Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşletim Sistemleri

Bilgisayar

İşletim sistemi

Eylül 2015

Mustafa Kaplan, bir soruya yanıt verdi.

Linux terminal komutları nedir? Bunlar ile neler yapabiliriz?

İşletim sistemindeki fonksiyonları ve yüklü uygulamaları desktop a ihtiyacın olmadan çağırmanı sağlayan aksiyonlar.
aslında desktop üzerinden yapılmaları mümkün olmakla birlikte bu yapacak uygulamarın hazırlanmasında ve kullanıcı dostu yapılmasında tembellik yapan geliştiricilerin durumu kurtarmak için data teknik olduğunu ikna etmeye çalıştığı ilkel bir arayüz parçaları
Ocak 2015

Selahattin, bir soruya yanıt verdi.

Ubuntu işletim sisteminde dosya sisteminde değişiklik yapamıyorum, neden?

Değişiklik yapmak istediğiniz dosyanın izinlerinde değişiklik yaparak yazma, çalıştırma gibi izinler vermeniz gerekebilir.

Bunun için chmod komutu kullanılır. Örnek komut -> chmod -R 0777 dosyaadi

Detaylı bilgi için:web.deu.edu.tr/doc/lis/lis-4.html
Kasım 2014

Burcu Ateş, bir soruya yanıt verdi.

Dağıtık işletim sistemi nasıl çalışır? Hangi alanlarda kullanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Dağıtık işletim sistemleri birden fazla makinayı tek ve entegre bir makina olarak davrandırmak amacıyla tasarlanmıştır. Ağ işletim sistemlerinden (Örnek linux, windows) farklı olarak dağıtık işletim sistemi kullanıcıları ortamda birden fazla bilgisayarın bulunduğunun farkında değildir. Ağ işletim sistemlerinde her kullanıcının oturum açabildiği yerel bir işletim sistemi varken dağıtık işletim sistemlerinde tek sistem imajı kullanıcılara dağıtılmış durumdadır. Kullanıcılar, komutlarını çalıştıran işlemcilerin ve dosyalarını saklayan dosya sunucularının sayısından veya yerinden haberdar olmazlar. Sıradan kullanıcılar için dağıtık işletim sistemi, sıradan bir time-sharing işletim sistemi gibidir. Kullanıcıların, dağıtık işletim sistemini kullanırken time-sharing işletim sistemiyle arasındaki farkı anlayamaması dağıtık işletim sisteminin başarısının kanıtıdır. Dağıtık işletim sistemlerinde temel amaç paralellik,transparanlık ve performanstır.

Amoeba, Plan 9, Chrous, Mungi dağıtık işletim sistemi örnekleridir. Amoeba hem dağıtık hesaplama (farklı farklı projeler üzerinde çalışan birden fazla kullanıcı), hem paralel hesaplama (paralel satranç oynamak için 50 cpu kullanan tek kullanıcı) uygulamaları için tasarlanmıştır. Dağıtık hesaplama ve paralel hesaplama gerektiren alanlar için kullanılabilir olmuştur. (Örneğin, yapay zeka)

Plan 9 tam adıyla Plan 9 from bell labs Unix yaratıcıları bell labs tarafından 1980 ortalarından 2002 yılına kadar geliştirilen dağıtık işletim sistemidir.(bkz. dennis ritchie,rob pike,ken thompson,dave presotto,phil winterbottom) Bu işletim sistemi geliştirilirken utf-8 characterencoding'i de geliştirilmiştir.
Kasım 2014

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Dağıtık işletim sistemi nasıl çalışır? Hangi alanlarda kullanılır? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Teknik olarak nasıl çalışıyor bilmiyorum ama mantığı ve gerekliliği inanılmaz boyutlardaki verileri işlemek sözkonusu olduğunda ortaya çıkıyor. Facebook mesela milyar kullanıcısı var bu kullanıcılar neleri beğenmiş ne paylaşmış, bu beğenme ve paylaşımlara göre şunlarıda beğenme olasılığı yüksetir türünden hesaplamalar yapmak için bilgisayarlardan oluşmuş tarlalara ihtiyacı vardır. Dağıtık işletim sistemi verileri bu bilgisayalara vererek her birinin farklı bir işi yapmasını sağlar ve veriyi işleme hızı minimize edilmiş olur.
Kasım 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

30 YILDA MICROSOFT ÇOK DEĞİŞTİ

Microsoft Windows is now more than 30 years old. Here's how drastically it's changed over the years.

This article originally appeared in Business Insider. Thirty-one years ago on Monday, Microsoft introduced the first version of Windows, known as Windows 1.0. The software wasn't officially released until 1985, but Gates took the wraps off Microsoft’s first computer operating system during an event at New York City’s Plaza Hotel on...
Kasım 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Internet Explorer Artık Her İşletim Sisteminde Çalışacak

Microsoft'un Azure isimli uzak masaüstü hizmeti sayesinde Internet Explorer artık Apple'ın Mac OS X işletim sistemi dahil, tüm Windows, Android ve iO...
Ekim 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yanlış hatırlamıyorsam, 'Windows 9/İşletim Sistemleri' kategori başlığını ben oluşturmuştum, şimdi ''Windows 10/İşletim Sistemleri' başlığını oluşturmak da bana nasip oluyor. O kadar da çığırmıştık '30 Eylül'de Windows 9 geliyor' diye. Aşk olsun Microsoft.

Microsoft Windows 10 operating system: Windows 8 was so bad it's skipping Windows 9.

On April 1, 2013, Infoworld published an article headlined, “Microsoft skips ‘too good’ Windows 9, jumps to Windows 10.’” A disclaimer at the top clarified that the story was an April Fool’s Joke, but it now appears that wasn’t necessary. On Tuesday, Microsoft announced that it will indeed be skipping...
Eylül 2014

Omer Ayverdi, bir soruya yanıt verdi.

Tek başına işletim sistemi yazmak manyak işi midir?

Evet manyak isidir. Tek bir kisi yazabilir mi? Evet. Linux tek kisi tarafindan 6 ayda yazilmistir. Tabi sonra gelistiriciler dahil olmustur. Fakat gerek linux, gerek windows veya mac daha once yazili sistemleri temel alarak yazilmistir. Mac ve linux bu yuzden unix-like (unix benzeri) sistem diye gecerken, windowsun ilk dos versiyonu eski IBM sistemlerinin klonudur.
Eylül 2014

Hakan Damar, bir soruya yanıt verdi.

Tek başına işletim sistemi yazmak manyak işi midir?

İşletim sisteminden tam olarak kastınız nedir? Bir çok farklı işletim sistemi vardır.
Real-time mı? Embedded mı? PC, Mobile, Car, Airship O/S v. S...

Eğer Windows gibi gelişmiş bir işletim sistemi diyorsan evet, mantıksızdır.
Linux gibi bir işletim sistemi ise, daha mantıksızdır ;)
(2. Bir Linux'e ihtiyaç olmadığını düşünüyorum.)

User interface olmayan veya basit seviyede olan bir işletim sistemleri geliştirilebilir ama gerçekten geçerli bir nedeninizin olması gerek. ;)

Tabii, Microsoft, Google, Apple gibi güçlü bir finansman ve engineer ekibiniz varsa bugünde yazabilirsiniz, yarında yazabilirsiniz, 10 yıl öncede yazabilirdiniz.

Windows gibi gelişmiş işletim sistemlerinde 50 milyon satır civarında kod olabilir ama bunun hepsi kernel değildir. Ekstra özellikler ve donanımlar geldikçe sürekli destekleyecek ve güvenliğini sağlayacak ek kodlar eklemeniz gerekiyor. Sabit bir platform için işletim sistemi geliştirirseniz bunlara ihtiyacınız olmaz.

Ayrıca, böyle bir kararı almadan önce ciddi bir yazılım ve O/S bilginiz olması gerekli. Her programcı işletim sistemi yazamaz. Yazabileceğini düşünüyorsanız; kernel.org buyursun bir özelliklik eklemeye çalışsınlar bakalım.

“UNIX, temelde basit bir işletim sistemidir, ama bu basitliği anlamak için bir dahi olmanız gerekir. ” - Dennis Ritchie

Devletler ve güçlü firmalar isteseler işletim sistemi geliştirebilirler ama neden? Sorusuna cevap bulmanız gerekli. İnsan alışkanlıklarını değiştirmek çok zor ve Microsoft ölümcül hatalar yapmıyor maalesef. Eğer öyle olsaydı hazırda bekleyen çok IT firması vardı.

Ayrıca bir çok devlet, askeri ve özel alanlarda kullanılmak üzere (ilginç şekilde Türkiye'de) özel sürüm kapatılı Linux dağıtımları oluşturmakta.

Eğer işletim sistemi geliştirmek gibi bir hevesiniz varsa. Yıllarınızı harcayıp sonunda %150 fail etmeden önce bu zamanınızı Linux öğrenmek ve programcılığınızı geliştirmek ile geçirin. İleri de Linux kernel üzerinde çalışabilir, destek olabilirsiniz.

GitHub üzerindeki Linux kernel repo'su: github.com/torvalds/linux

Başarılar.
Daha fazla

166 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Microsoft Windows

188 Kullanıcı   84 Soru   140 Yanıt

Windows 2000 Server

4 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Windows 2003 Server

7 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt

Windows 7

55 Kullanıcı   36 Soru   85 Yanıt

Windows Vista

7 Kullanıcı   3 Soru   14 Yanıt

Windows XP

13 Kullanıcı   4 Soru   17 Yanıt

Linux

196 Kullanıcı   49 Soru   90 Yanıt

Unix

3 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Pardus

30 Kullanıcı   5 Soru   24 Yanıt

Mac OSX

36 Kullanıcı   21 Soru   33 Yanıt

Windows 8

36 Kullanıcı   22 Soru   38 Yanıt

FreeBSD

2 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt

Windows 9

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt