Bilmek istediğin her şeye ulaş

İşsizlik

İş Hayatı

İşsizlik, herhangi bir ekonomik toplumda çalışmak istediği halde iş bulamayan yetişkinlerin bulunması durumu. İş bulamayan kimseye işsiz denir. Ekonomide genellikle 16 yaş ve üzeri kimseler işsiz grubuna dahil edilirler.

Haziran 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Secret cv, yenibiriş, kariyer.net, eleman.net vs.. gibi siteler ne kadar verimli?

Aslında söylenenler verimli ancak bunun dışındbaki bazı siteler sadece aracı hizmeti görüyor. Bunlarla birlikte iskur.gov.tr sitesinden de iş bakabilirsiniz! İşkur yenilendi güncellendi. Diğerlerinden farkı da en fazla 1 aylık talepleri görebiliyorsunuz. Özel sitelerde ise 6 ay önce verilmiş taleplerin halen yer alabildiği görülüyor.
Şubat 2014

emrezengin.net'>Emre Zengin @emrezengin

Neden yeni mezun inşaat mühendisleri iş bulamıyor?

Çünkü mimarlarımız tırt. Ne alakası var diyecek konuyu bilmeyenler ya da görmek istemeyenler. Dünyada çoğunluğu beyaz yakalı olmaya hevesli taze mühendis sadece bizde var çünkü tasarımlar zor değil. Halbuki mühendisi zorlayan kişi mimardır. Öyle bir tasarıma imza atar ki mimar, mühendis onu kitabına uydurana kadar matematiğin dibini bulur. E mimar tırt olunca usta başı bile 3+1 odalı 4 daireli 10 katlı binayı diker üstüne de kuş kondurur. Bir dünya mühendis taze de işsiz kalır. Buyurun mühendis enflasyonuna.
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Belediyelerde kayıt dışı çalışan personel geçmişe dönük kazanımlarını belediyeyi mahkemeye vererek alabilir mi?

Belediyeler Sayıştay tarafından denetlenen devlet kurumlarıdır. Böyle bir şeye cesaret edilebileceğine de, bahsedilen şekilde çalışmanın doğrudan belediye ile alakalı olabileceğine de ihtimal vermiyorum. Muhtemelen belediyenin sözleşme ile taşerona devrettiği taşeron şirketlerinden birine aittir ve bu durumda somut olayı incelemek kaydı ile taşeronla beraber sorumludur.

4857 sayılı İş Kanunu'nun 2. maddesinde 5538 sayılı Kanun'un 18. maddesi ile yapılan değişiklik ile kamu kurum ve kuruluşlarının ihale vermek suretiyle yaptırdıkları işlerde işçilikten doğan bütün yükümlülüklerinden kurtarılması amaçlandığı halde, Yargıtay ilgili dairelerince ihale makamı olan iş sahibi idarenin asıl işveren sıfatına haiz olduğu gerekçesiyle yükleniciler tarafından istihdam edilen işçilerin kıdem tazminatından sorumlu tutuldukları görülmektedir. Temelde asıl işveren-alt işveren ilişkisinin hukuki dayanağının ve bu ilişkinin var olup olmadığının kamu ihale sözleşmeleri açısından yeterince tetkik edilmeden verildiği anlaşılan bu kararların aksi yönde kararlar da mevcut olduğundan bu konudaki yasal boşluğun yanında içtihat birliğinin de sağlanamamış olduğu açıktır. Bu sebeple somut hadiseyi incelemeden kesin bir yorum da bulunmak zordur.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik maaşı işiniz sona erdiğinde yeni bir işe girene kadar temel ihtiyaçlarınız için devlet tarafından ödenen maaştır.

Hangi durumlarda alınabilir?

  1. İş veren işinize son verdiyse
  2. Çalıştığınız iş yeri kapandıysa
  3. Belli bir süreliğine işe girmişseniz ve sözleşmeniz bittiyse yararlanabilirsiniz. Yani kendi kusurunuzdan dolayı işsiz kalmış olmamanız gerekmektedir.

İşin kaybedildiği tarihten önceki 120 gün prim ödemesi olanlar, eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabilmektedir. Alacağınız ücret ise son 120 günün (4 ay) brüt ücretinin yüzde 40'ıdır.

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor.

İşiniz sona erdikten sonraki 30 gün içinde en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda iskur.gov.tr adresinden yapılabilir.
Mayıs 2013

Murat Emecan @marcos

Samsun'dayım ve iş arıyorum önerileriniz nelerdir?

kariyer.net, yenibiris.com, secretcv.com 100 başvuruya 1 geri dönüş olacaktır. Bunların yanı sıra gazetelerin, özellikle hafta sonu, özellikle de Hürriyet'in IK sayfalarına bakmalı ve anında tepki göstermelisiniz. İyi bir sunum yazısı ve sağlam bir özgeçmiş ile başvurularınızı desteklemelisiniz. (Sunum yazısı olan başvurular mutlaka öncelikli olacaktır, güzel yazılmışsa daha da artı, özgeçmiş ciddi, düzenli, güzel bir formatta ise daha da artı. Sonuçta bunlar iş arayanın özenini gösteriyor.) İş bulmak istiyorsanız en az 500 başvuru yapmanız gerekecektir.
Nisan 2013

Caner Acu @cnr4

Ülkemizin istihdamla ilgili başlıca sorunları nelerdir?

Modern kentlerdeki çalışma hayatının şekillenmesindeki en önemli aktörlerden olan insan kaynakları uzmanları da çalıştığı sektörü doğru tanımadıkları takdirde istihdam sorununun nedenleri arasına dahil olabiliyorlar.
Ağustos 2012

Enis Özgen @Enisozgen

İşsizlik maaşı almak için internetten hangi işlemler yapılmalıdır?

esube.iskur.gov.tr/

İlk önce yukarıda ki linkten üye olacaksınız. Üye olduktan sonra yine aynı sayfadan sağ tarafta bulunan iş arayan kısmından T.C. no ve şifrenizle giriş yapacaksınız. Giriş yaptıktan sonra İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU yerinden bilgileri doldurup kaydediyorsunuz. Sayfa zaten sizi yönlendiriyor. Ekstra bağlı bulunduğunuz İŞKUR' a gitmenize de gerek yok. Ekstra bilgi almak için 170 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Kasım 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

Çalıştığım işten ayrıldıktan sonra ne kadar süre daha sosyal sigorta hizmetlerinden faydalanabilirim?

30 günlük primi yatan kişi 10 gün, geriye dönük 90 günlük prim yatırılmış kişi ise işten ayrıldıktan sonra 90 gün sağlık sigortasından faydalanabilir.
İşsizlik sigortasıyla ilgili bilgiyi de aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
Ekim 2011

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

İşkur, yeni ve ülkenin kaderini değiştirebilecek bir projeye imza atarak İŞ ve MESLEK DANIŞMANI yetiştirmek üzere kurslar açtı. Kurslar devam ediyor ve aralıkta çalışmalar başlayacak. Bu konu hakkında bilginiz var mı?

KPSS puanına göre 15 kadar şehirde alımlar yaptı. KPSS P3 70 ile başvuru alıp 85 civarı ile kapattı. 3.000 kişi yetiştirecek. Bunlardan 2.000'ini kendi istihdam edecek. 
Sonrasında bütün öğretim kurumlarında meslek danışmanı olmasına yönelik bir yasa hazırlanacağı falan da kulağıma gelen söylentiler...  Bunlar da büyük ihtimal gıda mühendisi çalıştırmak gıda firmaları için nasıl zorunlu bir işse onun gibi olacak ve herhalde bi takım kişiler işe gitmeden para kazanmanın bir yolunu daha bulmuş olacaklar. 
Ülkenin geleceği açısındansa ne kadar verimli olur bu bilemiyorum. İnşallah ben yanılırım ve olur...
İşe aldıkları her tür bölümden mezun kişileri de 3 ay gibi bir sürede nasıl yetkin kılacaklar anlamak biraz güç. Belki zamanla meslek danışmanlığı bölümü falan açılır, okullar da oradan insan yetiştirirler.
Bu arada işkur'da çalışacak olanların maaşlarının da 2.500-3.000,-TL. civarı olacağı söylentiler arasında.
Ağustos 2011

Ahmet Faik @AhmetFaik

İşsizlik maaşının en yüksek fiyatı 1256 liraya çıkartıldı. Şimdi seçim zamanında Kılıçdaroğlu'na cahilce laf savuranlar kendilerinden utanıyor mu? Nasılmış? Olabiliyor muymuş?

2002 yılından beri ekonomi yi kemal dervişin aldığı tedbir paketleri ile götürdüler. yenisi ellerinde olmadığı için şimdi çuvalladılar. baykal sonrasında kemal kılıçdaroğlu ne vaad ettiyse hemen yaptı akp copy paste ile.  isimlere dikkat hep kemal, ne varsa isimde var demek ki. :) bu akp iyice kemalist olmuş yahu. :)
Temmuz 2011

Hakan Köse @hakank

Türkiye'deki işsizlik sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İş Kanunu'na göre günlük çalışma saati 8 diye biliyorum. Hatta tv'de duyduğum bir avukat 7.5 demişti. Ama ülkemizde bitmek bilmeyen bir işsizlik potansiyeli olduğu için çoğu işsiz, hak ve hukuğu değil de sadece ekmek parasını düşündüğünden bu konuları pek önemsememekte. Evine ekmek getirmek zorunda olan bir işsizin de bunu düşünememesi gayet normaldir. 12 saat bile süren çalışma saatine, mesai saati gibi konuları önemsemeyip boyun eğen insanlar aslında diğer bir sorunu da orataya çıkarıyor.

Örneklendirecek olursak; 24 saat aktif olarak çalışan bir iş yeri düşünün. İş aramakta olan bir insan, mecbur olduğu için günde 12 saat çalışmayı kabul ederek orada çalışmaya başlayacaktır. 12 saatten 2 vardiyalı olarak o iş yeri, istediğini elde edecektir. Ancak İş Kanunu'na göre baktığımızda 8 saatlik çalışma saatiyle 2 olan vardiya sayısı 3'e çıkacaktır ve bu da bir işsize daha iş olanağı demektir. Türkiye'de bu, büyük şirketler gibi daha çok kurumsal alanlarda uygulanıyor.

Bu, işsizlik sebeplerinden sadece birisi. Yine sebeplerinden biri olan eğitim ile ilgili yorumumu başka bir düşünce altında da belirtmiştim. inploid.com/history/comment/113341
Temmuz 2011

Levent Çakır @levolika

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Tuzla'daki şantiyemiz için İnşaat Mühendisi aranıyor. 1500TL maaş + sigorta + yemek + yol. Diye ilanlar var. Şaka gibi değil mi? Bu adamı gidip sigorta dolandırıcılığı + vergi kaçakçılığından tutuklamak lazım değil mi? Sigorta dedikleri zaten asgari ücret üstünden ayrıca ilana yazılması tamamen abes, çünkü işveren çalışanını sigortalatmak zorunda.

Uygar bir ülkede bu ilanı veren adama çalışma bakanlığı anında müfettiş gönderir ve burnundan fitil fitil getirirler.

Yemek denilen şey eğer şantiyede ise fena değil ama değilse ne kadar ucuz yerseniz yiyin bir ay yetmeyecek kadar bir Ticket kartı oluyor. Kaldı ki o kartlar belli bir fiyat kategorisinin üstündeki yerlerde geçiyor.

Esnek çalışma saatleri istiyorlar bir de. Yani esnek deyince sakın "bir gün fazla çalışırım, diğer gün de az" diye düşünmeyin. Yurdum iş terminolojisinde esnek saat demek bir gün çok ertesi gün daha çok çalışma demek.

Haftada bir gün, şansınız varsa hafta sonunuz oluyor ona da utanmadan "tatil" diyorlar. Şansınız varsa diyorum çünkü gerçekten öyle, her hafta bir gün "tatil" olacak diye bir kural yok.

Fazla mesai ücreti diye bir şey duymuş bir mühendis arkadaş varsa beri gelsin. Aldığınız "astronomik" maaşın asgarisi resmi olarak bir bankaya kalanı da ya elden ya da başka bir bankaya ödenir. Her ay maaşım ödenecek mi acaba diye strese girersiniz çünkü ayın 10'unda hala hesabınızda bir şey olmadığını görürsünüz.

Bu şartlar altında eşek bağlasanız dolaba çalışmaz ama bizim insanımız gidip çalışıyor yine de.

Sözüm meclisten dışarı. Memura, öğretmene, öğrenciye "Bekara karı boşamak kolay." hesabı bu işler çok basit geliyor ama gelin görün ki bu ülkenin orta direği sadece onlardan oluşmuyor... Memurlar iflah olmayacaktır ama dershaneler kapandığında öğretmenlerimiz de anlayacaklar ülkenin durumunu. Öğrenciler konuşsunlar şimdilik, onların da okulları bitecek nasıl olsa bir gün.
Mart 2011

Volkan Ağbulak @vol_kiss

İşsizlik maaşı alırken sigortalı bir işe girsem ve İşkur'a haber vermezsem ceza alır mıyım veya ne gibi cezası var?

Evin (@evinn) hanımın dediği gibi sizin için işe giriş bildirgesi SGK' ya verildiğinde İŞKUR' un haberi oluyor. Normalde işe girişden on beş gün içinde İŞKUR' a bildirmek gerekiyor. Bildirmediğimizde ve bunun tespitinde haksız kazaç edinmiş hükmüyle bir daha işsizlik maaşı alınamıyor diye biliyorum. Yanlişsa uzmanlar düzeltebilirler. Geçen sene ben işe başladığımda İŞKUR' a telefon açtım işe girdiğimi ve ödemenin kesilmesi için dilekçe yazmam gerekiyor mu diye. Onlarda bana sistemden görüldüğünü ve gerek olmadığını söylemişlerdi.
Şubat 2011

Ali Bank @alibank

Çok sayıda en az 1500 liradan işe başlayacak elemana ihtiyacım var?

ben izmirdeyim lise mezunuyum :) ilk beni işe alabilirsin
Şubat 2011

Ali Bank @alibank

Neden tek başına iktidar olan bu hükümet Türkiye'deki işsizliği en azından azaltmaya yönelik bir çözüm bulamıyor ya da buldukları şeyler çözüm olmuyor?

o zaman sen bul kolaysa. dünyada şu an işsizlik problemi yaşamayan veya buna çözüm bulan bi devlet yok. işsizlik iş arzıyla iştalebi arasındaki uçurumdan kaynaklanır.
Daha fazla

52 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.