Bilmek istediğin her şeye ulaş

İspanya

Ülkeler

İspanya (İspanyolca: [Bu ses hakkında] España (yardım·bilgi), /esˈpaɲa/) ya da resmî adıyla İspanya Krallığı (İspanyolca: Reino de España) Avrupa'nın güneybatısında, İber Yarımadası'nda yer alan bir Akdeniz ülkesidir. Güneyde ve doğuda Akdeniz'e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu'na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık'a bağlı Cebelitarık ile komşudur. İspanya toprakları ayrıca Akdeniz'de Balear Adaları, Atlantik Okyanusu'nda Kanarya Adaları'nı ve Kuzey Afrika'da Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehri kapsar. 504.712 km2'lik alanıyla İspanya, Fransa'dan sonra Batı Avrupa'daki ikinci büyük ülkedir. 650 metrelik ortalama yüksekliği ile de İsviçre'den sonra Avrupa'daki ikinci yüksek ülkedir.[kaynak belirtilmeli] İspanya parlamenter demokrasi şeklinde örgütlenmiş bir anayasal monarşi rejimi ile yönetilir. 1986'dan beri Avrupa Birliği'nin 1982'den beri NATO'nun bir üyesidir.

Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Şubat 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Paco de Lucia öldü - Ermiş insandı, ruhu şad olsun.

Dünyanın en ünlü gitar sanatçılarından Paco de Lucía, 66 yaşında hayatını kaybetti. Paco de Lucía'nın Meksika'nın Cancun kentindeki bir plajda, çocuklarıyla oynarken kalp krizinden öldüğü açıklandı.
Flamenko müziğinin en büyük ustalarından biri olan Paco de Lucía'nın ölüm haberi, doğum yeri olan İspanya'nın Algeciras kenti belediye başkanlığı makamınca açıklandı.

1970'lerde çıkardığı bir dizi flamenko albümle ün kazanan Paco de Lucía, klasik ve caz alanlarında da gitar çalışmaları yapmıştı.
İspanyol yönetmen Carlos Saura'nın filmlerinde de rol alan Paco de Lucía'nın, özellikle 1983 yapımı Carmen filmindeki rolü unutulamıyor. Film, 1985'te "En İyi Yabancı Film" dalında İngiliz Bafta Ödülü'ne değer görülmüştü.
Algeciras kentinde iki günlük yas ilan edildiği açıklandı.
Paco de Lucía son yıllarda hem Meksika, hem de İspanya'da yaşamaktaydı.
Twitter'ın İspanyolca konuşan kullanıcıları arasında Paco de Lucía'nın ölümü en çok tweet atılan konu oldu. Bir kullanıcı "Huzur içinde yat. Meleklere gitar çalmayı öğreteceksin" derken, bir diğeri "Kahramanlarımdan biri öldü bugün. Gelmiş geçmiş en iyi müzisyenlerden biri" dedi.


14

kaynak:bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/02/140226...
Aralık 2013

Onur Tayfun, bir soruya yanıt verdi.

El Clasico nedir?

İspanya'da bir Katalunya takımı olan Barcelona ile Kralın takımı olan Real Madrid arasında ki mücadelelere verilen isimdir.
Temmuz 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Barcelona'da gezilmesi gereken yerler nerelerdir?

Barselona, Avrupa kıtasının ve dünyanın en turistik bölgelerinden birisi konumundadır.

İspanya’nın en büyük iki şehrinden birisi olan kent, marina, sahil, insanları, yemeği ve futbola olan tutkusu ile bütün dünyaca yakından tanınır. Barselona’ya eğer gidecekseniz görmeden dönmemeniz gerekmekte olan yerleri sizin için bir araya getirdik.

Barselona La Rambla
La Rambla kentin merkezi olarak gösterilebilir. Kentin en büyük meydanı katalunya meydanıyla rıhtımı birbirine bağlamakta olan caddedir ve şehrin kalbinin atmakta olduğu bölgedir. Kaliteli lokantalar, turistik mağazalar, gece kulüpleri ve birçok sosyal mekan la rambla üstünde ve etrafında yer alır.

Üstünde sürekli olarak denk gelecek sokak sanatçıları, barselonaya ait hemen her şeyin bulunabileceği hediyelik eşya mağazaları ve kentin sembollerinden olan Pazar la rambla ile bütünleşen yerlerden bazılarıdır.Barcelona

Barselona La Sagrada Familia
Katalan bir mimar olan antoni gaudi ile barselona’nın özdeşleşmiş olduğu, ilham almış olduğu isimlerden birisidir. Mimarın eserlerine kentin her yerinde rastlayabilirsiniz. Normal evlerden büyük parklara kadar sayısız eserlerini Barselona kentinde üreten gaudi’nin en büyük eseri la sagrada familia’dır. Modern mimariyi örnek alarak inşa edilmiş eserin yapılıma 1882 senesinden başlantı fakat 1926 senesinde mimarın yaşamını yitirmesi nedeni ile başlanılan proje yarıda kesildi. Yapımı günümüzde devam etmekte olan bazilika barselona’nın atlanmaması ve görülmesi gereken yerlerindendir.Barcelona

Barselona Camp Nou
Katalanca yeni saha anlamına gelen Camp Nou, Barselonalılar için anlamı ise bu kelimelerden çok daha fazlası.

Kentin en büyük sembollerinden olan Barcelona futbol kulübünün evi olan stad aynı zamanda kentin en önemli yerlerindendir. Son zamanlarda kazanılmayan kupa bırakmayan kulübün dünyada en üst sırada yer alması stadyumun ziyaretçilerini de etkisi altına alıyor. Stat etrafında büyük bir müze de yer alıyor.Barcelona

Barselona Parc Güel
Diğer bir Gauidi yapıtı olan Parc Güell, sadece kültür meraklıları için değil, derin nefes alarak Barselonanın manzarasını seyretmek için kaçırılmaması gereken mekanlar arasındadır. Gaudi’nin hayal gücünün eseri olarak ortaya çıkan parc güell, barselonanın tepelerinden birisinin üstüne kurulan, eşsiz manzaraya ve birçok sanat eserine sahip olan bir parktır.Barcelona

Barselona Picasso Müzesi
İspanya ve dünyanın yetiştirmiş olduğu en önemli sanatçılar arasında yer alan Picasso, Barselona kentinin en büyük gururları arasındadır. Hayatının büyük bir kısmını Barselona da geçirmiş olan ressamın yapıtlarından meydana getirilmiş bir müze Barselona da yer alıyor.Barcelona
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

5 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İspanyol

6 Kullanıcı   2 Soru   11 Yanıt

Barcelona

3 Kullanıcı   2 Soru   5 Yanıt