. Bu çekirdeklerin her biri 3GHz'de çalışır.

Çift çekirdek hızı ikiye katlamaz: Bilgisayar yazılımlarının çoğu tek iş parçacığı kullanacak şekilde yazıldığından, işi birden fazla işlemciye dağıtmaz. Dolayısıyla tek iş parçacıklı bir yazılımı 4 çekirdekli bir işlemcide çalıştırdığınızda, sadece tek çekirdekte çalışacaktır; diğer işlemciler ise farklı işler için boşta, hazır olarak bekleyeceklerdir. Bazı uygulamalar, çoklu çekirdeklerin sunduğu avantajları kullanırlar. Bunlar arasında Google'ın Chrome web tarayıcısı, bazı oyunlar, sıkıştırma yazılımları buluyor. Ancak çoğu yazılım, tek çekirdeğinizi kullanacaktır. Çift çekirdekli bir işlemciye sahip olmanız, MS Office'i iki kat hızlı çalıştıracağınız anlamına gelmez. Ancak birçok yazılımı aynı anda kullanıyorsanız veya sanal makinelerden faydalanıyorsanız, çoklu çekirdeğin farkını hissedeceksiniz.
Ocak 2014

Bircan Çamdalı, bir soruya yanıt verdi.

İşlemcide çekirdek ne işe yarar?

Kısaca şöyle düşünelim bir yük kaldıracaksın örneğin 50kg bu yükü tek başına mı daha kolay taşırsın yoksa 4 kişiyle mi? Yani işlemcide çekirdek yardıma yarar.

25 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Intel

7 Kullanıcı   8 Soru   21 Yanıt

AMD

11 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt